Практически насоки стратегии за адаптиране



Дата27.10.2017
Размер178.67 Kb.
#33290
Практически насоки –

стратегии за адаптиране

на деца с ХАДВ в процеса на интегрираното им обучение в масовото училище
СТРАТЕГИИ ЗА МОТИВИРАНЕ НА УЧЕНИЦИТЕ С ХАДВ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА СТРАХОВЕТЕ ЧРЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ПРИТЕСНЕНИЯТА

Това са стратегии за текущо решаване на проблеми за мотивиране на участниците в ИО чрез разглеждане на програмите.

Някои родители и учители изразяват притеснения, че нуждите на децата с ХАДВ може да не бъдат задоволявани по подходящ начин в учебната среда. Други семейства и учители се притесняват за удовлетворяване на потребностите на нормално развиващите се деца в такава учебна среда. Един от най-големите страхове във връзка с включването е, че този вид училища могат да провалят: учениците без отклонения ще научат по-малко, учениците с ХАДВ може да станат предмет на социално отхвърляне и преподавателската работа ще стане прекалено сложна. Училищните администратори често се страхуват от оскъпяване на обучението и от протестите на родителите.

За да се потушат тези опасения, необходимо е да се направи план със следните елементи:

- Гъвкаво съотношение ученик - учител. Опитът показва, че две-три деца с отклонения в развитието добре се интегрират в класа. Решение за състава на отделните класове трябва да се направи, след като се разгледат:

индивидуалните нужди на деца с отклонения в развитието;

характеристиките на децата без отклонения отношението на учителите към такива класове степента, до която са на разположение помощните служби съотношението междувъзрастни и деца.


  • Координиране усилията на педагози и родители - квалификация на педагогическия персонал

  • Подпомагане прехода от семейството към училището

Детското ядро от класада приеме детето с ХАДВ.

Полезно за новото дете е посещението на класната стая, преди то да бъде записано в програмата. Посещението в дома на детето с ХАДВ от страна на учителя също е изключително важно за установяване на положително взоимоотношение в една спокойна обстановка. За някои деца би било по-полезно да започнат посещение в училище по няколко часа на ден, докато постепенно свикнат с установената практика. Присъствието на родителя в класната стая може да е необходимо, докато детето започне да се чувства спокойно в условията на програмата.

Децата с ХАДВ се нуждаят от педагогическо внимание, но преди всичко те са деца, които имат потребности от обич, закрила и приобщаващо образование. Те са част от нашите деца и заслужават щастлив и пълноценен живот. За успешната интеграция на децата с ХАДВ е необходимо да се координират усилията на обществото, родителите и социалните служби. Обществото признава за свой дълг да гарантира човешкото достойнство и качествто на живот на тези деца, за да достигнат до пълноценна интеграция.

В много от случаите при първоначалното включване на децата с ХАДВ в масовия клас, те имат нужда от допълнителна индивидуална работа. Тя е насочена към социалното им адаптиране в новата дреда.

Изграждането на позитивни ситуации за учене не само тушират деструктивното поведение, но и осигуряват възможности за развитие.

В съответствие с визираните цел, предмет, задачи и взаимодействие с децата се наложиха следните ОСНОВНИ ПРАВИЛА ЗА РАБОТА:

. Да се създаде постоянен дневен режим на детето, както в училище, така и в къщи и да се настоява той да се спазва;

. Да се уеднаквят стратегиите на възпитание на родителите / в семейството / и учителите / в училище / ;

. Да се създаде подходяща среда за работа - да сяда далече от прозореца, от нагледни материали и от други отвличащи го дразнители;

. Да се работи с детето в началото на деня, а не вечер;

. Да се намали работното натоварване на детето;

. Да се разделя работата на по-кратки, но по-чести периоди;

. Да се дават кратки, ясни иконкретни инструкции;

. В преподаването на учебния материал да влагаме емоционалност и експресивност, да не бъдем монотонни;

. Да се намалят изискванията за акуратност, да не бъдем максималиста в началото на работата, за да се формира у детето чувство за успеваемост;

. Да се поддържа постоянно наблюдение над детето по време на занятията;

. Да се използва тактилния контакт / елементи на масаж, докосване, поглаждане/;

. Да се договорят с детето бъдещите действия;

. Да се предостави на детето възможност за избор;

. Да се използва гъвкаво система за поощрения и наказания.

Изключително важно е учителят да знае, че детето с ХАДВ има неизчерпаеми запаси от енергия и активността на такива деца, подвижността им, тяхната неуморяемост - всичко това е съвсем естествено и нормално състояние.

При децата с ХАДВ проблемите с вниманието и хиперактивността са подчертано повтарящи се, тежки и интензивни. Това е разликата между енергичното дете и детето, чието ниво на активност причинява чести проблеми; между приятното и приказливо дете и друго, чието интензивно говорене е източник на затруднения.; между дете, което понякога има затруднения в довършването на домашното и детето, което се нуждае от постоянно наблюдение и супервизия, за да довърши нащата.

Разликата е, че за детето с ХАДВ тези модели на поведение причиняват нарушения в ежедневното общуване и обучение, а също така са пречка и за нормалното социализиране, за приобщаването му към обществото.

Зад различните емоционални проблеми на тези деца стоят винаги едни и същи причини:



  • неврологични разстройства

  • разстройства в развитието на психичните процеси

  • ниска - концентрация

  • липса на социално приемане

  • промени в семейните структури - при развод: депресия, гняв

  • при раждане на друго дете в семейството, поява на втора майка, смърт на близък, лоши домашни условия.

СТЕПЕН НА ОТКЛОНЕНИЕ НА ХАДВ - ОТ АГРЕСИЯ ИЛИ ХИПЕРАКТИВНОСТ ДО СОЦИАЛНО ОТДРЪПВАНЕ ИЛИ НЕСПОСОБНОСТ КЪМ ПРИСПОСОБЯВАНЕ - Провал в училище

Такива деца имат слаби академични постижения; лоши междуличностни взаимоотношения, агресивно поведение.

В периода на ИО на деца с ХАДВ е много важна подкрепата на родителите, защото състоянието на децата им предизвиква тежки и продължителни травми.

Важната стъпка за ИО е създаването на точни стратегии за адаптиране на деца със СОП.

ПАРТНЬОРСТВО СЪС СЕМЕЙСТВОТО

То е значим фактор при разработване въвеждане на образование, в което тяхното дете е център.

Семейството е първият и главен учител. Всяко семейство има различни нужди, възможности и приоритети; има уникални, силни страни и свои потребности. Образователните програми могат да повлияят върху поведението на родителите. Те са тези, които търсят информация и практически методи, за да научат своето дете на важни умения или за да управляват неговото поведение. Семействата споделят лична информация, за да могат да имат достъп до помощта от която се нуждаят.

Създаването на положителни и изпълнени с доверие взаимоотношения с педагогическия екип убеждава семейството в необходимостта от подкрепа.

Основа за ефективни взаимоотношения са уважението, съчуствието, без да се дават предварително трайни оценъчни епитети върху личността на детето.

УМЕНИЯ ЗА КОМУНИКАЦИЯ със семейството

Учителите използват следните способи, за да развиват умение за комуникация:

. Активно слушане

. Задаване на въпроси - за да се извлече информация. Например: „Какво е трудно за вашето дете?” „Какво прави щастливо вашето дете?” - това са стимулиращи дискусията въпроси.

. Разсъждаване и изясняване - изясняват се важните моменти.

. Перифразиране - например ако родителите описват трудното поведение на своето дете, учителят им помага да разберат, че детето не е трудно - то просто не е в състояние да изпълни задачата.

ПРИНЦИПИ ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНАТА СРЕДА ЗА ХАДВ



  • Поддържане на близък контакт със семейството и насърчаване на прякото им участие в образованието на техните деца

  • Включване на всяко дете в активно учене.

  • Възможност за избор на среда, най-достъпна за детето, щадяща го и стимулираща развитието му.

  • Индивидуализиране учебния опит на всяко дете.

  • Адаптирането на учебната среда зависи от модела на организация

на интегрираното обучение.

Съществуват три модела на организация на учебната дейност и физическата среда.

Модел на частична помощ . Преподава един учител с един клас, в една класна стая, в която всички деца са без увреждания, работят заедно. Децата с увреждания напускат класа и отиват в помощна стая за специализирана терапия с психолог, терапевт и други специалисти.


  • Набавяне на комплект от нагледни средства по всички учебни предмети;

  • Фиксиране на работно място на детето в зависимост от увреждането;

  • Създаване на работен кът в ресурсната стая;

  • Използване на подходящи стратегии, методи и техники, съобразени с възрастовите им особености и с образователните им потребности.

СТРАТЕГИИ ЗА АДАПТИРАНЕ НА УЧЕБНАТА СРЕДА:

  1. Създаване на нагледен кът

  2. Фиксиране на работното място до нагледния кът.

Нагледен кът:

. Нагледни табла, картини

. Нагледни табла за числата от 1 до 20, цветни модели на всяко число; модели за групиране на предмети; нагледни табла за образуване на числата до 20.

. Нагледни материали за операциите „+” и „, знаците за сравняване и равенство.

. Картинна азбука - печатен и ръкописен шрифт

.Тетрадка за нагледна опора по краснопис ТЕХНИКИ ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА ПРЕХОДА НА ДЕТЕТО С ХАДВ ОТ СЕМЕЙНАТА КЪМ УЧЕБНАТА СРЕДА

Имайки предвид, че е с недостатъчен или липса на контрол /хиперактивно, от леко агресивно до враждебно/, за такова дете са необходими ясни правила и техники, които стимулират контрола и вътрешната отговорност. Може да се използват и следните техники:


  1. Запознаване с учебната среда, преди детето да е записано в прогимназията.

  2. Посещение в дома на детето от страна на учителя за запознаване в спокойна обстановка

  3. Присъствието на родителя в учебната среда - може да е необходимо, докато детето започне да се чувства спокойно в условията на програмата

СТРАТЕГИИ ЗА СОЦИАЛНО И ЕМОЦИОНАЛНО РАЗВИТИЕ НА ДЕТЕ С ХАДВ Може да се използват следните техники:

  1. Ограничаване на шума и наблягане на визуалното стимулиране.

  2. Даване на ясни инструкции - бавни, отчетливи, със спокоен тон.

  3. Избор на ясни правила, написани на хартия, така че да няма спорове по тях. Съсредоточаване върху поведенчески ситуации, които са важни за останалите.

  4. Установяване на режим . Децата с хиперактивност се държат по-добре при ясен режим - да знаят какво се очаква от тях

СТРАТЕГИИ ЗА СТИМУЛИРАНЕ И ИЗГРАЖДАНЕ САМОУВАЖЕНИЕ У ДЕТЕТО ЧРЕЗ:



  1. Подпомагане на децата да описват себе си, своето семейство.

  2. Привличане на вниманието, използвайки името на детето, гледайте го в очите, говорете ясно, без да крещите.

3. Позитивно отношение към детето ХАДВ - насоки какво да прави, отколкото каквода не прави - пример: „Ако обичаш... „ а не: „Не прави...”

  1. Поощряване на детето и похвала, когато е добро, когато е изпълнило задачата. Изразяване на задоволство и от какво точно. Похвалата трябва да е незабавна, а не след часове или дни.

В порочния кръг на критика детето се чувства зле, което го кара да се държи лошо.

  1. Осигуряване мир и спокойствие. Организация на дейностите така, че да се намали стреса и конфронтацията. По-дългите дейности да се разделят на две.

  2. Фокусиране върху силните страни - увереност удетето чрез похвали и окуражаване

  3. Разграничаване на „Не мога” и „Не искам”.

  4. Избягване на споровете - детето с ХАДВ да е подчинено на ясни правила.

  5. Позитивно отношение към себе си и към другите.

СТРАТЕГИЯТА „Създаване на основни правила” - да важат за всички деца, да се следи за спазването им и да се знаят последствията за всички, които са ги нарушили.

ТЕХНИКИ ЗА СТИМУЛИРАНЕ НА ДЕЦАТА ДА ИЗРАЗЯВАТ ЕМОЦИИТЕ СИ ПО ПОДХОДЯЩ НАЧИН
Да моделираме няколко начина за емоциите - да им сложим имена: Страх, Радост...
Осигуряване на диалог на детето с кукла или мека играчка. Можем да създадем игра с картинки на различни емоции. Да изработим кукли на емоциите /

от картон, хартия, гланцово блокче /

Задължителна усмивка в класа на детето с ХАДВ - за създаване на по-добри и положителни емоции.

ОБРАЗОВАТЕЛНИ КРИТЕРИИ ЗА ДЕЦА СЪС СПЕЦИАЛНИ

ПЕДАГОГИЧЕСКИ НУЖДИ:

За да оценим доколко една образователна система е добра за обучението на деца със СОП, трябва да се използват подходящи критерии.

Хегърти например определя правото на обучение като образователен принцип, но съпоставен с принципа за достъп до обучение.

ПРАВО НА ОБУЧЕНИЕ

Декларацията на ООН по човешките права от 1954 г.: „Всички индивиди са човешки същества и имат нужда от развитие. То не трябва да зависи от икономически и политически пристрастия”. Цитираният текс обяснява защо и най-увреденото дете има право на обучение и рехабилитация. В подкрепа на това е необходимо да се позовем и на резолюциите от Световната конференция на ЮНЕСКО по специално образование, проведена в Саламанка, Испания през 1994 г.

Този критерий, за съжаление, често бива пренебрегван.

ХУМАНИЗЪМ В ОБУЧЕНИЕТО

Хуманното отношение към децата с увреждания не е административна наредба, а повик на сърцето за тези, които са призвани да ги обучават. Хуманизъм далеч не означава сълзлива сантименталност в отношението към детето, а любов и истинска човешка загриженост. Ако някой специални педагози са неудоволетворени или разочаровани от работата с тези деца, те трябва да потърсят по-подходящо за тях призвание.


ПРАВО НА РАВНИ ВЪЗМОЖНОСТИ

Естествено е, че не всички хора могат и трябва да получават едно и също образование. Децата съвсем не са еднакви и в обучението не бива да се третират по един и същ начин. Слепите и глухите използват различни начини за писмено изразяване. Съществуват различия както в обучението на слепи и глухи, така и при деца с различна степен на интелектуална недостатъчност. Всички деца, независимо какви са те, трябва да имат равни стартови възможности и шансове.


СВОБОДЕН ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕН ЖИВОТ Държавните институции и обществото да не създават препятствия за приобщаване към живота на обществото.

Училищното обучение трябва да подготвя тези деца да активно участие в живота, а самото общество е длъжно в максимална степен да се стреми към премахване, доколкото е възможно, на всички ограничения, които затрудняват участието на децата с увреждания в обществения живот.

Писионе / 1992Г. / определя три вида бариери, които трябва да бъдат отстранени:

- социални - достъп до информация



  • икономически - финансиране на специалното образование

  • културни - реален достъп до такива институции / музеи, изложби и др. /

. ОБЩЕСТВЕНА ПОДКРЕПА НА ОБРАЗОВАНИЕТО Ангажираността на обществото е важен критерий, заради силната обществена подкрепа към проблема за децата със СОП. Анализират се три компонента:

  1. Информираност на обществото върху проблемите на децата с увреждания

  2. Наличие на система от обществени ресурси. България отбеляза своите първи успехи в тази област. У нас вече функционират фондации, които набират средства за подпомагане на различни групи деца с увреждания.

  3. Наличие на жизнен стандарт - равнището на цялостната обществена подкрепа е мерило за хуманизъм. Те представляват една обща рамка за оценяване мястото и равнището на организираното обучение на децата с увреждания в контекста на цялостната национална образователна система.

ВИДОВЕ ТЕРАПИИ, ПОДКРЕПЯЩИ ИНТЕГРИРАНЕТО НА

ДЕТЕ С ХАДВ

На първо място - въздействието чрез различни техники, жанрове, форми чрез изкуството. Принципите на такова въздействие били открити още от древността - едно или друго изкуство може да въздейства позитивно върху един или друг орган, върху различна система психика, върху организма на индивида. Използва се широк спектър на изкуството като обществено явление - за хармонизиране на вътрешния свят на човека. Въздействието е все по-мащабно, в обществен аспект - голяма част не са са болни, а са лица с различни отклонения: социални, личностни... Групи, с които се работи чрез различни форми на изкуството. Изкуството повдига жизненият тонус, настроението, облагородява човека.

Чрез изкуството детето добива самочувствие.




  1. МУЗИКОТЕРАПИЯ

Музикотерапията е уникално приложение на музиката, която подпомага положителните промени в поведението на детето с ХАДВ / детето е от ромски произход /. Тя влияе на социалната, емоционалната, когнитивната и сензитивната сфери на развитието и му помага да:

  • придобие представа за собственото си тяло;

  • да повиши комуникативните си умения;

  • да подобри способността си да използва енергията си целенасочено;

  • да сведе до минимум поведенческите степеотипи - агресията и автоагресията;

  • да подобри общуването с връстниците си и околните;

  • да развие въображение и творчество;

  • да даде израз на емоциите си на първо място

  • да подобри фината си моторика;

  • да подобри слуховото възприятие Установяването на контакт очи в очи може за бъде окуражено чрез

игра с пляскане с ръце или свирене с инструмент на нивото на очите.

Чрез музиката не се лекува, но чрез нея може да се постигне положителна промяна в поведението на детето.

Музикалните способности се развиват по-бързо, компенсират липсата на други способности, свързани с умственото развитие на речта и уменията за осъществяване на нормален контакт с околните.

Чрез тази терапия / музикотерапията / може да се подобри двигателната координация, концентрацията на вниманието, усвояване на представи и понятия. Чрез музиката може да се контролират преживяванията на детето с ХАДВ, като се намалява тревогата, гневът или превъзбудата, т.е. да се промени поведението.




  1. СКАЗКОТЕРАПИЯ

Тя има национален колорит и обагреност. Открай време на детето му се разказва под една или друга форма. Приказките съществуват в духовното пространство. Те са средства,форми, начини за предаване на жизнен опит от възрастни към деца. Те са могъщо образователно средство, въздействат дълбинно на детската психика и в един момент могат да се явят психотерапия.

В приказките могат да се открият всички човешки проблеми в цялата им гама, създават се способности за тяхното разрешаване. Когато в детството слушат и после ги четат, децата с ХАДВ натрупват банка от жизнени ситуации, знания. При необходимост и в съоветни ситуации те могат да изскочат напреден план и да подпомогнат човека да се пребори, да реагираадекватно и по добър начин да активира банката от жизнени ситуации.

Терапията е процесна образуване на връзки между приказните събития и поведение и реалния живот, пренос от така наречения приказен смисъл в реалността Приказката въвежда детето в особена среда, специфична обстановка, в която детето да разкрие свои качества и възможности.

Не винаги е задължително да имат хепи енд, по-важно е да предизвикват размисъл, доколкото е възможно.

- Психо-корекционни приказки. Те са специално за подпомагане възпитателния процес с цел деликатно въздействие, корекция при детето с ХАДВ с неадекватно поведение.


  • Дидактическите приказки. Те подпомагат учебно- възпитателната дейност и цялостния образователен процес.

Детето с ХАДВ предпочита кратките приказки, опростени - вживява се в ролята на добрите герои, изразява „не харесване” на лошите, закана към тях. В своето поведение приема ролята на рицар, на герой.

  1. ИГРАТА - ОСНОВНА ДЕЙНОСТ, СТИМУЛИРАЩА СОЦИАЛНИТЕ УМЕНИЯ НА ДЕТЕТО С ХАДВ

Всички деца минават през определени етапи в развитието на игровите си умения. Започват с индивидуалната игра с играчки, която преминава по-късно в игра с другите деца.

Трудно е на детето с ХАДВ да се научи да играе с другите деца. По- лесно му е да се бие, отколкото да обшува с тях.

В играта определено трябва да се постави акцентът върху това, което детето може, а не на това, което не може. Акцентът да пада върху способностите на детето.

Да се подсигурят повече играчки и игри, които стимулират неговото развитие. Често децата с ХАДВ се увличат от компютърни игри и филми, свързани с повече насилие и динамика. Понякога те се вживяват в героите, като по този начин успяват да изразходят част от енергията си и натрупаните от негативните преживявания агресия.

Добре е тези филми и игри да бъдат колкото се може по- ограничавани, те засилват свръхактивността и въображението и биха могли да улеснят прехода към поведенческите проблеми.

Да се помага на детето да изгради добро самочувствие и да се състезава със самия себе си по-често, отколкото с останалите.

В часовете по физкултура и спорт детето има значителни постижения: най-добър на гладко бягане бометра; при хвърляне на малка топка - еднакво силен и с дясна, и с лява ръка. В колективни игри не умее да се включва.


  • Подпомага се детето да участва подобаващо в организирани задружни игри.

  • Определянена деца - помощници в определените игрови дейности в които да се включи и детето с ХАДВ.

  • Припомняне на детето правилата за игра и поведение.

  • Използване на ролева игра за решаване на казус.

РОЛЕВИ ИГРИ ПО ТЕМИ:

ТЕМАТИЧНА ЕДИНИЦА: „ПРАВО НА ЗАЩИТА ОТ НАСИЛИЕ”

„Когато не съм съгласен с теб...”

„Ако видя, че бият мой приятел...”

„Момче стреля с прашка по птичка...”

„Играйте с мен, нищо,че съм различен... / дете с увреждания /

Задача за децата: „Във всяка въображаема ситуация да упражнят модел на ефективно поведение, отхвърлящ пасивна или явна агресия.

ТЕМАТИЧНА ЕДИНИЦА: „ПРАВО НА ЖИВОТ”

Дидактична игра: „Кому какво е нужно?”

Задачи: Детето да познава условията за живот при хората и правото им на живот.



  • Да умее да се пази и да пази околните от нараняване и насилие.

  • Да осъзнава правото на живот като висша ценност.

  • Да проявява познавателно и емоционално отношение към различните ситуации от живота.

Правила: Децата да нарисуват какво е нужно на изобразените:

  • повяхнало цвете

  • тъжно кученце

  • босо, разплакано дете

Да разкажат и обяснят това, което са нарисували.

Съдържание: На всяко дете от групата се раздава по една от трите картинки с указанието да дорисуват това, което смятат, че е нужно, за да живеят цветето, кученцето, детето.

Когато са готови,няколко деца разказват, след което педагогът провежда беседа с цялата група по посочените задачи.

ТЕМАТИЧНА ЕДИНИЦА: „ПРАВО НА ОБИЧ И ВНИМАНИЕ”

Задачи:


  • Да пресъздава моменти и образи, носители на позитивно отношение.

  • Да проявява по различен начин внимание и обич към близки и връстници.

Дидактична игра „Пералня”.

Задачи:


- Възпитаване на желание да се доставя радост на другия.

  • Стимулиране на желанието за социална подкрепа.

  • Създаване на позитивна атмосфера в групата.

Съдържание на играта: Децата са наредени в две успоредни

редици, обърнати една към друга. Всяко дете минава през „пералнята”, като останалите деца му стискат ръката, усмихват се, поощряват го с похвала, изразяват своята симпатия. Накрая от „пералнята” излиза щастливо дете.

Играта доставя по-голямо удоволствие, ако се пускат две-три деца дневно, отколкото ако се пуснат всички деца при едно изиграване.

Тази програма е приложена при обучение и възпитание на дете с ХАДВ, което е обект на изследването. Всички приложени терапии биха повлияли върху процеса на адаптация и ще подпомогнат до голяма степен развитието на детето.


Изготвил:

Калина Илчева






Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница