Правила на катедра „нова и най-нова история на българия за разработване на дипломна работа общи положения



Дата02.01.2018
Размер151.63 Kb.
#40595
ТипПравила
ПРАВИЛА

НА КАТЕДРА „НОВА И НАЙ-НОВА ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ“

ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ДИПЛОМНА РАБОТА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Обучението на студентите в образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „магистър” завършва с успешно полагане на писмен държавен изпит или защита на дипломна работа.

Изискванията и процедурите по разработване и защита на дипломна работа по история са в съответствие с Правилника за устройството, управлението и дейността на Историческия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“:

Обучението по всяка специалност завършва с държавен изпит или със защита на дипломна работа.



Държавният изпит или защитата на дипломната работа се провежда съгласно държавните изисквания за дипломиране пред държавна комисия от хабилитирани преподаватели. По изключение в състава на комисията могат да участват и преподаватели с образователна и научна степен „доктор”. В комисията могат да се включат и външни за висшето училище хабилитирани лица или лица с образователна и научна степен „доктор”.
ИЗИСКВАНИЯ

  1. ЦЕЛ:

Дипломната работа се явява заключителен етап в процеса на обучение на студентите. Тя е самостоятелно изследване по определен научен (исторически, етноложки, дидактически и др.) проблем, в което студентът показва задълбочени научни знания и компетенции. Дипломната работа има за цел да разкрие способността на студента самостоятелно и критично да обработва, систематизира и анализира различни по вид източници на информация. Чрез нея се демонстрира умението на автора да създава самостоятелен научен текст, обединяващ различни становища по изследваната тема и представящ индивидуалния принос на дипломанта в интерпретирането на събраната информация.


  1. ЗАДАЧИ НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА:

Защитата на дипломна работа дава възможност за комплексна оценка на придобитата професионална компетентност от студентите за съответната специалност и степен на висшето образование. С нейното разработване от дипломантите се очаква:

  • Да покажат умения, свързани с избора и формулировката на конкретен научен проблем, който е обект на изследването;

  • Да демонстрират способност за прилагане на системност, интердисциплинност, критично мислене и многоперспективност като съвременни подходи при изследване на даден исторически проблем.

  • Да демонстрират компетенции за логично, научно обосновано и граматически коректно конструиране на писмен текст, който представя резултатите от самостоятелно проведеното изследване.




  1. ДИПЛОМНАТА РАБОТА КАТО ЗАКЛЮЧИТЕЛЕН ЕТАП ОТ ОБУЧЕНИЕТО НА СТУДЕНТА:

  • се базира на специфична научна литература и изворов материал;

  • носи творчески характер;

  • съдържа интерпретация на идеи и анализ на исторически факти;

  • включва научни изводи и оценки.


Изработването на дипломна работа преминава през няколко етапа:


  • Избор и утвърждаване на тема;

  • Съставяне на план (структура) на работата;

  • Подбор на научна литература по темата;

  • Обработка и анализ на събраната историческа информация;

  • Съставяне на самостоятелен научен текст;

  • Техническо оформяне на дипломната работа;

  • Защита на дипломната работа.




  1. НАУЧНИЯТ РЪКОВОДИТЕЛ:

  • Предлага обосновано на катедрения съвет темата на дипломната работа;

  • Консултира студента по въпроси, свързани с разработваната тема, подготовката за написването и защитата на дипломната работа;

  • Утвърждава структурата на дипломната работа и контролира хода на нейното изготвяне;

  • Проверява съдържанието на работата, прави бележки, препоръки или изисква промени.




  1. СТРУКТУРА:

Дипломната работа трябва да съдържа следните основни компоненти:

Съдържание: включва заглавията и параграфите на отделните глави (раздели) с указание за съответните страници.

Уводна част: изясняват се предмета, обекта, целта и задачите, които си поставя дипломанта; мотивите за избраната тема, нейната пространствена локализация и хронологичен обхват.

Същинска част: състои се от отделни глави (раздели) в зависимост от поставената тема, които композират съдържанието на историческото изследване.

Заключение: съдържа изводите, до които е достигнал дипломанта в хода на своята изследователска работа.

Списък на използваната литература: подредена и групирана, според избраната система, библиография.

Приложения: включват различни по вид източници на информация, които дават по-плътна представа за изследвания проблем – таблици, схеми, архивни или други писмени документи, изображения и т.н.


  1. ПРОЦЕДУРА ЗА ДОПУСКАНЕ ДО ЗАЩИТА

Осъществява се в съответствие с Правилника за дейността и управлението

на Исторически факултет:



  • Молби за допускане до държавен изпит или дипломна работа се подават при инспектор студентско състояние по график, определен от декана.

- Молбите за допускане до дипломна работа съдържат справка по молбата от инспектор по студентското състояние, данни за успеха, както и съгласието на научния ръководител.

- До разработване на дипломна работа се допускат студенти, които имат минимален среден успех от курса на обучение според посоченото в учебния план.



  • Ръководители на дипломанти могат да бъдат хабилитирани преподаватели (за образователно-квалификационна степен „магистър”) или притежаващи образователната и научна степен „доктор”.

  • Молбите за разработване на дипломни работи се разглеждат и одобряват от Катедрения съвет, където се определят темите и научните ръководители. Деканът ги утвърждава, съгласно приетите във факултета правила.

  • Комисията по защитите предлага недопускане до защита на дипломна работа, съгласно условията в учебния план и решенията на органите за управление. Предложението се утвърждава от декана.

  • Крайният срок за предаване на готовите дипломни работи (в един екземпляр заедно с едно копие на електронен носител) в съответната катедра е две седмици преди насрочената дата за защита.

  • Ръководителят на катедрата след консултации с членовете на катедрата определя рецензент, който е длъжен да представи своята рецензия 5 (пет) дни преди датата за защита.

  • Броят на дипломантите на един научен ръководител не може да надхвърля 8 души за една учебна година (Чл. 1.2 и 2.4 от Процедурата за планиране, възлагане и отчитане на аудиторната заетост). Изключения се допускат единствено с решение на Катедрения съвет.




  1. ТЕХНИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОФОРМЯНЕ НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА

Обемът на дипломната работа е средно 60-80 страници стандартен текст – А4, едностранно. Плътността на текста трябва да е еднаква: на страница до 30 реда, шрифт Times New Roman, 12 pt., във всеки ред до 58-60 знака, заедно с интервалите и препинателните знаци. Абзаците в текста трябва да са с отстъп 12-17 мм.

Текстът се разделя на глави (раздели) и параграфи. Заглавията на отделните глави се разполагат симетрично на текста. Пренасяне на думи в заглавието не се прави, в края не се слага точка, а номерът на главата (раздела) се изписва с думи.

Страниците на дипломната работа се номерират с арабски цифри. Заглавната страница, таблици и графики, които са разположени на отделна страница, се включват в общата номерация на страниците. Всички таблици, схеми и диаграми следва да имат заглавие и пореден номер (таблица 1).

Използваните от дипломанта литературни източници трябва да бъдат коректно цитирани.

ЗАБЕЛЕЖКА:

При установено заимстване от чужди дипломни работи или неправомерно използване (плагиатстване) на научни разработки, съгласно чл. 74, ал.4 от Правилника за дейността и управлението на Исторически факултет, дипломантът не се допуска до защита. Той има възможност да подаде молба за определяне на нова тема или да подготви нова дипломна работа по същата тема със същия научен ръководител.




  1. ЗАЩИТА НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА

Защитата на дипломната работа е публична.

Тя се състои от:



  • кратко изложение на дипломанта, в което се представят целта и задачите, структурата, както и изводите, до които студентът е достигнал в резултат от направеното изследване;

  • представяне на рецензия от член на изпитната комисия;

  • въпроси към дипломанта от страна на членовете на комисията и присъстващите гости;

  • отговор от страна на дипломанта.




  1. СЪХРАНЕНИЕ НА ДИПЛОМНИТЕ РАБОТИ

  • Съгласно чл. 76 от Правилника за дейността и управлението на Исторически факултет, защитените дипломни работи се съхраняват в научния архив на катедрата за срок от една година, след което се предават в Библиотеката на Исторически факултет. Достъпът до тях е свободен и се осъществява чрез организатора на учебния процес след предварително съгласие от страна на ръководителя на катедрата.

  • Електронните копия на дипломните работи се съхраняват в Библиотеката

на катедрата.

  • Успешно защитените дипломни работи се обявяват в електронния каталог

на страницата на катедрата в сайта на Университета.


ПРИЛОЖЕНИЕ № 1.

ПРАВИЛНИК

ЗА ДЕЙНОСТТА И УПРАВЛЕНИЕТО

НА ИСТОРИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

(извадка)

Раздел IV

СЕМЕСТРИАЛНИ И ДЪРЖАВНИ ИЗПИТИ

Чл. 72. Обучението по всяка специалност завършва с държавен изпит или със защита на дипломна работа.

Чл. 73. Държавният изпит или защитата на дипломната работа се провежда съгласно държавните изисквания за дипломиране пред държавна комисия от хабилитирани преподаватели. По изключение в състава на комисията могат да участват и преподаватели с образователна и научна степен „доктор”. В комисията могат да се включат и външни за висшето училище хабилитирани лица или лица с образователна и научна степен „доктор”.

Чл. 74. (1) Молби за допускане до държавен изпит или дипломна работа се подават при инспектор студентско състояние по график, определен от декана.

1. Молбите за допускане до дипломна работа съдържат справка по молбата от инспектор по студентското състояние, данни за успеха, както и съгласието на научния ръководител.

2. До разработване на дипломна работа се допускат студенти, които имат минимален среден успех от курса на обучение според посоченото в учебния план.

Чл. 74. (2) Ръководители на дипломанти могат да бъдат хабилитирани преподаватели (за образователно-квалификационна степен „магистър”) или притежаващи образователната и научна степен „доктор”.

(3) (изм. – АС №8/24.09.2012) Молбите за разработване на дипломни работи се разглеждат и одобряват от Катедрения съвет, където се определят темите и научните ръководители. Деканът ги утвърждава, съгласно приетите във факултета правила.

(4) (изм. – АС №8/24.09.2012) Комисията по защитите предлага недопускане до защита на дипломна работа, съгласно условията в учебния план и решенията на органите за управление. Предложението се утвърждава от декана.

(5) (изм. – АС №8/24.09.2012) Крайният срок за предаване на готовите дипломни работи (в един екземпляр заедно с едно копие на електронен носител) в съответната катедра е две седмици преди насрочената дата за защита.



(6) Ръководителят на катедрата след консултации с членовете на катедрата определя рецензент, който е длъжен да представи своята рецензия 5 (пет) дни преди датата за защита.

Чл. 76. Дипломните работи се съхраняват за срок от една година в архива на факултета, а след това в съответната факултетска библиотека.

ПРИЛОЖЕНИЕ № 2.

ТЕХНИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОФОРМЯНЕ

НА ДИПЛОМНА РАБОТА

I. ОБЩО ОФОРМЛЕНИЕ

1. Титулна страница. Включва информация за темата на дипломната работа, образователния статус на дипломанта, неговия научен ръководител, учебното заведение (ВУЗ/факултет/катедра) и времето (година) на защитата.

Пример:



ВТУ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”

ИСТОРИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

КАТЕДРА „НОВА И НАЙ-НОВА ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ”

ТЕМА НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА (записва се)

Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационната степен „бакалавър”

Дипломант:………………… Научен ръководител:

Специалност (История, ИГ...) (.................)


Фак. № ........

Велико Търново


201....
2.

Съдържание. Оформя се на нова страница. В последователен ред, срещу съответните страници, с които започват, се изписват структурните компоненти на дипломната работа - увод, основните глави, параграфи и подпараграфи на изложението, заключение, библиография на използваната литература и приложенията. Номерацията на страниците започва от увода. Когато дипломната работа съдържа приложения, се номерира само страницата, от която започват. Всяко приложение се номерира отделно, без да се номерира страницата, на която се намира.

Пример:

СЪДЪРЖАНИЕ

Стр.

У В О Д .................................................................. 5

Първа глава

ТЕОРЕТИЧНА ОБОСНОВКА НА ................................. 7

    1. ................................. 7

      1. ................................. 9

      2. ..................................

    2. .................................

    3. .................................




Втора глава

АНАЛИЗ И ОЦЕНКА НА .................................
    1. .................................

    2. …….......................


2.2.1. ……………..........

2.2.2. ............................


    1. ...........................


Трета глава

ПЕРСПЕКТИВИ И НАСОКИ ЗА ..............................
    1. ...........................

    2. ...........................

    3. ............................


ЗАКЛЮЧЕНИЕ .................................

ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА ................................. .

ПРИЛОЖЕНИЯ .................................

3. Увод - на нова страница, като на първия ред, ляво подравнено, с главни букви, удебелено (Bold) се изписва УВОД.

4. Изложение на дипломната работа – текстът се разделя на гла­ви и параграфи. Всяка глава започва на нова стра­ница, като заглавието ѝ се изписва с главни букви, ляво подравнено, с удебелен шрифт (Bold). Параграфите и подпараграфите се номерират последователно с арабски цифри 1.1(съответно 1.1.1; 1.1.2 и т.н.); 1.2; 1.3 и т.н.

Пример:

ГЛАВА ПЪРВА

ЗАГЛАВИЕ НА ГЛАВАТА

1.1. Заглавие на параграф

Текст от изложението ..........



1.1.1 Заглавие на подпараграф

Текст от изложението ..........



5. Заключение – започва на нова страница, като на първия ред, ляво подравнено с главни букви, удебелено (Bold) се изписва ЗАКЛЮЧЕНИЕ.

6. Библиографска справка – оформя се на нова страница, като на първия ред, ляво подравнено с главни букви, удебелено (Bold) се изписва ЛИТЕРАТУРА.

7. Приложения – представят се самостоятелно. Всяко приложение започва на нова страница, като на първия ред, дясно подравнено с главни букви, с удебелен шрифт (Bold) се изписва ПРИЛОЖЕНИЕ и се посочва неговия пореден номер. За препращане към съответното приложение в основния текст на дипломната работа се използва израза (вж.: приложение 2), който се поставя в края на изречението в скоби.













































































































































II. ИЗИСКВАНИЯ ЗА ТЕХНИЧЕСКО И ГРАФИЧНО ОФОРМЛЕНИЕ НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА

Текстът на дипломната работа следва да е написан на компютърна програма Word 7.0 for Windows в DOC формат или на съвместима версия на Word. Страниците трябва да бъдат във формат А4 (21cm x 29,7cm). Текстът се разполага в 30 реда на страница, при минимум 66 машинописни удара на ред.

Минимален обем – 50 страници за бакалавърска дипломна работа и 70 страници за магистърска теза.

При форматиране на текста в Word 7.0 for Windоws менютата се настройват по следния начин:


- Page Setup:

Margins: Top - 2.54 см; Botton - 2.54 см; Left - 2.54 см; Right - 2.5 см.

Paper Size: A4
- Format:

Font (шрифт) - Times New Roman; Font Styl - Regular; Size - 14

Paragraph: Lin Spacing: 1,5 lines; Alignment: Justified; Spacing: Before - 6 pt.

Останалите опции сочат 0.


- Страниците на дипломната работа се номерират в долния десен ъгъл с арабски цифри (Page Number; Bottom of Page)

Всеки абзац започва с отстъп (First line) 1,25 cm.

- Бележките под линия се оформят в: шрифт Times New Roman, размер 10 pt., междуредие Single.

Основният текст и бележките под линия следва да бъдат двустранно подравнени (Alignment: Justified).

Таблиците, графиките, фотографиите и др. изображения се вграждат софтуерно в текста, независимо от вида на програмата, с която са изработени. Размерът на таблиците не трябва да бъде по-голям от един лист А4, форматиран съгласно посочените указания. Ориентацията на фигурите, графиките и таблиците е Portrait.

Цитираната литература /References/ се номерира с арабски цифри, без отстъпи на нов ред, като се спазва стандартът на библиографското описание.




ПРИЛОЖЕНИЕ №3.

БИБЛИОГРАФИЯ за подготовка на дипломна работа

  1. Бижков, Георги Христов. Дипломната работа - не е лесна работа! / Георги Бижков. - София : Веда Словена-ЖГ, 1997 ([София : Сиела]). - 96 с.

  2. Бижков, Георги Христов. Дипломната работа не е лесна работа, но с компютър и Интернет... / Георги Бижков. - [2.] изд. - София : Унив. изд. Св. Климент Охридски, 2002. - 116 с. : със сх.

  3. Бижков, Г. Педагогическа диагностика. С. 1992.

  4. Бижков, Г., Вл. Кобилински. Подготовка, разработване и оформяне на дипломна работа : Методическо ръководство. - С., 1990. - 78 с.

  5. Бижков, Георги Христов. Методика на дипломната работа / Георги Бижков. - Бургас : Ed. univ. Novissima Verba, 1993 (Ямбол : Абагар). - 96 с.

  6. Великов, Н. Проблеми на подготовката и защитата на дипломната работа. - С., 1999. - 95 с.

  7. Еко, Умберто. Как се пише дипломна работа / Умберто Еко ; Прев. [от итал.] Стефан Станчев ; Послесл. Ангел Ангелов. - София : Александър Панов, 1999 (В. Търново : Абагар ООД). - 254 с. : с табл.

  8. Златанов, З. Как да напиша и защитя дипломната си работа. - С., 1982. - 57 с.

  9. Иванов, Иван Петков. Подготовка на дипломна работа : [Ръководство за студенти] / Иван П. Иванов. - Шумен : Аксиос, 1998 (Шумен : Център за работа с деца). - 48 с.

  10. Коева, Стефка Михайлова и др. Методическо пособие за подготовка и разработване на дипломна работа / Стефка Коева, Параскева Бодурова. - Варна : Варненски свободен унив. Ч. Храбър, 2004 ([Варна] : График ООД). - 20 с.

  11. Лулански, Пано Даков. Магистърска дипломна работа : Разработване и защита / Пано Д. Лулански. - София : Унив. изд. Стопанство, 2005. - 68 с. : с табл.

  12. Ринкова, С. Как да напиша дипломна работа. - Благоевград, 1998. - 52 с.

  13. Стоянова, Мария Георгиева. Разработване и защита на дипломна работа: Метод. ръководство за студенти дипломанти от спец. Икон. социология / Мария Георгиева Стоянова. - София : Унив. изд. Стопанство, 1997. - 34 с.

  14. Тасев, Георги Асенов и др. Как се разработва дипломна работа и научен отчет по проект: Методически указания за разработване на дипломен проект (работа) за образователно-квалификационна степен "бакалавър" и "магистър" и научен отчет по проект / Г. Тасев, М. Ширкова, И. Ценев. - София: Авангард Прима, 2008. - 122 с.: с табл., сх.

  15. Томов, Димитър Томов. Как се пише дипломна работа / Димитър Томов ; Предг. Невяна Фесчиева. - Варна: Мед. унив., 2001. - 76 с. : със сх.

  16. Христов, Христо Ангелов. Как да напиша и защитя дипломната си работа / Христо Христов. - София : Нови знания, 2001 ([София : Д. Благоев]). - 87 с. : с ил., сх., табл.

  17. Христов, Илия Ставрев. Как се прави дипломна работа?: Метод. бел / Илия Христов. - Бургас: Матаник-М, 2000 (Бургас : Понтика принт ЕООД). - 64 с.

  18. Сайтове:

http://is.fmi.uni-sofia.bg/instructions/Pravila_DR.pdf

http://www.diplomna-rabota.net/kak_da.htm



http://automation-bg.org/images/f/ukazania_za_diplomni_raboti_2008.pdf
Каталог: 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2015 -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
2015 -> Примерна тема за IV клас за „преглед на знанията по математика“
2015 -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
2015 -> 10 ноември демократичното начало тогава и сега


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница