Правила за безопасност при извъшване на стрелкови прояви според правилата на Международната конфедерация по приложна стрелба ipsc



Дата25.01.2018
Размер99.69 Kb.
#51769
ТипПравила
ПРАВИЛА ЗА БЕЗОПАСНОСТ
ПРИ ИЗВЪШВАНЕ НА СТРЕЛКОВИ ПРОЯВИ
според правилата
на Международната конфедерация по приложна стрелба - IPSC
(приети и утвърдени от УС на БФДС)

Българска федерация по динамична стрелба налага и изисква строгото спазване на правилата за безопасност при боравене с огнестрелно оръжие, посочени в съответните членове от правилника на Конфедерацията, както следва:




1. ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА СЪСТЕЗАНИЯ.

1.1. Безопасност. Организирането, построяването на мишенните сцени и провеждането на състезанията трябва да става при висока загриженост за безопасността на стрелящите, длъжностните лица и публиката.



2. ОБЩИ ПРАВИЛА
2.1. Безопасност. При построяване курса на стрелбата, трябва да се обърне внимание на безопасността на всички участници и публиката. Трябва да се избегнат всички възможности за нараняване, зависещи от конструкцията на барикадите и препятствията и разположението на мишените.

2.2. Подходящи сектори на стрелбата. Мишените трябва да са разположени така, че да не се нарушава безопасният сектор на стрелбата, като се предвидят и евентуалните рикошети.

2.3. Минимални разстояния. Няма ограничения за минималното разстояние от стрелящия до използваните хартиени мишени. При стрелба по метални мишени се забранява обстрелването им от разстояния по-малки от 7 м.

2.4. Повърхност на стрелбището. Повърхността трябва да е обработена така, че да дава предимство на стрелящия и да осигурява безопасността му.

2.5 Запазване приложността на стрелбата. Мишените трябва да са разположени така, че спазвайки правилото “Обстреляй мишената, когато е видима” стрелецът да не нарушава безопасните сектори на стрелба. От стрелеца не трябва да се изисква никога да прибира оръжието в кобура, като елемент от курса на стрелбата или да изважда оръжието от кобура със слаба ръка.

2.6. Препятствия. Естествените или изкуствено създадени препятствия трябва да позволяват промяна в зависимост от физиката на стрелящия. Те трябва да са безопасни за всички участници в състезанието. Максималната височина за препятствията е 2 м.

2.7. Общи огневи линии. При необходимост от едновременна стрелба от една и съща огнева линия стрелящите трябва да са на разстояние не по-малко от 1,5 м един от друг, например при “Надстрелване”.

2.8. При стрелба по метални мишени, когато имаме и Ограничителни линии, те трябва да са на разстояние 8 м от мишената, за да сме сигурни, че дори при нарушение на тази линия стрелецът все още ще бъде на не по-малко от 7 м от мишената.

2.9. Изкачващи се препятствия. Затрудняващи елементи от този тип не могат да са по-високи от 2 м. Ако са по-високи от 1 м, то към тях трябва да има стабилна и безопасна стълба.

2.10. Бариери. Те трябва да са достатъчно високи и здрави, за да може да се стреля от тях, ползвайки ги за упор. В тях трябва да са включени и наказателни линии за ограничаване ъгъла на стрелбата.

2.11. Оръжията трябва да са на първо място надеждни, добре обслужени и безопасни. Всякакви модификации, освен направените в съответния завод-производител или добавяне на стандартни аксесоари, са забранени.

2.12. При несъответствие с горепосоченото длъжностните лица изваждат оръжието от състезанието.

2.13. Състезателят никога не може да използва или носи повече от едно оръжие по време на състезание.

2.14. Не се разрешава кобур, който не покрива напълно спусъка, създавайки предпоставки за произвеждане на нежелан изстрел.

2.15. Очила и антифони. Носенето на очила и антифони по време на курсът на стрелбата е задължително. Всеки опит да се спечели предимство с премахването им се санкционира.

2.16. Боеприпаси с куршуми със стоманени сърдечници, с експанзивни куршуми или с трасиращи куршуми са забранени.



3. ЗАДРЪЖКИ И ПРОБЛЕМИ С ОРЪЖИЕТО.
3.1. При получаване на задръжка състезателят трябва да я отстрани безопасно и да продължи състезанието.

3.2. При невъзможност да отстрани задръжката, състезателят уведомява длъжностните лица. Р.О. прекратява стрелбата, като всички оставащи изстрели се отчитат като наказателни. Приема се че оръжието не е обслужено добре и не е безопасно.



4. ДЛЪЖНОСТНИ ЛИЦА
Длъжностните лица в състезанието, в зависимост от големината му и задълженията и отговорностите им, са както следва:

4.1. “Рейндж офисър” (Р.О.). Длъжностно лице, отговарящо пряко за действията на състезателя. Р.О. трябва да е сигурен, че състезателят е запознат с условията на упражнението. Той се разполага така, че да може да наблюдава, командва и контролира по всяко време състезателя, без да му пречи.

4.2. “Чийф рейндж офисър” (Ч.Р.О.). Длъжностно лице, пряко отговорно за един или повече курсове на стрелбата. Всичко, свързано с безопасността на всички групи, участващи в състезанието, е негова отговорност. Отговорен е за справедливото прилагане на всички процедури и оценъчни правила.

4.3. “Статс офисър” (С.О.) Статистик, отговорен за събирането, подреждането и препредаването на оценъчните листи, както и за изчисляването и обявяването на всички резултати. Осигурява своевременното пренасочване на непълните или грешни оценъчни листи към Рейндж мастъра.

4.4. “Рейндж мастър” (Р.М.). Длъжностно лице, на което са подчинени всички останали. Осигурява спазването на всички инструкции и правила. Отговорен е за подготоваката, инструктажа и поведението на длъжностните лица. Всички въпроси, изискващи арбитраж, реквалификация или дисквалификация, трябва да се доведат до вниманието му.

4.5. “Мач директор” (М.Д.). Длъжностно лице, отговарящо за цялото състезание, включително административната дейност, подбора на длъжностните лица и конструкцията на стрелбището.



5. ГОТОВНОСТ ЗА СТРЕЛБА.
5.1. Револвери.

5.1.1. Сингъл екшън. Чукчето е в предно положение върху празно гнездо от барабана. Ако револверът има вградено предпазително устройство( Сейфти Нотч), чукчето може да бъде и върху пълно гнездо.

5.1.2. Дабъл екшън. Чукчето е в предно положение върху пълно гнездо от барабана.

5.2. Само зарядни пистолети.

5.2.1. Сингъл екшън (Аркус 94). С патрон в цевта, с чукче в задно положение и ангажиран предпазител.

5.2.2. Дабъл екшън и сейф екшън. С патрон в цевта и с чукче в предно положение.

5.2.3. Селектив екшън (ЧЗ 75 Б). Този вид оръжия комбинират дабъл и сингъл екшън и начина на обезопасяване е по избор на стрелящия.

Съответно:


-Сингъл екшън (Правило 7.2.1.).
-Дабъл екшън (Правило 7.2.2.).

5.3. Положение “Готовност”. Състояние, при което под команда на Р.О.:

5.3.1. Оръжието е готово съгласно изискванията на курса за стрелбата.

5.3.2. Състезателят е заел изискваната позиция.

3.3.3. Забранено е докосването на оръжието или екипировката между командите “Стенд бай” и “Стартов сигнал”. Нарушенията се наказват с процедурно наказание (П.Н.).


6.КОМУНИКАЦИИ НА СТРЕЛБИЩЕТО
Утвърдените команди и взаимодействия на стрелбището са както следва:

6.1. “Load and make ready” – “Пълни и се подготви”. Тази команда показва началото на курса на стрелбата. Под наблюдение на Р.О. състезателят се обръща към мишените, нагласява очилата и антифоните и подготвя оръжието си. След което заема необходимата начална позиция.

6.2. “Are you ready” – “Готов(а) ли сте”. Липсата на какъвто и да е отрицателен отговор или жест дава правото на Р.О. да продължи. Ако не е готов, състезателят трябва да извика: “Not ready” – “Не съм готов(а)”.

6.3. Standby” – “Готови”. Тази команда е подготвителна и в рамките на интервал от 1 до 4 секунди бива следвана от стартов сигнал.

6.4. “Start signal” – “Стартов сигнал”. Може да бъде звуков – от таймер или от свирка, или устна команда “Огън”. Това е командата за началото на стрелбата, по която започва отчитането на времето. Обикновено времето спира да се отчита на последния изстрел.

6.5. “Stop” – “Прекрати стрелбата”. Р.О. може да подаде тази команда по всяко време. Състезателят трябва мигновено да прекрати огъня, да застане неподвижен и да изчака следващи инструкции от Р.О.

6.6. “If you are finished unload and show clear” – “Ако сте приключили, изпразнете и покажете чисто”. По тази команда оръжието се изпразва безопасно и показва за инспекция. За револверите с празен и отворен настрани барабан, за пистолетите – без пълнител, без патрон в .цевта, с блокиран в задно положение затвор.

6.7. “Gun clear, hammer down, holster” – “Оръжието е чисто, спусни чукчето, прибери в кобура”. Командата се подава, след като Р.О. е задоволен от състоянието на оръжието. Спускането на чукчето в зависимост от различните оръжия се извършва както следва:

6.7.1. Револвери – барабанът е празен и затворен. Чукчето се спуска с натискане на спусъка.

6.7.2. Пистолети – без пълнител, затворът в предно положение, чукчето се спуска с натискане на спусъка.

6.8. За пистолети, при които чукчето не може да се спусне без наличие на пълнител (Аркус 94, ТТ). Под наблюдението на Р.О. се поставя празен пълнител, спуска се чукчето с натискане на спусъка, изважда се пълнителят и оръжието се прибира в кобура.
6.9. При движението пръстът, който натиска спусъка, трябва задължително да бъде извън спусковата скоба, колкото е възможно по-далеч от спусъка. Стрелецът трябва да държи оръжието насочено към мишените с мерна линя към тях и с готовност да ги обстреля.

6.10. Прибирането на пълно оръжие в кобура по време на курса на стрелбата е нежелателно.Но ако се наложи, това се прави както следва:

6.10.1. За сингъл екшън пистолети с ангажиран предпазител.

6.10.2. За дабъл екшън пистолети и дабъл или сингъл екшън револвери с чукче в предно положение.



7. ДИСКВАЛИФИЦИРАНЕ.

7.1. Общи правила.

7.1.1 . Дисквалификация се налага на състезател, който извърши нарушение на мерките за безопасност или други забранени действия.

7.1.2. Дисквалификацията е в сила само за конкретното състезание.

7.1.3. Ако причина за дисквалификацията е нарушение на правилата за безопасност, състезателят няма право да продължи участието си в каквато и да е по-нататъшна схема от състезанието. Постигнатият от него резултат се изважда от класирането.

7.1.4. Когато се прилага дисквалификация Р.О. трябва да е сигурен, че причините за нея и часа и датата на случая са ясно и точно отбелязани в оценъчния лист. Р.М. се уведомява моментално.

7.1.5. Ако състезателят бъде дисквалифициран, поради нарушение правилата за безопасност по време на над стрелване или отделно от главното състезание, резултатът му в главното състезание се запазва.


7.2. Дисквалификация поради нарушение на правилата за безопасност. Прилага се в следните случаи:

7.2.1. Инцидентен изстрел – изстрел е напускането цевта на оръжието от куршума. Всеки изстрел, произведен извън рамките на мишенната сцена или такъв, при който куршумът удря повърхността на разстояние по-малко от 3 метра от състезателя, или каквато и да е зона извън безопасния сектор за стрелба, се счита за инцидентен изстрел. В такъв случай Р.О. трябва веднага да спре стрелящия.
7.3. Опасно боравене с оръжието:
7.3.1. Произвеждане на изстрел преди или по време на зареждане, презареждане или изпразване на оръжието.

7.3.2. Произвеждане на изстрел по време на поправителните действия за отстраняване на задръжка.

7.3.3. Произвеждане на изстрел по време на прехвърляне на оръжието от една ръка в друга.

7.3.4. Произвеждане на изстрел по време на движение. Изключение са случаите, при които мишените трябва бъдат обстреляни в движение.

7.3.5. Когато нежелан изстрел е произведен поради повреда или счупване на част от оръжието, не се прилага дисквалификация. Резултатът от конкретната сцена се занулява. Оръжието трябва незабавно да се представи на Р.М. или негов представител за инспекция. Ако състезателят не представи веднага оръжието си, не може по-късно да обжалва решението на длъжностните лица.

7.3.6. Боравене с оръжието по всяко време освен на огневата линия или в безопасна зона под наблюдението на Р.О.

7.3.7. Насочване на оръжието назад, т.е. отклонено на повече от 90 градуса от средата на мишенното поле. Няма значение дали оръжието е пълно или празно. Ако по време на стрелбата, пълненето или изпразването на оръжието състезателят го изпусне и то падне на земята.

7.3.8. Прибиране или изваждане на оръжието в границите на тунела.

7.3.9. Насочване на оръжието към която и да е част от тялото на състезателя с изключение по време на ваденето и прибирането на оръжието в кобура.

7.3.10. По време на прибиране или изваждане оръжието от кобура, ако цевта му сочи назад извън кръг с радиус 1 м.

7.3.11. При носене или ползване на повече от едно оръжие по всяко време от състезанието и на което и да било място.

7.4. При нарушение правилото за разполагане пръста извън спусковата скоба в случаите:

7.4.1. При отстраняване на задръжка с оръжие, сочещо под нивото на мишените.

7.4.2. При зареждане или изпразване на оръжието.

7.4.3. По време на движение.

7.5. При прибиране на заредено оръжие в кобура в случаите:

7.5.1. Ако Сингъл екшън пистолет не е на предпазител.

7.5.2. Ако Дабъл екшън или Селектив екшън пистолети са с чукче в задно положение без ангажиран предпазител.

7.5.3. Револвер с чукче в задно положение.

7.6. При използване на истински, тренировъчни патрони или гилзи в Безопасната зона, както и пълни пълнители или бързо пълначки. При наличие на заредено оръжие извън мястото на курса стрелбата. За заредено оръжие се приема оръжие с патрон в цевта или оръжие с пълнител,съдържащ патрони.

7.7. Дисквалификация поради използване на забранени субстанции.

7.7.1. Всички длъжностни лица и участници в състезанията по приложна стрелба трябва да са в добро физическо и психическо състояние и способност за пълен контрол над действията си.

7.7.2. Българска федерация по динамична стрелба - IPSC - България, изключително сериозно се противопоставя на употребата и пристрастяването към алкохола, наркотиците и медикаментите, приемани без лекарско предписание, както и употребата на незаконни стимуланти.

7.7.3. Освен в случаите на ползването по лекарско предписание, длъжностните лица и състезателите не могат да бъдат под влияние на лекарства, наркотици или алкохол по време на състезание. Всяко лице, което е видимо под въздействието на горепосочените субстанции, се дисквалифицира и изгонва от състезанието.

7.7.4. Българска федерация по динамична стрелба - IPSC - България си запазва правото да забранява общи ли конкретни медикаменти и да провежда тестове за наличието им по всяко време.


Изготвил правилата за безопасност:
Милен Димитров – Регионален директор на I.P.S.C.
Правилата за безопасност са приети и утвърдени от УС на БФДС на 10.03.2007г.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница