Правила за информационна сигурност на изпитните материали за държавните зрелостни изпити



Дата22.12.2018
Размер227.03 Kb.
#109241
ТипПравила


ПРАВИЛА ЗА ИНФОРМАЦИОННА СИГУРНОСТ

НА ИЗПИТНИТЕ МАТЕРИАЛИ ЗА ДЪРЖАВНИТЕ ЗРЕЛОСТНИ ИЗПИТИ
І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1. С тези правила се определят редът и условията за осигуряване на информационна сигурност при работа с изпитните материали за държавните зрелостни изпити, представляващи ведомствена тайна.

2. Изпитни материали, представляващи ведомствена тайна по смисъла на тези правила, са:



  • изпитните варианти за държавните зрелостни изпити;

  • изпитните работи на зрелостниците;

  • протоколите от проверката и оценката на изпитните работи.


ІІ. ИЗПИТНИ ВАРИАНТИ ЗА ДЪРЖАВНИТЕ ЗРЕЛОСТНИ ИЗПИТИ


  1. Създаване на изпитни варианти

    1. Създаването на тестови варианти, правилата и критериите за оценяване за всеки учебен предмет, по който се провежда ДЗИ, се възлага със заповед на министъра на образованието и науката на комисии, включващи учители и преподаватели във висшите училища. Тестовите варианти се предават в МОН с приемно-предавателен протокол.

    2. Създадените тестови варианти преминават през експертна оценка, която се възлага със заповед на министъра на образованието и науката на комисии за експертна оценка, включващи двама специалисти - учители и преподаватели във висшите училища. Експертната оценка се извършва в Министерството на образованието и науката по зададена от МОН матрица.

    3. От банката с тестови варианти по всеки учебен предмет, по който се провежда ДЗИ, се изработват изпитни варианти и се утвърждават със заповед на министъра на образованието и науката не по-рано от 5 дни преди провеждането на съответния ДЗИ. Заедно с изпитните материали се утвърждават правилата и критериите за тяхното оценяване.

1.4. Утвърдените изпитни варианти, правилата и критериите за тяхното оценяване по всеки учебен предмет, по който се провежда ДЗИ, се запечатват в непрозрачен секретен плик и се съхраняват в каса при 24-часова охрана до окончателното приключване на изпита. В друг секретен непрозрачен плик се запечатват същите материали на магнитен носител и се съхраняват в каса при 24-часова охрана до момента на предпечатната подготовка на изпитните варианти.

1.5. За всеки учебен предмет се разработва еднакъв за всички изпитни варианти лист за отговори и свитък за свободни отговори. Листовете и свитъците за отговори за всички изпити се съхраняват в секретна каса на хартиен и на магнитен носител до момента на тяхното размножаване.




  1. Размножаване и пакетиране на изпитните варианти

    1. Организацията по размножаването на утвърдените изпитни варианти, мястото на тяхното съхраняване и отговорните за това лица се определят със заповед на министъра на образованието и науката

    2. Преди размножаване на изпитните варианти се отпечатват свитъците със свободните отговори, осигурени със защита, в брой, отговарящ на броя на зрелостниците, подали заявление за участие в съответната изпитна сесия, плюс 5 процента резерв.

    3. Размножените изпитни варианти се отпечатват в изпитни книжки с цветови разграничители между отделните варианти, в брой, отговарящ на броя на зрелостниците, подали заявление за участие в съответната изпитна сесия, плюс 5 процента резерв.

    4. Отделно от изпитните книжки се отпечатват листове за отговор, осигурени със защита, и идентификационна бланка за зрелостника, свързана с листа за отговори чрез перфорация, в брой, отговарящ на броя на зрелостниците, подали заявление за участие в съответната изпитна сесия, плюс 5 процента резерв. Върху всеки от листовете за отговор и върху идентификационната бланка се отпечатва еднакъв уникален баркод, чрез който се гарантира връзката между двата документа.

    5. Компонентът „Слушане с разбиране” за изпита по чужд език се записва на компакт диск в брой, отговарящ на броя на залите със зрелостници, подали заявление за участие в изпита по съответния чужд език за съответната изпитна сесия, и се поставя в кутия, която да запази целостта му. Тексът за компонента „Слушане с разбиране” за изпита по чужд език се отпечатва на хартиен носител и се поставя в отделен непрозрачен плик в съответствие с броя на залите, в които се провежда изпит по чужд език,.

    6. Свитъците за свободни отговори и листовете за отговор с идентификационната бланка се пакетират в непрозрачни хартиени пликове в съответствие с броя на учениците по зали, като за всяка зала се пакетира отделен плик. Върху плика се отбелязват броят на учениците в залата и изпитният предмет за всички учебни предмети с изключение на български език и литература, при който се отбелязва само броят на учениците в залата.

    7. Изпитните книжки се пакетират в секретни непрозрачни пликове в съответствие с броя на учениците по зали, като за всяка зала се пакетира отделен плик. Върху плика се отбелязват броят на учениците в залата и изпитният предмет за всички учебни предмети с изключение на български език и литература, при който се отбелязва само броят на учениците в залата.

    8. Кутиите с компакт диска за компонента „Слушане с разбиране” по чужд език се пакетират в секретни непрозрачни пликове в съответствие с броя на залите, в които се провежда изпит по чужд език, като за всяка зала се пакетира отделен плик. Върху плика се се изписва съответният чужд език.

    9. Изпитните книжки, листовете за отговор и идентификационната бланка, заедно със свитъка за свободни отговори, представляват изпитен комплект.

    10. Изпитните комплекти за всяко училище се пакетират в голям прозрачен секретен плик (пликове), върху който се отбелязват областта, населеното място, училището, в което се провежда ДЗИ, и датата на изпита. В същия плик се поставя секретният плик (пликове) с кутии с компакт диск за компонента „Слушане с разбиране” по чужд език.

    11. В отделен голям прозрачен секретен плик за всяко училище, в което се провежда ДЗИ, се пакетират и резервни изпитни комплекти по съответния учебен предмет, всеки от които е поставен в запечатан непрозрачен плик. Върху секретния плик се отбелязват областта, населеното място, училището, в което се провежда ДЗИ, и датата на изпита. В същия плик се поставя и пликът, съдържащ текста за четене по чужд език за компонента „Слушане с разбиране”, а върху плика се отбелязва чуждият език, за който се отнася.

    12. За зрелостниците, които ще работят на брайл, изпитните материали по избраните от тях учебни предмети се адаптират на брайлов шрифт от двама специалисти до 48 часа преди провеждане на ДЗИ по съответния учебен предмет и се размножават с брайлов принтер до 24 часа преди провеждане на ДЗИ по съответния учебен предмет при засилени мерки за опазване конфиденциалността на учебните материали.

    13. Размножените изпитни материали на брайлов шрифт, листовете за отговор и идентификационната бланка, кутията с компакт диска за компонента „Слушане с разбиране”, както и брайловата хартия за брайловите машини се пакетират в секретни непрозрачни пликове в съответствие с броя на учениците по зали. Върху плика се отбелязват изпитният предмет и текст:”Изпитни материали на брайл”.

    14. За зрелостниците, които ще работят с материали с уголемен шрифт, изпитните материали по избраните от зрелостниците учебни предмети се размножават на шрифт 28, Times New Roman, bold при засилени мерки за опазване конфиденциалността на учебните материали.

    15. Размножените изпитни материали на уголемен шрифт, листовете за отговор с идентификационните бланки и кутията с компакт диска за компонента „Слушане с разбиране” се пакетират в секретни непрозрачни пликове в съответствие с броя на учениците по зали, като за всяка зала се пакетира отделен плик. Върху плика се отбелязват броят на учениците в зала, изпитният предмет и текст: „Изпитни материали на уголемен шрифт”.

    16. За зрелостниците, които ще работят с компютър със синтетична синтезаторна реч, утвърдените изпитни варианти по избраните от зрелостниците учебни предмети се записват на компактдиск, който се пакетира в секретен непрозрачен плик. Върху плика се отбелязват изпитният предмет и текст: „Изпитни материали за компютър със синтетична синтезаторна реч”.

    17. Размножените и пакетирани в секретни пликове изпитни комплекти се предават с приемно-предавателен протокол на председателя и/или на упълномощен от него член на регионалната комисия за организиране и провеждане на ДЗИ, а за българските държавни училища в чужбина – на представител на МОН, определен със заповед на министъра на образованието и науката.




  1. Транспортиране и съхранение на изпитните комплекти

3.1. Секретните пликове с изпитните комплекти се транспортират до РИО в присъствието на председателя и/или на упълномощен от него член на регионалната комисия за организиране и провеждане на ДЗИ в РИО и на представители на МВР и се съхраняват в РИО до предаването им на директорите на училища, в които се провеждат ДЗИ, в помещение с 24-часова охрана (СОТ), определено от началника на РИО.

3.2. В деня на получаването на изпитните материали за българските държавни училища в чужбина, определеният представител на МОН ги транспортира до съответната държава, като носи пълната отговорност за целостта на изпитните комплекти и навременното им доставяне до училището.

3.3. В деня на изпита до 7,00 часа директорът на всяко училище, в което се провежда ДЗИ, в присъствието на началника на РИО, приема от председателя и/или от упълномощен от него член на регионалната комисия за организиране и провеждане на ДЗИ с приемно-предавателен протокол изпитните материали и ги транспортира в присъствието на председателя на училищната зрелостна комисия и на охрана до училището, където изпитните материали се съхраняват от директора до момента на самото разпределяне по залите. Директорът получава и утвърдените от началника на регионалния инспекторат по образованието списъци с разпределението на квесторите и на учителите консултанти по зали.

3.4. За българските държавни училища в чужбина в деня на изпита изпитните комплекти се предават от определения представител на МОН с приемно-предавателен протокол на директора на училището в присъствието на председателя на училищната зрелостна комисия.

3.5. След обявяването на изпитния вариант в деня на съответния изпит директорът на училището, в присъствие на председателя на училищната зрелостна комисия, на един квестор от всяка зала и на представители на родителите и на медиите, а за българските държавни училища в чужбина и в присъствието на определения представител на МОН, изважда големите прозрачни секретни пликове, разрязва ги, изважда непрозрачните секретни пликове с изпитните книжки, пликовете с листовете за отговор с идентификационните бланки и свитъците за свободни отговори за всяка от залите в училището и секретните пликове с кутии с дискове за компонента „Слушане с разбиране”, без да ги отваря, и раздава съответните пликове на квесторите по зали. В случай на констатирано нарушение на изискванията за опазване на тайната, (нарушена цялост на изпитните материали, довела до разсекретяване на изпитния вариант) се съставя протокол, в който се описват видът и размерът на нарушената цялост и преценката на присъстващите по отношение нарушаването на секретността. Протоколът се подписва от директора на училището, от председателя на училищната зрелостна комисия, а за българските държавни училища в чужбина и от определения представител на МОН. Протоколът е неразделна част от документацията за съответния държавен зрелостен изпит и се съхранява с нея. За констатацията директорът на училището незабавно уведомява председателя на регионалната комисия за организиране и провеждане на ДЗИ и му предоставя копие от протокола след приключването на изпита, а той, от своя страна, изготвя и представя в МОН доклад, към който прилага копие от предоставената му документация. За българските държавни училища в чужбина определеният представител на МОН представя в МОН доклад и копие от протокола след приключването на изпита.

3.6. Квестор от всяка стая получава от директора на училището съответния непрозрачен секретен плик и плика с листове за отговори и със свитъци за свободни отговори за залата, а за залите, в които се провежда изпит по чужд език, и плика с диска за компонента „Слушане с разбиране” и ги занася в залата, в която е разпределен, без да ги отваря.

3.7. 15 минути преди съответния изпит в МОН се тегли изпитният вариант и се съобщава по БНР в часа, определен като начало на изпита. За втория ДЗИ се тегли номер на един изпитен вариант, който се прилага за всички учебни предмети. Директорът на училището и/или председателят на училищната зрелостна комисия проверяват правилното записване на изтегления изпитен вариант във всяка изпитна зала.

3.8. След обявяване на изтегления изпитен вариант във всяка от залите пред зрелостниците, след показване на целостта на секретните пликове и на пликовете с листовете за отговор и със свитъци за свободни отговори, те се отварят и всеки зрелостник получава своя изпитен комплект.

3.9. След получаване на изпитния комплект и след запознаване с неговите компоненти, в присъствието на квестор от залата всеки зрелостник на работното си място отделя внимателно по линията на перфорацията идентификационната си бланка и я попълва, след което без да я прегъва я поставя в малкото пликче, без да го запечатва.

3.10. Изпитните комплекти на неявилите се зрелостници се поставят обратно в секретните пликове и се съхраняват от квесторите до приключване на изпита, след което се предават на директора на училището заедно с попълнения квесторски протокол, с изпитните книжки, с черновите и с индивидуалните пликове с изпитните материали на зрелостниците от залата.

3.11. Резервните изпитни комплекти се съхраняват в помещението, определено от директора на училището, и той носи отговорност за тяхната цялост. При възникнала обективна необходимост (липса или технически проблем при отпечатването на някоя от частите на изпитния комплект) в присъствието на директора на училището, на председателя на училищната зрелостна комисия и на квестор от залата, сигнализирал за необходимостта се използва и отваря изпитен комплект на неявил се зрелостник, а само при липса на комплекти от неявили се зрелостници се отваря и резервен изпитен комплект. За случая се съставя и подписва протокол, към който се прилага частта от изпитния комплект, за която е констатиран технически проблем.

3.12. При възникнала обективна необходимост (липса или технически проблем със записа) се отваря пликът с текста за четене по чужд език за компонента „Слушане с разбиране” в присъствието на директора на училището, на председателя на училищната зрелостна комисия и на квестор от залата, сигнализирал за необходимостта от отваряне на плика с текста за четене по чужд език, като за целта се съставя и подписва протокол. В този случай, след отварянето на плика, директорът предава текста на определения за съответната зала учител консултант по чужд език, който се запознава с текста, влиза в залата и прочита текста в съответствие с изискванията за изпълнение на компонента.

3.13. За зрелостниците с увреден слух обявяването на изтегления изпитен вариант, както и други технически разяснения, се осъществяват от съответните учители консултанти с жестомимика и дактил.
ІІІ. ИЗПИТНИ РАБОТИ И ИЗПИТНИ ПРОТОКОЛИ

1. Съхранение и транспортиране на изпитните работи до мястото на засекретяването им



1.1. След приключване на работата и в присъствието на квестор от залата, всеки зрелостник на работното си място запечатва малкото пликче с идентификационната бланка. След това поставя малкото пликче, листа със затворени отговори и свитъка за свободни отговори в големия индивидуален плик за изпитната работа и го запечатва. Отделя настрани и предава на квестора книжката с изпитните материали и всички листове за чернова, като квесторът ги сравнява с броя на предварително раздадените листове на съответния зрелостник. След като се подпише пред квестора в протокола за дежурство при провеждане на изпитите, зрелостникът напуска залата.

    1. След приключване на работата на всички зрелостници в залата квесторите поставят, без да запечатват, индивидуалните изпитни работи на зрелостниците в предвидените за това пликове, и ги подготвят за предаване на директора заедно с книжките с изпитните варианти и с листовете за чернова на зрелостниците от залата.

    2. В зали, в които едновременно се провеждат ДЗИ по различни учебни предмети, квесторите внимателно поставят индивидуалните пликове с изпитните работи на зрелостниците в отделни пликове, върху които изписват съответно учебния предмет и броя на изпитните работи, но не запечатват отделните пликове и следят и отговарят за броя и точността на разпределяне на индивидуалните пликове. В тези случаи се съставят отделни протоколи за дежурство при провеждане на изпитите и отделни протоколи за предаване на незапечатаните пликове с индивидуалните изпитните работи на учениците, тестовите книжки, черновите, изпитните комплекти на неявилите се зрелостници (ако има такива) и компактдиска (за изпита по чужд език)..

    3. Веднага след изтичане на изпитното време и приключване на изпита двамата квестори подписват протокол за дежурство при провеждане на изпита и предават на директора на училището срещу подпис попълнения протокол за дежурство при провеждане на изпит, изпитните книжки, черновите, изпитните комплекти на неявилите се, компактдискадиска (за изпита по чужд език) и незапечатаните пликове, в които са поставени пликовете с индивидуалните изпитни работи на зрелостниците в залата. В присъствието на директора и сред проверка на броя им квесторите запечатват пликовете, в които са поставени пликовете с индивидуалните изпитни работи. Изпитните книжки и черновите от всяка зала се предават на директора под брой, след което той, в присъствието на квестор от залата, ги запечатва в плик (пликове) и двамата се подписват отгоре върху тези пликове. Те се пазят в училището, без да се отварят, в продължение на 3 месеца от датата на провеждане на изпита, след което се унищожават от директора с протокол.

    4. Идентификационните бланки към съответните листове на зрелостниците с нарушено зрение и на зрелостници, които полагат устен изпит, се попълват от учителя консултант в присъствието на квестор от съответната зала,.

1.6. Изпитните работи на зрелостниците с нарушено зрение, които са работили на брайл или с компютър със синтетична синтезаторна реч, се дешифрират на място от брайлов на плоско-печатен шрифт или от компютърната разпечатка от съответния учител консултант, който попълва отговорите от дешифрираните изпитни работи или от компютърната разпечатка на зрелостниците в листа със затворени отговори и в свитъка с отворени отговори, а след приключване на изпита в присъствието на квесторите от залата материалите се предават на директора.

1.7. Отговорите в тестовата част от изпитните работи на зрелостниците с нарушено зрение, които са работили на уголемен шрифт, се пренасят в листа със затворени отговори и в свитъка с отворени отговори от съответния учител консултант, а след приключване на изпита в присъствието на квесторите от залата материалите се предават на директора.

1.8. Листовете със затворени отговори и свитъците с отворени отговори на зрелостниците със СОП, които са провели устни ДЗИ, се попълват от съответните учители консултанти, които правят и запис с подходяща звукозаписна техника на отговорите на зрелостниците, а след приключване на изпита в присъствието на квесторите от залата материалите се предават на директора.

1.9. В присъствието на директора и след проверка на броя квесторите запечатват в плик индивидуалната изпитна работа на зрелостника на брайл, а малкото пликче, листа със затворени отговори и свитъка за свободни отговори, дешифрирани от учителя консултант, запечатват в големия индивидуален плик за изпитната работа. Директорът съхранява изпитните работи на брайлов шрифт в продължение на 3 месеца от датата на провеждане на изпита, след което ги унищожава с протокол.

1.10. В присъствието на директора и след проверка на броя квесторите запечатват в плик индивидуалната изпитна работа на зрелостника на уголемен шрифт, а малкото пликче, листа със затворени отговори и свитъка за свободни отговори, попълнени от учителя консултант, запечатват в големия индивидуален плик за изпитната работа. Директорът съхранява изпитните работи на уголемен шрифт в продължение на 3 месеца от датата на провеждане на изпита, след което ги унищожава с протокол.

1.11. В присъствието на директора и след проверка на броя квесторите запечатват в плик аудиозаписа на зрелостника, положил устен изпит, а малкото пликче, листа със затворени отговори и свитъка за свободни отговори, попълнени от учителя консултант, запечатват в големия индивидуален плик за изпитната работа. Директорът съхранява аудиозаписите в продължение на 3 месеца от датата на провеждане на изпита, след което ги унищожава с протокол.

1.12. В присъствието на директора и след проверка на броя квесторите запечатват в плик компютърната разпечатка на зрелостника, положил изпит с компютър със синтетична синтезаторна реч, а малкото пликче, листа със затворени отговори и свитъка за свободни отговори, попълнени от учителя консултант, запечатват в големия индивидуален плик за изпитната работа. Директорът съхранява компютърните разпечатки в продължение на 3 месеца от датата на провеждане на изпита, след което ги унищожава с протокол.

1.13. Веднага след като приеме от квесторите всички изпитни работи, директорът на училището в присъствието на председателя на училищната зрелостна комисия и на охрана транспортира пликовете с изпитните работи на зрелостниците, както и резервните изпитни комплекти и изпитните комплекти на неявилите се, до РИО и ги предава на председателя и/или на упълномощен от него член на регионалната комисия за организиране и провеждане на ДЗИ с приемателно-предавателен протокол.

1.14. За българските държавни училища в чужбина в деня на изпита директорът на училището в присъствието на председателя на училищната зрелостна комисия предава с приемно-предавателен протокол пликовете с изпитните работи на зрелостниците, както и резервните изпитни комплекти и изпитните комплекти на неявилите се на определения представител на МОН.

1.15. Определеният за училището представител на МОН ги транспортира до мястото на засекретяването им, където ги предава с приемателно-предавателен протокол на комисията по засекретяване и разсекретяване.

1.16. Веднага след приемане с приемателно-предавателен протокол на всички изпитни работи от изпитите в съответния ден от училищата в региона и след проверката на техния брой председателят и/или на упълномощен от него член на регионалната комисия за организиране и провеждане на ДЗИ, в присъствието на представители на ОДП, ги транспортира до мястото на засекретяването им, където ги предава с приемателно-предавателен протокол на комисията по засекретяване и разсекретяване.

1.17. Резервните изпитни комплекти и пликовете с текстове за „Слушане с разбиране”, както и изпитните комплекти на неявилите се, се транспортират и предават на представител на комисията по засекретяване от председателя и/или на упълномощен от него член на регионалната комисия с приемно-предавателен протокол, към който е приложено и копие от протоколите за отварянето на резервни изпитни комплекти или на пликове с текстове за „Слушане с разбиране” (ако такова е осъществено). Тези материали се предават от комисията по засекретяване и разсекретяване на ЦКОКО.


2. Засекретяване на изпитните работи

    1. Засекретяването на писмените работи се извършва от комисия по засекретяване и разсекретяване. При засекретяване на изпитните работи по един учебен предмет комисията работи на едно място. Засекретяването се извършва поотделно за всеки учебен предмет.

    2. Засекретяването се състои в последователно осъществяване на следните действия:

2.2.1. Получаване с приемателно-предавателен протокол на изпитните работи от съответния регион и тяхното преброяване;

2.2.2. Изваждане на индивидуалните пликове с изпитните работи, изсипване и смесване на индивидуалните пликове в един общ куп;

2.2.3. Отделяне на случаен принцип на групи по 30 плика, които последователно

преминават през следната процедура:

2.2.3.1. Разрязване на индивидуалния плик с изпитната работа на

зрелостника и изваждане на неговото съдържание;

2.2.3.2. Поставяне с печат на еднакъв фиктивен номер върху всеки един от

компонентите – малкото бяло пликче, в което се съдържа

идентификационната бланка на зрелостника, листа за отговори, свитъка със

свободни отговори;

2.2.3.3. Отделяне на малкото пликче с идентификационната бланка на

зрелостника настрани;

2.2.4. В случай, че при изваждането на съдържанието от индивидуалния плик с изпитната работа на зрелостника, техническото лице установи липса на лист за отговори или на свитък със свободни отговори засекретяването се осъществява по реда на т. 2.2.3.2. и 2.2.3.3., като печат с фиктивен номер се поставя върху наличния компонент и върху малкото бяло пликче. За липсващия компонент от индивидуалния плик с изпитната работа на зрелостника се съставя протокол, в който се посочва фиктивния номер на изпитния комплект и точното наименование на липсващия компонент. Протоколът се подписва от техническото лице, установило липсата и от председател (заместник-председател) на Комисията по засекретяване и разсекретяване. Протоколът се прикачва към наличния изпитен компонент върху който е поставен печат с фиктивен номер и е неразделна част с него.

2.2.5. В случай, че при изваждането на съдържанието от индивидуалния плик с изпитната работа на зрелостника, техническото лице установи липса на малкото бяло пликче, в което се съдържа идентификационната бланка на засекретяването се осъществява по реда на т. 2.2.3.2., като печат с фиктивен номер се поставя върху наличния лист за отговори или на свитък със свободни отговори. За липсващия компонент от индивидуалния плик с изпитната работа на зрелостника се съставя протокол, в който се посочва фиктивния номер на изпитния комплект и точното наименование на липсващия компонент. Протоколът се подписва от техническото лице, установило липсата и от председател (заместник-председател) на Комисията по засекретяване и разсекретяване. Протоколът се отделя и съхранява с останалите малки бели пликчета по т. 2.2.3.3.

2.2.6. Групиране на получилите поредни фиктивни номера изпитни свитъци с отворени отговори в големи папки по 30 броя във възходящ ред (първият свитък е с най-малкия номер в папката). Върху папката предварително са отбелязани номер на папката и фиктивните номера на съдържащите се в нея изпитни работи. Вътре в папката е залепен протокол за движението на папката, в който се подписва членът на комисията по засекретяване и разсекретяване, който я комплектова.

2.2.7. Групиране на получилите поредни фиктивни номера листове за отговори в малки папки по 30 броя във възходящ ред (първият лист е с най-малкия номер в папката).

2.2.8. Комплектоване на малките папки в съответните големи папки, за да се съблюдава поредността и да се улесни намирането.

2.2.9. Групираните малки пликчета се поставят в пакети по 30 броя (номерирани последователно и във възходящ ред) и се отделят за съхранение в подходящо помещение със защита до момента на разсекретяването. В случаите по т. 2.2.5. се съхранява и протоколът, в който е посочен фиктивният номер на ученика. Отговорност за съхранението на малките пликчета, реда и начина за достъп до тях носи председателят на комисията по засекретяване и разсекретяване.



2.3. Папката с изпитни работи се предава на националната комисия за оценяване по съответния учебен предмет, което се отразява в протоколите за движение на папката.


  1. Проверка и оценка на изпитните работи

    1. Папките със засекретените изпитни работи по даден предмет се съхраняват в едно помещение в сграда с 24-часова охрана. Отговорност за тяхното съхранение и за реда и начина за достъп до тях носи председателят на националната комисия за оценяване по съответния учебен предмет. До мястото, където се съхраняват папките, имат достъп председателят, заместник-председателите и техническите лица, които подпомагат работата на съответната комисия. Помещението се отключва и заключва от председателя или от упълномощено от него лице.

    2. Папките със засекретените изпитни работи се подреждат съобразно фиктивните номера на стелажи от техническите лица, обслужващи съответната комисия.

    3. При започване на процеса на оценяване голямата папка се предава от техническо лице на оценителя срещу подпис, като това се отбелязва в оценителската карта на съответния оценител.

    4. Оценителят работи, като:

      1. с помощта на шаблон проверява всеки от листовете за отговори;

      2. ако е първи оценител, отбелязва на указаното за това място грешните отговори на зрелостниците, а ако е втори – проверява отбелязаното от първия;

      3. прилагайки утвърдените критерии и правила за оценяване, проверява и оценява свитъка със свободни отговори;

      4. попълва първичен протокол, в който с цвета на проверката (първият оценител работи с червен цвят, а вторият – със зелен) вписва резултатите в точки за изпитните работи от цялата папка;

      5. попълва и съответната колона от общия протокол;

      6. ако е втори проверител, изчислява средноаритметичния сбор от точките на двамата оценители от свободните отговори, записва го в общия протокол и го отразява в листа за отговори;

      7. подписва протоколите за достоверността на записите.

    5. Проверената папка с изпитни работи се връща срещу подпис заедно с попълнените по описания по-горе начин протоколи. При приемане на папката техническото лице полага подпис върху първичния протокол на оценителя, след което го отделя в плик и предава голямата папка на втория оценител заедно с първичен протокол.

    6. Двамата оценители работят последователно и независимо един от друг, без да изнасят папката от залата за работа и без да коментират и обсъждат изпитните работи и оценяването им.

    7. Когато папката е проверена и е попълнен първичен протокол и от втория оценител, вторият оценител попълва своята колона в общия протокол със съответния цвят, изчислява и попълва средноаритметичния сбор от точките на първия и на втория оценител, подписва протокола и го предава на техническото лице.

    8. Друго техническо лице проверява средноаритметичния сбор от точките на първия и на втория оценител, изчислява и попълва броя на точките от въпросите с избираем отговор въз основа на отбелязаните в листа за отговори грешни отговори от първия оценител, попълва крайния брой точки в общия протокол и подписва протокола.

3.9. Първичните и общите протоколи се съхраняват от националната комисия по оценяването до приключване на изпитната сесия, след което се предават за съхранение в ЦКОКО за срок от 1 година, след което се унищожават с протокол.


  1. Обработка на изпитните работи със скенер

4.1. Техническото лице по т.3.8. носи проверената и оценена папка заедно с общия протокол при представител на звеното за електронна обработка.

4.2. Представителят на звеното за електронна обработка (оператор на скенер) в присъствието на техническото лице извършва последователно следните дейности:

4.2.1.изважда малката папка с 30-те проверени листове за отговор;

4.2.2. сканира ги;

4.2.3. сверява заедно с техническото лице изчисления брой точки от компютъра с вписания в общия протокол брой точки за всяка изпитна работа;

4.2.4. в случай, че няма разлика между отбелязания брой точки в общия протокол и показанията на компютъра, принтира лист с изображението на сканирания лист за отговори, върху който е отбелязан този брой точки, и подписва листа; сканираният лист става част от изпитната работа;

4.2.5. в случай, че се установи разлика между отбелязания брой точки в общия протокол и показанията на компютъра, нанася поправка, принтира лист с изображението на сканирания лист за отговори, върху който е отбелязан верният брой точки, и подписва заедно с техническото лице и с председателя или заместник-председателя на националната комисия по проверка и оценка сканирания лист, който става част от изпитната работа, а корекцията се отбелязва в общия протокол срещу съответния фиктивен номер и председателят/заместник-председателят се подписва срещу корекцията;

4.3. Техническото лице комплектова обратно в голямата папка листовете за отговори, като добавя и сканираните им изображения и предава папката на представител на комисията по засекретяване и разсекретяване, което се отразява в протокола за движение на папката, а общият протокол предава на председателя на националната комисия по оценяването.





  1. Разсекретяване на изпитните работи

5.1. Представителят на комисията по засекретяване и разсекретяване получава срещу подпис малките пликчета с фиктивни номера, съответстващи на фиктивните номера на изпитните работи в папката (малките пликчета се изваждат от защитеното помещение от лица, определени от председателят на комисията по засекретяване и разсекретяване), и отнася папката и малките пликчета в помещение за разсекретяване

5.2. Разсекретяването на изпитната работа се състои в последователно осъществяване на следните действия:

5.2.1. Представителят на КЗР отделя малкото пликче, чийто фиктивен номер съответства на номера на изпитната работа, разрязва го, изважда идентификационната бланка и я подава на оператора на скенера;

5.2.2. Операторът на скенер в присъствието на представителя от комисията по засекретяване сканира идентификационната бланка и ръчно въвежда входящия номер в полето, което вижда на екрана, а софтуерът сравнява баркода и еднозначно го привързва към данните на съответния зрелостник, при което двамата сверяват показанията на екрана (име и ЕГН) с вписаното в бланката.

5.2.3. В случаите по т. 2.2.5. се отделя от останалите и дейностите по установяването на данните на зрелостника, чиято изпитна работа е оценена, се осъществява от комисия в състав председател (заместник-председател) на националната комисия за оценяване по съответния учебен предмет, председател (заместник-председател) на комисията по засекретяване и разсекретяване и представителя на звеното за електронна обработка на изпитните работи след приключване на окончателното разсекретяване на изпитните работи по предмета.

5.2.4. Представителят на КЗР пришива с телбод идентификационната бланка към изпитната работа (плик с фиктивен номер, свитък за свободни отговори, лист за отговори, сканирано изображение на листа за отовори) и отделя изпитната работа за предаване в РИО.

5.2.5. Когато папката с 30 изпитни работи е разсекретена, друг представител от КЗР я изнася от залата за сканиране и я отнася в залата за окончателно разпределение на изпитните работи по региони по първите 4 цифри от входящия номер на зрелостника в идентификационната бланка.


  1. Съхранение и транспортиране на изпитните работи до РИО

6.1. Когато всички изпитни работи по всички учебни предмети за ДЗИ са преминали през всички описани по-горе процедури, те се предават с приемателно-предавателен протокол от комисията по засекретяване и разсекретяване на председателя и/или на упълномощен от него член на регионалната комисия за организиране и провеждане на ДЗИ и той ги транспортира до РИО.

6.2. Заедно с изпитните работи се предават и оригиналните окончателни протоколи с изпитните резултати. Окончателните протоколи с резултатите са разпечатани по училища, в които са се обучавали учениците, положили държавни зрелостни изпити, и са подписани и подпечатани от директора на ЦКОКО, като оригиналите остават в РИО, а копия се предоставят на съответните директори на училища.

6.3. Изпитните материали се съхраняват в определено от началника на РИО за това помещение в сграда със СОТ до предаването им с приемно-предавателен протокол на директора на съответното училище.

6.4. Изпитните работи се съхраняват в училището за срок от 5 години, след което се унищожават с протокол. Оригиналните окончателни протоколи за резултатите на всички зрелостници от областта за всеки от проведените изпити се съхраняват в РИО със срок постоянен, а за българските държавни училища в чужбина - в ЦКОКО със срок постоянен.



ІV. ОГРАНИЧЕНИЯ И САНКЦИИ
1. Длъжностни лица, чиито деца ще полагат съответния изпит, и лица, които предоставят педагогически услуги за тези изпити, не може да участват в дейностите по изготвянето, утвърждаването и размножаването, транспортирането и предаването на материалите за ДЗИ, които представляват ведомствена тайна по реда на тези правила.

2. Длъжностните лица, ангажирани с изготвянето, утвърждаването, размножаването, транспортирането и предаването на материалите, които представляват ведомствена тайна, подписват декларация за спазване на изискванията на тези правила.



3. Длъжностните лица, допуснали нарушение на тези правила, носят дисциплинарна отговорност.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница