Правила за организацията и дейността на комисията по европейските въпроси



Дата05.02.2018
Размер69.05 Kb.
#55008
ТипПравила

05.2.2018 г.

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

Комисия по европейските въпроси

ПРАВИЛА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА

КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

Чл. 1. С тези правила се уреждат организацията и дейността на Комисията по европейските въпроси в 40-тото Народно събрание. Правилата се приемат на основание чл. 21, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС).
Чл. 2. Комисията по европейските въпроси осъществява парламентарен контрол и наблюдение по въпросите на Европейския съюз (ЕС), като:


  1. Изготвя проект за Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС, като взема предвид предложенията на другите постоянни комисии. Програмата се изготвя въз основа на Годишната Програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения в ЕС, Годишната работна и законодателна програма на Европейската комисия и Работна програма на Председателството на Европейския съвет и съдържа списък на проектите за актове на институциите на ЕС, в разработването и приемането на които участва Министерския съвет и които подлежат на наблюдение и контрол от Народното събрание през текущата година;

  2. Обсъжда проектите за актове на институциите на ЕС и становището на правителството към тях, и приема доклади по тях, които представя на председателя на Народното събрание;

  3. Изготвя доклади и по други актове на институциите на Европейския съюз;

  4. При нововъзникнали обстоятелства предлага по своя инициатива или по предложение на други постоянни комисии допълнения в Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС;

  5. Обсъжда отчетите на Министерския съвет по чл. 97ж от ПОДНС;

  6. Обсъжда докладите на Постоянната подкомисия по усвояването на средствата от ЕС и предлага на съответните институции да предприемат мерки за отстраняване на установените нередности. Комисията може да предложи шестмесечния доклад на Постоянната подкомисия да бъде обсъден от Народното събрание;

  7. Изслушва кандидатите за длъжности в институциите на ЕС, предложени от Министерския съвет;

  8. Изслушва министри, които предстои да участват в заседания на Съвета на ЕС, по темите, включени в тяхната компетентност. Министрите информират Комисията за позицията, която ще представят в Съвета на ЕС от името на Република България;

  9. Изслушва министри по въпроси, свързани с приемането на проекти за актове на институциите на ЕС, включени в тяхната компетентност;

  10. Наблюдава дейността на Съвета по европейска интеграция към Министерския съвет и взаимодейства с министъра по европейските въпроси, постоянното представителство на Европейската комисия в България и Постоянното представителство на Република България към Европейските общности в Брюксел, както и с други държавни органи и институции, чиято дейност е свързана с Европейския съюз;

  11. Следи за прилагането на европейските актове в Република България;

  12. Осъществява взаимодействие с националните парламенти на държавите-членки на ЕС по въпросите на европейската интеграция и информира народните представители за добрите практики на парламентите на държавите-членки на ЕС. Участва в Конференцията на комисиите по европейските въпроси (COSAC);

  13. Провежда заседания под формата на публични дискусии по теми от особена важност, свързани с членството на Република България в ЕС;

  14. Предоставя чрез интернет страницата си и чрез други подходящи средства актуална информация, отнасяща се до работата на Народното събрание, свързана с въпросите на ЕС.


Чл. 3. (1) Комисията по европейските въпроси провежда редовни и извънредни заседания.

(2) Редовните заседания се провеждат всеки четвъртък от 14.30 часа по време на сесиите на Народното събрание.

(3) Извънредните заседания се свикват при необходимост от неотложно обсъждане на въпроси, свързани с дейността на Комисията по европейските въпроси.

(4) С решение на Комисията може да се провеждат заседания и извън София.

(5) Заседанията се свикват от:


  1. председателя, а в негово отсъствие от определен от него заместник- председател на Комисията;

  2. по искане на една трета от състава на Комисията.


Чл. 4. В заседанията на Комисията по европейските въпроси имат право да участват членовете на Европейския парламент от Република България.
Чл. 5 (1) Дневен ред на заседанията се предлага от председателя след консултация със заместник-председателите, а в негово отсъствие от определен от него заместник-председател, след консултация с останалите заместник-председатели или от членовете на Комисията, поискали свикването на заседание по чл. 3, ал. 5, т. 2. Членовете на Комисията и членовете на Европейския парламент от Република България имат право да правят предложения по дневния ред.

(2) Дневният ред, времето и мястото на провеждане на редовните заседания се обявяват в пленарната зала и на определените за това места в сградата на Народното събрание. Същите се публикуват и в интернет страницата на Народното събрание.

(3) Дневният ред, времето и мястото на провеждане на извънредните заседания се обявяват едновременно с тяхното насрочване.

Чл. 6. (1) Заседанията на Комисията по европейските въпроси се ръководят от председателя, а в негово отсъствие – от определен от него заместник-председател.

(2) Заседанията на Комисията са редовни, ако на тях присъстват повече от половината членове. Ако до 15 минути след обявеното време за започване на заседанието, кворумът не е налице, Комисията може да заседава и при наличния състав, когато той е не по-малко от една трета от всичките й членове.

(3) При провеждане на заседание членовете на Комисията се подписват в присъствен лист.

(4) При разглеждане на проект за акт на институциите на ЕС, засягащ въпроси на външната политика или въпроси на отбраната, Комисията провежда съвместно заседание с Комисията по външна политика, съответно с Комисията по отбраната. При съвместните заседания се изготвя съвместен доклад на двете комисии.

(5) При разглеждане на въпроси от общ интерес Комисията може да провежда съвместни заседания и с други постоянни или временни парламентарни комисии. При съвместните заседания се изготвя съвместен доклад на двете комисии.
Чл. 7. (1) Заседанията на Комисията са открити, освен ако с оглед защитата на националните интереси и сигурност Комисията реши друго.

(2) Членовете на Комисията, членовете на Европейския парламент от Република България и участващите в заседанието експерти и представители на институции и организации са длъжни да спазват изискванията за опазване на държавна и служебна тайна.

(3) На заседанията на Комисията се водят съкратени стенографски протоколи, които се подписват от председателствуващия и водещия протокола.

(4) По решение на ръководството на Комисията могат да бъдат съставени пълни стенографски протоколи за провежданите заседания и срещи.

(5) В закритите заседания на Комисията могат да участват и нейните сътрудници.
Чл. 8. Комисията по европейските въпроси приема доклади по разпределените й проекти за актове на институциите на ЕС и становища на правителството към тях, след постъпване на докладите на другите постоянни комисии, на които са разпределени съответните проекти за актове.
Чл. 9. Решенията на Комисията по европейските въпроси се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите членове. В гласуването не участват членовете на Европейския парламент от Република България.
Чл. 10. Председателят и заместник-председателите на Комисията по европейските въпроси имат право да поканят за участие в заседание на Комисията отделни граждани или представители на юридически лица, имащи отношение към разглежданите въпроси.
Чл. 11. (1) Към Комисията по европейските въпроси се създава постоянно действаща подкомисия по усвояването на средствата от ЕС, която следи за правилното и навременно усвояване на средствата от фондовете и програмите на Европейския съюз.

(2) Подкомисията има свои вътрешни правила в съответствие с вътрешните правила на Комисията по европейските въпроси и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.


Чл. 12. (1) Комисията по европейските въпроси може да образува постоянни и временни работни групи, които в определен срок проучват и разработват становища, доклади и предложения по конкретни проблеми.

(2) Съставът на всяка работна група се определя с решение на Комисията, а нейният ръководител се определя от председателя на Комисията след консултация със заместник-председателите, а в негово отсъствие от определен от него заместник-председател, след консултация с останалите заместник-председатели.

(3) Временните работни групи прекратяват дейността си с изготвяне на доклад или становище по проблема, за който са създадени, освен ако Комисията реши друго.

(4) Дейността на Комисията по европейските въпроси се подпомага от щатни и нещатни експертни сътрудници.


Чл. 13. Комисията по европейските въпроси се подпомага в своята дейност от Съвет за обществени консултации със съвещателни функции и от специализираната Дирекция “Европейски съюз” в Народното събрание.
Чл. 14. Комисията по европейските въпроси се представлява от своя председател, в негово отсъствие от определен от него заместник-председател или от специално упълномощен за случая неин член.
Член 15. Материалите, приети от Комисията и изходящата кореспонденция, се подписват от председателя, в негово отсъствие от определен от него заместник-председател.
Член 16. (1) Бюджетът на Комисията се утвърждава от председателя на Народното събрание.

(2) Бюджетът се изпълнява от председателя или от определен от него заместник-председател.


Член 17. По въпроси, неуредени в настоящите Вътрешни правила за организацията и дейността на Комисията по европейските въпроси, се прилагат разпоредбите на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, обнародван в Държавен вестник бр. 69 от 23.08.2005 г., изм. и доп., бр.74 от 2005 г., бр. 101 от 2006 г. и бр. 18 от 2007 г.
Настоящите Вътрешни правила за организацията и дейността на Комисията по европейските въпроси са приети на редовно заседание на Комисията по европейските въпроси, проведено на 22 март 2007 г.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА

ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

/п./(Атанас Папаризов)






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница