Правила за условията и реда за финансово подпомагане на програми и инициативи в областта на книгоиздаването, книгоразпространението и библиотечното дело глава първа общи положения



Дата30.11.2018
Размер53.15 Kb.
#106461
ТипПравила
Приложение към т. 1 на

Заповед № РД 09-0039/01.02.2011г.
ПРАВИЛА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ФИНАНСОВО ПОДПОМАГАНЕ НА ПРОГРАМИ И ИНИЦИАТИВИ В ОБЛАСТТА НА КНИГОИЗДАВАНЕТО, КНИГОРАЗПРОСТРАНЕНИЕТО И БИБЛИОТЕЧНОТО ДЕЛО

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1.(1) Министерството на културата финансово подпомага творчески проекти по програми и инициативи в областта на книгоиздаването, книгоразпространението, библиотечното дело и в подкрепа на литературната и културна периодика.

(2) Министерството на културата финансово подпомага и целеви програми, предназначени за подкрепа на проекти, включени в Националния културен календар и инициативи за международно сътрудничество и представяне на българската книжовна култура в страната и в чужбина.
Чл.2 (1) Финансовото подпомагане на творчески проекти по чл.1, ал.1 се осъществява чрез обявяване на конкурсни сесии със заповед на министъра на културата.

(2) Приоритетите за реализиране на целевите програми и инициативите за представяне на българската книжовна култура в страната и чужбина по чл.1, ал.2 се определят ежегодно от министъра на културата.


Чл.3. (1) Право да кандидатстват за финансова подкрепа имат издателства, библиотеки, книгоразпространители и други юридически лица, вписани в регистрите на културните организации по Закона за закрила и развитие на културата и Закона за народните читалища.

(2) Нямат право да кандидатстват културни институти и организации, които не са изпълнили условията по други договори с Министерството на културата


Чл.4. Средствата за подкрепа на проектите по чл.1 се разпределят от експертни комисии .

Глава втора

УСЛОВИЯ И РЕД ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ЗА ФИНАНСОВО ПОДПОМАГАНЕ

Чл.5. (1) Проектите за участие се изготвят и представят в Министерството на културата по формуляр за кандидатстване, одобрен от министъра на културата при обявяване на всяка сесия.

(2) Юридическите лица прилагат заверени копия на следните документи:

1. държавните и общински организации – актът за създаване и карта за идентификация по регистър БУЛСТАТ;

2. юридически лица, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел и за непререгистрираните по реда на Закона за търговския регистър – съдебно решение за първоначално вписване, удостоверение за актуално състояние; за всички останали случаи ЕИК;

3. копие от БУЛСТАТ карта;

4. удостоверение за вписване в регистрите на културните организации по Закона за закрила и развитие на културата и в регистъра на Закона за народните читалища.

5. пълномощно, в случай, че проектите сe подават от упълномощено лице.


Чл.6. (1) Проектите се подават в деловодството на Министерство на културата в едномесечен срок след обявяване на сесията.

(2) След завеждането им в деловодството се представят в сектор „Литературно наследство” на дирекция „Културно наследство”, където се изготвя регистрационен лист с описание на постъпилите проекти.


Чл.7.(1) Проектите за реализиране на целеви програми и инициативи за международно сътрудничество и представяне на българската книжовна култура в страната и в чужбина се приемат текущо в сектор „Литературно наследство” на дирекция „Културно наследство” по инициатива на организации, работещи в областта на книгата и библиотечното дело.

(2) Предложенията трябва да съдържат:

1.цели на предложения проект;

2.очаквани резултати – в художествен, организационен и финансов план;

3.възможности за реализация – финансови и кадрови ресурси, привлечени партньори, други източници за финансиране;

4.бюджет на проекта;

5.очаквана подкрепа от Министерството на културата.

Глава трета


ОЦЕНКА НА ПРОЕКТИТЕ, СТРУКТУРА И ЗАДАЧИ НА ЕКСПЕРТНИТЕ КОМИСИИ
Чл.8. (1) Проектите се разглеждат и оценяват от експертни комисии, които се назначават със заповед на министъра на културата.

(2) Експертните комисии се състоят от нечетен брой членове, включително и председател.

(3) За участие в експертните комисии се привличат творци и специалисти в областта на книгата и библиотечното дело, както и експерти от компетентните дирекции в Министерството на културата.

Чл.9. В експертните комисии не могат да участват лица, които са пряко ангажирани по проект, кандидатстващ за подкрепа.


Чл.10. Членовете на експертните комисии нямат право да разгласяват факти и обстоятелства, станали известни във връзка с разглежданите проекти, ако те могат да повлияят на решенията, както и да предоставят информация за резултатите от конкурса преди те да бъдат публично оповестени.
Чл.11. Експертните комисии имат за задача да определят размера на подкрепата на всеки одобрен проект в рамките на определената сума за съответната сесия.
Чл.12. Експертните комисии се свикват на заседания от директора на дирекция “Културно наследство”.

Чл.13. Заседанията на експертните комисии и организирането на работата по приемането на документите за кандидатстване се координира от началника на сектор „Литературно наследство”, след съгласуване с директора на дирекция „Културно наследство”.


Чл.14.(1) За редовни се смятат заседанията на експертните комисии, когато присъстват най-малко 2/3 от членовете, посочени в заповедта на министъра.

(2) Решенията са легитимни, ако протоколът е подписан от 2/3 от членовете на експертните комисии.


Чл.15. Експертните комисии обсъждат, приемат и протоколират основните критерии за оценка на проектите в съответната сесия на първото заседание.
Чл.16. Решенията на експертните комисии се оформят в протокол, който съдържа:

  1. проектите, получили одобрение;

  2. кратки мотиви за решенията.

Чл.17. (1) Директорът на дирекция “Културно наследство” предоставя протокола от конкурса на министъра на културата.

(2) Въз основа на решенията на експертната комисия, министърът на културата издава заповед, с която определя спечелилите конкурса проекти и сключва договори за финансова подкрепа.

(3) Въз основа на заповедта на министъра на културата по чл.17, ал.2 сектор „Литературно наследство” към дирекция “Културно наследство” изготвя договори, които задължително съдържат:



  1. вида и обема на дейността – предмет на договора и резултати, които ще бъдат постигнати;

  2. срокове за реализиране на дейностите;

  3. конкретни задължения и права на страните по договора

  4. размера на средствата, начина на отпускане и реда на възстановяване на сумите при неизпълнение на договора

  5. начин на отчитане и контрол

  6. ангажимент за обозначаване участието на Министерството на културата

Чл.18. Резултатите от проведените сесии се обявяват в сайта на Министерството на културата.


Глава четвърта
КОНТРОЛ

Чл.19. (1) Директорът на дирекция „Културно наследство” възлага контрола по изпълнението на договорите, съгласно условията и сроковете, посочени в тях.

(2) Съгласно условията и срока на договора, финансираната организация се отчита в счетоводството на Министерството на културата.

(3) Към финансовия отчет се прилагат заверени ксерокопия на всички оригинални документи за направените разходи по целия проект.



(4) Финансовият отчет не може да включва разходи, направени преди началото на проекта;

Заключителни разпоредби



Параграф единствен. Правилата се издават на основание на чл. 14, ал.2, т.1 от Закона за закрила и развитие на културата и чл.5, ал.1, т.17 и чл. 22, т.38 от Устройствения правилник на Министерството на културата.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница