Правилник за дейността на оу “ св св. Кирил и методий “ С. Дралфа



страница1/3
Дата14.01.2019
Размер220 Kb.
#110191
  1   2   3
ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ „ СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЙ” С.ДРАЛФА

УТВЪРЖДАВАМ:

ДИРЕКТОР: ЦВ.ДАМЯНОВА

ПРАВИЛНИК  ЗА ДЕЙНОСТТА

НА ОУ “ СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЙ “ С.ДРАЛФА

2017/2018

Глава I. Общи положения.

Глава II. Организация на образователно – възпитателния процес.

Раздел I. Оценяване знанията, уменията и компетентностите на учениците.

Раздел II. Отсъствия на учениците от учебни занятия.

Раздел III. Форми на обучение

Глава III. Управление на училището.

Глава IV. Участници в училищните дейности.

Раздел I. Права и задължения на педагогическите специалисти.

Раздел II. Права и задължения на учениците.

Раздел III. Награди за учителите и учениците.

Раздел IV. Права и задължения на родителите.

Глава V. Задължителна документация в училището.

Глава VI. Безопасни условия на ОВТ.

Глава VII. Ученическо хранене и ред за ползване на училищната столова.

Глава VIII. Ученически пътувания.

Глава IX. Преходни и заключителни разпоредби.

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1. (1) С този правилник се определят функциите, устройството и дейността на ОУ „Св.св.Кирил и Методий” с. Дралфа, организацията на образователния процес, правата и задълженията на учителите, учениците и служителите в училището, доколкото те не са уредени в нормативни актове и разпоредби от по-висок ранг. 

(2) Правилникът е разработен съгласно действащото законодателство и е съобразен с основните документи в системата на образованието, ЗПУО и всички подзаконови нормативни актове.

Той е съвкупност от установени училищни задължения, свободи и забрани, които уреждат отношенията между всички членове на училищната общност.          

Чл.2.  Правилникът е задължителен за директора, учителите, учениците и служителите, както и за външни лица, намиращи се на територията на училището, които трябва да:


  • се съобразяват в своята дейност с тенденциите в развитието на образованието и параметрите на ДОС; творческия характер на учебния труд; конструктивна оценка на класно-урочната система; иновациите на учебния процес; превес в урочната дейност на национални и общочовешки ценности; научна обосновка на факти и събития;

  •   спазват дневния режим и графиците на работното време;

  •   обогатяват материалната база и пазят грижливо   училищната собственост;

  •   пестят материали, вода и електрическа енергия;

  • поддържат ред и чистота на работните места, в сградата и в двора;

  • спазват изискванията за осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд и на санитарните изисквания;

  •   сигнализират своевременно директора на училището за отстраняване на аварии, допуснати слабости, нарушаващи ритъма на образователно-възпитателния процес.          

Чл. 3. (1) ОУ“Св.св.Кирил и Методий“ е средищно училище. 

(2) Училището е общинско.   

 Чл. 4. Училището се финансира от:

1. средства по бюджета, разпределени от кмета на общината по формула, утвърдена от общински съвет;

2. собствени приходи от дарения и целеви средства;

Чл.5. Училищното образование, което осъществява ОУ“Св.св.Кирил и Методий“ по степен е основно и се осъществява на два етапа: начален – от I до IV клас, прогимназиален – от V до VIIклас. Общото образование осигурява усвояването на общообразователния минимум според държавните образователни стандарти.

Чл.6. Светското образование не допуска реализация на идеологични и религиозни доктрини на учениците, както и дискриминация на основата на пол, народност, етническа принадлежност и религия.

Чл.7. (1) Българските граждани ползват правото си на безплатно образование, като не плащат такси за училищното обучение в рамките на държавните образователни стандарти и ползват безплатно училищната база за обучение и развитие на интересите и способностите си.

Чл.8. Обучението в ОУ”Св.св.Кирил и Методий” се провежда на книжовен български език.

Чл.9.(1)На завършилите определен клас, етап или степен на образование училището издава предвидените в ЗПУО удостоверения, свидетелства за основно образование, даващи им право да продължат образованието си – удостоверения за завършен клас,  удостоверения за завършен I клас, удостоверения за завършен начален етап на основно образование , свидетелство за завършено основно образование.

(2) В случай, че издадените документи са загубени, унищожени или станали негодни за ползване, училището издава дубликат по заявление от лицето или при непълнолетните – родителя/настойник. Дубликатът се издава по образец на МОН

 Чл.10. (1) В края на всяка учебна година класният ръководител изготвя характеристика за всеки ученик, в която прави преценка за развитието на ученика в образователно- възпитателния процес и за спазване на училищната дисциплина. Характеристиката се предоставя на родителя срещу подпис.

 (2) Свидетелството за основно образование и цялостна характеристика за развитието на ученика  се получава след завършен седми клас и дава право за продължаване на образованието.     

(3)  Характеристика за ученика е и неразделна част от удостоверението за преместване в случаите на преместване на ученици в друго училище.

ГЛАВА ВТОРА

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОБРАЗОВАТЕЛНО- ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС

Чл.11. Училищното обучение започва на седем години, навършени в годината на постъпване в I клас. В първи клас могат да постъпят и деца, навършили 6 години, ако физическото и умственото им развитие по преценка на родителите или настойниците им позволява това.          

Чл.13. Всяка учебна седмица в рамките на един учебен час извън седмичното разписание с учениците от 1,2,5 и 6 клас се провежда час по спортни дейности , а с учениците в останалите класове допълнителният час по физическо възпитание и спорт, който се реализира под формата на модули. Тези часове се осъществяват съгласно решение на ПС на училището, който избира спортните дейности според желанията на учениците и възможностите на училището.

Чл.14. За всички ученици се организира целодневна организация на учебния ден при желание на родителите и подадено заявление за съответната учебна година.

Чл.15. (1) Училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително и се осъществява в дневна форма.

(2) Училището осигурява обучение в самостоятелна форма за ученици, навършили 16 години при спазване на изискванията на ЗПУО и Наредбата за дейностите в предучилищното и училищното образование..



Чл. 16. (1) Приемът на ученици в училището се извършва след подаване на заявление по образец до Директора на училище. Към заявлението се прилагат необходимите документи – свидетелство за раждане, удостоверение за преместване.

(2)   Учениците от  I   до  VI  клас могат да се преместват през време на цялата учебна година.

(3) Учениците от VII клас могат да се преместват през време на цялата година, но не по-късно от 30 учебни дни преди приключването на учебната година.

Чл.17. (1) Учениците със СОП, които не са усвоили общообразователния минимум по обективни причини, не повтарят класа.

(2)  За ученици със СОП, училището осигурява допълнително обучение с учители от РЦПППО и ЦСОП



Чл.18 (1)Учениците от първи до четвърти  клас, които не усвояват учебното съдържание  не повтарят класа.

(2) За учениците по ал.1 се провежда допълнително индивидуално обучение от учителите им по време на учебните занятия и през ваканциите. Обучението се организира при условия и по ред, определени със заповед на директора.



Чл.19. За ученици, застрашени от отпадане, училището създава допълнителни образователни възможности, като организира и провежда:

1. индивидуални програми за психолого-педагогическо въздействие на ученика;

2. допълнителна работа с учениците по време на учебните занятия и през ваканциите;

3. извънкласни и извънучилищни дейности, съобразени с образователните потребности и с интересите на ученика;

4. консултации и насочване към професионално обучение съобразно възрастта и интересите на ученика.

Чл.20. За ученици, които постъпват в първи клас без удостоверение за завършена ПГ или за ученици, в чието удостоверение е посочено, че нямат готовност, училището организира и провежда подходящи форми за допълнителна работа.                    

Чл.21. Училището създава условия за организирането на разнообразна извънкласна дейност, чрез участие на учениците в клубни форми и групи за занимания по интереси.

Чл.22. Учебните програми за  избираемите часове /СИП и факултативните часове/ЗИП се утвърждават от директора на училището.

Чл. 23. (1) Сформирането на групи ИУЧ/ЗИП и ФУЧ/СИП и дейностите за целодневната организация на учебния процес се извършва след като учениците и техните родители /настойници/ са заявили писмено до директора две седмици преди края на учебната година желание за включване в определена група при определени условия.

(2) Заявленията по ал.1 се съхраняват от ЗАС през текущата учебна година, а след това се предават в архива на институцията.



Чл. 24. (1)  Училищното обучение се организира в учебни години, учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове.

(2) През учебната година учениците ползват коледна, междусрочна, пролетна или Великденска  и лятна ваканция.

(3) Графикът на учебните срокове, ваканциите и неучебните дни се определят със заповед на Министъра на МОН в началото на всяка учебна година.

(4) Празникът на училището се чества на 11 май.



Чл.25. Учебната година започва на 15 септември или от първия работен ден, ако датата е в почивен ден и завършва съгласно заповед на Министъра на образованието.

Чл. 26. Учебните занятия са с продължителност:

(1)    32 учебни седмици за учениците от 1-ви до 4-ти клас

(2)   34 учебни седмици за учениците от 5-ти до 7-ми клас

(3)   Продължителността на първия учебен срок е 18 седмици.

(4)   Продължителността на учебната седмица е 5 учебни дни.

Чл. 27. За всяка учебна година графикът на учебния процес се определя съгласно Заповед на Министъра на образованието и науката.

Чл. 28. (1) Седмичното разписание се съобразява с Наредба № 10 от 19.06.2014 г. за здравните изисквания при изготвяне и спазване на седмичните учебни разписания. Той се утвърждава от директора на училището не по-късно от три дни преди започване на всеки учебен срок. Всяка наложителна промяна в разписанието се утвърждава от РЗИ.

(2) Временни размествания в седмичното разписание на часовете се извършват единствено от директора при определени обстоятелства (отсъствия на учители поради болест, законово установен отпуск, при аварийни ситуации и др.) и се утвърждават със заповед на директора.

(3) Временните размествания в седмичното разписание се поставят на информационните табла в училище.

Чл. 29. Броят на задължителните учебни часове за една седмица се определя с училищния учебен план.

Чл. 30. Организацията на учебния ден е целодневна и включва от 4 до 6 задължителни учебни часа сутрин. Целодневна организация се осъществява чрез часове по ЗП/ЗУЧ преди обед и часове следобед в групи за ЦО – самоподготовка – 2 часа, занимания по интереси – 2 часа, организиран отдих и физическа активност – 2 часа

Чл. 31. (1) В началото на учебната година директорът утвърждава дневния режим за работа в училището

РАЗДЕЛ I. ОЦЕНЯВАНЕ ЗНАНИЯТА, УМЕНИЯТА И КОМПЕТЕНТНОСТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ

Чл. 32. (1) Знанията и уменията на учениците се контролират чрез устни, писмени и практически форми на изпитване, както и чрез тестове.

(2) Контролът се осъществява текущо и периодично.

(3) Текущият контрол се организира от учителите чрез избрани от тях форми на проверка, а периодичният – от учителите, директора и експертите от регионалното управление по образованието.

(4) Годишните и срочните оценки се оформят въз основа на цялостната работа на ученика по предмета през учебния срок и учебната година и не са средноаритметични.

(5) По учебните предмети, които се изучават с повече от един час седмично, се оформя срочна оценка и се внася в съответната документация. За учебните предмети, които се изучават по един час седмично, се оформя само годишна оценка.

(6) Класни работи се правят по предварително определен график по български език и литература и математика(в прогимназиален етап). Учениците и родителите се уведомяват за тях най-малко една седмица съответно след началото на първия и след началото на втория срок.

(7) Изпити се организират и провеждат със заповед на директора. Изпитът за промяна на оценка (не повече от три предмета) се полага след завършване на образователната степен на обучение. При получена слаба оценка ученикът се явява на поправителна сесия. Оценката е окончателна. Председателят на изпитната комисия обявява резултатите от изпита до края на работния ден и внася оценките в дневниците, като се подписва собственоръчно в долния ляв ъгъл на страницата от дневника.

(8) При преписване или установяване на опит за преписване на изпит работата се анулира с протокол от квесторите, под който ученикът се подписва. Ученикът няма право да се яви на втора дата в рамките на същата изпитна сесия.

(9) Освен ако в съответната учебна програма не е определено друго, минималният задължителен брой текущи изпитвания по учебен предмет или модули за всеки учебен срок е:

1. две текущи изпитвания по учебни предмети или модули, изучавани по училищен учебен план с до два учебни часа седмично;

2. три текущи изпитвания по учебни предмети или модули, изучавани по училищен учебен план с 2,5 – 3,5 учебни часа седмично;

3. четири текущи изпитвания по учебни предмети или модули, изучавани по училищен учебен план с 4 и повече учебни часа седмично.



РАЗДЕЛ II. ОТСЪСТВИЕ НА УЧЕНИЦИТЕ ОТ УЧЕБНИ ЗАНЯТИЯ

Чл. 33. (1) Ученикът може да отсъства от училище по уважителни причини:

  1. при представяне на медицинско удостоверение, заверено от родител и медицински специалист в училището или на документ от спортен клуб, в който членува, заверен от родител и директора;

  2. с мотивирано писмено заявление от родител и разрешение на класния ръководител за срок до три дни в една учебна година;

  3. с мотивирано писмено заявление от родител и разрешение на директора за срок до седем дни в една учебна година;

  4. закъснение за учебен час до 20 мимути се отразява в дневника на класа като ½ отсъствие по неуважителни причини.

(2) Документите по т. 1 и т. 2 и т.3 от предходната алинея се представят в срок от три дни след деня, когато ученикът идва на училище след отсъствието си.

(3) Броят на отсъствията по уважителни и неуважителни причини на всеки ученик се отбелязват ежедневно в дневника и се нанасят в ученическата книжка един път месечно от класния ръководител; информацията се предоставя в последния работен ден на директора за внясяне в НЕИСПУО.

1. Отсъствията се нанасят в дневника на класа от учителя по учебния предмет в началото на часа;

2. Всички медицински бележки, заявления от родителя за отсъствие и други документи, оправдаващи отсъствието на ученика от час се съхраняват от класния ръководител в класьор за всеки ученик и се представят при поискване от проверяващи институции.

(4) Освобождаване на ученика от физическо възпитание и спорт се осъществява само с документ от лекуващия лекар или лекарска консултативна комисия. Ученикът уплътнява свободните часове с определена програма по предложение на учителя по физическо възпитание и спорт, която не застрашава здравословното му състояние. При неприсъствие на ученика в дневника се регистрира неизвинено отсъствие.

(5) За ученик, обучаван в дневна форма, чиито отсъствия не позволяват оформяне на срочна или годишна оценка по един или няколко учебни предмета, директорът на училището по предложение на Педагогическия съвет определя със заповед условията и реда за оценяване на знанията и уменията за учебния срок или за учебната година.

(6) Ученикът повтаря годината, когато няма оформена оценка за първия срок или за годината.

Чл. 34. След завършване на клас или степен на образование на учениците се издава документ.

РАЗДЕЛ III. ФОРМИ НА ОБУЧЕНИЕ

Чл. 35. (1) Формите на обучение в училището са:

1. дневна (присъствена), която се провежда съгласно установения учебен план;

2. самостоятелна (неприсъствена), в която учениците се подготвят самостоятелно, съгласно училищния учебен план. Организацията на обучението в нея се определя с Правилника за дейността на училището.

(2) Обучението на учениците в училището се осъществява в дневна форма, а в случаите, предвидени в този раздел, и в самостоятелна форма.

1. Формите на обучение се приемат от педагогическия съвет на училището.

2. Условията и редът за организиране и провеждане на осъществяваните в училището форми се публикуват на интернет страницата на училището.

3. В дневна форма обучението на учениците се организира в паралелки и групи, а в индивидуална и самостоятелна форма обучението се организира за отделен ученик.

4. Дневната форма на обучение е присъствена форма и включва обучението на учениците по учебни предмети, спортните дейности и часа на класа.

(3) В самостоятелна форма може да се обучават:

1. ученици в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, издаден от съответната експертна лекарска комисия, определена в Закона за здравето, не могат да се обучават в дневна форма;

2. ученици в задължителна училищна възраст – по желание на ученика или родителя, по реда на чл. 12, ал. 2 от ЗПУО;

3. ученици с изявени дарби;

4. лица, навършили 16 години.

5. Самостоятелната форма включва самостоятелна подготовка и изпити за определяне на годишни оценки по учебните предмети от училищния учебен план.

6. При самостоятелна форма на обучение се прилага избран от ученика училищен учебен план за дневна форма.

7. Учениците по ал. 1, т. 2, които се обучават в самостоятелна форма по желание на родителите и не постигнат необходимите компетентности в съответния клас, продължават обучението си при спазване на изискванията на този закон в друга форма на обучение по чл. 106 от ЗПУО, препоръчана от екипа за подкрепа за личностно развитие.

8. Самостоятелната форма на обучение за учениците по ал. 1, т. 2 се организира след решение на експертна комисия, създадена към регионалното управление на образованието.

9. За записване в самостоятелна форма на обучение или за преминаване от дневна в самостоятелна форма, ученикът подава заявление до Директора.

10.Явяването на изпити се провежда в една редовна и две поправителни сесии за всеки предмет по учебен план, както следва:

– редовна сесия - януари - февруари ;

– I поправителнa сесия - април.

- II поправителна сесия - юни

13. Редовните изпитни сесии за учениците по чл. 47, ал. 1, т. 2 се организират в края на всеки учебен срок.

14. Учениците в самостоятелна форма на обучение полагат изпити за определяне на годишна оценка върху учебното съдържание по съответния учебен предмет, изучавано през учебната година.

15. Учениците от самостоятелна форма се допускат до изпити за редовна сесия след предварително подадено заявление.

16. Заявления за допускане до изпити се подават до Директора на училището най-късно 20 дни преди всяка редовна изпитна сесия.

17. Учениците могат да полагат изпити за определяне на годишна оценка само по предмети от един клас за дадена учебна година. Изключения се допускат за лица, навършили 16 години, които могат да завършат два класа в една учебна година, ако са заявили това свое желание при подаване на заявлението за записване. Те полагат изпити за следващ клас само ако успешно са положили всички изпити, предвидени за завършване на предходния клас. При повтаряне на учебната година се явяват само по онези предмети, по които не са взели изпитите си в предходната година. След редовна и поправителна сесия имат право на втора поправителна сесия за предметите, които се изучават в съответния клас.

18. Учениците, които са положили успешно изпит за завършен клас на обучение, получават предвидените за съответната степен на образование документи.

19. Учениците в самостоятелна форма на обучение са длъжни сами да се информират за датите на изпитите.

20. При явяване на изпит учениците в самостоятелна форма на обучение показват документ, удостоверяващ самоличността им.

21. На допълнителна сесия имат право само тези ученици, които имат уважителни причини за пропускане на редовната и поправителните сесии. Явяването на допълнителна сесия може да се разреши след подадено заявление с приложени документи, доказващи причината.

22. При безпричинно неявяване на изпити, ПС определя правата на учениците.



Чл.36.  Организацията по отделните учебни предмети, формите на проверка и оценка на знанията на учениците, начините на формиране на срочна и годишна оценка, както и условията за завършване на клас, етап и степен на образование се определят в ЗПУО и ДОС за оценяване на резултатите от обучението на учениците.

Чл.37. Разпределението на учебните часове и на класните стаи/ кабинетите се извършва от директора.

Чл.38. Отговорност за състоянието на класната стая/кабинета носи съответния учител. Със заповед на Директора се зачислява имуществото на учителя.

Чл.39.Факултативната подготовка се провежда извън задължителното учебно време по график, утвърден от директора.

Чл.40.Текущата организационно – контролна дейност се осъществява чрез работни съвещания – по график. 

ГЛАВА   ТРЕТА

УПРАВЛЕНИЕ НА УЧИЛИЩЕТО 

Чл.41. Орган на управление и контрол на училището е директорът.

Чл. 42. Директорът организира, контролира и отговаря за цялостната дейност на училището в съответствие с правомощията, определени с ДОС за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти като:

  • Спазва и прилага държавните образователни стандарти;

  •   Осигурява безопасни условия за възпитание, обучение и труд;

  •   Представлява училището пред органи, организациии и лица и сключва договори с юридически и физически лица по предмета на дейност в съответствие с предоставените му правомощия;

  •   Съставя бюджет и отговаря за законосъобразното целесъобразно и икономично разпореждане с бюджетните средства;

  • Сключва и пракратява трудови договори с пом.директорите, учителите, служителите и работниците по реда на КТ;

  • Обявавя свободните места в Бюрото по труда и РУО в тридневен срок от овакантяването им.

  • Награждава и наказва ученици, учители и служители в съотвествие с КТ, ЗПУО и този правилник;

  • Организира приемането на деца и ученици и обучението и възпитанието им в съотвествие с държавните образователни стандарти;

  • Подписва и подпечатва документи за преместване на учениците , за завършен клас, за основно образование и съхранява печата с държавния герб и печата на училището;

  • Контролира и отговаря за правилното водене и съхраняване на задължителната документация в съответствие с Наредба 8/11.08.2016 г. за информацията и документите в системата на предучилищното и училищно образование;

  • Изготвя длъжностно разписание на персонала;

  •  Утвърждава поименно разписание на длъжностите и работните заплати;

  • Осигурява действието на  единни педагогически изисквания и на добри   взаимоотношения между учителите и учениците;

  • Организира контрола и оценяването на работата на учителите, класните ръководите и възпитателите и дава препоръки за подобряването и

  • Създава необходимите условия за стимулирането на творческите изяви на учителите, учениците и другия персонал;

  • Осигурява квалификацията на учителите;

  • Създава необходимата атмосфера за диалог и взаимодействие с различните училищни общности;

  • Установява отношение на сътрудничество с родителската общественост и обществения съвет;

  • Полага грижи за здравето и физическото развитие на учениците;

Чл. 43. Педагогическият съвет като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:

1. приема стратегия за развитието на училището за следващите 4 години с приложен към нея план за действия и финансиране;

2. приема ПДУ;

3. приема УУП;

4. приема формите на обучение;

5. приема годишния план за дейността на училището;

6. приема учебни планове за ИФО;

7. приема мерки за повишаване на качеството на образованието;

8. приема програма за превенция за ранното напускане на училище;

9. приема програма за предоставяне на равни възможности и за приобщаване на учениците от уязвими групи;

10. предлага на директора разкриване на групи за занимания по интереси;

11. прави предложение на директора за награждаване на ученици и за налагане на съответните санкции в предвидените в този закон случаи и ПДУ;

12. определя училищни символи, ритуали и други отличителни знаци;

13. определя ученически униформи;

14. участва със свои представители в създаването и приемането на Етичен кодекс на училищната общност;

15. запознава с бюджета на училището и с отчетите на неговото изпълнение;

16. периодично, най-малко 3 пъти през една учебна година, обсъжда нивото на усвояване на компетентност от учениците и прилага съвместни мерки между учителите с цел подобряване на образователните резултати.

(2) Документите по ал. 1, т. 1 – 5 и т. 7 – 9 се публикуват на интернет страницата на училището



Чл. 44. (1) Педагогическият съвет включва в състава си всички педагогически специалисти .

(2) В състава на педагогическия съвет с право на съвещателен глас могат да участват представители на обществения съвет, настоятелството, медицинското лице, което обслужва училището, представители на ученическия парламент



Чл. 45. (1) Педагогическият съвет се свиква най-малко веднъж на два месеца от директора. Извънредно заседание се свиква по писмено искане до Директора на най-малко 1/3 от числения му състав.

(2) Решенията се приемат с обикновено мнозинство при присъствието на не по-малко от 2/3 от числения му състав.

(3) Решенията на педагогическия съвет могат да се отменят от самия съвет с квалифицирано мнозинство / 2/3 от гласовете на присъстващите/ или от началника на РУО.

(4) За всяко заседание на педагогическия съвет се води протокол.



Чл. 46. (1) Училищното настоятелство е независимо доброволно сдружение за подпомагане на дейността на училището.

(2) Училищното настоятелство подпомага дейността на училището в противодействието му срещу наркоманията и дискриминацията във всички нейни форми.

(3) Органи на настоятелството са Общото събрание и Съветът на настоятелите

Чл. 47. (1) Съставът на Ученическия съвет на класа се определя от учениците чрез явно гласуване всяка учебна година.

(2) Ученическият съвет на класа:

1. участва в планирането на тематиката в часа на класа;

2. съдейства за спазване на правата на учениците;

3. участва активно в решаване на проблемите на класа.

(3) Председателят или заместник-председателя на Ученическия съвет на класа е член на Ученическия парламент.

(4) При внасяне на предложение за наказание на ученик от класа класният ръководител го съгласува с Ученическия съвет на класа. Ако има различие, се внасят и двете предложения.

Чл. 48. Ученическият парламент на училището се състои от председателя и заместник-председателя на всеки клас и се ръководи от председател и заместник- председател, които се избират за срок от 4 години. Изборът им се осъществява от Ученическия парламент.

(2) Ученическият парламент на училището:

1. участва в планирането на образователна-възпитателната дейност в училището;

2. участва в награждаването и наказването на учениците;

3. участва в организирането на извънкласните и извънучилищните форми на дейност;

4. участва в организирането и провеждането на училищните мероприятия;

5. изготвя график за дежурство на ученици за І и ІІ учебен срок по етажи и прилежащи територии на училището и отразява нарушенията в дневник.

(3) Ученическият парламент на училището има право:

1. да събира парични средства от учениците за културни прояви и други дейности по негова инициатива, свързани с провеждане на училищни мероприятия, отдих и спорт;

2. да предлага на училищното ръководство и Педагогическия съвет мерки за подобряване на образователно-възпитателен процес.

(4) По преценка на директора на училището председателят и заместник-председателят на Ученическия парламент могат да участват в заседание на Педагогическия съвет с право на решаващ глас.

 

ГЛАВА  ЧЕТВЪРТА



УЧАСТНИЦИ В УЧИЛИЩНИТЕ ДЕЙНОСТИ


Каталог: file -> ms website -> w2018 -> file -> repository
file -> Рецептура на лекарствените форми рецептурни бланки и тяхната валидност
file -> Прогностични възможности на тестовете, използвани за подбор на млади футболисти
file -> Правила за реда за ползване, стопаниване и управление на стадион "христо ботев" благоевград глава първа общи положения
file -> Обща характеристика
repository -> Основно училище „СВ. Св. Кирил и методий” с. Дралфа, общ. Търговище с е д м и ч н о р а з п и с а н и е
repository -> Основно училище „СВ. Св. Кирил и методий” с. Дралфа, общ. Търговище с е д м и ч н о р а з п и с а н и е
ms website -> Второ основно училище „никола йонков вапцаров”
repository -> Основно училище „СВ. Св. Кирил и методий” с. Дралфа, общ. Търговище с е д м и ч н о р а з п и с а н и е


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница