Правилник за развъждане



Дата05.03.2018
Размер50.17 Kb.
#61008
Правилник за развъждане

на Национален клуб „Български барак-твърдокосместо ловно куче ” /НК ББ - ТЛК/

Общи положения

Чрез този правилник се цели развъждането на здрави и чистопородни кучета с уравновесен тип нервна система от породата Български барак. Чрез правилника клуба осъществява развъдна програма, контролира и направлява селекцията и развитието на породата, като води развъдната / племенна книга/, дава консултации, предпазва от негативните явления при развитието на породата, установява мерки усъвършенстващи породата и е преграда за нейното деформиране и кръстосване с други породи. Правилника е съобразен с правилниците на БРФК и FCI.

1.Развъдната дейност се провежда от развъдници с запазено име в FCI, собствениците на които са членове на клуба.

2.Развъждането на кучета от породата ББ-ТЛК се води и контролира от тричленна развъдна комисия, един от които е председател.

3.До разплод се допускат само кучета с доказан произход.

4.До разплод се допускат мъжки и женски кучета вписани в племенната книга на НК ББ-ТЛК, респ. БРФК. Здрави, без генетични пороци: крипторхизъм или монорхизъм, сини очи, отсъствие дори само на един зъб и други пороци, изброени в Стандарта на ББ-ТЛК.

5.Допускат се до разплод мъжки кучета, получили най-малко две оценки „отличен” на екстериорни изложби, легитимни пред БРФК от двама различни съдии, от които поне един е клубен съдия. Оценките трябва да са получени при възраст на кучето не по-малко от осемнадесет месеца.

6.В развъдната програма участват мъжки кучета издържали работен изпит с оценка „отличен ” и одобрени от Развъдната комисия. Всяка година по решение на Развъдната комисия техния брой може да се променя, като се избират нови разплодници, а участието на другите се прекратява. Преценката на Развъдната комисия за допускането на мъжки кучета до разплод и лишаването им от право на разплод се базира на оценка на типичността по екстериор към породата Български барак на произведените от тях кученца.

7.Мъжко куче се ползва за разплод от 20 /двадесет / месеца до 9 /девет/ години. Изключения за горната възрастова граница се правят само за изключително ценни екземпляри, по решение на развъдната.

8.Мъжко куче има право да запложда най-много 2 кучки седмично, 4 месечно и максимум 40 кучки годишно.

9.До разплод се допускат женски кучета получили поне две оценки не по-малко от „много добър” на екстериорни изложби, легитимни пред БРФК от двама различни съдии, от които поне един е клубен съдия. Оценките трябва да са получени при възраст на кучето не по-малко от осемнадесет месеца.

10. Допускат се женски кучета издържали работен изпит с не по-малко от „много добър”.

11.Женско куче се ползва за майка от възраст 18 /осемнадесет/ месеца и най-малко едно пропусната разгонване до 8 /осем/ години. Изключения за горната възрастова граница се правят само за изключително ценни екземпляри, по решение на развъдната комисия. Кучките се допускат до разплод най-много 3 / три/ пъти за 24 / двадесет и четири/ месеца.

12. Не се допуска заплождане при инбридинг до 3х3. Изключение от допустимия инбридинг е по решение на Развъдната комисия.

13. За всички кучета от породата се провежда специализирана изложба, която е част от задължителните селекционни изисквания за родители и приплоди. Кучета, които нямат пълния набор изисквания, упоменати в този правилник не могат да участват в племенната дейност на клуба, като същия не носи отговорност и не поема задължения към връзки и приплоди от тях.

Получените приплоди от развъдни актове, отговарящи на правилника за развъждане, ще бъдат вписани в племенната книга на клуба и ще получат родословно свидетелство.

14.Заплождане

Най-малко десет дни преди и най-много три месеца преди акта на заплождане, трябва да бъде направена проба за бруцелоза на двамата родители, след която те да нямат акт на покриване до момента на въпросното заплождане.

Най-много дванадесет месеца и най-малко двадесет дни преди заплождането и двамата родители трябва да са имунизирани срещу заразни заболявания, като направената ваксина трябва да включва защита срещу бяс, гана, лептоспироза, парвовироза и хепатит.

Най-малко три дни преди и най-много тридесет дни преди заплождането и двамата родители трябва да са третирани с противопаразитни средства срещу вътрешни и външни паразити.

Всички профилактични ветеринарно-медицински мерки трябва да са отразени в паспорта /здравна книжка /на кучето, от легитимен ветеринарен лекар и преди покриването да бъдат предоставени на представителя на клуба, присъстващ на скачката.

Всички кучета участващи в развъдната дейност на клуба трябва да имат направена рентгенова снимка, удостоверяваща липсата на тазобедрена дисплазия.

Собственика на женското куче е длъжен да оповести председателя на развъдната комисия или упълномощено лице от него да го замества най- много пет дни след разгонването на женското куче, за получаване на направление и акт на връзката.

При заплождането трябва да присъства упълномощено от развъдната комисия лице, което с присъствието си, подписа си и направените фотографии да удостовери истинността на връзката.

Собственика на женското куче трябва да уведоми развъдната комисия за наличие на бременност.

15. Раждане

Като се родят малките кученца, развъдчика трябва да уведоми развъдната комисия, за да се направи оглед на кучилото.

Втори оглед се извършва между 30-тия и 42-рия ден след раждането.

Производителя дава имената на кученцата и приставката към тях, като се задължава всички от кучилото да се именуват с една и съща първа буква. Желателно е кучилата, получавани в развъдника да се именуват по азбучен ред.

Кученцата се предават на новите им собственици след като са обезпаразитени за вътрешни и външни паразити и са изминали най-малко 14 дни от поставянето на първата имунизация на 42-43 дневна възраст.

Около 50 -тия ден от раждането, на всички кученца трябва да се постави микрочип.

16.Клубът води регистър на всички кучета – Български барак, отговарящи на стандарта на породата, получили експертна оценка от клубен съдия. Регистрираните в този регистър кучета може да нямат пълни четири пояса назад в данните за произхода си.

Клубът води Племенна книга в която се вписват всички кучета от породата Български барак – твърдокосместо ловно куче, които имат пълна информация за произхода си поне четири пояса назад и са произведени съгласно изискванията на правилника за развъдна дейност.

При навършване на два месечна възраст, всички кучета, отговарящи на изискванията на правилника за развъждане се вписват в племенната книга и получават документ за произход –родословие.

17. Към кучета с неизяснен произход, съмнение за кръстоски с други породи и такива принадлежащи към не легитимни за БРФК, FCI и НК ” Български барак –твърдокосместо ловно куче” организации, клубът не поема ангажименти и не носи отговорност.

18.Правилника е задължителен за всички членове на НК ” Български барак –твърдокосместо ловно куче”.



19.Правилника може да се развива, допълва и променя от УС на клуба.

Настоящият Правилник за развъждане е приет от ОС на НК ББ –ТЛК на 12.03.2011г.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница