Правилник за устройството и дейността нА училището за учебната 2016/2017 година



страница1/2
Дата08.05.2018
Размер498.24 Kb.
#68098
  1   2


41. ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ “СВЕТИ ПАТРИАРХ ЕВТИМИЙ” - СОФИЯ

УТВЪРДИЛ :


ДИРЕКТОР:…………................

(Александра Топалова)



Правилник за УСТРОЙСТВОТО И дейността нА училището
за учебната 2016/2017 година

Приет на заседание на Педагогическия съвет

с Протокол № 9 от 02.09.2016 година

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ



Чл. 1. Настоящият правилник очертава организационната рамка на обучението в 41. ОУ и регламентира взаимоотношенията между страните в учебно-възпитателния процес за учебната 2016/2017 година.

Чл. 2. (1) Правилникът е съотнесен и не противоречи на Закона за предучилищното и училищното образование и други нормативни разпоредби, отнасящи се до организацията на предучилищното и училищното образование през учебната 2016/2017 година.

(2) 41. ОУ е общинско училище, което е на делегиран бюджет, като Директорът е третостепенен разпоредител на бюджетния кредит и работодател.

(3) Училищното настоятелство към 41. ОУ извършва дейността си по ПУДУН и своя Устав.

Чл. 3. Спазването на етичните норми при взаимоотношенията в колектива на училището е задължително.

Чл. 4. Правилникът е задължителен за ръководството, учителите, възпитателите и учениците, както и за всички други лица, участващи в дейността на училището.

Чл. 5. За постъпки в разрез с този правилник и с действащите нормативни документи в системата на предучилищното и училищното образование всяко лице, което е на територията на учебното заведение, носи лична отговорност.
ГЛАВА ВТОРА

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ В 41. ОУ
Раздел І.

Базисни условия на организацията на обучението в 41. ОУ
Чл. 6. Училището е светско и образованието, което осигурява, не допуска налагането на учениците на идеологически и религиозни доктрини, както и всяка дискриминация на основата на пол, раса, народност, етническа принадлежност, религия, сексуална ориентация и други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна.
Раздел ІІ.

Съдържание на училищната подготовка



Чл. 7. Общообразователната подготовка на учениците в 41. ОУ е задължителна, задължителноизбираема и свободноизбираема и се осъществява чрез учебни предмети, групирани в културно-образователни области, както и в други области и дейности.

Чл. 8. Извънкласната и извънучилищната дейност се организират през свободното от учебни часове време и осигурява обучение и развитие на специфични интереси и потребности на учениците в областта на изкуствата, науката, техниката и спорта.



Чл. 9 Училищният учебен план, по който се организира обучението в 41. ОУ, се разработва за всяка учебна година и се съхранява най-малко 50 години. Той се приема с решение на ПС на училището и се одобрява от Началника на РУО;

Чл. 10. Учебните програми за задължителноизбираема подготовка се съгласуват с експертите по учебни предмети в РУО и се утвърждават от Началника на РУО, а тези за факултативни учебни часове - от Директора на училището.

Чл. 11. Учебниците и учебните помагала се избират за отделните класове екипно от учителите сред одобрените от Министерството на образованието и науката.

Чл. 12. Учебното съдържание, чрез което се осигурява общо образование, се определя съгласно ДОС за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и за учебното съдържание.
Раздел ІII.

Организационни форми



Чл. 13. (1) Предучилищното образование в 41. ОУ се осъществява по образователните направления по ред, определен с държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

Чл. 14. Училищното обучение в 41. ОУ се организира в последователни класове, както следва:

1. начален етап - от I до IV клас включително;

2. прогимназиален етап - от V до VII клас включително.

Чл. 15. (1) Условията и редът за определяне на броя на паралелките в училището, броя на учениците в тях, деленето на паралелките на групи, както и за организиране на индивидуално обучение на ученик от паралелка се определят с държавния образователен стандарт за финансирането на институциите и в съответствие с държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на училищата.

(2) Разпределението на учениците по паралелки и групи се извършва от Директора на училището.

(3) В началото на учебната година Директорът определя със заповед класните ръководители на всички паралелки.

Чл. 16. В зависимост от особеностите на учебния предмет паралелката може да се дели на групи, да се организират сборни групи от различни паралелки или да се организира индивидуално обучение.

Чл. 17. (1) Учебните занятия се провеждат в класни стаи и кабинети.

(2) Всяка паралелка от ПК и начален етап ползва собствена класна стая за учебните занятия, учениците от прогимназиален етап – кабинети по различните предмети.

(3) Дейността в кабинетите и физкултурните салони се регламентира с правилници за вътрешния ред, разработени от съответните методически обединения и утвърдени от ПС.


Раздел IV.
Учебно време



Чл. 18. Училищното обучение се организира в учебни години, учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове.

Чл. 19. (1) През учебната година учениците ползват есенна, Коледна, зимна, пролетна, Великденска и лятна ваканции.

(2) Началото и краят на ваканциите се определят от Министъра на образованието и науката преди началото на учебната година.

Чл. 20. (1) Учебни дни може да се определят за неучебни или неучебни дни – за учебни, със заповед на министъра на образованието и науката.

(2) В случай на разместване на почивните дни през годината на основание чл. 154, ал. 2 от Кодекса на труда обявените почивни дни са неучебни за учениците, съответно обявените работни дни са учебни, освен когато учениците са във ваканция.

(3) В случай на извънредни или непредвидени обстоятелства или за деня на честване на празника на общината кметът на общината след уведомяване на началника на регионалното управление на образованието може да обявява до три учебни дни за неучебни в една учебна година за училища на територията на общината.

(4) Директорът на училището след решение на педагогическия съвет може да обявява до три учебни дни в една учебна година за неучебни, но присъствени, за което уведомява началника на регионалното управление на образованието.

(5) Неучебни са и дните, в които образователният процес в училището е временно преустановен по задължително предписание на компетентен орган, определен с нормативен акт.

(6) В случаите по ал. 3, 4 и 5 след възстановяване на учебния процес и при необходимост се извършва преструктуриране на тематичното разпределение на учебното съдържание.

(7) Неучебните дни се определят в началото на учебната година от ПС и се включват в Календарния годишен план на училището.

Чл. 21. (1) Организацията на учебния ден в 41. ОУ е полудневна и включва от 4 до 7 задължителни учебни часа.

(2) Полудневната организация се осъществява при двусменен режим, както следва:



І учебен срок

  • първа смяна от 7. 45 до 12. 45 ч.

  • втора: от 13. 30 ч. до 19. 20 ч.


ІІ учебен срок

  • първа смяна от 7. 45 до 13. 35 ч.

  • втора: от 13. 30 ч. до 18. 30 ч.

(3) Учениците от подготвителните и първите класове започват първи учебен час в 8.30 ч. и завършват в 12.30 ч. с продължителност на голямото междучасие 30 мин. след първия учебен час.

(4) Учениците от ПК и I клас се обучават само първа смяна.

Чл. 22. (1) Продължителността на учебния час е:

1. тридесет минути - в подготвителен клас;

2. тридесет и пет минути - в I клас;

3. четиридесет минути – във II - VII клас (с разрешение на началника на РУО).

(2) Почивките между учебните часове са както следва:

1. голямо междучасие – 20 мин (за начален етап след втори час, а за прогимназиален етап – след трети час).

2. малко междучасие - 10 минути.

Чл. 23. (1) Седмичното разписание на учебните занятия се разработва в съответствие с изискванията на Наредба № 10 oт 19.06.2014 г. за сдравнитеизисквания при изготвяне и спазване на седмичните учебни разписания. Той се утвърждава от Директора на училището не по-късно от 3 дни преди започване на всеки учебен срок. Всяка наложителна промяна в разписанието се утвърждава от РЗИ.

(2) Информацията за актуализираното разписание се изнася не по-късно от един ден предварително.



Раздел V.

Форми на обучение



Чл. 24. (1) 41. ОУ организира дневна, индивидуална, самостоятелна и комбинирана форми на обучение.

(2) Дневната форма на обучение е присъствена форма.



Чл. 25.(1) Индивидуалната форма на обучение включва учебни занятия, както и изпити или текущи проверки по учебни предмети, ако това е предвидено с индивидуалния учебен план, утвърден от Директора на училището.

(2) Индивидуалната форма на обучение се организира за:

1. ученици, които по здравословни причини не могат да посещават училището повече от 30 последователни учебни дни;

2. за даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове.

(3) Знанията и уменията на учениците по ал. 2, т. 1 се оценяват чрез текущи проверки, а на учениците по ал. 2, т. 2 – чрез изпити.

(4) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се провеждат със заповед на Директора на училището.

Чл. 26. (1) Самостоятелната форма на обучение е неприсъствена форма. При този вид обучение учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебни предмети, съобразно училищния учебен план, по ред и условия, определени от Директора на училището.

(2) Самостоятелната форма на обучение се организира за ученици в задължителната училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение, както и за даровити деца в задължителна училищна възраст, след решение на Педагогическия съвет;

(3) Самостоятелната форма на обучение се организира за ученици в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, издаден от съответната лекарска комисия, не могат да се обучават в дневна форма на обучение, както и за даровити деца.

Чл. 27. (1) Комбинираната форма на обучение включва обучението при условията и реда на дневната форма на обучение и индивидуалното обучение по един или няколко предмета.

(2) Комбинираната форма на обучение се организира за ученици със специални образователни потребности (СОП), които се обучават по индивидуални образователни програми и за които екипът за подкрепа на личностното развитие препоръчва тази форма на обучение.

(3) Обучението в комбинирана форма се извършва по училищния учебен план или по индивидуален учебен план.

(4) Индивидуалното обучение по ал.1 се провежда в училище и може да се осъществява по един или няколко предмета.

(5) Когато комбинираната форма се организира по индивидуален учебен план, обучението се осъществява по индивидуални учебни програми.

(6) Индивидуалното обучение може да се провежда за не повече от тридесет на сто от броя на учебните часове по учебните предмети от съответния учебен план, по който се извършва обучението в комбинираната форма.



Чл. 28. (1) Организацията на обучението в дневна, индивидуална, самостоятелна и комбинирана форма на обучение, както и условията и редът за преминаване от една форма на обучение в друга се уреждат с държавния образователен стандарт за организацията на дейностите в училищното образование.

(2) Оценяването в различните форми на обучение се извършва при условията и по реда на държавния образователен стандарт за оценяването на резултатите от обучението на учениците.

(3) Учениците по ал.1 подават заявление до Директора на училището за промяна на формата на обучение.

(4) За промяна на формата на обучение Директорът на училището издава заповед.



Чл. 29. Завършването на клас и на етап на образование в различните форми на обучение, се удостоверява с едни и същи по вид документи съгласно ДОС за информацията и документите, които дават равни права на завършилите.

Раздел VI.


Условия за проверка и оценка знанията и уменията на учениците. Изпити.
Чл. 30. (1) Условията и редът за осъществяване на всички форми на проверка и оценката на знанията и уменията на учениците се определят съгласно ДОС за оценяването на резултатите от обучението на учениците.

(2) Учителят задължително вписва поставената от него оценка в съответната задължителна училищна документация. Сроковете за вписване на оценките са:

1. в деня на изпитването – за текущите оценки от устни изпитвания;

2. до 2 седмици след провеждане на писмените изпитвания;

3. в деня на оформянето им – за срочните и годишни оценки.

(3) При поправка на оценка от страна на учител, той е длъжен да я завери саморъчно с червен химикал и с подпис на Директора и печат на училището.



Чл. 31. (1) За една учебна седмица максимално допустимият брой общи писмени изпитвания е две контролни работи или контролна и класна работа според предварително разработен график, утвърден от Директора на училището. В началото на всеки учебен срок учениците и родителите се запознават с графика чрез класния ръководител.

(2) Контролна работа се организира за не повече от един учебен час.



Чл. 32. (1) По учебните предмети, които се изучават с повече от един час седмично, се оформя срочна оценка и се внася в съответната документация. Минималният задължителен брой текущи изпитвания по учебен предмет за всеки учебен срок е:

1. две текущи изпитвания по учебни предмети, изучавани по училищен учебен план с до два учебни часа седмично;

2. три текущи изпитвания по учебни предмети, изучавани по училищен учебен план с 2,5 – 3,5 учебни часа седмично;

3. четири текущи изпитвания по учебни предмети, изучавани по училищен учебен план с 4 и повече учебни часа седмично.

(2) За учебните предмети, които се изучават по един час седмично, се оформя само годишна оценка.

Чл. 33. Оформянето на срочни и годишни оценки е съобразено с минималния задължителен брой текущи и цялостната работа на ученика по предмета през учебния срок и учебната година и не са средноаритметични.

Чл. 34. (1) Учениците полагат следните изпити: приравнителни, поправителни, за приключване на учебен срок и/или учебна година;

(2) Изпитите се провеждат по ред и условия, определени с нормативни документи в системата на училищното образование.

(3) В рамките на една поправителна сесия всеки ученик има право да положи изпит по определен предмет само веднъж.

(4) Датите, на които са насрочени поправителни, приравнителни, за промяна на оценка или други изпити, се съобщават на учениците до една седмица предварително.

(5) При преписване или установяване на опит за преписване на изпит работата се анулира с протокол от квесторите, под който ученикът се подписва. Ученикът няма право да се яви на втора дата в рамките на същата изпитна сесия.

Чл. 35. (1) Оценката съдържа качествен и количествен показател.

(2) Оценките, които може да се поставят, са „отличен (6)“, „много добър (5)“, „добър (4)“, „среден (3)“, „слаб (2)“.

(3) В края на ІV и VІІ клас се провежда национално външно оценяване за установяване степента на постигане на компетентностите за съответния етап, определени с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка. Оценките от националното външно оценяване в края на VІІ клас може да се изразяват само с количествени показатели – в брой точки, без да се приравняват към оценките по ал. 2.

(4) На учениците от I до III клас включително не се поставят количествени оценки.

(5) На учениците със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуална учебна програма, се поставят оценки само с качествен показател, които може да са: „постига изискванията“, „справя се“ и „среща затруднения“.

(6) Когато се установи, че учениците по ал. 5 са постигнали изискванията на учебната програма по учебен предмет от училищния учебен план, се поставя оценка с количествен показател и по този учебен предмет и обучението по индивидуална учебна програма се преустановява.


Раздел VIІ.

Завършване на клас



Чл. 36. (1) Ученикът завършва класа, ако по учебните предмети от задължителната и задължителноизбираемата подготовка има годишна оценка най-малко среден (3).

(2) Ученици, които имат годишна оценка слаб (2) по учебни предмети от задължителната и задължителноизбираемата, полагат поправителни изпити по тях, но на не повече от две редовни поправителни сесии през учебната година. Редовните поправителни сесии се провеждат след приключване на учебните занятия през месец юни или юли и от 1 до 10 септември по ред, определен със заповед на Директора на училището.

(3) Ученици, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, не са се явили на поправителни изпити в сесиите по ал. 2, могат да се явят на допълнителна поправителна сесия по ред, определен със заповед на Директора на училището, но не по-късно от 10 октомври.

(4) Ученици, които имат оценка слаб (2) по учебен предмет от задължителната и задължителноизбираемата подготовка на редовните и/или на допълнителната поправителни сесии или не са се явили на поправителните изпити, повтарят класа.

(5) Ученици, които се обучават в индивидуална и самостоятелна форма на обучение, при повтарянето на класа се явяват на изпити само по учебните предмети, по които имат оценка слаб (2) или не са се явили на поправителните изпити.

(6) Ученици със специални образователни потребности, които не са усвоили общообразователния минимум за клас, етап или степен на образование по обективни причини, не повтарят класа.

(7) За ученици със специални образователни потребности, които не усвояват държавните образователни изисквания за учебно съдържание по обективни причини, екипът в училището разработва индивидуална образователна програма по един или повече учебни предмети от учебния план, по който работи 41. ОУ.

Чл. 37. За ученици, които постъпват в I клас без удостоверение за завършена подготвителна група или подготвителен клас, както и за ученици, за които в удостоверението за завършена подготвителна група или подготвителен клас е посочено, че нямат училищна готовност, училището с помощта на РУО и съвместно с общината, училищното настоятелство и други органи организира и провежда подходящи форми за допълнителна работа през началния етап на основното образование, включително допълнително обучение за усвояване на книжовния български език.

Чл. 38. (1) Учениците от I до ІІІ клас включително, които не са усвоили компетентностите, заложени в учебната програма за съответния клас, както и учениците от ІV клас, които имат годишна оценка „слаб (2)“ по учебен предмет, не полагат изпити за промяна на оценката и не повтарят класа, ако са се обучавали в дневна, индивидуална, самостоятелна или комбинирана форма и възрастта им е съответната за този клас или я надхвърля, но с не повече от три години.

(2) За учениците по ал. 1, с изключение на тези, които са се обучавали в самостоятелна форма, задължително се организира допълнително обучение по време на лятната ваканция при условия и по ред, определени със заповед на Директора на училището. При необходимост допълнителното обучение може да продължи и през следващата учебна година.

Чл. 39. (1) Учениците, завършили успешно VІІ клас, придобиват основно образование, което се удостоверява със свидетелство за основно образование. Свидетелството дава право за продължаване на обучението в следващата степен на образование, както и на обучение за придобиване на професионална квалификация.

(2) Учениците по чл. 36, ал. 6, завършили обучението си в VII клас, получават удостоверение за завършен VІІ клас, което им дава право да продължат обучението си в VІІІ клас и на професионално обучение.



Чл. 40. (1) Изискванията към съдържанието на документите за завършен клас, етап или степен на образование се определят с държавния образователен стандарт за информацията и документите.

(2) Министърът на образованието и науката организира създаването и воденето на информационен регистър за документите за завършено основно образование.


Раздел VIIІ.

Прием и преместване на ученици
Чл. 41. Приемането на ученици в 41. ОУ се извършва при условия и по ред, определен от разпоредбите на ЗПУО.

Чл. 42. (1) Процедурите, отнасящи се до преместването на ученици в/от 41. ОУ, са съобразени с действащите нормативни документи в системата на училищното образование.

(2) Преместване на ученик на 41. ОУ от една в друга паралелка на съответния клас се допуска в изключителни случаи след решение на Директора на училището.



Чл. 43. (1) Преместването на учениците се извършва, както следва:

1. през време на цялата учебна година, но не по-късно от 30 учебни дни преди края на всеки учебен срок;

2. след успешно завършен клас.

(2) При различия между училищните учебните планове ученикът, преместващ се в 41. ОУ, е длъжен да положи необходимия брой приравнителни изпити до уеднаквяване с учебния план на училището. Изпитите се провеждат по график, изготвен от ръководството на училището. Сроковете за това са не по-късно от два месеца след преместването.

Чл. 44. (1) Учениците могат да се преместват при условията на чл. 43, ал. 1 от настоящия Правилник за устройството и дейността на училището над утвърдения държавен план-прием в следните случаи:

1. по социални или здравословни причини;

2. при смяна на местоживеенето, поради смяна на местоработата на родителите или настойниците.

Раздел IX.


Отсъствия от училище
Чл. 45. Ученик в дневна форма на обучение може да отсъства от училище в следните случаи:

1. по здравословни причини, удостоверени с медицински документ;

2. участие в спортната дейност или друга извънкласна и извънучилищна изява на общинско, градско и национално равнище;

3. при крайно належащи семейни причини:



    • до 3 дни в една учебна година след писмено уведомление и личен разговор на родителя с класния ръководител;

    • до 7 дни в една учебна година с разрешение на Директора на училището въз основа на писмена молба от родителя.

Чл. 46. (1) По здравословни причини учениците могат да бъдат освободени от изучаване на предмета ”Физическо възпитание и спорт” за учебен срок или година.

(2) Освобождаване от часовете по физическо възпитание и спорт за определен период от време се осъществява след представяне на класния ръководител на съответен медицински документ, протокол на ЛКК по профила на заболяването или експертно решение на РЕЛКК, в които са отразени здравословното състояние на ученика, мотивът и срокът за освобождаване.

(3) Документите за освобождаване от часовете по физическо възпитание и спорт се съхраняват от класните ръководители в срок, обвързан с посочения в съответния документ.

(4) Класните ръководители отразяват в дневника на класа имената на освободените ученици и номера на заповедта на Директора на училището.

(5) Освободените ученици по предмета ”Физическо възпитание и спорт” са длъжни да присъстват в съответните учебни часове. Изпълняват функциите на дежурни ученици или други възложени от учителите задачи, които не са противопоказни за заболяването.

Чл. 47. (1) Отсъствие на ученик от учебен час без уважителни причини е неизвинено отсъствие.

(2) Всяко закъснение (независимо от поредността на учебния час) се води за ⅓ неизвинено отсъствие.

(3) Закъсненията до 15 минути за три учебни часа без уважителни причини се считат за един учебен час неизвинено отсъствие.

(4) При неучастие на ученик в часовете по физическо възпитание и спорт поради липса на игрално облекло влиза в сила ал. 1.



Чл. 48. (1) Неприсъствието на ученик за учебен час се отбелязва задължително в дневника на класа като отсъствие.

(2) За направените отсъствия ученикът е длъжен до една седмица след връщането си в училище да представи на класния си ръководител оправдателна медицинска бележка, уведомително писмо от родителя (настойника), документ с подпис и печат от спортния клуб или организацията, в чиято дейност е бил включен. В противен случай направените отсъствия се считан за неизвинени.

(3) При установяване на фалшив оправдателен документ отсъствията се считат за неизвинени.

(4) Когато ученик е отсъствал от училище повече от пет учебни дни, оправдателният документ се представя в училището лично от родителя (настойника).

(5) Документите, на чиято база са извинени отсъствия на ученик от училище, се съхраняват от класния ръководител в срок до края на съответната учебна година.

Чл. 49. (1) За ученик, обучаван в дневна форма, чиито отсъствия не позволяват оформяне на срочна или годишна оценка по един или няколко учебни предмета от задължителната или от задължителноизбираемата подготовка, Директорът на училището по предложение на ПС определя със заповед условията и реда за оценяване знанията и уменията за завършване на учебния срок и/или учебната година.

(2) В случаите по ал. 1 ученикът повтаря класа, когато в края на учебната година няма оформена оценка, без да са налице уважителни причини за това.

(3) Броят на отсъствията по уважителна причина на учениците със специални образователни потребности не се отразява на формирането на срочна оценка.

Чл. 50. (1) Класният ръководител е длъжен в срок до три дни от установяването на допуснати неизвинени отсъствия да уведоми писмено родителя (или настойника) на дадения ученик. Писменото известие се връчва на ученика в присъствието на класа, като се изисква в двудневен срок известието да бъде върнато, заверено с подписа на родителя, че е уведомен за отсъствията. Датата на връчването и изходящият номер на уведомителното писмо се отразяват в дневника на класа.

Раздел X.

Основни правила за организиране на учебния ден



Чл. 51. В 41. ОУ през учебната 2016/2017 година действа следният пропускателен режим:

(1) Влизането на учениците от V до VІІ клас в сградата на училището да става срещу представяне на на ученическа книжка или ученическа карта на дежурните учители или охраната на училището.

(2) Учениците ще ползват централния вход, като са длъжни да бъдат 20 мин. преди началото на първия учебен час в двора на училището.

(3) Приемането и извеждането на учениците от подготвителен клас (ПК) и І клас става от учителите им през главния вход съответно преди първия и след последния учебен час.

(4) Извеждането на учениците от ПИГ да става през входа без влизане на родителите.

(5) Влизането на учениците се контролира от дежурен учител, който следи за наличието на бележници и приличен външен вид.

(6) Достъпът на родители и външни лица в сградата на училището се осъществява само през главния вход по следния ред:

1. при водене и вземане на учениците от І до ІV клас, ПК – само до входна врата.

2. за среща с учителите, с ръководството на училището и с административния персонал само в определеното приемно време след представяне на охранителя на документ за самоличност и издаден пропуск, който след срещата да се предаде подписан на охраната на училището.

Чл. 52. (1) В 41. ОУ се организира дежурство на учители и ученици по учебни срокове, седмици и дни по предварително уточнени райони в сградата на училището.

(2) Графикът на дежурствата в училище се изготвя до една седмица от началото на учебния срок и се утвърждава със заповед на Директора на училището.

(3) Дежурството в училището се осъществява посменно (за първа и втора смяна), като се ръководи от двама дежурни учители на всеки етаж за всяка смяна, както и дежурни учители от начален етап и ПК.

(4) За всеки ден от седмицата се въвежда дежурство на главен дежурен учител, който контролира изпълнението на дежурството съответно за І и за ІІ смяна.

(5) Главният дежурен учител (5 - 7 клас):

1. идва на работа 30 минути преди началото на първия час за съответната смяна в съответния учебен срок;

2. приема учениците в началото на смяната;

3. при отсъствие на главния дежурен учител, ръководството на училището определя негов заместник;

4. организира работата на дежурния екип, като разпределя и контролира неговите задължения;

5. докладва на училищното ръководство за констатирани нарушения;

6. вписва в определената за целта тетрадка - дневник установените по време на дежурството нередности, както и причините за възникването им, и докладва на ЗДУД за смяната си.

(6) Главният дежурен учител (начален етап и ПК):

1. идва на работа 30 минути преди началото на учебните часове за съответната смяна на съответния срок;

2. приема учениците от начален етап и ги организира до идване на класния ръководител;

3. съдейства за реда на хранене и опазване имуществото на територията на стола;

(7) За изпълнение на задачите си главният дежурен учител получава съдействие от домакина, общия работник, охранителите и други представители на помощния персонал. При наличие на проблеми, неразрешими с помощта обслужващия персонал, главният дежурен учител уведомява училищното ръководство.

(8) Дежурният учител на етаж:

1. отговаря за дисциплината, културата на поведение и безопасността на учениците през междучасието, както и контролира храненето да се извършва само на определените за целта места;

2. следи за опазването на училищното имущество през междучасията;

3. при инцидент се намесва своевременно и адекватно; при необходимост информира медицинското лице и Директора;

4. след биенето на първия звънец не допуска движение извън класните стаи;

5. информира главния дежурен за нередности по време на дежурството;

6. при необходимост да напусне мястото на дежурството си по обективни причини, да осигури свой заместник (колега).

(9) Дежурните ученици (двама за всеки учебен ден) се определят от класния ръководител съгласно списък на учениците в дневника на класа.

(10) Дежурните ученици по класове имат следните задължения:

1. подпомагат учителите в подготовката на класните стаи (кабинети) за учебния процес;

2. почистват дъската, подготвят уреди, карти и др.;

3. при започване на учебния час докладват за отсъстващите ученици;

4. отговарят за дисциплината в учебно време;

5. при отсъствие на учител информират главния дежурен учител, а впоследствие и класа за промени в разписанието на учебните часове за деня;

6. по време на междучасие следят за хигиената в класната стая, както и в района на съответния коридор;

7. външният дежурен отговоря за дисциплината и хигиената пред класната стая / кабинета;

8. отговарят за опазване на училищното имущество и при забелязани нередности, уведомяват дежурните учители; при неспазване на това изискване носят солидарна отговорност с извършителите;

9. информират класния ръководител за констатирани щети от предходната смяна.

(11) Дежурните ученици по коридори:

1. подпомагат дежурните учители;

2. отговарят за реда и дисциплината в съответните райони по време на междучасията;

3. предотвратяват замърсяване или увреждане на училищната МБ по време на междучасие.



Чл. 53. (1) По време на междучасие не се допуска отваряне на прозорци в коридорите. Не се допуска качване по прозорците, навеждане през тях и хвърляне на отпадъци или други предмети.

(2) По време на голямото междучасие учениците са длъжни да напуснат класните стаи / кабинетите за проветряване.

(3) След приключване на междучасията, учениците влизат:

1. в класната стая / кабинета след биене на първия звънец;

2. в кабинетите само в присъствие на учител;

3. във физкултурния салон само със спортен екип и гуменки, предназначени за часовете по физическо възпитание.

(4) След установяване на повреди учителят писмено уведомява домакина или заместник-директора по АСД за нанесените щети.

Чл. 54. Дежурството пред тоалетните през междучасията се осъществява от помощния персонал.

Чл. 55. При провеждане на класна и контролна работа всички ученици присъстват в класната стая до края на съответния учебен час.

Чл. 56. По време на час за реда, тишината, хигиената и недопускането на външни лица по коридорите отговаря обслужващият персонал на съответния етаж и охраната на училището.

Чл. 57. Учителите консултират по отношение на преподаваното учебно съдържание обучаваните от тях ученици във време, утвърдено от Директора на училището, извън учебните часове на класа.

ГЛАВА ТРЕТА

УЧАСТНИЦИ В УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ
Раздел І.

Деца и ученици
Чл. 58. (1) Ученик е този, който е записан в училище за обучение за завършване на клас.

(2) Ученик се отписва от училището, когато:

1. се премества в друго училище;

2. се обучава в дневна или комбинирана форма и не е посещавал училище по неуважителни причини за период, по-дълъг от два месеца;

3. се обучава в самостоятелна или индивидуална форма и не се е явил да положи съответните изпити в три поредни сесии.

(3) В случаите по ал. 2, т. 2 и 3, когато ученикът е в задължителна училищна възраст, директорът на училището уведомява съответната общинска или районна администрация, регионалното управление на образованието и органите за закрила на детето.



Чл. 59. Учениците участват като партньори в организацията на училищното обучение и имат активна роля за постигане целите на образователно-възпитателния процес. Връзката на учениците с учителите и останалите членове на училищната общност се поддържа от ученически съвет. Той е съставен от избрани във всеки клас представители /за учениците 5-7 клас/ чрез явно гласуване.

Чл. 60. (1) Децата, съответно учениците имат следните права:

1. да бъдат обучавани и възпитавани в здравословна, безопасна и сигурна среда;

2. да бъдат зачитани като активни участници в образователния процес;

3. да избират между учебните предмети или модули, предложени от училището за изучаване в избираемите и във факултативните учебни часове;

4. да получават библиотечно-информационно обслужване;

5. да получават информация относно обучението, възпитанието, правата и задълженията си;

6. да получават обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие - в 41. ОУ работят педагогически съветник, логопед и ресурсен учител;

7. да бъдат информирани и консултирани във връзка с избора на образование и/или професия;

8. да участват в проектни дейности;

9. да дават мнения и предложения за училищните дейности, включително за избираемите и за факултативните учебни часове;

10. чрез формите на ученическо самоуправление да участват в обсъждането при решаване на въпроси, засягащи училищния живот и училищната общност, в т. ч. училищния учебен план;

11. да получават съдействие от училището и от органите на местното самоуправление при изразяване на мнението си по въпроси, които пряко ги засягат, както и при участие в живота на общността;

12. да бъдат поощрявани с морални и материални награди.

(2) Учениците участват в училищния живот и в организационното развитие на училището чрез различни форми на ученическо самоуправление на ниво паралелка и училище, определени с правилника на училището по предложение на учениците.



Чл. 61. Грижата за здравето се осигурява чрез гарантиране на достъп на децата и учениците до медицинско обслужване и програми за здравно образование и за здравословен начин на живот.

Чл. 62. (1) Учениците са длъжни:

1. да присъстват и да участват в учебните часове и занимания;

2. да съхраняват авторитета на училището и училищната общност и да допринасят за развитие на добрите традиции;

3. да зачитат правата, честта и достойнството на другите, както и да не прилагат физическо и психическо насилие;

4. да се явяват в училището с облекло и във вид съгласно изискванията на училищния правилник;

5. да не участват в хазартни игри, да не употребяват тютюн и тютюневи изделия, алкохол и наркотични вещества;

6. да не носят оръжие, както и други предмети, които са източник на повишена опасност;

7. да спазват Правилника за дейността на училището;

8. да носят ученическата си лична карта в училище и извън него;

9. да представят на своите родителите и на педагогическите специалисти ученическата си книжка и бележника за кореспонденция;

10. да заемат мястото си в кабинета и да се подготвят за работа след биенето на първия звънец;

11. да не възпрепятстват със своето поведение и постъпки нормалното протичане на учебните часове;

12. да не използват мобилните си телефони по време на учебните часове;

13. да не подсказват и преписват по време на учебния процес или да използват готови материали като свои;

14. да пазят училищното имущество, училищната сграда и принадлежащия ú район; родителите на ученик, който повреди училищно имущество, отстраняват повредата или заплащат отстраняването ѝ в тридневен срок от датата на констативния протокол, изготвен от счетоводител, домакин и класен ръководител; за умишлено увреждане на ученика се налага и санкция;

15. да не изнасят и повреждат вещи от класната стая, кабинетите и други помещения;

16. да не внасят в учебните помещения храни и напитки (алкохолни и безалкохолни);

17. да напускат сградата на училището само след разрешение на представител на административното ръководство при отсъствие на учител;

18. да спазват указанията на охраната при нормална и при изключителна обстановка в сградата и района на училището и да поддържат със служителите от охраната строго официални отношения;

19. да спазват нормите за ползване на физкултурния салон, установени в отделен правилник и заповед на директора на училището ;

20. да спазват установения ред в класните стаи по време на учебните часове и през междучасията.

Чл. 63. На учениците се забраняват и се санкционират следните поведенчески прояви:

1. идване на училище в непристоен външен вид, което включва неестетично разголени части на тялото, както и присъствие в сградата на училището с шапка;

2. създаване на пречки на учителите при изпълнение на служебните им задължения;

3. непредставяне при поискване на ученическа книжка (бележник);

4. преписване, подсказване, укриване и фалшифициране на училищни и лични документи или друг вид измама;

5. недобронамерено отношение към друг ученик или увреждане на личните му вещи.

6. нарушаване на учебния процес чрез използване на мобилен телефон и други електронни средства; учителите имат право да ги отнемат и предадат на родителя (настойника); мобилните телефони да са изключени по време на учебните занятия;

7. влизане в учебно и извънучебно време в сайтове с порнографско съдържание и с насилие, както и осъществяване на запознанства в Интернет;

8. бягство по какъвто и да е повод от учебен час;

9. внасяне в класните стаи на храни и алкохолни и безалкохолни напитки, кафе и др.; в границите на училището консумацията на храна и напитки става в училищния стол или до бюфета на определеното за целта място;

10. внасянето на наркотични вещества, хладно и огнестрелно оръжие, карти за игра, лесно запалими материали, димки, пиратки, лазерни фенерчета и др.

11. замърсяване на сградата и района на учебното заведение;

12. обидни изказвания и влизане в пререкания с представител на педагогическия или непедагогическия персонал на училището;

13. прилагане на психическо и физическо насилие над съученик/съученици;

14. присвояване на училищна или чужда собственост със или без прилагане на сила или заплаха;

15. тютюнопушене в сградата, пред главния вход и в района на училището;

16. повреждане на училищно имущество;

17. изписване на неприлични изрази и драскане по фасадата на училището; стените на коридори и кабинети, по чинове, маси и столове;

18. игра на карти, с топка, каране на ролкови кънки, ролери, скейтборд и подобни в класните стаи, сградата или около училището.

19. непристойни прояви на извънучилищни мероприятия, които уронват престижа и доброто име на училището.

20. учениците не могат да напускат училището и училищния двор по време на учебните часове до края на съответната смяна, освен в голямото междучасие за учениците 5-7 клас;

21. на учениците от начален етап категорично се забранява да напускат училищния двор до края на съответната смяна.



Чл. 64. За постъпки, които са в разрез с обществените норми на поведение, изискванията за ред, дисциплина и безопасност в училище, както и за рушене на училищната собственост учениците носят лична отговорност.

Чл. 65. Всяко нарушение на реда и дисциплината в училище задължително се документира. Единствено в този случай поведението на ученик/ученици подлежи на обсъждане от ПС.

Чл. 66. (1) За неизпълнение на задълженията, определени в ЗПУО, в нормативните актове по неговото прилагане и в правилника за дейността на училището, след изчерпване на останалите механизми за въздействие върху вътрешната мотивация и за преодоляване на проблемното поведение на учениците може да се налагат следните санкции:

1. Забележка - налага се при повече от 5 неизвинени отсъствия или за поведенческа проява, която е в противоречие със задълженията на ученика, например:



  • внасяне на вещи, опасни за здравето и живота на учениците, учителите и служителите;

  • системно явяване без учебни помагала и домашни работи;

  • регистрирани над 3 забележки в дневника относно несериозно поведение и отношение в процеса на обучение;

  • противообществени прояви и други нарушения на правно-етичните норми;

  • поведение, което е нарушение на установения ред при провеждане на екскурзии с учебна цел;

  • пързаляне по парапети, надвесване от прозорци, опасни игри със снежни топки, хазарт, игри и прояви, застрашаващи живота и здравето на учениците в района на училището.

2. Преместване в друга паралелка в същото училище - налага се при повече от 7 неизвинени отсъствия и/или:

  • възпрепятстване на учебния процес;

  • употреба на алкохол.

3. Предупреждение за преместване в друго училище - налага се при повече от 10 неизвинени отсъствия и/или:

  • увреждане на училищната материално-техническа база и на учебната документация;

  • системно и съзнателно нарушаване на дисциплината в процеса на обучение;

  • умишлени действия, застрашаващи живота и здравето на ученици, учители и служители в училището;

  • употреба на алкохол и други упойващи вещества в прилежащия район на училището;

  • прояви на физическо и психическо насилие;

  • разпространяването на наркотични вещества в училището; то се разглежда и санкционира от съответната комисия в училището съвместно с органите на МВР;

  • установяване на фалшифициране на документ за извиняване на отсъствие – за първо провинение;

  • установяване на фалшифициране на документ – ученическа книжка или дневник – за първо провинение;

  • при ползване на лични данни на учител или служител – за първо провинение.

4. Преместване в друго училище до края на учебната година - налага се при повече от 15 неизвинени отсъствия и/или:

  • системно нарушаване на Правилника за дейността в училището;

  • употреба на алкохол и наркотични вещества в сградата и двора на училището;

  • упражняване на физическо или психическо насилие;

  • унищожаване на училищно имущество;

  • установяване на фалшифициране на документ за извиняване на отсъствие – за второ провинение;

  • установяване на фалшифициране на документ – ученическа книжка или дневник – за второ провинение;

  • ползване на лични данни на учител или служител – за второ провинение.

(2) Когато ученикът възпрепятства провеждането на учебния процес, учителят може да го отстрани до края на учебния час. При налагане на мярката по ал. 2 за часа, за който ученикът е отстранен, учителят отбелязва неизвинено отсъствие. Ученикът няма право да напуска територията на училището по времето на отстраняването си. Отстраненият до края на часа ученик е под наблюдението на педагогическия съветник или библиотекар, а при отсъствието им - на ЗДАСД. Преподаващият своевременно уведомява съответните лица за отстранения ученик.

(3) Когато ученикът се яви в училище с облекло или във вид, които са в нарушение на Правилника за дейността на училището, както и когато състоянието му не позволява да участва в учебния процес, той се отстранява от училище до отпадане на основанието за отстраняването му.

(4) Мярката по ал. 3 се налага със заповед на директора.

(5) Веднага след приключването на учебния час по ал. 2 или след отстраняването на ученика по ал. 3 се предприемат дейности за мотивация и за преодоляване на проблемното поведение и се уведомява родителят.

(6) За ученика с наложена санкция се осигуряват и дейности за превенция и преодоляване на проблемно поведение.

Чл. 67. (1) Видът на санкцията се определя, като се отчитат причините и обстоятелствата при извършване на нарушението, видът и тежестта му, както и възрастовите и личностните особености на ученика.

(2) Мерките по чл. 66, ал. 2 и 3, както и санкциите „предупреждение за преместване в друго училище“ и „преместване в друго училище“ не се налагат на учениците в класовете от началния етап.

(3) Санкцията „преместване в друго училище“ се налага за тежки или системни нарушения.

(4) Санкции не се налагат на ученици, когато поведението им е резултат от увреждане или нарушение на здравето, посочено в медицински документи.



Чл. 68. Преди налагане на санкция на ученик се спазва процедура, която за 41. ОУ включва следното:

1.Учителят представя кратко, точно и ясно наблюдаваното от него нарушение на училищния ред в графа “Бележки за дисциплината” в дневника на класа и в ученическата книжка на провинилия се.

2. След внесена забележка в дневника, класният ръководител уведомява родителите на ученика, а при повтарящи се забележки осигурява среща на колегата си с родителите на ученика / учениците и документира отново в дневника на класа.

3. Когато няма промяна в поведението на ученика / учениците, учителят писмено уведомява за съответните дисциплинарни нарушения ръководството на училището.

4. Санкциите „Забележка“ и „Преместване в друга паралелка в същото училище“ се налагат със заповед на директора по мотивирано писмено предложение на класния ръководител, а всички останали санкции – със заповед на директора по предложение на ПС.

5. За откриване на процедура за налагане на санкции директорът задължително уведомява родителя, а в случаите по чл. 199, ал. 1, т. 3 – 4 от Закона за предучилищното и училищното образование – и съответните структури за закрила на детето.

6. В процедурата по налагане на санкция малолетният ученик се представлява от родителя си или от оправомощено от родителя лице, а непълнолетният ученик извършва всички действия лично, но със съгласието на родителите си.

7. Ученикът има право преди налагане на съответната санкция да бъде изслушан и/или писмено да обясни фактите и обстоятелствата, свързани с конкретното нарушение. Изслушването задължително се извършва в присъствието на психолог или на педагогически съветник.

8. Родителят на ученика има право да присъства на изслушването и да изрази мнение, както и да участва в процедурата по налагане на санкцията при условия и по ред, определени с държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.

9. Конкретните условия и ред за налагане на санкциите по чл. 199 се определят с държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.



Чл. 69. Когато наказанието на ученика се налага поради неизвинени отсъствия необходимите предварителни условия са:

1. документация, удостоверяваща броя неизвинени отсъствия;

2. своевременното информиране на родителите за направените неизвинени отсъствия, както и за пристъпването към съответната санкция;

3. писмен доклад от класния ръководител до Директора на училището;

4. при нарушения, които изискват по-тежко наказание от „Забележка”, класният ръководител, респективно – засегнатият учител, е длъжен да внесе мотивирано предложение до Директора на училището.

Чл. 70. (1) За едно нарушение не може да бъде наложена повече от една санкция по чл. 199, ал. 1. Мерките по чл. 199, ал. 2 и 3 се налагат независимо от санкциите по чл. 199, ал. 1.

(2) Видът на санкцията се определя, като се отчитат причините и обстоятелствата при извършване на нарушението, видът и тежестта му, както и възрастовите и личностните особености на ученика.

Чл. 71. (1) При определяне на вида наказание е задължително прилагане на принципа степенуване по тежест.

(2) Изключения се правят в следните случаи:

1. грубо накърняване авторитета и достойнството на ученик, учител и друг представител на педагогическия и непедагогическия персонал на училището;

2. малтретиране и нанасяне на побой над физическо лице (ученик, учител, служител и др.);

3. внасяне, употреба и разпространение на цигари, алкохол и наркотици в сградата, в двора и в района на училището;

4. умишлено унищожаване или подправяне на задължителна училищна документация;

5. вандализъм или кражба на училищно имущество;

6. участие в хазартни игри на територията на училището и училищния двор;

7. отнемане на лични вещи от ученици, учители и служители; участие в кражби и грабежи;

8. внасяне на средства за нападение и отбрана, взривни материали (вкл. пиратки, бомбички и др.) в сградата и двора на училището;

9. упражняване на телефонен тероризъм;

10. провокиране на конфликти на религиозна основа, членуване в секти, забранени от официалните власти и др. подобни неформални обществено деструктивни организации.



Чл. 72. (1) Санкциите са срочни.

(2) Срокът на санкциите е до края на учебната година.

(3) Когато санкциите „преместване в друга паралелка в същото училище“, „предупреждение за преместване в друго училище“ и „преместване в друго училище“ са наложени до 30 учебни дни преди края на втория учебен срок, те влизат в сила от началото на следващата учебна година.

Чл. 73. (1) Заповедта за налагане на санкцията се издава в 14-дневен срок от предложението по чл. 203.

(2) В заповедта по ал. 1 се посочват видът на санкцията, срокът и мотивите за налагането й.

(3) Заповедта се съобщава в тридневен срок от издаването й на ученика и на родителя му, а заповедта за налагане на санкция „преместване в друго училище“ – и на началника на регионалното управление на образованието.

(4) Заповедта по ал. 1 може да се оспорва по административен ред пред органите по чл. 259, ал. 2, т. 1, 2, 3 и 5 от ЗПУО.

(5) Заповедта по ал. 1 може да се обжалва при условията и по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Чл. 74. (1) Наложените санкции се отразяват в ученическата книжка и в бележника за кореспонденция на ученика.

(2) Ученик, на когото е наложена санкция „преместване в друго училище“, продължава обучението си в другото училище при условия и по ред, определени със заповед на началника на регионалното управление на образованието.



Чл. 75. (1) Санкциите се заличават с изтичане на срока, за който са наложени, или предсрочно по реда, по който са наложени.

(2) По желание на ученика след заличаване на санкциите „преместване в друга паралелка в същото училище“ и „преместване в друго училище“ той може да продължи обучението си в паралелката или в училището, в което е преместен.

(3) Заличаването се отбелязва в ученическата книжка на ученика.
Раздел IІ.

Учители, директори и други педагогически специалисти
Чл. 76. (1) Педагогическите специалисти в училище организират и провеждат образователно-възпитателен процес съобразно ДОС, длъжностната си характеристика, ЗПУО, КТ и други действащи законови разпоредби в системата на основното образование.

(2) Всеки учител и възпитател изпълнява функции, свързани с обучението, възпитанието и със социализацията, както и с подкрепата за личностно развитие на учениците.



Чл. 77. (1) Педагогическите специалисти имат следните права:

1. да бъдат зачитани правата и достойнството им;

2. да определят методите и средствата за провеждане на образователния процес съобразно принципите и целите, определени в ЗПУО;

3. да участват във формирането на политиките за развитие на детската градина, училището или центъра за подкрепа за личностно развитие;

4. да получават професионална подкрепа в процеса на изпълнение на служебните си задължения;

5. да повишават квалификацията си;

6. да бъдат поощрявани и награждавани.

(2) Педагогическите специалисти имат следните задължения:

1. да осъществяват обучение и възпитание на децата и учениците в съответствие с държавните образователни стандарти;

2. да опазват живота и здравето на децата и учениците по време на образователния процес и на други дейности, организирани от институцията;

3. да зачитат правата и достойнството на децата, учениците и другите участници в предучилищното и училищното образование и да сътрудничат и партнират със заинтересованите страни;

4. да поддържат и повишават квалификацията си съобразно политиките за организационно развитие на съответната институция и специфичните потребности на децата и учениците, с които работят с цел подобряване качеството на образованието им.



Чл. 78. За виновно неизпълнение на професионалните си задължения и нарушаване на трудовата дисциплина учителите носят дисциплинарна отговорност и се наказват съгласно КТ.

Чл. 79. (1) Освен в случаите, определени в този закон, педагогически специалист не може да извършва срещу заплащане обучение или подкрепа по смисъла на чл. 178, ал. 1, т. 2 – 7 и 14 и чл. 187, ал. 1, т. 2 и 4 от ЗПУО на деца и ученици, с които работи в детската градина или в училището, ако това заплащане е от името и за сметка на децата и учениците, включително със средства от училищното настоятелство.

(2) Педагогически специалист няма право да участва при изготвяне и оценяване на изпитни материали и да извършва проверка и оценка на изпитни работи, ако е подготвял ученици за явяването им на съответния изпит срещу заплащане, ако това заплащане е от името и за сметка на децата и учениците.

(3) В едномесечен срок от началото на всяка учебна година педагогическият специалист подава пред работодателя си писмена декларация относно обстоятелството дали срещу заплащане от името и за сметка на децата и учениците през предходната учебна година е извършвал обучение или подкрепа по смисъла чл. 178, ал. 1, т. 2 – 7 и 14 и чл. 187, ал. 1, т. 2 и 4 на деца и ученици и че това не са били деца и ученици, с които педагогическият специалист е работил в детската градина или училището в същия период.

(4) Преди включването в дейности по ал. 2 педагогическият специалист подава декларация, че не е подготвял ученици за явяването им на съответния изпит срещу заплащане от тях или от родителите им.

(5) При установяване нарушение на ал. 1 и 2, както и в случаите на неподаване на декларацията по ал. 3 или при подаване на декларация с невярно съдържание педагогическите специалисти носят дисциплинарна отговорност по реда на Кодекса на труда.

Чл. 80. (1) Учител, който е и класен ръководител, има следните допълнителни задължения:


  1. да следи за успеха и развитието на учениците от съответния клас, за спазването на учебната дисциплина и за уменията им за общуване с учениците и учителите и периодично и своевременно да информира родителите им;

  2. да анализира и оценява рисковите фактори за учениците от класа и да предприема превантивни и корективни мерки за справяне с тях;

  3. да контролира посещаемостта на учениците от класа;

  4. своевременно да уведомява родителите, ако ученикът отсъства от учебни часове, както и когато спрямо него ще започне процедура за налагане на наказание и други мерки по този правилник;

  5. да консултира родителите за възможностите и формите на допълнителна работа с ученика;

  6. да организира и провежда родителска среща;

  7. периодично да организира индивидуални срещи с учениците от класа, да организира и провежда час на класа и да работи за развитието на паралелката като общност;

  8. да участва в процедурите за налагане на наказания и мерки по отношение на учениците от класа в случаите и по реда, предвидени в този правилник;

  9. да осъществява връзка с учителите, които преподават на класа;

  10. да осъществява връзка и да подпомага учителите, които работят с ученици в класа;

  11. да води редовно и да съхранява учебната документация за класа;

  12. да запознава срещу подпис учениците и родителите с този правилник и с училищния учебен план;

  13. да изпълнява нарежданията на директора, които се отнасят за класа, и да се грижи за опазване на училищното имущество; след завършване на учебната година да предава в изправност на директора учебната документация, а на домакина – имуществото в класната стая;

  14. съдейства за издаване на документ, който да послужи на родителите за получаване на детски надбавки. Такъв документ не се издава, когато учениците не посещават редовно учебни занятия и са допуснали 5 неизвинени отсъствия в един месец.

  15. съдейства на родителския актив и УН при набиране на необходими средства за подпомагане материалното осигуряване на учебно-възпитателния процес и решаването на други социално-битови проблеми на училището.

  16. да изготвя и предоставя на родителя характеристика за всеки ученик, както следва:

а. в края на всяка учебна година класният ръководител изготвя характеристика за всеки ученик от класа, в която прави преценка за развитието на ученика в образователно-възпитателния процес и за спазването на училищната дисциплина; характеристиката се предоставя на родителя срещу подпис;

б. при завършване на основно образование класният ръководител изготвя цялостна характеристика за развитието на ученика; тя е неразделна част от свидетелството за основно образование;

в. характеристика се изготвя и в случаите на преместване в друго училище.

(2) В началото на учебната година и след зимната и пролетната ваканция класният ръководител провежда родителска среща по безопасни условия и възпитание на труд.

(3) На първата родителска среща за учебната година класният ръководител предоставя информация на родителите относно графика за приемното време на учителите в училище.

(4) Провежда ДЧК за работа с училищна документация, консултации на родители и др. извън учебно време на класа си, по график, утвърден от Директора; документира проведените консултации и срещи с родителите;

(5) Класният ръководител има право да:

1. предлага ученици за награждаване или наказание пред ПС;

2. разрешава на учениците да отсъстват от училище по домашни причини до 3 дни на учебна година при уведомяване от родителите (настойниците);

3. получава подкрепа от педагогическия съветник при възникване на проблем и във връзка със своята комуникативна и психологическа подготовка.



Чл. 81. (1) В годишния план на училището за предстоящата учебна година се определя периода за провеждане на ученически отдих и туризъм .

(2) При организиране и провеждане на ученически отдих и туризъм си прилагат нормите на Наредба 2/1997г. за организиране и провеждане на детски и ученически отдих и туризъм.

(3) Броят и видът на персонала при организиране на отдих и туризъм се определят в зависимост от броя и възрастовия състав на учениците.

(4) Ръководителите на различните форми за организиран отдих и туризъм, педагогическият и останалият обслужващ персонал носят лична отговорност за опазване живота и здравето на учениците от момента на поемането им в сборния пункт, по време на отдиха и до връщането им при родителите или настойниците.

(5) Екскурзионно летуване или училище сред природата се провежда съгласно разпоредбите на чл.12 и чл.12а от Наредба 2/97г. за организиране и провеждане на детски и ученически отдих и туризъм.

Чл. 82. (1) Учителят в ПИГ изпълнява седмичната си норма (30 ч. седмично), като поема учениците от начален етап непосредствено от последния учебен час за деня.

(2) При приключване на заниманията предава учениците лично на техните семейства.

(3) По време на отдиха следи за спазването на реда в училищния стол.

Чл. 83. Педагогическият съветник в 41. ОУ:


  1. Подпомага учителите, класните ръководители и училищното ръководство чрез своята методическа, медиаторска и консултативна дейност в училището.

  2. Работи на пряко подчинение на директора.

  3. Има правата на учител и изпълнява своите функции и задължения съгласно длъжностната си характеристика.


Раздел III.

Родители
Чл. 84. (1) Сътрудничеството и вза­имодействието между родителите и училището се осъществяват чрез индивидуални консултации, родителски срещи, обучения, както и всеки път, когато конкретна ситуация или поведение на ученика го прави необходимо.

(2) Средство за постоянна връзка между училището и родителя е бележникът за кореспонденция.

(3) Средство за връзка със семейството на ученика може да бъде и електронната поща на един от родителите.

Чл. 85. Родителите имат следните права:

1. периодично и своевременно да получават информация за успеха и развитието на децата им в образователния процес, за спазването на правилата в училището и за приобщаването им към общността;

2. да се срещат с ръководството на детската градина или училището, с класния ръководител, с учителите и с другите педагогически специалисти в определеното приемно време или в друго удобно за двете страни време;

3. да се запознаят с училищния учебен;

4. да присъстват и при желание от тяхна страна да бъдат изслушвани, когато се решават въпроси, които засягат права и интереси на ученика;

5. най-малко веднъж годишно да получават информация, подкрепа и консултиране в училището по въпроси, свързани с образованието, с кариерното ориентиране и с личностното развитие на децата им;

6. да избират и да бъдат избирани в обществения съвет на училището;

7. да изразяват мнение и да правят предложения за развитие на училището.



Чл. 86. (1) Родителите имат следните задължения:

1. да осигуряват редовното присъствие на детето в задължителното предучилищно образование и на ученика в училище, като уведомяват своевременно училището в случаите на отсъствие на ученика;

2. да запишат при условията на чл. 12 детето в първи клас или ученика в училище в случаите на преместване в друго населено място или училище;

3. редовно да се осведомяват за своите деца относно приобщаването им в училищната среда, успеха и развитието им в образованието и спазването на училищните правила;

4. да спазват правилника за дейността на училището и да съдействат за спазването му от страна на ученика;

5. да участват в процеса на изграждане на навици за самоподготовка като част от изграждането на умения за учене през целия живот;

6. да участват в родителските срещи;

7. да се явяват в училището след покана от учител, директор или друг педагогически специалист в подходящо за двете страни време.



Чл. 87. (1) Родителите на ученици, които са причинили повреди на училищното имущество, са длъжни да закупят и възстановят в тридневен срок увреденото имущество или нанесените материалните щети по сградния фонд на училището. Същите заплащат и стойността на ремонта.

(2) В случай, че конкретният извършител не се установи, се носи колективна отговорност от класа или всички ученици в 41 ОУ.

(3) Всяка невърната, загубена или повредена книга от училищната библиотека, както и предоставен безплатен учебник, не се заплащат, а се закупуват.
Раздел IV.

Награди на учениците и учителите
Чл. 88. (1) За отличен успех, за научни и практически постижения в определена образователна област, за успешно представяне в състезания, конкурси, олимпиади, научни конференции на училищно, регионално и национално равнище ученикът се награждава с:

1. похвала от директора на училището и Педагогическия съвет;

2. книги или други предмети;

3. похвална грамота;

4. специална награда, носеща името на училищния патрон, и парична сума, определена от Училищното настоятелство за учениците, завършващи гимназиален етап;

5. награда от спонсорства и дарения за изяви и постижения на ученици от чуждоезиков профил.

(2) Педагогическият съвет предлага за награждаване пред директора по предложение на класния ръководител.

Чл. 89. (1) За научни постижения в образователната област и успешно представяне на ученици в състезания, конкурси, олимпиади, научни конференции учителите се награждават, както следва:

- с книги и други предмети;

- с грамота;

- с парична сума, определена от УН.


ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

УПРАВЛЕНИЕ НА УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНАТА РАБОТА




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница