Преценка за необходимостта от овос на инвестиционно намерение обект: “ Къща за гости “



страница1/2
Дата22.10.2018
Размер378.56 Kb.
#91931
  1   2



ПРЕЦЕНКА ЗА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС НА ИНВЕСТИЦИОННО НАМЕРЕНИЕ

Обект: “ Къща за гости “

в имот № 211003 по плана за

земеразделяне на землището на

гр.Велики Преслав, област Шумен



ИНВЕСТИТОР: Красимир Костов Колев

м. юли 2013г.

Настоящата информация се изготвя на основание чл. 93, ал.1, т.1 от Закона за опазване на околната среда, съгласно указанията дадени с писмо № 4949 от 20.10.2009 г. на Директора на РИОСВ гр. Шумен до инвеститора.

I. Информация за контакт с инвеститора



1. Име: Красимир Костов Колев


ЕГН 5901178806

2. Пълен пощенски адрес: гр. В.Преслав п.код 9850,

ул. “Христо Смирненски ” № 1,

3. Телефон: 0538/43796 GSM 0888244360

4. Лице за контакти: Красимир Колев


II. Характеристика на инвестиционното предложение




  1. Резюме на предложението

Инвестиционното предложение на Красимир Колев засяга имот № 211003 по плана за земеразделяне на гр.В.Преслав, ЕКАТТЕ 58222 и предвижда да се изградят “Къща за гости - рекриационни дейности ”. Земеделския имот ще бъде разделен на земеделски и неземеделски .Върху неземелската част ще се изгради сграда / сгради / пригодени за живеене и за съхранение на земеделски инвентар и техника.По изработения и приложен Подробен устройствен план /ПУП/ и План застрояване /ПЗ/ това ще е върху 1.473 дка от имота , остаталата част от 3.526 дка ще се ползва по предназначение / като нива /.

Имотът е собственост на инвеститора, съгласно Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот № 336, вписан акт № 154, том І, вх.рег.№ 4826, дело № 336 от .2008 г. на Службата по вписванията гр. Велики Преслав.


Преценката се извършва и във връзка с промяна предназначението на земята за неземеделски нужди. За осъществяване на инвестиционното намерение” Къща за гости” е необходимо да бъде променено предназначението на 1.473 дка земеделска земя.



  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Като Втора столица (893-927г.) на силна и могъща държава град Велики Преслав е замислен и построен от своите създатели като един великолепен град, достоен да съперничи на византийската столица Константинопол. В днешно време характерна негова особеност е уникалното съчетаване на запазени природни феномени, редки растителни и животински видове, плодородни почви и много забележителни паметници на културното и историческо минало. Богатото културно - историческо наследство, възможностите за културен, исторически, познавателен, ловен, винен и еко-туризъм повишава целогодишно потока от хора решили да посетят на място Симеоновия град.

Поземления имот в който ще се реализира инвестиционното намерение е в близост до река Камчия и предразполага към активен отдих, спорт и отмора. Намира се в близост до Историко-археологическия резерват „Велики Преслав”, който се . характеризира с масова посещаемост както от туристи, така и от местното население. Предвид липсата на достатъчна леглова база с реализирането на инвестиционното намерение ще може да се осигурят възможности за отдих и туризъм на гости и жители на Община Велики Преслав.
Инвеститорът е собственик на имота и при реализиране на инвестиционното предложение ще се създадат нови работни места с положителен социален ефект с оглед на високото ниво на безработица в общината.
Община Велики Преслав е избираема община по Програмата за развитие на селските райони по линия на Европеския съюз.
В общинския план за развитие на Община Велики Преслав (2005-2013г.) Приоритет ІІ 4. Подкрепа на атрактивния и алтернативния туризъм в района, мярка 3 от Специфична цел 2, предвижда подпомагане на частни стопани в населените места от общината в устройване на къщите за приемане на гости – туристи и развитие на различни форми на туризъм.




  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Няма връзка.





  1. Подробна информация за разгледани алтернативи.

Имотът в който ще се реализира инвестиционното намерение „Къща за гости “ е избран поради площта която заема, местопожението си и лесния достъп до него. Друг фактор за избора на местоположение на инвистиционното намерение е липсата на предлагане и близостта до среда подходяща за отдих и туризъм в непосредствена близост до имота. Третият фактор е това, че имотът е собственост на инвеститора. За отбелязване е намерението на инвеститора за запазване на земеделкото предназначение на останалата част от имот № 211003.

В предвид на гореизложеното, а именно имотът отговаря на намеренията на инвеститора, както и на факта, че дейностите по обслужване и предлагане, които ще бъдат извършвани на територията му не застрашават околната среда и населението други алтернативи при избора на местоположение на инвестиционното намерение не са разглеждани.

“Нулева алтернатива” – да не се реализира инвестиционното предложение не е желателна поради това, че за гр.Велики Преслав инвестиционното намерение е свързано с разкриването на работни места и изпълнение на Общинска стратегия за развитие на туризма, изграждане на места за отдих и почивка.




  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Област Шумен се намира в Североизточна България и обхваща части от Дунавската хълмиста равнина, от Лудогорието, от Предбалкана и от Източна Стара планина.

Град Велики Преслав, се намира на 18 км югозападно от областния център гр. Шумен, разположен е в югоизточната част на Дунавската хълмиста равнина с преобладаващо равнинен характер на релефа.

Имот № 211003 с площ от 4,990 дка се намира в югозападната част на землището на гр.Велики Преслав, местност “ Брестака”.

На повече от 1500м отстояние в югоизточна посока от разглеждания обект се намират най-близките жилищни сгради на града. На около 500м посока запад се намира комплекс “Омуртагов мост”.



  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

Изготвен е Подробен устройствен план /ПУП/ и План застрояване /ПЗ/ съгласно ЗУТ и Наредба №7 .

- начин на застрояване - свободно

- максимална етажност - до 10 м

- устройствени показатели на имота - норматив

- плътност на застрояване max. 30 %

- интензитет на застрояване Кинт. до 1.2

- минимална задължителна озеленена площ min. 50%

По етапно се предвижда изграждането на къща за гости, места за спорт, детски кът места за къмпингуване .Тъй като част от имота ще остане земеделска земя се предвижда

помещение за съхранение на земеделска техника, инвентар и зеделски продукти
7. Схема на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура.

Влизането и излизането в имота ще се осъществи по съществуващ полски път. На разработения ПУП това е отразено.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.
На този етап няма информация за дейностите по фазите на строителство и експлоатация. Програма ще бъде съставена при разрешаване за преминаване в следващ етап на проектиране.
9. Предлагани методи за строителство.

Предлаганите методи за строителство са класически. Застрояването ще бъде съгласно изготвен ПУП, а височината ще бъде до 10м съобразено с действащите норми. Типът на строителството железобетонни основи, колони, трегери, плочи и стени от енергоспестяващи топлоизолационни материали, като приоритетно ще се използват естествени материали - дърво, скални облицовки, камък и др .




  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

По време на строителството и експлоатацията на обекта се предвижда използване на природни ресурси – земя и вода. Количеството земни маси, които ще се получат по време на изкопите за полагане на бетонни основи при строителството, ще се докажат с работния проект за вертикална планировка на площадката.

Земята в имот № 211003 с площ от 4.990 дка представлява нива от трета категория при неполивни условия. Нейното предназначение за земеделски цели трайно се променя. за площ 1.473 дка., останалата част ще запази предназначението си за земеделски нужди.

Водоснабдяването ще се осъществи от съществуващ магистрален водопровод язовир „Тича” гр Шумен приложен ПУП ВиК или от собствен водоизточник при нужда. На този етап на проектиране няма данни за необходимите водни количества.




  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране.

Отпадъците се очаква да бъдат генерирани както по време на строителството, така и по време на последващата експлоатация на разглеждания обект. Отпадъците в съответствие със Наредба № 3 от 01.04.2004 г. на МОСВ и МЗ (ДВ бр.44/2004 г.)


По време на строителството на обекта

  1. Смесени битови отпадъци – шифър 20 03 01. В инвестиционния проект няма данни за тези отпадъци или за броят на строителите, ангажирани за обекта. Количество ще се изясни с работните проекти част АС.

  1. Почва и камъни, генерирани по време на изкопните работи – шифър 17 05 04. В разработения проект няма данни за количеството на този отпадък.
По време на експлоатацията на обекта

  1. Смесени битови отпадъци – шифър 20 03 01. В инвестиционния проект няма данни за количеството на този отпадък.

  2. като цяло инвеститорът гарантира, че събирането на отпадъците ще се извършва съгласно изискванията на действащото законодателство. Всички отпадъци се събират разделно.

Извозването на отпадъците ще се извършва от специализирани фирми, с които ще се сключи договор.

По време на експлоатацията на обекта и върху цялата площ на имота ще се полагат грижи за запазване естествената чистота на района.
12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.
Информация за разгледаните мерки за намаляване отрицателните въздействия върху околната среда ще се предостави с работните проекти за обекта. Тя ще включва количество земни маси, които ще се депонират и използват за последваща рекултивация на терена върху които се извършват строителни дейности или ще се насипят върху останалата част от имота

За намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда се дават следните препоръки:



  1. При извършване на строителните работи, изкопи и насипи на земни маси, да се отнеме засегнатия почвен хоризонт, депонира, съхрани и използва за възстановяване и създаване на зелени и земни площи, нарушени терени и рекултивация, съгласно Наредба № 26 от 02.10.1996 г. за рекултивация на нарушени терени, подобряване на слабо продуктивни земи, отнемане и оползотворяване на хумусния пласт /ДВ бр.89/1996 г./.

  1. Да се поддържа необходимата чистота в района.

  1. Всички отпадъци да се събират и съхраняват съгласно изискванията на действащите нормативни актове.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение.
Други дейности, свързани с инвестиционното предложение ще включват изграждането на вътрешна и външна водопроводна и канализационна мрежа и ел. инсталация. При преминаване в следваща фаза на проектиране ще се изясни начина на захранване на обекта с вода, ел.енергия и др.На този етап прилагам ПУП ВиК и ПУП ел. захранване .

Освен посочените по-горе дейности, други не се предвижда да бъдат осъществявани. В случай, че възникне нужда от осъществяване на такива, инвеститорът ще изготви своевременно план за извършването им и ще уведоми РИОСВ гр. Шумен с оглед получаване на компетентно становище.


14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
За промяна предназначението на земята за неземеделски нужди, инвеститорът следва да получи решение на Комисията по чл.17, ал., т.1 от Закона за опазване на земеделските земи.

За дейността си инвеститора следва да получи разрешение от РИОСВ Шумен по действащия Закон за управление на отпадъците.

За изхвърляне на излишните земни маси инвеститорът следва да получи разрешение от Общинска администрация Велики Преслав.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда
Не се очаква замърсяване над пределно допустимите норми на атмосферния въздух, водите и почвата в района при изграждането на обекта и в вследствие дейността му при изграждането му .
16. Риск от инциденти

Не се очаква при правилно манипулиране с оборудването и техниката по време на строителството и експлоатацията на обекта и спазване на изискванията за техника на безопасност. При спазване планираните мероприятия в плана за безопасност и здраве – подвижни оградни пана, ленти, предупредителни знаци и лични предпазни средства не се очаква риск от инциденти. По време на строителството да се извършва ежедневен инструктаж по техника на безопасност.



III. Местоположение на инвестиционното предложение
1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.
Съгласно приложената скица на имот № 211003 по плана за земеразделяне на землището на град Велики Преслав имотът представлява нива с площ 4.99 кв.м. Районът върху който ще се оказва въздействие е основно собственост на инвеститора. Граничи с

- на изток – имат 211004

- на запад – имот 211002

- на север – имот № 000427

- на юг – път

Имот № 211003 с площ от 4,999 дка се намира в южната част на землището на гр. В.Преслав, местност “Бреестака”.

На повече от 1500м. отстояние в североизточна посока от разглеждания обект се намират най-близките жилищни сгради на града. На около 500м посока запад се намира комплекс “Омуртагов мост”.

В близост до имота няма обекти подлежащи на здравна защита – детски градини, болници, санаториуми и др.

Имот № 21103 е извън обхвата на Натура 2000

Прилагам Подробен устройствен план /ПУП/ и План застрояване /ПЗ/ това ще е върху 1.473 дка от имота , остаталата част от 3.526 дка ще се ползва по предназначение

/ като нива /.




2. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Към настоящият момент имотът е собственост на инвеститора по силата на Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот № 154, вписан акт № 336, том I, вх.рег.№ 336, дело № 170 от 29.02.2008 г. на Службата по вписванията гр. В.Преслав


Тя не е повлияна от антропогенната дейност. Съседните имоти, представляващи земеделски територии - не са застроени.

При реализиране на бъдещата дейност ще се налага временно ограничаване ползването на съседни имоти, тъй като В и К мрежата и ел. проводното отклонение не са изградени, това ще се извършва със съгласуване със заинтересованите страни .



3. Зониране и земеползване съобразно одобрени планове.
Съгласно влезлия в сила план за земеразделяне на землището на гр.Велики Преслав /ЕКАТТЕ 58222/, имот № 211003 представлява нива от трета категория в местността “Брестака”.

Съгласно Акт № 2006-27 от 28.07.2006 г. за категоризиране на земеделските земи при промяна на тяхното предназначение, земята включена в имот № 211003 с площ от 4,999 дка е с почвен вид – алувиално ливадни, средно мощни, трета категория, среден бонитетен бал 77.

За осъществяване на инвестиционното намерение, инвеститорът следва да инициира процедура по промяна на предназначението на земята за неземеделски нужди по Закона за опазване на земеделските земи.
4. Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.
Имот №211003 не попада в чертите на санитарно охранителни зони – СОЗ около водоизточници за централно водоснабдяване и не подлежи на специален режим на водоползване.

. Съгласно приложените към настоящата информация скици, показващи границите на имота и имайки предвид отстоянията на площадката, няма елементи от Националната екологична мрежа на МОСВ, подлежащи на контрол и защита.


4а. (нова – ДВ,бр. 3 от 2006г.) Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.
В случая се очаква да са засегнати регенеративните способности на почвения слой в дълбочина до 2 м, на площ от 1.473 дка, предвид строителството на къща за гости спортна плащадка детски кът място за паркиране и каравани. С работните проекти ще се предвидят необходимите мероприятия за запазване почвеното плодородие, като се предвиди допълнително залесяване, събиране на хумуса, заравняване и благоустрояване на терена. По отношение на водите и атмосферния въздух в района не се очакват наднормени емисии от бъдещата дейност на обекта, които биха повлияли върху качеството и регенеративната способност на тези компоненти. Инвестиционното предложение ще има насоченост на екологично и природо съобразен обект на придлагане на туристически услуги.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Няма друга алтернатива за местоположение на инвестиционното предложение, тъй като имота е собственост на инвеститора. Площадката е подходящо избрана в съответствие с изискванията за хигиенно – защитна зона, съгласно Наредба № 7 на Министерство на здравеопазването.

“Нулева алтернатива” – да не се реализира инвестиционното предложение не е желателна по горепосочените обстоятелства, поради това, че на територията на общината изграждането на подобен обект би имало социален характер, предвид високото ниво на безработицата.

IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Предложеният имот № 211003 се намира в югозападната част на землището на гр. В.Преслав, обл. Шумен и представлява земеделска земя.


Здраве
С местоположението си обектът не засяга зони и обекти със специфичен хигиено-охранителен статут, подлежащи на здравна защита. От бъдещата дейност на възложителя не се очакват наднормени емисии във въздуха и водните системи, които биха повлияли върху съседните територии. Обектът ще предлага условия за отдих и почивка.

Работниците, следва да са преминали инструктаж по техника на безопасност.


Земеползване
Налага се промяна в начина на земеползване, поради това че имота представлява земеделска земя. Необходимо е инвеститорът да инициира процедура по промяна предназначението на земята за неземеделски нужди, съгласно изискванията на Закона за опазване на земеделските земи.


Атмосферен въздух и атмосфера
Обекта се намира в община Велики Преслав и е в обсега на първи климатичен район за страната, характеризиращ се с умерено континентален климат.

Районът е с умерено континентален климат, със средна годишна температура 110 С. Най-голямо значение за микроклимата има изложението на територията, дълбочината и посоката на речната долина и високото било на Стара планина. По-слабо влияние върху климата имат ниските планини и ридове.

Данните и публикуваната информация в годишните бюлетини за състоянието на околната среда в България /Изпълнителна агенция по околна среда към МОСВ/ показват, че качеството на атмосферния въздух в годишен аспект е в рамките на нормативните изисквания. Основни замърсители на въздуха в отделни дни са прах - общ и фин и сероводород, вследствие дейностите на комунално -битовия сектор.

По време на строителството на обекта - При изграждането на “Къща за гости” върху атмосферния въздух в района на обекта ще оказват въздействие само неорганизирани източници, които не са пряко свързани със строителната дейност, предимно при пренасянето на материали и при движение на строителните и транспортни машини.


Праховите емисии по време на строителните работи ще бъде в нормите, като това ще бъде постигнато чрез правилно складиране и претоварване на строителните материали и поддържане на технологичните пътища в добро състояние.

По време на експлоатацията на обекта не са предвидени съоръжения, които биха могли да се явят като организирани източници на емисии, изпускани в атмосферния въздух.

В Работните проекти ще бъдат дадени препоръки по отношение на мерките на пожаробезопастност и безопасни условия на труд на обслужващия персонал. Ще бъде разработен и план за действие при аварийни ситуации.

Очакваните изведени вредности в атмосферния въздух няма да доведат до влошаване на неговото качество, което се потвърждава и от направените и описани данни от проведени изпитания на технологични съоръжения в България.

От казаното до тук, следва да се очаква, че замърсяването на атмосферния въздух ще бъде незначително и не би следвало да се очакват сериозни въздействия върху атмосферата.


Води

Съгласно хидрогеоложката карта на Р България площадката попада в област със слабо изразено континентално климатично влияние върху оттока на реките. Дъждовното подхранване е около 30 % спрямо общия обем на оттока.

Река Камчия е водоприемник от втора категория и се влива в Черно море. В този участък не са извършвани пробонабирания и няма данни за замърсяване на повърхностните води от ИАОС при МОСВ. По данни на РИОСВ - Шумен и бюлетин на ИАОС при МОСВ, които извършват мониторинг за качеството на подземните води по поречието на р. Камчия преди гр.В.Преслав в кватернерния водоносен хоризонт не са констатирани отклонения от праговете на замърсяване.

Водоприемникът е обявен за чувствителна зона, съгласно заповед № РД-970 от 28.07.2003 г. на МОСВ. В близост няма уязвими зони, защитени обекти и други елементи на Националната екологична мрежа, подлежащи на контрол и защита.

Водата по органолептични, физикохимични и микробиологични показатели следва да отговаря на изискванията на Наредба № 9 / ДВ бр.30/ 2001 г./ на МЗ , МРРБ и МОСВ

В радиус от 500м от границите на разглеждания обект няма обособени санитарно охранителни зони около водоизточници за питейно битово водоснабдяване. Населението на гр. Велики Преслав се водоснабдява от язовир „Тича”.

Битово-фекалните води от обекта ще се заустват в септични ями, които периодично се почистват със специализиран автомобил до пречиствателна станция

С разработването на част В и К за обекта и “ Къща за гости” ще се ситуират необходимите локални съоръжения за пречистване. Прилагам ПУП Вик и становище от В и К Шумен за начина на захранване с питейна вода .


Предвид на това, че изграждания обект ще има собствена локална състема за отпадни води, изграждането на комуникациите и съоръженията няма да окаже влияние върху хидроложките условия, както и върху водните екосистеми в околността .

Изграждането на обекта няма да повлияе върху естествените водни течения и подземните води, при изпълнение на предвидените мероприятия.


Почви
Имота се намира в Шуменско-Варненски район с характер на карбонатните черноземи от Дунавската хълмиста равнина. Теренът на гр.Велики Преслав и околностите му са изградени от почвен слой, културен слой, глина - прахова - тъмно до червенокафява, глина прахова до праховопесъчлива льосовидна, до праховоглинеста.

Съгласно Акт № 2006-27 от 28.07.2006 г. за категоризиране на земеделските земи при промяна на тяхното предназначение, земята включена в имот № 211003 с площ от 4,999 дка е с почвен вид - алувиално ливадни, средно мощни, трета категория, среден бонитетен бал 77.

За осъществяване на инвестиционното намерение, инвеститорът следва да инициира процедура по промяна на предназначението на земята за неземеделски нужди.

При осъществяване на инвестиционното намерение характеристиката на земите и почвите ще бъдат пречупени вследствие на антропогенизацията на терена и ще се изменят от основните си в първоначален вид.

Качеството на почвите в имота ще има значение за оформянето на зелените площи. Във връзка с последното важно значение има разпределението и процентното съотношение на земите с постройки, инфраструктура и свободни площи със запазена почвена покривка. Анализ в такъв аспект може да се направи, чрез определяне коефициента на използваемост на територията, който следва да бъде съгласно действащите нормативи.

Парцелът граничи със земеделска земя. На практика обаче, за въздействие върху почвите не може да се говори, тъй като в резултат от осъществяване на инвестиционното намерение се очаква, че замърсяването ще е минимално. Намаляване на почвеното плодородие на околните земеделски земи, вследствие негативни въздействия от дейността на обекта не се очаква да се получи.

С работните проекти ще се предвидят необходимите мероприятия за запазване почвеното плодородие, като се предвиди допълнително залесяване, събиране на хумуса, заравняване и благоустрояване на терена, озеленяване.
Земни недра

Характерно за земните недра в района в който попада площадката е, че те са изградени от долнокредитни седименти на мезозоя. Разположението им е в почти хоризонтален пласторед. От направени геоложки проучвания за района се констатира участие в геоложката структура на кватернерни делувиални седименти и долнокредитни седименти на валанжа, хотрива и апта. Кватернера е представен от белезникави и жълтеникави варовити глини, примесени с варовити ядки. Валанжските седименти са изградени от много плътни варовици които в дълбочина са доломитизирани. Над тях се намират хотривските мергели, които са варовити, много плътни със сиво-син цвят. Карбонатната основа със своя алкален характер оказва влияние за състоянието на почвите, реакцията им и тяхната устойчивост, която се повишава от това.

За обекта не е извършено инженерно-геоложко проучване.

При реализирането на обекта ще се извършват строителни изкопни и насипни работи. За осигуряване здравината и допустимите деформации на земната основа същата трябва да се уплътни до необходимата плътност на почвите в изкоп.

За предотвратяване на вредното въздействие върху земните недра в работните проекти да бъдат предвидени сигурни хидроизолации, недопускащи просмукване в геоложката основа, както и няма да се предвиждат изкопни работи под нивото на подпочвените води. За възстановяване на геоложката основа където се налага да се извършва обратна засипка да се използват същите изкопни земни и скални маси от обекта, с цел запазване на геоложката структура.

Като крайна оценка за въздействието върху земните недра на предложената площадка се установява, че въздействието върху земните недра ще бъде минимално - само при извършването на строителните работи и няма да се отрази негативно върху тях. При изпълнение на направените препоръки и спазване на екологичните и технологични изисквания не се очаква замърсяване на земните недра и подземните води.

Не се очаква промяна на релефните особености, не се очакват изменения в геоложката система, които да въздействат върху компонентите на околната среда.

На територията на разглежданата площадка няма наличие на подземни богатства и разработка на такива.

За обекта да се разработи част “РПОИС” -ПЗБ.
Ландшафт
Съгласно ландшафтната подялба на България разглежданата територия попада в източната област от зоната на Дунавската равнина - регионален ландшафт подклас Северен /Плациден/. Според възприетата класификационна схема, ландшафта на района е равнинен, селскостопански. След реализацията на обекта ландшафта ще се промени в антропогенизиран, застроена площадка.

Преобладаващите околни ландшафти в района са основно селскостопански тип.

Състоянието на ландшафтната структура дава възможност за осъществяване и реализиране на инвестиционното намерение в имот № 211003 по плана за земеразделяне на землището на гр.В.Преслав. Реализирането на инвестиционния проект няма да измени съществено релефа на терена, ще подобри визуализацията на ландшафтното решение.

Ландшафтите на съседните територии като селскостопански тип ще запазят своя характер. Въздействието върху тях от реализирането на проекта ще бъде минимално, поради това те могат да се охарактеризират като устойчиви спрямо вредностите от обекта.

Имайки предвид устойчивостта на природните елементи върху които се оказва вредно въздействие може да се очаква следното:

- микроландшафта на имота няма да се промени, вследствие реализацията на инвестиционните намерения.

- селищния и селскостопанските ландшафти разположени около обекта няма да нарушат или променят своя тип.

Околните територии, като природен комплекс ще запазят функциите и целостта си в екологично отношение. Външният облик и вида на пейзажа няма да се промени и влоши при реализирането на обекта.

Влагането на естетизирано и подредено пространство, при подходящо озеленяване ще подобри ландшафтните качества на средата в района.
Биологично разнообразие
В границите на разглежданата площадка, както и в подходите към нея не попадат ценни дървесни видове, храсти и треви. В близката околност не се срещат редки и застрашени от изчезване растителни видове.

Няма оформен и стабилизиран фаунистичен комплекс. Не са открити гнездови находища на редки или застрашени от изчезване представители на орнитофауната, както и такива от другите класове на гръбначната фауна.

Под режим на защита в обхвата на община Велики Преслав има няколко категории защитени територии - природен парк, поддържани резервати и защитени местности, както и няколко защитени зони от екологичната мрежа НАТУРА 2000 в частта й за опазване на местообитанията на птиците от Директива 79/409/ЕЕС и в частта и за опазване на природните местообитания и местообитанията на видовете от Директива 92/43/ЕЕС.

Община Велики Преслав разполага с 968 хектара защитени територии, от които резервати и буферни зони - 48 ха, народни паркове - 773 ха, и исторически местности - 147 ха. Общата площ на рекреационните ресурси възлиза на 2250 ха, в т.ч. курортни гори - 1423 ха, и зелени зони - 827 ха.

На територията на общината, се намират следните защитени територии.

- Южната част от Природен парк “Шуменско плато” (с площ в територията на общината 819,3 ха). Природният парк “Шуменско плато” заема обща площ от 3 929,9 ха, разположена на територията на Община Велики Преслав (в землищата на селата Кочово, Осмар, Тройца и Хан Крум), Община Шумен (в землищата на Шумен, Дивдядово, Лозово).

Паркът обхваща по-голямата част от уединено, ясно очертаващо се по релеф Шуменско плато. Паркът е обявен с цел запазване на ценни растителни и животински общности, както и на голямото разнообразие и красотите на местата, подходящи за почивка и туризъм. Повърхността му е изградена от варовици със значително окарстяване. Предопределящ специфичните особености на парка е карстовият релеф, представен от повърхностни форми (въртопи, валози, карстови долини) и подземни форми (известните пещери са 34, между тях са водните пещери “Зандана” - дълга 2200 м, и “Тайните понори” - най-дълбоката в Североизточна България – 101 м, дълга 1716 м).

Географското положение, особеностите на релефа и почвено климатичните условия предопределят голямото видово разнообразие на флората - повече от 550 вида висши растения от които над 100 вида с лечебни свойства. Многообразието на тревната покривка включва видовете: снежно кокиче, минзухар, сичец, пролетно ботуриче (циклама) и др. В парка се наблюдава голямо разнообразие на житни треви - ливадина, белизма, садина, както и типично степните. Почти 90% от територията на парка е залесена. Най-голяма площ има келявия габър. Всред парка е разположен “Букака” – букова гора със средна височина на дърветата 22 м. Срещат се още габър, зимен дъб, благун, цер, клен и др. На територията на Шуменското плато са установени 9 защитени, един застрашен и 8 редки вида растения, включени в “Червена книга на Република България”. В обхвата на парка се намира и резерват “Букака”, който заема обособена зона на площ от 63.04 ха с надморска височина 450 м. Резерватът е горски масив обявен за опазване на съществуващата над 100 годишна елитна букова гора от вида мизийски бук (Fagus sylvatica ssp. moesica).

От представителите на висшата фауна се срещат 28 вида бозайници (сърни, диви свине, диви котки, язовци), 61 вида птици, 14 вида влечуги и 6 вида земноводни (сухоземни костенурки, няколко вида змии), а представители на пещерната фауна са 10 вида прилепи.

- Поддържан резерват "Патлейна" - обявен за природен резерват с Постановление №13428/23.10.1948г., със ЗЗТ е прекатегоризирана в категория “Поддържан резерват” със Заповед на МОСВ № РД-360/15.10.1999г. Поддържаният резерват “Патлейна” обхваща територия от 37,8 ха и се намира на 4 км южно от гр. Велики Преслав на северния склон на Преславската планина и представлява ивица от едноименната местност, разположена на десния бряг на р. Тича.

Обявен е за съхраняване и защита на гора - естествено находище на “див рожков” (Cercis siliguastrum L.), вид терциерен реликт, включен в Червената книга на България и най-голямото в България естествено находище на див рожков. В защитената територия като съобщество растат още дъб, бряст, габър и др. дървесни видове. Тревната покривка е богато и разнообразно представена, като най-значим е защитения вид Урумово (жълто) лале (Tulipa urumofii), български ендемит. Обявена е буферна зона на поддържания резерват с площ 60,1 ха горски фонд.

На територията на резерват “Патлейна” и в непосредствена близост се намират няколко исторически паметника – останки от манастирска църква и занаятчийска работилница с пещи от времето на Първото българско царство, края на IХ и началото на Х век и средновековния манастир от Х век “Св.Пантелеймон”.

- Поддържан резерват "Дервиша" - Обявен като “Природен резерват” с Постановление №13428/23.10.1948г., е прекатегоризиран със Заповед № РД-361/15.10.1999г. на МОСВ, съгласно ЗЗТ и изискванията за категориите защитени територии в Поддържан резерват “Дервиша” с площ 10,6 ха. Намира се на 3 км от гр. Велики Преслав в ДГФ на ДДС “В. Преслав” по северния склон на Преславската планина.

Разположен е по двата бряга на дерето на р. Дервишка като тясна успоредна на дерето ивица и е обявен за защитена територия за съхраняване и защита на единственото естествено находище на балканския ендемит - дървесния вид “конски (див) кестен” (Aesculus hippocastanum) в България. Отделни екземпляри от конския кестен в поддържания резерват достигат 35 метра височина. В защитената територия растат още орех, клен, габър, сребролистна липа, а тревната покривка е разнообразна на видове. Обявена е буферна зона на поддържания резерват с площ 70,0 ха горски фонд. В посока изток – югоизток резерватът граничи с път - останки от стар римски път.

- Местностите “Див рожков” и “Конски кестен” - до момента териториите са били буферни зони на поддържаните резервати “Патлейна” и “Дервиша”. Според действащия Закон за биологичното разнообразие всички буферни зони трябва да се прекатегоризират в защитени местности. Местността “Див рожков” покрива 72,7 хектара площ, а местността “Конски кестен” заема 57,4 хектара. И двете са в землището на община Велики Преслав. Запазват се обхвата, границите и режимите, които са действали, когато териториите са били буферни зони.

За защитени местности са обявени местообитанията на застрашени, редки и уязвими растителни видове. Защитените местности на територията на общината са:

- Защитена местност “Блатно кокиче” - На територията на община Велики Преслав в поземления фонд на землищата с. Кочово (м. “Калпунар”) и с. Осмар (м. „Ливадите”) се намират две естествени находища на “Блатно кокиче” (Leucojum aestivum) критично застрашен вид, обявени за защитени територии. С общата им площ от 27,0 ха те са най-големите в Северна България. “Калпунар” – с площ 12,0 ха, обявена е с цел опазване на естествено находище на блатно кокиче (с по-дребни цветове, разположени по няколко във върха на стеблото). “Осмар” – с площ 19,0 ха, обявена е с цел опазване на естествено находище на блатното кокиче.

Богат и разнообразен е птичият свят в общината. Установени са 194 вида птици, от които 54 вида са постоянни обитатели (врана, чучулига, гугулица). Гнездят 59 вида прелетни птици. Могат да се срещнат черен щъркел, горски бекас и др.


На територията на землището на Велики Преслав (от общо 5 за територията на цялата община)се намират четири защитени зони от Националната екологична мрежа от екологичната мрежа в частта и за защитените зони по чл.6 ал.1 т.1 и 2 от ЗБР (НАТУРА 2000 в частта и за опазване на природните местообитания и местообитанията на видовете от Директива 92/43/ЕЕС): - с код BG 0000501 “Голяма Камчия“; - с код BG 0000178 “Тича“; - с код BG 0000421 “Преславска планина“; - с код BG 0000393 “Екокоридор Камчия-Емине“. Изложените по долу данни са от Стандартните формуляри на НАТУРА 2000 за специални защитени зони (СЗЗ) за предложени и одобрени зони от значение за общността (ЗЗО) и за специални консервационни зони (СКЗ).

Територията на инвестиционното предложение не граничи и не попада директно в защитени зони от Натура 2000. Най-близко разположените граници на защитените зони се намират на разстояние от терена, предмет на инвестиционното предложение, както следва:

1. Защитена зона „Голяма Камчия” с код BG0000501 (Тип К - Защитена зона по Директива за местообитанията, която припокрива защитена зона по Директива за птиците). - на 2.0- 2.5 км на югоизток;

2. Защитена зона с код BG 0000421 “Преславска планина“ ((Тип К - Защитена зона по Директива за местообитанията, която припокрива защитена зона по Директива за птиците) - на 1.5- 1.7 км на юг;

3. Защитена зона с код BG 0000178 “Тича“ (тип E - Защитена зона по Директива за местообитанията, която се допира до защитена зона по Директива за птиците) - на 2.5- 2.7 км на юг;

4. Защитена зона с код BG 0000393 “Екокоридор Камчия-Емине“ (Тип К - Защитена зона по Директива за местообитанията, която припокрива защитена зона по Директива за птиците) - на 5.5- 6.0 км на югоизток.






Разположение на района спрямо защитените територии

На сравнително по-голямо разстояние са разположени още четири защитени зони, както следва: - на 10-11 км западно - Защитена зона „Овчарово” с код BG0002093; – на 22-23 км източно - Защитена зона „Провадийско роякско плато” с код BG0002038 от екологичната мрежа в частта и за защитените зони по чл.6 ал.1, т.3 и 4 от ЗБР (НАТУРА 2000 в частта и за опазване на местообитанията на птиците от Директива 79/409/ЕЕС); както и – на 8.0-8.5 км североизточно - Защитена зона „Шуменско плато” с код BG0000382; - на 26-27 км - Защитена зона „Провадийско-Роякско плато” с код BG0000104. Поради отдалечеността си от терена на инвестиционното намерение, те не са разгледани подробно.



    1. Каталог: ovos


      Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница