Преди земетресението



Дата28.10.2018
Размер154.47 Kb.
#103761
Приложение


Преди земетресението


    • да се знае сеизмичната обстановка в района, в който живеем и работим.

    • внимателно да се огледа и опознае жилището и работното помещение. Често до такава степен сме свикнали с обстановката около нас, че е много трудно да си дадем сметка за опасностите. Едно по-внимателно вглеждане обаче ни подсказва необходимите мерки за защита при земетресение. Високите мебели трябва добре да се закрепят. Желателно е леглата и местата за отдих да не са до външни стени и до и над тях да няма масивни незакрепени предмети. Не се препоръчва използването на тежки полилеи, особено на високите етажи. Да не се струпват вещи на входа на апартамента или къщата и на стърбищните площадки.

    • Всички членове на семейството трябва да знаят къде се намира домашната аптечка. В аптечката трябва да има поне двоен комплект от превързочни материали, както и необходимите лекарства за хронично болните от семейството.

    • Всички трябва да знаят от къде се изключват електричеството, водата и газта.

    • Предварително трябва да се знаят кои са най-безопасните места в сградата и помещението, където може да се изчака края на земетресението. Те са под касите на вратите на носещите вътрешни стени, ъглите между вътрешните носещи стени, под гредите или трегерите. Здрави маси, бюра и легла също могат да бъдат защита от падащи предмети и строителни отломки. Да научим децата да се крият там, ако са сами в къщи при земетресение. Трябва да знаем и най-опасните места – при големи прозорци, ъгловите стаи, стълбищата……

    • Трябва предварително да сме набелязали пътя, по който ще напуснем сградата при земетресение. Да се има предвид, че от началото до най-големите сеизмични колебания разполагаме с около 10 s. Да отчетем, че земетресението може да се случи и през нощта, и при липса на електрическо осветление. Струпването на много хора по вратите, коридорите и стълбищата може да възпрепятства бързата евакуация. Ако сме в партерни етажи, можем да напуснем сградата и през прозорците.

    • Решаващо може да се окаже умението да оказваме първа медицинска помощ, особено при травми. Необходимо е да знаем кои съседи са медицински специалисти и могат да окажат компетентна помощ при нужда. Да се има предвид, че медицинските екипи са задължени приоритетно да оказват помощ на хора, освободени от развалините, чиито крайници са били притиснати повече от три часа.


По време на земетресението


    • Ако предварително сме преценили, че можем да напуснем сградата в първите 10 s, най-добре е да го направим и бързо да се отдалечим на безопасно място. Навън трябва да се стои достатъчно далеч от сградите, защото падащи части от мазилка, тухли, керемиди и др. могат да причинят сериозни травми, дори и да застрашат живота ни. Трябва да стоим също далеч от електрически проводници и да се пазим от скъсани такива.

    • Ако останем в сградата, трябва да се укрием в предварително избраното относително безопасно място. В многоетажните сгради трябва да се отворят външните врати. Металните и бронираните врати трябва незабавно да се отворят, тъй като има опасност от тяхното заклинване. Заклинването на дървените врати обикновено не е фатално – то може да бъде преодоляно и без инструменти. Много по-важен и по-сложен е въпросът с външните врати на многоетажните сгради, тъй като от бързото им отваряне зависи своевременното излизане навън на обитателите на сградата.

    • В никакъв случай да не се ползва асансьор, тъй като дори незначително усукване или деформиране на водещите релси може да причини заклинването му между етажите.

    • Да не се скача от прозорци над първия етаж на сградите. Да не се скача през стъклата на прозорците. Стъклата могат да се избият със стол или табуретка, в краен случай с ръце, увити в плътна дреха.




    • При избухване на локален пожар трябва да се опитаме незабавно да го потушим. През горящи помещения да се преминава с намокрени дрехи или увити в намокрено одеяло. Да се има предвид, че съвременните подови и стенни покрития, както и мебелите отделят при горене отровни газове, които могат да предизвикат задушаване.

    • Ако в момента на земетресението сме в превозна средство, трябва бързо да се спре автомобилът по възможност по-далеч от сгради и в никакъв случай под проводници на електрическата мрежа. Да не се излиза от колата до спиране на трусовете. Водачите на превозни средства от обществения транспорт трябва незабавно да отворят вратите му. Пътуващите във влак или метро трябва да напуснат вагоните вагоните само след спирането им на подходящо място.

    • Да не се предприемат рисковани действия за спасяване на предмети, вещи и ценности. Да не се забравя, че най-ценни са човешкото здраве и живот.


След земетресението


    • Да се опитаме да запазим спокойствие и трезво да преценим обстановката. Да се погрижим преди всичко за децата, болните и възрастните хора.

    • Да окажем първа помощ на пострадалите около нас. Ако това е извън възможностите и компетенцията ни, да издирим местните медицински специалисти.

    • Да освободим попадналите в развалини, които лесно можем да отстраним. Това обаче трябва да става много внимателно, тъй като не се знае каква е травмата или контузията им.

    • Независимо, че при силен трус електрозахранването и газоподаването се изключват централизирано, да се провери изключени ли са и ако това не е направено, да се изключат. Преди използване на канализацията да се провери за изправността й. Също трябва да се провери и изправността на водопроводната мрежа.

    • Да не се злоупотребява с излишни разговори по телефона. И стационарните, и мобилните мрежи ще бъдат претоварени и тяхното блокиране може сериозно да възпрепятства работата на специализираните служби и органи.

    • В близост до бензиностанции и райони с газо-нефтопроводни мрежи да не се използват факли за осветление и да не се палят огньове.

    • Не бива да се приближаваме или да влизаме в сгради, които видимо са много повредени. Завръщането в жилищните и работните помещения трябва да става само след съобщение на компетентните органи, че опасността е преминала. Независимо, че точна прогноза за последващи трусове не може да се направи, все пак съществуват някои характеристики, които могат да подскажат затихването на сеизмичния процес. Влизането в сградите и помещенията трябва да става много внимателно.

    • Ако имаме на разположение транзисторен радиоприемник, трябва да го включим и да следим официалната информация и указанията на специализираните органи.

    • Не трябва да се опитваме да бягаме с личния си автомобил. Не знаем в каква посока трябва да се движим и може да попаднем в много по-тежка ситуация. Паническото и безразборно шофиране по пътищата и улиците може да доведе до тежки пътно-транспортни произшествия с жертви. Освен това се блокират пътищата, което ще затрудни движението на специализираните коли на медицинската помощ, на спасителните екипи, на противопожарните коли и др. Това е много важно, тъй като е известно, че шансът да се извадят изпод развалините живи хора в първите часове след катастрофалния трус е много по-голям и рязко намалява с течение на времето.

    • Ако все пак напуснем района на бедствието, трябва да уведомим официалните местни власти. Това е необходимо, за да се предприемат излишни работи за търсенето, откриването и спасяването ни.

    • Трябва да бъдем готови за последващи силни трусове. Те могат да станат както след минути, така и след денонощия и дори седмици. Засега не може със сигурност да се прогнозира кога опасността от повторни трусове е преминала. Все пак се знае, че най-опасни са първите няколко часа след силния трус. Затова поне още 3-4 часа не трябва да се влиза в сградите.

    • Взимането на всякакви мерки за поддържане на личната и обществената хигиена е много важно. Това възпрепятства разразяването на епидемии, които, както е доказано в световен мащаб, увеличават значително щетите и жертвите. Важно е да не се пие вода от непроверени източници.

    • Да не се поддаваме на догадки и слухове както за размера на щетите и броя на жертвите, така и за предстоящи трусове. Такова прогнозиране е невъзможно. Да се доверяваме само на официална информация от компетентни органи. Много отрицателно действат масовата паника и психоза. Да се помни, че при кризисни ситуации свещен човешки дълг е първо да се погрижим за децата, болните, инвалидите и ранените. Опитът показва, че при земетръсна катастрофа се проявяват най-добрите черти от човешкия характер – саможертва, взаимопощ, героизъм. За съжаление пак тогава се проявяват и най-уродливите човешки черти – безцеремонен егоизъм, мародерство и кражби. Наблюдават се и други аморални и примитивни постъпки. За противодействието йм са необходими колективна бдителност и своевременно информиране на специализираните органи.





Какво трябва да знаем предварително?


  • Ако живеем близо до река, много целесъобразно е изкопаването на отводнителни канали около дома или направата на самоделни диги, ако той е близо до реката.

  • В незащитени заливни зони на реките не се строят жилища и селскостопански сгради.

Строителство на сгради, къщи и други съоръжения покрай реки трябва да става след щателна преценка за избора на точното място. Трябва да се има предвид, че за големите щети от наводненията у нас допринесоха и много ниско разположението сгради, складове, складиран дървен материал, сеновали и др.



Как се действа при реална опасност от наводнение?


  • Ако се намираме близо до корито на река или дере, трябва незабавно да се отдалечим от тях и да се придвижим към най-близкото възвишение.




  • При поройни дъждове да не заставаме под мостове, в подлези, под надлези и други подобни съоръжения.




  • В къщи трябва да имаме подготвени лични вещи, документи и храна, които да вземем със себе си при обявяване на евакуация.




  • При напускане на сградата електричеството и газоподаването трябва да се изключат.




  • При невъзможност за напускане на сградата, ако нивото на водата продължава да се покачва, трябва да се заемат най-горните етажи или покрива. Ако се наложи да се спасяваме на покрива, трябва да вземем със себе си топли и непромокаеми дрехи, вода за пиене е медикаменти. Ако разполагаме с мобилна телефонна връзка, трябва да уведомим близките си и органите на ОУПБЗН за местонахождението си.




  • При пътуване с превозно средство е препоръчително водачът да спре и да изчака спирането на пороя. Трябва да се има предвид, че дори незначително понижаване нивото на пътя може да предизвика голяма разлика в дълбочината на водата на пътното платно.

Да не се правят опити за пресичане с кола на разливи и потоци, освен ако няма гаранция, че водата е по-ниска от осите на колата или от коленете на пътниците; да се пресича само при спокойна вода.


  • Бързотечащи разливи и потоци да се пресичат само с помощно въже за преминаване и обезопасително въже за тялото.




  • При невъзможност да се евакуират животните, да се отворят вратите на помещенията, в които са затворени.




  • Стриктно да се спазват указанията на Общински съвет по сигурност , ОУПБЗН и Полицията.




В промишлеността се използват и съхраняват големи количества химически вещества, които при определени обстоятелства – аварии или природни бедствия, могат да се превърнат в заплаха за здравето и живота на хората. С цел недопускане на аварии се предприемат строги превантивни мерки. Ако въпреки това възникнат, ще има незабавна реакция на специализираните органи за овладяване на обстановката и за ликвидиране на последиците. Необходимо е да знаем какви потенциално опасни обекти има в района, в който живеем и какво можем ние самите да направим в случай на тежка авария или на природно бедствие, вследствие на което е възможно да има изтичане на отровни вещества.
Най-често срещаните промишлени отрови са амоняк и хлор.


  • Амонякът е безцветен газ с остра задушлива миризма, два пъти по-лек от въздуха, образува експлозивни смеси. Разтворим е във вода. Парите на амоняка образуват бял облак, който се издига на височина до 20-30 м. Вследствие на поетата влага от въздуха облакът отново се спуска близо до земната повърхност. Разпространението на амонячния облак зависи от приземната метеорологична обстановка. Водните завеси по пътя на облака ограничават неговото разпостранение; .
    Амонякът засяга горните дихателни пътища, а в по-голяма концентрация - централната нервна система. Причинява задушаване, силни пристъпи на кашлица, болки в очите, зачервяване на кожата с поява на червени петна и мехури, виене на свят, болки в стомаха и повръщане. В случаи на тежки отравяния може да настъпи сърдечна слабост и смърт.




  • Хлорът е силно отровен газ, с характерна остра, задушаваща миризма, негорим е и има жълто-зелен цвят. Разтворим е във вода. Бързо се изпарява и образува жълтозелен облак, който се движи близо до земната повърхност и се събира в ниските места и тунели. За ограничаване на замърсяването с хлор, мястото на теча се залива с вода, варно мляко, амонячна вода и се създават водни завеси, които намаляват разпространението на изпаренията.
    Предизвиква силно раздразнение на дихателните пътища, мъчителна кашлица, болки в гърдите, парене и сълзене в очите, при съприкосновение предизвиква изгаряния по кожата. При високи концентрации може да причини оток на белите дробове и смърт.


Поведение при авария и изтичане на промишлени отровни вещества:


  • При получаване на сигнал от органите на Гражданска защита, запазете самообладание и предайте за опасността на хората, около вас.

  • Ако сте вкъщи, затворете и уплътнете прозорците, вратите и отдушниците, закрепете към тях мокри одеала, завеси и др. При възможност, заемете горните етажи на сградата.

  • Пригответе си противогаза, а ако нямате – намокрете марлена превръзка, кърпа или хавлия,

  • Ако се намирате на открито, напуснете заразения район, като се движите перпендикулярно на посоката на вятъра.

  • Ако сте в превозно средство, затворете прозорците, продължете по най-късия път и излезте извън заразения район.

  • Помогнете на пострадалите. Изведете ги на чист въздух. Не правете изкуствено дишане, освободете ги от стягащите дрехи. Препоръчително е на пострадалите да се даде топло мляко и минерална вода.

  • При отравяне с амоняк се препоръчва чист въздух, вдишване на водна пара с прибавка на оцет или лимонтузу /в горещата вода се сипва оцет/. При поражение на кожата от амоняк, след измиването й с чиста вода се прави компрес с 2-3 % воден разтвор на оцетна, лимонена или винена киселина. Направете промивка на очите с вода, 0,5-1% разтвор на стипца или 2-3 % разтвор на оцет .

  • На пострадалите от хлор промийте очите, носа и устата с 2% разтвор на сода бикарбонат /1 чаена лъжичка в чаша вода/. Правят се кислородни инхалации. Прилага се вдишване на пари от смес на спирт, етер или амоняк. Препоръчва се и вдишване на пулверизиран разтвор на сода бикарбонат. Пострадалите се изпращат в болнично заведение.

  • При излизане от заразения район, махнете и проветрете дрехите си, преди да сте свалили индивидуалните средства за защита. Промийте устата и очите си, измийте тялото си с вода и сапун и облечете чисти дрехи.

  • При завръщане по домовете и работните места /след отстраняване на аварията/ проветрете помещенията и избършете мебелите, пода и стените с влажна кърпа.

  • Обработвайте хранителните продукти чрез обилно измиване и отстраняване на повърхностния слой. Плодовете и зеленчуците от дворовете ползвайте, ако има разрешение на компетентните органи.

  • Не извеждайте на паша животните в заразените райони.
     

  • Живак. Живакът е течен метал, изпарява се трудно, но парите му са изключително отровни. Внасянето на живак в жилищата е опасно. С различни метали и сплави – злато, мед, сребро, месинг и бронз, живакът образува амалгама, трайно се задържа върху тяхната повърхност, изпарява се бавно и може да стане причина за сериозни натравяния.
    При продължително въздействие на парите на живака върху човешкия организъм се получава метален вкус в устата. При високи концентрации се уврежда предимно нервната система, отслабва паметта, появява се обща слабост, раздразнителност, главоболие и нарушен сън. Попадайки в организма чрез храна живакът и неговите съединения, засягат сърцето, червения костен мозък, кръвоносните съдове, черния дроб, далака, храносмилателната дейност, бъбреците и кожата.


Ако счупите термометър или поради някаква друга причина разпилеете живак трябва да предприемете следните защитни мерки:


  • Мястото на разпиления живак се обработва със сяра на прах. Отворете прозорците, за да се прочисти въздуха в помещението

  • Посипаният със сяра живак съберете с помпичка, лист от медно фолио, четка или прахосмукачка със задържащ филтър. Почистете мястото с миещи препарати.

  • При поглъщане на живак, устата се изплаква добре с вода. При попадане на живак в очите, те обилно се плискат с вода в продължение на 15 минути. Трябва незабавно да потърсите лекарска помощ.

  • Ако децата са играли с “подвижните топчета”, незабавно свалете замърсените дрехи, изкъпете ги обилно с вода и сапун.

  • При вдишване на живачни пари, пострадалият се извежда на чист въздух, и се оставя в покой.

  • При всички случаи на отравяния с живак и живачни съединения потърсете лекар-токсиколог.


Причините за горски пожари са небрежност от страна на туристи и гъбъри, мълниите, а понякога и неконтролираното палене на стърнищата. Пожарът, възникнал в гора, можем да установим по наличието на пламъци, дим, падащи сажди, по мирис на изгоряло, както и по поведението на животните.



Действията ни при горски пожар трябва да са следните:

  • Определете посоката на вятъра и напуснете района, който ще попадне в обсега на пожара.

  • Съобщете за пожара в най-близкото населено място или горски дом.

  • Ако сте блокирани от огъня, потърсете естествени препятствия – просеки, пътища, поляни, сечища или други голи места. Използвайте водата, ако има наблизо река - намокрете дрехите и тялото си или се потопете в нея.

  • Покрийте откритите части на тялото, пред устата и носа си поставете намокрена кърпа или плат. Придвижвайте се приведени.

  • Ако горящата площ е малка, опитайте се сами да изгасите пожара, като използвате връхна дреха или сноп набързо начупени клони, с които удряйте пламъците. Ограничете пожара, като съберете сухите клони и листа по пътя на разпространение на горенето. Дрехите не се свалят - те поемат част от топлината.

  • При действията си изхождайте от обстоятелството, че пожарът се разпространява по-бързо по посока на вятъра и по склон - от ниските части към върха.

  • Оказвайте помощ и съдействие на гасаческите екипи при локализиране на пожарите и за евакуиране на хората и животните от района на пожара.

Причина за възникване на пожар в сграда - в къщи, на работното място или друго закрито помещение, в повечето случаи се дължи на нашата небрежност. Понякога е необходимо да направим съвсем малко, за да бъде избегнато най- лошото!

Как трябва да действаме при пожар в сграда?

  • При пожар незабавно позвънете на тел. 112.

  • Съобщете на съседите за възникналия пожар.

  • Локален пожар в сграда може да се гаси с вода.

  • С вода не се гасят: електроуреди, инсталации под напрежение, бензин и нафта.

  • При пожар в сграда изключете газта, електричеството, затворете вратите и прозорците. Напуснете сградата като използвате стълбището, външни, стабилни стълби, балкони и др. Не използвайте асансьорите.

  • За напускане на сградата през балкони използвайте въжета, ако нямате направете от чаршафи, одеала и завеси.

  • При преминаване през задимено пространство поставете мокра кърпа на устата и носа, намокрете дрехите си, покрийте откритите части на тялото с мокри кърпи.Движете се приведени. Ако се запали част от облеклото ви, съблечете бързо горящата дреха, ако това е невъзможно загасете чрез обвиване с друга дреха или одеало.

  • Ако е невъзможно да излезе от сградата, изкачете се на покривната площадка. Ако останете в апартамента, най-добре е да влезе в банята. Уплътнете вратата с мокри кърпи или дрехи и пуснете душа. Обливайте се с вода, за да не прегрее организма. Опитайте се да сигнализирате за своето местонахождение.

  • Особено опасни, при горене на пластмаси, са токсичните газове. При тях се отделят фосген, циановодород, въглероден оксид и други съединения със силен токсичен ефект. След пребиваване в района на пожара трябва преминете през медицински преглед.

  • При отравяне с въглероден оксид /СО/, пострадалите се изнасят на чист въздух, разхлабват се дрехите им и се оставят в покой. При рязко спадане на кръвното налягане се прави изкуствено дишане "уста в уста". На пострадалите се дава топло мляко, минерална вода, разтвор на сода бикарбонат и се транспортират до болнично заведение.



Поведение на населението извън 30-километровата зона на АЕЦ:


    • Спазвайте лична хигиена:

      • измивайте ръцете си старателно, особено преди хранене,

      • къпете се всекидневно.

      • дишайте през носа, а при излизане през маска или навлажнена кърпа.

      • при влизане в жилището трябва да събуете обувките и да свалите връхните дрехи, съхранявайте ги отделно.

    • Не допускайте замърсяване на вашето жилище:

      • децата трябва да останат вкъщи до изясняване на обстановката.

      • затворете прозорците и добре ги уплътнете, проветрявайте само при тихо време и то чрез прозорец, на който сте поставили в 3-4 пласта тензух или друго парче плат.

      • не метете и не тупайте, почиствайте ежедневно с влажна кърпа. При ползване на прахосмукачка, изходящата струя трябва да се филтрира допълнително през мокра кърпа.

      • изпирайте често дрехите и спалното бельо, не сушете на открито.

      • хранителните продукти съхранявайте в плътно затворени съдове, следете указанията и конкретните мерки за кулинарната им обработка.

    • Когато сте на открито:

      • не предприемайте излети и разходки сред природата или ограничете пътуванията, особено по черни и прашни пътища.

      • необходимо е често да се мият улиците и тротоарите. Не метете двора, оросявайте със струя вода тревните площи и обливайте пътеките около къщата си.

      • не сядайте на тревата и другите зелени площи. Не се къпете в открити водоеми.

    • Обработка на хранителни продукти и вода:

      • не консумирайте хранителни продукти, за които е обявена временна забрана. Използвайте наличните консервирани и други трайни хранителни продукти. Ако се налага пренасяне на храни, поставете ги в найлонови торби.

      • запазването на хранителните продукти да става в мазета, затворени килери и ниши или в херметически затварящи се съдове. Обработвайте и приготвяйте храните в затворени помещения. Изключете от менюто си листниковите зеленчуци и млякото. Сравнително по-безопасни са оранжерийните плодове и зеленчуци, морковите, картофите, птичето и свинско месо, както и океанската риба. Използвайте сухото мляко за ежедневното меню на децата.

      • замърсените хранителните продукти, които не подлежат на термична обработка, консумирайте само след обилно измиване с вода и допълнително изкисване за 24 часа. При готвенето обезкостете и нарежете месото на парчета до 70 г., накиснете го във вода /1:4/ за 24 часа и изхвърлете водата. Сварете месото и изхвърлете първия бульон.

      • вода за питейни и домакински нужди да се взема само от закрити, контролирани и разрешени за ползване водоизточници. Препоръчително е децата да пият предимно минерална вода с ниско съдържание на радон.

    • Мерки за опазване на животните и селскостопанската продукция:
      Животните да не се извеждат от оборите, да се преустанови пашата, а храненето да става с навлажнени концентрирани или с груби фуражи. Боксовете и другите закрити помещения да се измиват ежедневно с вода. Останалите на открито сено и други фуражи да се ползват след отстраняване на горния слой /10-15 см./. Добитите през периода фуражи да се складират за около 2 месеца. Реколтата да се събира във възможните най-късни агротехнически срокове.

За намаляване степента на замърсеност на растителните суровини, спазвайте конкретните указанията на компетентните органи за обработването на продуктите и сроковете за използването им.

Каталог: rioup -> institution -> PBZN -> novPlan
rioup -> Доклад-анализ за дейността на регионален инспекторат по образованието сливен за учебната 2010/2011 година
rioup -> Вп- / резултати от националното външно оценяване през 2011 Г
rioup -> Име на учебното заведение
rioup -> Списък на училища от област сливен
rioup -> Инструкция: Чек-листът се попълва до сумарен бал При достигането на бал 3 използвайте скалата на Холмс-Рае за да прецените дали има стресогенно събитие в рамките на последните 6 месеца. Ако има такова изискайте оценка от детски психолог
rioup -> Конкурс за детска рисунка на тема: "Капчица вода пътува…" По случай Международната година на сътрудничеството
rioup -> Уведомяваме училищата, че при възникнали проблеми с влизането в системата „Делегирани бюджети трябва да напишат този адрес
rioup -> Гранд тур -белите нощи в Санкт Петербург, Прибалтика, Хелзинки
rioup -> На вниманието на всички педагогически специалисти от област сливен гранд тур -белите нощи в Санкт Петербург, Прибалтика, Хелзинки
novPlan -> Утвърждавам: директор


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница