Преглед на печата 13-15 април 2009 г



Дата10.02.2018
Размер294.88 Kb.
#57343



ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА – 13-15 април 2009 г.







Медия:

СТАНДАРТ

Заглавие:

Овчаров сам срещу опозицията, брани необлагаемия минимум

Бизнесът скочи срещу заплати без налози

Да се обединим и да спасим икономиката, призова Божидар Данев

Да не се връща необлагаемият минимум, поиска бизнесът от политиците. Предложението минималната заплата да не се облага дойде от ГЕРБ и ДСБ като мярка за помощ на най-бедните в кризата. Това се случи по време на заключителната дискусия от поредицата "Дебати 2009", организирана от Българската стопанска камара с партньорството на в. "Стандарт".

Асове от пет партии застанаха един срещу друг пред представители на бизнеса в битка за гласа на избирателите. Шефът на бюджетната комисия Румен Овчаров (БСП) единствен защитаваше политиката на управляващите, защото ДПС и НДСВ не излъчиха свои представители за дебата. Така той се превърна в мишена за атаките на всички останали участници - лидерите на ГЕРБ и СДС Цветан Цветанов и Мартин Димитров, зам.-председателят на ДСБ Даниел Митов и Свилен Габровски от Движение "Напред".

Защо искате да връщате необлагаемия минимум, той помага само на сивата икономика, контрира предложението на опозицията Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал. Над 1 милион души се осигуряват на минимална заплата, а останалите си доходи получават в плик. С връщането на тази мярка няма да дадете пари на бедните, а ще позволите на по-заможните да укриват доходи, като се осигуряват на минимална заплата, бе аргументът на Велев. Неговата позиция подкрепиха и останалите участници от страна на бизнеса - председателят на БСК Божидар Данев и шефът на "Тепро метал" Антон Петров. На същата страна застана и Румен Овчаров. През 2008 г. с въвеждането на плоския данък управляващите премахнаха и необлагаемия минимум, припомни червеният депутат. "Предложението ни е мярка срещу кризата за най-бедните", аргументира се Цветанов. "Можем да се откажем от връщането на необлагаемия минимум, ако се намалят достатъчно осигуровките и така у хората пак ще остава повече доход", обясни синият лидер Мартин Димитров. Премахването ма заплатата без данък не донесе желания ефект, защото работодателите поддържат заплатите ниски и това не ограничава сивата икономика, мотивира се и Митов. "Освен милион осигуряващи се на минимална заплата, има и над 300 хил. неграмотни. Защо не ги накажете - нека учат и не получават минимална заплата", скара се на политиците шефът на БСК Божидар Данев. Бизнесът бе лоялен и изпълни ангажимента си, като увеличи с 26% минималните осигурителни прагове, припомни той. Накрая Данев призова политиците: "Стига разделение, да се обединим и да спасим икономиката".


Ще има ли мълчаливо съгласие

за пореден път се поинтересува шефът на БСК Божидар Данев. Да, категорични бяха опозиционните сили. Ние сме за, в София има единно гише, похвали се Цветан Цветанов. А общината прилага ли мълчаливото съгласие за всички услуги, засече го Румен Овчаров. Само за някои, поясни председателят на ГЕРБ. Може да се прилага само в определени случаи, съгласи се и червеният депутат.






Медия:

НОВА ТЕЛЕВИЗИЯ – ЦЕНТРАЛНА ЕМИСИЯ НОВИНИ

Заглавие:

7.Новина

Днес протече заключителният дебат между политическите сили и бизнесът, организиран от Българската стопанска камара с медийната подкрепа на Нова телевизия. По темата „Икономиката на България през следващите четири години” дебатираха лидерите на част от партиите. Водещ на дискусията беше Цветанка Ризова.

Заключителният дебат се превърна в истинска словесна война между политиците. Една от битките се разрази между председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов и Румен Овчаров от БСП заради разходването на бюджета.

Румен Овчаров: Към настоящия момент колко е дефицитът на бюджета? Знаете ли? Е, не, вие ми кажете, защото спекулирате, че той е надминал 4-те милиарда. Кажете го колко е?

Цветан Цветанов: Аз ви питам.

Румен Овчаров: Няма нужда да ме питате мене

Цветан Цветанов: Е, защо да не ви питам?

Румен Овчаров: Ама защо да ме питате, аз не съм министър на финансите.

Цветан Цветанов: Ама сте шеф на бюджетната комисия и сте бил член на това правителство, което...

Румен Овчаров: Когато някой твърди нещо, той трябва да има доказателство за него. Вие твърдите в момента, че правителството харчи повече, отколкото има.

Някои от лидерите все пак успяха да дадат конкретни предложения. Едно от тях беше намаляване на осигурителната тежест. Според ГЕРБ това може да стане чрез ограничаване на публичните разходи.

„Трябва да бъде намалявано и ДДС. Трябва да бъде намалено от 20 на 18 %. Както и да се въведе наказателна лихва за НАП в случай на забавяне и допълнително намаляване с 10 % от ДДС за покупка на първо жилище.”

Оживление в залата предизвика въпросът на бизнеса редно ли е в условията на тежка криза Народното събрание да излезе в отпуска през последните 40 дни от мандата си.

Румен Овчаров: Дали той ще бъде в отпуска, или ще прави избори, дали ще работи непрекъснато в залата, дали ще се събира извънредно тогава, когато има нужда да се събере по някаква причина, но парламентът ще си бъде действащ парламент. Не очаквайте от парламента да бъде пожарна команда, която да тича за всяко нещо, което се случва в държавата.






Медия:

ИНВЕСТОР.БГ

Заглавие:

Р. Овчаров: Провалихме се с интеграцията на България и еврофондовете

БСП започва предизборната кампания с „чувство на задоволство“ от изпълнените обещания, заяви заместник-председателят на ПГ Коалиция за България Румен Овчаров по време на дебат от поредицата дискусии „Изпити, Изводи, Избори 2009“, организирани от Българската стопанска камара с медийното партньорство на Investor.bg.

Сега е необходимо фокусът да бъде поставен върху дефицита на изпълнение на обещанията и трябва всички да работят именно в тази насока, каза той.

Бившият министър на икономиката и енергетиката изтъкна факти в подкрепа на своето твърдение, като припомни, че БСП е обещала ръст на доходите от 20 на сто в рамките на изтичащия вече четиригодишен мандат, а реално са постигнати увеличения от 80 на сто на заплатите и 90 на сто на пенсиите.

Румен Овчаров направи невиждан до момента ход за представителите на БСП, като призна, че правителството е претърпяло провал в областта на европейската интеграция на България и усвояването на еврофондовете.

Освен това Овчаров призна и за вината на управляващите за провал в областта на съдебната система, където реформите вървят прекалено бавно. „Това което сърбаме в областта на съдебната система, обаче е резултат от това, което СДС на два пъти надроби, променяйки закона за съд власт.“

Въпреки това според БСП управлението от последния мандат е бил успешен, като за това говорят „устойчивият растеж на БВП от по над 6 на сто за последните години“, както и привличането на чужди инвестиции за 20 млрд. евро, заяви Овчаров.

По отношение на здравната реформа Овчаров заяви, че БСП се обявява за демонополизация на системата и цялостна реформа. Това обаче „не се получи поради липса на консенсус в БСП“, призна червеният лидер.

„Когато говорим за ляво и дясно, е добре да използваме някакви критерии за разграничение – почти не остана лява идея, която да не е прокламирана от представителите на десницата“, посочи Овчаров, изтъквайки някои от идеите на ГЕРБ за въвеждане на необлагаем минимум за доходите.


  • М. Димитров: БСП и ДПС се бият и съпротивляват, но си отиват от власт

  • ДСБ: Станишев и коалиционните му съзаклятници дезертираха от властта




Медия:

darikfinance.bg

Заглавие:

  • Какво родиха дебатите между политици и бизнесмени. Поредицата от дебати между представители на политическите партии и бизнеса родиха немалко предложения за подобряване на икономическата и социалната среда у нас.

  • От дебата: Бюджетът оперира с 4 млрд. лв. буфери




Медия:

ДАРИК РАДИО

Заглавие:

1.Новина

Българската социалистическа партия призна, че управляващите, сред които и БСП са се провалили в управляването на евросредствата, както и в реформирането на съдебната система. Истината за успехите и неуспехите на правителството разкри заместник-председателят на Коалиция за България Румен Овчаров. Това се случи по време на последния от поредицата дебати, организирани от Българската стопанска камара. Медийни партньори на инициативата са Дарик радио и darikfinance.bg.

Румен Овчаров: Ние няма от какво да се срамуваме, няма от какво да се страхуваме. Резултатите, които постигнахме са видими. Заедно с това трябва да кажем и нещата, които не успяхме да направим и те са също видими – това се неуспехът с европейската интеграция на България; провалът с оползотворяването на еврофондовете - нещо, което нещо в момента вече е жизненоноважно за страната, докато миналата година то беше нещо, което би ни помогнало, за тази година то беше жизненоважно; бавната реформа в правораздавателната система. Ред други неща, които така или иначе не успяха да се свършат в България.





Медия:

ДНЕС.БГ

Заглавие:

М. Димитров: БСП и ДПС се бият и съпротивляват, но си отиват от власт

„БСП и ДПС си отиват от власт, но те ще си отидат, биейки се и съпротивлявайки се“, заяви лидерът на СДС Мартин Димитров по време на заключителния дебат от инициативата „Изпити, Изводи, Изпити 2009“, която се организира от Българската стопанска камара с медийното партньорство на Investor.bg.

„За да се преборим с кризата, е необходимо да имаме ясна и точна програма с конкретни предложения и мерки“, посочи Димитров и изложи разработената от неговия екип програма.

Основен приоритет в нея има ревизията на всички публични разходи и изрязването на неефективните от тях. Паралелно с това трябва да бъде направен преглед на всички сделки, сключени през последните


Р. Овчаров: Провалихме се с интеграцията на България и еврофондовете

"БСП започва предизборната кампания с „чувство на задоволство“ от изпълнените обещания", заяви заместник-председателят на ПГ Коалиция за България Румен Овчаров по време на дебат от поредицата дискусии „Изпити, Изводи, Избори 2009“, организирани от Българската стопанска камара с медийното партньорство на Investor.bg.

"Сега е необходимо фокусът да бъде поставен върху дефицита на изпълнение на обещанията и трябва всички да работят именно в тази насока", каза той.

Бившият министър на икономиката и енергетиката изтъкна факти в подкрепа на своето твърдение, като припомни, че БСП е обещала ръст на доходите от 20 на сто в рамките на изтичащия вече четиригодишен мандат, а реално са постигнати увеличения от 80 на сто на заплатите и 90 на сто на пенсиите.






Медия:

ЛЕВ.БГ

Заглавие:

Държавата връща над 500 млн. лв. на бизнеса от ДДС в близките месеци

В близките седмици и месеци държавата ще върне дължимите над 500 милиона лева на бизнеса от ДДС. Това заяви по време на заключителната дискусия от „Дебати 2009” председателят на бюджетната комисия в парламента и заместник-председател на ПГ на Коалиция за България Румен Овчаров. По думите му средствата ще бъдат върнати поетапно, след като бъдат направени необходимите данъчни ревизии. Поредицата дебати бе организирана от Българска стопанска камара с медийното партньорство на Дарик радио и DarikFianance.bg.

Лидерът на СДС Мартин Димитров постави въпроса за ускореното връщане на ДДС, като посочи, че заради замразяването на над половин милион лева от държавата хиляди фирми са застрашени от фалит. „От уважение към вас да ви кажа разликата между левия и десния подход. Левият подход какъв е? Чакаме ги тези фирми да фалират, да има безработица и Масларова да прави социална политика за тях. Десният подход е: дайте да ги спасим да не фалират, за да няма нужда Масларова да ги води на море и да правим социална политика за тях”, заяви синият лидер.

От своя страна Румен Овчаров призна, че има известно забавяне при връщането на парите, но бе категоричен, че има основателни причини за това. „Няма нищо по-хубаво от това да се връща бързо ДДС-то, а както добре знаете, за да се върне това ДДС, трябва да се направи данъчна ревизия. Знаете също така, че от началото на годината върху Националната агенция за приходите по един или друг начин се стовариха доста сериозни обвинения, които затрудниха точно този режим, каза Румен Овчаров.

От страна на бизнеса бе направено предложение да бъде взаимствана идея, обсъждана в Европейската комисия, а именно тогава, когато държавата забави плащания, тя да търпи неустойки, както и да бъде регламентирана 5-процентна лихва за това. Всички участници в дебата приеха позитивно предложение, както и председателят на бюджетната комисия Румен Овчаров.
Овчаров призна за провал на БСП в оползотворяването на еврофондовете

БСП призна, че управляващите са се провалили в усвояването на средства от европейските фондове, както и в реформирането на съдебната система. Истината за успехите и неуспехите на правителството разкри заместник-председателят на ПГ на Коалиция за България и председател на бюджетната комисия в НС умен Овчаров по време на последния от поредицата дебати организирани от Българска стопанска камара. Медийни партньори на инициативата са Дарик радио и DarikFinance.bg. В дебата по традиция се включиха представители на основните политически партии и бизнеса.

Дискусията се проведе под мотото „Изпити, Изводи, Избори” и бе посветен на управленските приоритети през следващия мандат.

Ние няма от какво да се срамуваме, няма от какво да се страхуваме. Резултатите, които постигнахме са видими, каза Овчаров. „Заедно с това трябва да кажем и нещата, които не успяхме да направим, и те са също видими – това е неуспехът с европейската интеграция на България; провалът с оползотворяването на еврофондовете – нещо, което в момента е жизнено важно за страната, бавната реформа в правораздавателната система, ред други нещо, които така или иначе не успаха да се случат в България” допълни Румен Овчаров.






Медия:

ТРУД

Заглавие:

Овчаров: Провалихме се с европарите и съдебната система

Знаковият политик от БСП Румен Овчаров, председател на бюджетната комисия на парламента, изненадващо призна вчера, че правителството е претърпяло провал в областта на европейската интеграция на България и усвояването на еврофондовете. Това стана по време на дебати, организирани от Българската стопанска камара.

По думите му БСП е постигнала безспорни успехи и затова предизборната й кампания трябва да се проведе под знака на истината. „Това е неуспехът, провалът с усвояването на еврофондовете, което е жизнено важно за икономиката, бавната реформа в образователната система и ред други неща. На България й трябват предсказуемост, последователност, компетентност в политиката", подчерта Овчаров. Освен това според него управляващите имат вина за провала в съдебната система, където реформите вървят прекалено бавно. „Това, което сърбаме в областта на съдебната система, обаче е резултат от това, което СДС на два пъти надроби, променяйки закона за съдебната власт", уточни той.





Медия:

ТВ. Европа

Заглавие:

Политически партии в управление и в опозиция в сегашния парламент представиха визията си за икономическа политика в следващите години

1.Новина

Управленските си приоритети за следващия четиригодишен мандат представиха в дебат представители на БСП, Движение „Напред”, ДСБ, СДС и ГЕРБ. В заключителната дискусия от Дебати 2009 този път не участваха НДСВ и ДПС.

Политически партии в управление и в опозиция в сегашния парламент представиха визията си за икономическа политика в следващите години в последния дебат „Бизнес политици”, организиран от Българската стопанска камара. Очаквано НДСВ и ДПС не представиха свои представители и затова дебатът се превърна във въпроси и отговори на опозиционните партии към БСП, представлявана от Румен Овчаров. Той заяви,ч е в близките седмици и месеци държавата ще върне дължимите 500 млн. лв. на бизнеса от ДДС. Според Овчаров, средствата ще бъдат върнати поетапно след като бъдат направени необходимите ревизии. Въпросът за ускореното връщане на ДДС бе поставено от страна на опозицията и по-точно от лидера на СДС Мартин Димитров, който посочи, че заради замразяването на близо половин милиард лева хиляди фирми са застрашени от фалит.

Мартин Димитров: Да уточни каква е антикризисната програма на кабинета „Станишев”. Дефицит в бюджета през месец февруари, ще има дефицит през март и още по-голям дефицит през месец април. Това е антикризисната програма. Защо, защото се харчат много пари основно от обръчите на фирми.

„Август месец, когато приключат изборите, сриват в българската финансова система ще бъде изключително тежък и голям.”

Вероятно не очаквано и за червената партия, Румен Овчаров я призна, че за четири години управляващата коалиция е допуснала не една и две грешки, основната от които е спирането на парите от еврофондовете.

Румен Овчаров: Част от проблемите се дължат и на погрешно вземани неправилни управленски решения, така че аз не крия тези проблеми и ги казвам съвсем ясно.

„Всички /.../, че има необходимост от промени в законите. Проблемът с безработицата настъпва. Ще променяме ли кодексът на труда? Проблемът с ликвидността на бюджета седи. Ще /.../ ДДС, ще го връщаме ли бързо, ще променя ме ли /.../ ДДС.

Бих предложил на политиците да четата повече, тъй като много от нещата, за които говорят, бяха предложени от бизнеса преди месеци, завърши Данев.







Медия:

БНР, ХОРИЗОНТ

Заглавие:

2. Новина

Единствено БСП от страна на управляващите участва в днешните лидерски дебати за икономиката през следващият мандат. Организатор беше Българската стопанска камара – НДСВ и ДПС отказаха участие, СДС и ГЕРБ са представени от Мартин Димитров и Цветан Цветанов, информира Цветелина Стоянова.

„ Няма от какво да се страхуваме, няма от какво да се срамуваме”, каза Румен Овчаров от БСП и наблегна на изпълнените ангажименти. 90% ръст на пенсии, 80% на заплатите, плюс 20 милиарда евро преки чужди инвестиции. Но призна и провала в управлението на европарите и бавната реформа в правораздаването. За БСП в следващия мандат трябва да има предсказуемост, последователност и отговорност. За СДС изходът от кризата е очертан в анти кризисната програма на сините – рязко намаляване на осигуровките с 10%, свиване на публичните разходи, преструктуриране на монополите, ревизия на обществените поръчки от последните шест месеца преди изборите, курс към еврото и запазване на валутния борд, обясни председателят Мартин Димитров. За ГЕРБ приоритети са запазване на работните места, намаляване на осигуровките с 5 на 100, недопускане на дефицит в бюджета, необлагаем минимум равен на минималната заплата, така че 600 милиона лева да останат в най-ниско доходните групи. За бизнесът от ГЕРБ обещават ускорено връщане на ДДС и премахване на административните пречки пред земеделци и в туризма, каза лидерът на ГЕРБ – Цветан Цветанов. В рамките на икономическия дебат заместник-председателя на ДСБ – Даниел Митов констатира, че управляващите вече били в опозиция. И цитира данни на социолози, според които правителството се ползвало с подкрепата само на 14% от избирателите. Изходът от кризата за партията на Костов е в дясноцентристкото управление.





Медия:

КЛАСА

Заглавие:

Бизнесът поиска държавата да плаща 5% наказателна лихва

Предлагат санкцията да важи и при реализиране на проекти по САПАРД, чиито изпълнители са коректни

5% наказателна лихва да плаща държавата, ако не се издължи навреме към фирми, изпълняващи проекти

по Закона за обществените поръчки. Това предложиха представители на бизнеса по време на заключителната дискусия на форума "Дебати 2009", организиран от Българската стопанска камара. Наказателната лихва трябва да започва да тече на 30-ия ден след крайния срок за плащане на търговски сделки, страна по които е правителството. "В случая става дума за забавени плащания от страна на държавата за пътно строителство и други инфраструктурни проекти. Има случаи, при които парите не се превеждат на фирмите изпълнители почти една година", заяви за "Класа" Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал. Според Велев 5% лихва държавата трябва да дължи и по проекти по САПАРД, чиито изпълнители са коректни. "Това са бизнесмени, които са теглили кредити от банки и дължат лихви. Редно е, когато държавата бави плащанията, също да плаща наказателна лихва", категоричен е председателят на асоциацията на индустриалците. Велев обвърза искането на бизнеса с предложението на Гюнтер ферхойген, зам.-председател на Европейската комисия, направено на 8 април 2009 г. "Забавените плащания от страна на държавната администрация не бива повече да бъдат толерирали. Предложението дава сериозен тласък на усилията за преодоляване на икономическата криза", категоричен е Ферхойген.

Всички участници в дебата приеха позитивно идеята на бизнеса, включително и председателят на бюджетната комисия Румен Овчаров. В близките седмици и месеци държавата ще върне дължимите близо 500 млн. лв. на бизнеса от ДДС, заяви по време на дискусията Овчаров. По думите му средствата ще бъдат върнати поетапно, след като бъдат направени необходимите ревизии. Лидерът на софийските социалисти поясни, че основна причина за това забавяне е нуждата от извършване на данъчна ревизия, както и проблемите, които възникнаха през последните месеци в Националната агенция за приходите. "Всички хора, които разбират от ревизия, ще ви кажат, че не е възможно за един месец да се направи това", обясни Овчаров. Именно започнатите, но незавършени ревизии бяха използвани от данъчната администрация като повод за забавяне връщането на ДДС. Съгласно българските закони срокът за завършването им е 3 месеца, но той може да бъде удължен още половин година. На практика няма пречки с процесуални хватки една ревизия да продължи и до три години. У нас има установен случай, в който ревизията е продължила 2 години, припомнят данъчни.





Медия:

НОВИНАР

Заглавие:

Съдебната система и европарите провалили правителството

Реформите в съдебната система и усвояването на средствата от еврофондовете са провалите на сегашното управление. Това призна вчера заместникпредседателят на парламентарната трупа на Коалиция за България и председател на бюджетната комисия в парламента Румен Овчаров по време на последния от поредицата дебати, организирани от Българска стопанска камара. Ние няма от какво да се срамуваме, няма от какво да се страхуваме. Резултатите, които постигнахме, са явни, но трябва да кажем и нещата, които не успяхме да направим, и те са също видими - това е неуспехът с европейската интеграция на България; провалът с оползотворяването на еврофондовете, както и бавната реформа в правораздавателната система", заяви той.






Медия:

ПАРИ

Заглавие:

Овчаров призна: Провалихме се с еврофондовете

Само 200 млн. лв. до момента са изплатени по договорени проекти

БСП се провали с усвояването на европейските фондове, призна Румен Овчаров, председател на бюджетната парламентарна комисия и председател на Софийския градски съвет на БСП по време на заключителната дискусия Дебати 2009 на политическите сили, организирана от Българската стопанска камара.

Усвояване

Достъпът до парите от европейските фондове е жизненоважен в условията на криза, но претърпяхме неуспех в европейската интеграция, каза Овчаров. От еврофондовете до момента са сключени договори за 2.5 млрд. лв., но изплатени реално по проекти до момента са едва 200 млн. лв., посочи той. Според него в рамките на тази година все пак остатъкът до 2.5 млрд. лв. може да влезе у нас, защото това не са спрени проекти. Овчаров призна още, че другият неуспех на управляващите е бавната реформа в правораздавателната система.

Признание

По време на дебата бившият министър на икономиката и енергетиката направи и друго признание. Една от причините да подам оставка е силното въздействие от една политическа сила и нейната неясна политика по отношение на случая с инвеститора Dundee Precious Metals, каза Овчаров. Тази политическа сила си беше наумила, че трябва да направи нещо с този инвеститор, допълни той, но не назова името й, въпреки че опонентите му от опозицията директно го попитаха дали има предвид ДПС. Вторият случай, заради който Овчаров подал оставка, бил Булгартабак.

***

Обещание



> В близките месеци държавата ще върне на бизнеса дължимите над 500 млн. лв. от невъзстановен ДДС, заяви Овчаров.

> Проблемите с НАП в началото на годината затруднили ревизиите по ДДС и това е причината за забавянето.

> Възможно е в близките месеци да се направи и регистър на безупречните фирми и за тях да има ускорено връщане на ДДС, каза Овчаров.

> Да се иска широко отворени врати за всички обаче е несериозно, смята той.

***

Текст под снимка



Другият ни неуспех е бавната реформа в правораздавателната система, каза Румен Овчаров




Медия:

bulgaria-news.bg

Заглавие:

Държавата ще върне близо 500 млн. лева на бизнеса от ДДС

В близките седмици и месеци държавата ще върне дължимите близо 500 млн. лева на бизнеса от ДДС. Това заяви по време на заключителната дискусия от „Дебати 2009" председателят на бюджетната комисия в парламента Румен Овчаров, съобщиха от Българската стопаска камара (БСК). По думите му средствата ще бъдат върнати поетапно, след като бъдат направени необходимите ревизии.Участниците в дебата дискутираха и начина, по който се разходва националният бюджет в условията на криза. От страна на опозицията многократно беше поставен въпросът за намаляване на публичните разходи като мярка за реакция срещу финансовата криза. Румен Овчаров заяви, че в тази посока може да се мисли едва след средата на годината. Той припомни, че в бюджета са заложени 4 млрд. лева резерв, които по думите му към момента са напълно достатъчни. От страна на бизнеса беше направено предложение да бъде взаимствано решение, обсъждано от Европейската комисия, когато държавата забави плащания, тя да търпи неустойки, както и да бъде регламентирана 5-процентна лихва за това. Всички участници в дебата приеха позитивно това предложение, както и председателят на бюджетната комисия Румен Овчаров. Той прогнозира още, че до края на годината могат да бъдат усвоени всички 2,8 млрд. лева, контрактувани по оперативните програми на Европейския съюз.






Медия:

ДУМА

Заглавие:

Държавата връща над 500 млн. лв. на бизнеса от ДДС в близките месеци

В близките седмици и месеци държавата ще върне дължимите над 500 милиона лева на бизнеса от ДДС, заяви по време на заключителната дискусия от "Дебати 2009" председателят на бюджетната комисия в парламента Румен Овчаров, цитиран от Дарик. По думите му средствата ще бъдат върнати поетапно, след като бъдат направени необходимите ревизии.

Въпросът за ускореното връщане на ДДС бе поставен от страна на опозицията и по-точно от лидера на СДС Мартин Димитров, който посочи, че заради замразяването на близо половин милиард лева хиляди фирми са застрашени от фалит. Овчаров поясни, че основна причина за това забавяне е нуждата от извършване на данъчна ревизия, както и проблемите, които възникнаха през последните месеци в Националната агенция за приходите.

Участниците в дебата дискутираха и начина, по който се разходва националният бюджет в условията на криза. От страна на опозицията многократно бе поставен въпросът за намаляване на публичните разходи като мярка за реакция срещу финансовата криза. Румен Овчаров заяви, че в тази посока може да се мисли едва след средата на годината. Той припомни, че в бюджета са заложени 4 млрд. лв. резерв, които по думите му към момента са напълно достатъчни.

От страна на бизнеса бе направено предложение да бъде взаимствано предложение, обсъждано в Европейската комисия, а именно тогава, когато държавата забави плащания, тя да търпи неустойки, както и да бъде регламентирана 5-процентна лихва за това. Всички участници в дебата приеха позитивно това предложение, както и председателят на бюджетната комисия Румен Овчаров. Той прогнозира още, че до края на годината могат да бъдат усвоени всички 2,8 млрд. лв., контрактувани по оперативните програми на Европейския съюз.
Председателят на бюджетната комисия в парламента, пред "Дебати 2009":

БСП пое определени ангажименти и изпълни голяма част от тях. Увеличихме доходите - заплатите с над 80 на сто, пенсиите - с над 50%. Поехме ангажимент за ръст на БВП, за привличане на чуждестранни инвестиции - над 20 млрд. евро за 4 години - нещо, което досега не се е случвало. Казвам всичко това с ясната отговорност, че има и неизпълнени неща. Именно поради тази причина основната ни теза в тези избори ще е истината. Нямаме от какво да се срамуваме и страхуваме - резултатите са видими, заедно с това трябва да кажем и нещата, които също са видими. Това е неуспехът, провалът с усвояването на еврофондовете, което е жизнено важно за икономиката, бавната реформа в образователната система и ред други неща. Все пак имаме отговорността да кажем истината. На България през следващите години й трябват предсказуемост, последователност, компетентност в политиката, отговорност за поетите ангажименти.





Медия:

bgnewsroom.com

Заглавие:

БСК инициира икономически дебат




Медия:

бургас днес и утре




Заглавие:

БСП и партии от опозицията проведоха икономически дебат

Единствено БСП от страна на управляващите участваха във вчерашните лидерски дебати за икономиката през следващия мандат. Организатор беше Българската стопанска камара. НДСВ и ДПС отказаха участие, СДС и ГЕРБ са представени от Мартин Димитров и Цветан Цветанов.

Няма от какво да се страхуваме, няма от какво да се срамуваме, каза Румен Овчаров от БСП и наблегна на изпълнените ангажименти - 90 % ръст на пенсии, 80 % на

заплатите, плюс 10 млрд. евро преки чужди инвестиции, но и призна провала в управлението на европарите и бавната реформа в правораздаването. За БСП в следващия мандат трябва да има предсказуемост, последователност, отговорност. За СДС изхода от кризата е очертан в антикризисната на сините - рязко намаляване на осигуровките с 10 %, свиване на публичните разходи, преструктуриране на монополите, ревизия на обществените поръчки от последните 6 месеца преди изборите, курс към еврото и запазване на валутния борд, обясни председателят на синята партия Мартин Димитров. За ГЕРБ приоритети са запазване на работните места, намаляване на осигуровките с 5 %, недопускане на дефицит в бюджета, необлагаем минимум равен на минималната заплата, така, че 600 лв. да останат в най-ниско доходните групи. За бизнеса от ГЕРБ обещават ускорено връщане на ДДС и премахване на административните пречки пред земеделци и в туризма, каза лидерът на ГЕРБ Цветан Цветанов. В рамките на икономически дебат зам.-председателя на ДСБ Даниел Митов констатира, че управляващите вече са в опозиция и цитира данни на социолози, които правителството се ползва с подкрепата само на 14 % от избирателите. Изхода от кризата за партията на Костов е в дясно централно управление.







Медия:

АТАКА (15 АПРИЛ)

Заглавие:

  • Станишев и партньорите му избягаха от срещата с бизнеса

Тези дни на заключителен дебат между Българската стопанска камара и управляващите партии трябваше да се появят и самите лидери на тройната коалиция. И това щеше да е факт, ако Станишев и неговите коалиционни съзаклятници не бяха дезертирали. Ако не се бяха скрили за пореден път, за да не отговарят на въпроси.

Избягаха, защото щяха да бъдат принудени да признаят тежките си поражения, а в момента те правят всичко възможно да ги прикрият. Крият, че страната е в тежко икономическо състояние, крият истината за спрените пари от европейските фондове, крият свързаността си с организираната пре-стъпност, крият корупцията, прикриват конфликти на интереси. Отказват да признаят реалността и да застанат с лице срещу проблемите. Всичко това се нарича отказ от управление. Има закони - никой не ги прилага, има стратегии - никой не ги реализира.

Цял мандат правителството на Станишев се държи като слепец в минно поле. Страхливо се ослушва и не смее да предприеме никакви действия, не смее да мръдне, защото е сигурно, че ще взриви всяка докосната обществена система. Така е, защото им липсва експертиза. Не смеят да се изправят и пред бизнеса, пак защото им липсва експертиза. Реформите на всички нива и във всички сектори са застинали. А когато едно правителство отказва да управлява, то винаги се намират други - такива, които никой не е избирал и те започват да овладяват и упражняват властта, но вече в сянка и в своя полза. Днес тези, които нарушават правилата, създават правила.

Вместо да е тук и да отговаря на въпроси, Станишев дефилира по улиците на София. Казусът с боклука е същият като в Неапол, само че за разлика от Италия, където държавата изгони мафията от този доходен бизнес, тук мафията срещна подкрепата на министър-председателя. Благодарение на тази подкрепа, българският данъкоплатец днес ще плаща два пъти за услугите, свързани със софийския боклук - веднъж през столичния бюджет и втори път през държавния. Ето защо е нужно алтернативно управление.

***

Текст под снимка



За да се скрие от неудобните въпроси и да избяга от проблемите на държавата, премиерът Станишев "пое грижата" за чистотата на столицата.




Медия:

КЛАСА (15 април)

Заглавие:

АНТОН ПЕТРОВ, председател на УС на Българска асоциация на металургичната индустрия и регионален мениджър на "Виохалко" за България: Изчерпваме се като привлекателна за инвеститорите държава. Съчетанието между кризата и намалялата конкурентоспособност на България е много опасно

- Г-н Петров, като участ¬ник в един от дебатите на БСК и представители на различни политически сили заявихте, че конкурентоспособността на България като страна за инвестиции се изчерпва. Защо сте на това мнение и до каква степен е намаляла привлекателност¬та на страната ни за бизнеса?

Трудно е да се посочи точно 6 каква степен са изчерпани ресурсите, но когато се анализира кои са факторите, заради които имахме толкова много инвестиции, ще се види, че голяма част от Вложенията са в недвижимости. Другата по-значима част е в индустрията. Не е тайна, че много от индустри¬алците са дошли в Бъл¬гария, понеже има един временен "кредит" от ниска цена на енергоно¬сителите и на работна¬та ръка. Тук ще добавя и ниската цена на реди¬ца услуги, които съпът¬стват бизнеса. Всичко това вече се изчерпва. Цената на енергията не е толкова ниска. Трудът също е по-високо заплатен, а ако се съпостави с производителността, цената му става по-висока дори от някои съ¬седни държави на наша¬та.

Изчерпаните ресурси обаче не се заместват с нищо ново. Тогава защо един бизнес да дойде в България - защото по-лесно се вземат разре¬шителни? Или пък дър¬жавата е на мястото си и гарантира полити¬ката на едно предприя¬тие...? Към момента се ограничаваме до ниския корпоративен данък от 10%.

- С какво Румъния напри¬мер е по-привлекателна за инвеститорите?

Дори нищо да не правят там, а те правят, с 24 млн. потребители паза¬рът им е три пъти по-голям. Пристанище Констанца на Черно мо¬ре е конкурентно заради тарифите, бързата об¬работка на товарите и прекия достъп до край¬ния потребител. Ние имаме Бургас и Вар¬на - остарели пристани¬ща, с ниски норми на то-варо-разтоварна дей¬ност, високи цени, скъпо и непредвидимо БДЖ. Когато една страна има малък излаз на море, вътрешната транс¬портна инфраструкту¬ра трябва да е добре осигурена и надеждна.

- Заявихте, че през послед¬ните години на прехода нямаме индустриална политика. Как трябва да се провежда подобна по¬литика според вас?

Индустриалната поли¬тика трябва да включва ясно описани правила за бизнеса. Те може да бъ¬дат извлечени от зако¬нодателството, от инициативите на прави¬телството или по бран¬шове. Бизнесът, преди да инвестира в Бълга¬рия, трябва да знае как¬ви данъци ще плаща, как¬во ще направи страната за своята инфраструк¬тура през следващите 4 или 5 години, ще има ли енергийна борса, каква ще е цената на електро¬енергията... Тук ще до¬бавя прозрачната цена на природния газ и пред¬варителната яснота за нивата на социалното осигуряване. Това е ин¬дустриалната полити¬ка.

Ние имаме наистина много недостатъци, но ако се каже, че по тях ще се работи например следващите 5 години, за да бъдат отстранени, и ако мерките бъдат раз¬писани конкретно във времето, бизнесът се успокоява. Инвестиции¬те предполагат доверие в управлението.

Преди няколко дни каби¬нетът предложи някои промени в Закона за на¬сърчаване на инвестици¬ите, сред които е идеята да се намали прагът за инвеститори от клас А и Б съответно на 32 млн. лв. и на 16 млн. лв.

- И какво от това? Аген¬цията за инвестиции е добра институция, но с почти никакви права. Екипът там е квалифи¬циран, но хората просто са спънати. Какво като станеш инвеститор клас А? Дали ще полу¬чиш обслужване на едно гише, или пък държавни¬те институции ще ти дават по-бързо отгово¬ри? Това не се случва. Единствената полза е, ако държавата отдели пари за инфраструктура около твоя обект. Но това е относително предимство и няма га¬ранции, че ако си инве¬ститор клас А, ще полу¬чиш тази инфраструк¬тура. Предлагам обрат¬ното - ако инвестираш определена сума, задължително държавата да изгради за своя сметка път, да прокара ток и вода.

Сега положението е пожелателно.

В проекта има още едно предложение - инвеститорите да придобиват при определени условия имоти на цени под пазар¬ните, стига цените да не са по-ниски от данъчна¬та оценка на терена. Ето това е индустриал¬на политика. Но може да се продават и земи под данъчната оценка, дори на нулева цена, за да се привлекат капиталовло¬жения. Кое е по-добре -да се спечели от продажбата на един терен в ин¬дустриална зона, или на този терен да се вложат четири-пет пъти повече пари, да се изгради пред¬приятие, в което да ра¬ботят примерно 3000 души?

Този, който изгради за¬вод, не може утре да си го събере и да си тръгне с него. Това се прави дъл¬госрочно.

Трябва да привлечем хо¬ра, които са склонни па¬рите им да се влоЖат в нашата страна, но да строят работещи и мо¬дерни предприятия, кои¬то не замърсяват окол¬ната среда.

В крайна сметка дали це¬ната на земята ще бъде под пазарната, или под данъчната оценка - това е безпредметно да се обсъжда, ако се пресметне какво ще даде едно пред¬приятие на българската икономика.

Какви са данните за ме¬талургията в България през първото тримесе¬чие на годината?

Определено има спад от около 30% спрямо пър¬вото тримесечие на ми¬налата година, за някои предприятия даже и по¬вече. Отдаваме това на складираните стокови наличности по цял свят и Желанието на клиен¬тите ни да ги използват оптимално. По преценка на експертите тези на¬личности постепенно се изчерпват, което озна¬чава, че може би ни ча¬кат и по-добри времена през третото тримесе¬чие на тази година. Тогава може и да има увеличаване на произ¬водството.

Индустрията в свето¬вен мащаб не е спаднала с повече от 10%. Спадът при нас е 30% и повече - но това е вре¬менна диспропорция.

Около газовата криза от началото на годината изчислихте над 20 млн. преки загуби, 120 уволне¬ни в бранша и 1000 оста¬нали без работа. Актуа¬лизирахте ли данните? Газовата криза ще ни се види като бял кахър спрямо това, което се случва сега. Проблемът е колко ще продължи кризата. Моментът е труден, особено за тези, които остават без работа. Достатъчно трудно е и за работода¬телите, защото те са инвестирали в своите служители.

Като изключим ситуацията с "Кремиковци", има ли риск от фалити на предприятия?

Към момента не. Но си¬туацията е доста теЖка. Работи се на загуба.

Ако сегашното положение се задържи още ня¬колко месеца, други фа¬лити няма да има. Но ако продължи, разви¬тието става неизвест¬но.

Има ли шанс за реанимация на "Кремиковци"?

"Кремиковци" е болна история, за която голя¬ма отговорност носи и правителството. Чрез непазарни методи се правят опити за реанимация на неработещ обект. Не че "Креми¬ковци" няма бъдеще или пък не може да бъде работещо предприятие. Но именно когато то можеше да бъде работе¬що и цените на металите бяха най-високи, то продължи да бъде ограбвано, и то пред очите на правителството и под

защитата на определе¬ни фактори.

Каква е ситуацията за дружествата от група-па на "Виохалко"?

Общата картина 6 ме¬талургията Важи и за тях. В цветната мета¬лургия нещата са малко по-леки. Опитваме се чрез гъвкава политика и добрия екип, с който разполагаме, да понася¬ме по-малки щети от кризата. Ние сме силно конкурентни, защото сме инвестирали в мо¬дерни технологии. "Стомана индъстри" има една от най-модер¬ните линии за производ¬ство на бетонно Желя¬зо, и то в Европа. Ако това предприятие не оцелее, тогава кое? "Стилмет" е подобен пример за алуминиевите профили. Така че силно притеснение за нашето развитие нямам, един¬ствено се забавя тем¬пото на инвестициите.

Поискахте повече усилия, за да привлечем ин¬веститорите. Какво конкретно предлагате?

Съчетанието между кризата и сегашната конкурентоспособност на нашата страна е много опасно. Диалогът с бизнеса напълно лип¬сва. Изпълнителната и законодателната власт трябва да разберат, че е абсолютно необходимо да се помага на бизнеса. Нямам предвид да се да¬ват пари, а да има орга¬низация. Тогава Бълга¬рия ще върви напред. В нашето положение са много други страни. В някои държави валути¬те девалвираха, те ста¬наха много по-експорт¬но ориентирани, конку¬рират ни. Затова тряб¬ва да се предприемат много мерки. Дори и в образованието трябва да се направи много, за да стане трудът по-производителен. Ние сравняваме заплатите си със съседни страни. Но в Германия произвеждат шест пъти по¬вече.



Надявам се вакуумът около изборите да бъде бързо прескочен и Бълга¬рия да остане привлека¬телна за чуждите инве¬ститори. Защото има¬ме какво да предложим. Българинът е работлив и лесно се организира. Можем да излезем по-ле¬ко от кризата и с по-малко щети, ако изпол¬зваме предимствата си. Все още имаме такива. Затова апелирам да не ги загубим, а да добавим към тях още.













Пресцентър и връзки с обществеността

Ул. „Алабин” 16-20, тел. 02/ 932 09 28, факс 987 26 04, e-mail: pr@bia-bg.com

Стр.: от 1




Каталог: downloads
downloads -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
downloads -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
downloads -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
downloads -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
downloads -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
downloads -> Alexander Malinov
downloads -> Тема 8: Линейни алгоритми. Отделяне на цифрите на число, преобразуване на числа. Алгоритмично направление: Алгоритми от теория на числата
downloads -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
downloads -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница