=    + + +
"ПРЕОБРАЗОВАНИЕ НА ФУРИЕ И УЕЙВЛЕТИ – ПРИЛОЖЕНИЕ В ОБРАБОТКАТА НА СИГНАЛИ"
Специалност: М, ПМ, МИ, И, КН.
Курс: II-IV или магистърска специализация.
Хорариум : 1 семестър 3+0 +1ч.
Лектор: доц. Р. Леви, катедра "Мат. Анализ", стая 21 на Г-образната сграда,
сл. тел 6256/531, дом.тел. 852-08-87, e-mail levy@fmi.uni-sofia.bg
Организационна сбирка: 5 март, понеделник, 10 ч., стая 209Б на ФМИ.
АНОТАЦИЯ
В курса се излагат основните свойства на различните варианти на преобразованието на Фурие (ред на Фурие, преобразование на Фурие, дискретно преобразование на Фурие), връзката между тях, основите на теорията на уейвлетите. Разглеждат се и приложенията им към анализирането на сигнали.
Някои от трудните резултати се излагат без доказателства или на интуитивно ниво и се онагледяват с компютърни демонстрации чрез системата “Mathematica”.
ОСНОВНИ ТЕМИ:
-
Редове на Фурие за периодични функции: сходимост, свойства, интерпретация. Ядро на Дирхле. Лема на Риман. Признак на Дини за сходимост. Ефект на Гибс при функции с прекъсване.
-
Ортонормирани бази в хилбертови пространства. Средноквадратична сходимост на редовете на Фурие. Ортонормирана база на Койфман – Мейе в . Приложения към компресия на сигнали (MP3 и JPG файлове).
-
Преобразование на Фурие: свойства. Многомерно преобразование на Фурие. Поточкова и средноквадратична сходимост. Преобразование на Лаплас. Конволюция на функции. Връзка с преобразованието на Фурие. Идея за обобщени фунции. Делта - функция на Дирак. Формула на Поасон за сумиране.
-
Дискретно преобразование на Фурие. Бързо преобразование на Фурие.. Дискретизация (самплиране) функции. Теорема на Шенън - Котелников..
-
Лентово и прозоречно преобразование на Фурие. Център и радиус на прозорец. Принцип на неопределеност и оптималност на Гаусовите функции.
-
Непрекъснато уейвлет-преобразование – свойства и формула за обръщане.
-
Дискретни уейвлети. Базис на Рис. Базисност на целочислените транслации на дадена функция.
-
Мултирезолюционен анализ и скалиращо уравнение. Конструкция на уейвлет-базис по даден МРА. Сплайн-уейвлети. Ортонормализация. Двумерно уейвлет-преобразование. Приложение към компресия на образи.
-
Възстановяване на скалиращата функция и уейвлет-функцията по филтъра. Теорема за нулиране на моментите. Метод на Дюбеши за конструиране на крайни уейвлет-филтри с достатъчен брой нулеви моменти.
ЛИТЕРАТУРА (виж http://www.fmi.uni-sofia.bg/fmi/analys/levy/homepage.html)
Дюбеши. Десет лекции по уейвлети
Чуи. Въведение в теорията на уейвлетите
Приложен пакет "Wavelet explorer" към системата "Mathematica" на Wolfram Corp.
Сподели с приятели: |