Преодоляване на формирани в семейството модели на агресивно поведение на детето



Дата28.02.2018
Размер72.7 Kb.
#59810
Р Е Ц Е Н З И Я

на дисертационен труд на тема:

Преодоляване на формирани в семейството модели на агресивно поведение на детето

за придобиване на образователната и научна степен „доктор”


Автор: Юлия Георгиева Дончева

Научен ръководител: проф. дпн Надежда Витанова

Рецензент: доц. д-р Тони Манасиева

I. Актуалност на темата и структуриране на разработката й.

Дисертацията на Юлия Дончева е посветена на изключително актуална тема, с голям изследователски ресурс – агресивното поведение на децата, провокирано и развито в семейството, но възможно да бъде редуцирано още в ранна възраст чрез работата на възпитателите в предучилищните заведения, така че да не се разшири в по-късна възраст, което създава и по-сериозни социални проблеми.

Дисертационният труд е оформен в две части – същинска от 229 стр. и тяло с приложения. Същинската част е структурирана в Увод, две Глави, Изводи и обобщения, Заключение, Литературна справка с използвани 163 източника на български, руски и английски език. Приложенията се отнасят към емпиричната част – 4 по вид: таблични групови протоколи за наблюдение на децата в различни ситуации, таблични индивидуални протоколи за наблюдение на идентифицираните като агресивни деца – на входно и изходно ниво, инструментариум на използвана методика и резултати от нея за всяко дете преди и след преобразуващия експеримент.

II. Съдържание на дисертационния труд – оценъчна характеристика

Уводът започва с обстойна аргументация на значимостта на проблема в релацията детско агресивно поведение – семейни взаимоотношения – социално развитие. Следва постановката на изследването: обект, предмет, цел, задачи, хипотеза и методи на изследването. Всички са коректно описани, логически издържани; задачите детайлизирани в двата основни компонента – теорeтичен анализ и емпирия (педагогически експеримент).

Във фокуса на изследователския интерес са деца в предучилищна възраст.



В първа глава е теоретичната основа на изследването, структурирана в 4 параграфа със съответни точки и подточки към тях. Логически главата е построена по следния начин: разкриват се първо особеностите в развитието на детето от предучилищна възраст, с акцент емоционалното развитие и общуването, след това проблемът за агресивното поведение и проявите му в различните периоди на детството, за да се свърже със специфичната роля на семейството. В първия параграф са представени идеите за детското развитие в психодинамичните концепции на Фройд, Ериксън, Хорни и Адлер, когнитивно-поведенческите концепции на Скинър и Бандура, идеите на Пиаже за интелектуалното развитие на детето. Съдържанието на междуличностните взаимоотношения в предучилищна възраст е разкрито (§2) във връзка с емоционалното развитие и поведение и чрез: потребността от общуване и негови форми, задоволявани чрез него нужди, специфика на общуването по хоризонтала и вертикала (равнищата дете–възрастен, дете– дете, дете–група) и съвсем закономерно, с оглед темата – основни постановки по общуването родител–дете, поведение на родителя и отражението му върху детската агресия. В трети параграф докторантката се концентрира специално върху същността на агресивното поведение, неговите разновидности, фактори, за да очертае след това и спецификата му в предучилищна и училищна възраст. Включването на училищната възраст в тема с обект деца в предучилищна намирам за логично, предвид перспективната обвързаност с изследваната група, и очакването е тази връзка да е по-ясно заявена – защото е важно как непреодолени агресивни нагласи в предучилищна възраст се отразяват на следващата, което кореспондира с идеята, че преодоляването на агресивността в ранна възраст има превантивен ефект и спрямо агресивността при зрялата личност. А в тази ранна възраст значението на семейството безспорно е водещо. Затова и специален параграф е посветен на него – като агент на социалното научаване и превантивен фактор срещу агресивността. Семейството е анализирано по неговите същност, функции и вътрешни взаимоотношения, ролята му на възпитателен фактор, значение на създаваните в него привързаност, доверие, тревожност, на специфичния капацитет на родителите като цяло и отделно на майката и бащата, но със забележим превес на майката, на отношенията на равнище сиблинги и отражението им върху евентуално разгръщане на агресивен потенциал. Провокирането на агресия се свързва и с фрустрациите в семейството – тяхната стойност на естествена предпоставка за агресивно поведение при децата докторантката разкрива, като се позовава на няколко автора и изследвания. Теоретичната част завършва с обособена точка за обобщаване и извеждане на ключови основания за необходимостта от преодоляване на агресивни модели, които детето е формирало в семейството. Тя е важна и като преход към емпиричната част, затова са й необходими по-категорични аргументация и логическа подреденост.

Втора глава започва с представяне формáта на емпиричното изследване. Проведено е в три етапа: констативен, преобразуващ и оценъчен, с деца от 6 детски градини в 4 града, разделени в 2 възрастови групи (5–6 и 6–7 годишни). Описани са подробно характеристики на извадката, цели и процедури. За регистриране на състоянията са използвани два метода:

  • включено наблюдение – за първоначалната извадка от всички деца (еднократно, за подбор на експериментална извадка, с групови протоколи) и за идентифицираните като деца с агресивно поведение (двукратно – на входно и изходно ниво, с индивидуални протоколи)

  • проективен психоаналитичен аперцептивен тест – за децата от експерименталната извадка (които са 1/4 от първоначалната), проведен също на входно и изходно ниво.

Инструментариумът и резултатите са онагледени с множество таблици и фигури. Отделно в приложенията са регистрираните групови и индивидуални наблюдения, картините по проективния тест и резултатите за всяко дете по отделните показатели. Извършен е огромен по обем труд, с много детайлно отчитане на състоянието и промените при всяко едно от изследваните лица. Добре структурирано като форма е представянето на работата и резултатите във всеки един от етапите – преди, по време и след целенасочената дейност с децата и родителите, както и сравнителният анализ на данните от двата метода (при него има на места натрупване на данни в таблици и в текст след тях, което си обяснявам със стремеж към прецизност, макар че може да бъде заменено с по-обширно тълкуване или др.). Подробно са описани резултатите за децата по отделните критерии и показатели, на входа и изхода от преобразуващия експеримент, както и отделните му модули, конструирани от докторантката и провеждани с активното участие на родителите. Освен петте модула за работа с родителите съществува и един междинен, в който децата заедно с учителите разучават и разиграват игри-драматизации по съставени от докторантката приказки на теми, свързани с различни форми на агресивно поведение – измежду анализираните в теоретичната част на дисертацията и представени пред родителите в първия, образователен модул с тях. Друг компонент, насочен към възрастните, взаимодействащи с децата, е методическата работа с учителите. С тях е проведена и анкета, също на входно и изходно ниво, по въпроси, които позволяват и по-аналитично представяне и от които са изведени най-показателните и обобщаващи останалите отговори.

След емпиричното изследване са обособени отделно „изводи и обобщения от постановки, произтичащи пряко” от него, но съдържащи и такива, които са очертани в теоретичната част – за най-често проявяваните форми на агресивно поведение при изследваните деца и за проекциите в типовете семейства. В следващото самостоятелно Заключение към цялата дисертация акцент са синтезирани концептуални постановки от теоретичното и емпиричното изследване, с препратка към хипотезата, за чието доказване докторантката привежда значими за нея обстоятелства.


III. Препоръки:

1. По отношение използваната литература:

Еднотипното и изцяло коректно представяне на използваните източници (цитат в кавички или парафраза, съпроводени с изписани в скоби номер на източник и страница) е не само технически въпрос на прегледност, то помага и в съдържателно отношение за по-ясна диференциация между използван текст и коментар на дисертанта. Логично е да има съответствие между всички включени в библиографията източници и тяхно присъствие в текста.

2. По отношение текста:

Преодоляване на известна фрагментарност в някои части може да се постигне чрез логическа описателност, подчертаваща връзката между отделни абзаци, точки или параграфи, проверката на хипотезата и подчинеността на темата.

IV. Приноси на дисертационния труд:

Разкрити са специфични измерения на връзката между детското агресивно поведение и семейното възпитание, тяхната проекция в настоящата и бъдещата изява на личността, необходимостта от и насоки за преодоляването им. Ненавременната превенция на агресията в предучилищна възраст, за чието ескалиране практиците алармираха преди едно поколение време, носи сериозни социални последици, чиито свидетели вече сме. В този смисъл представеното дисертационно изследване е изключително полезно в дименсията ранна диагностика – превенция. Извършена е действително много „сериозна диагностика на степента на агресивност сред деца от 5-7 годишна възраст, провокирана от дискомфорта в семейната среда и взаимоотношенията по вертикала и хоризонтала”, което има както теоретична, така и практико-приложна стойност. Защитена е ролята на предучилищния педагог в процеса на превенцията – чрез ранно диагностициране и възпитателна работа, при силно взаимодействие със семейството. Включените в експеримента учители са получили благодарение на него сериозна методическа помощ за целенасочена дейност в тази насока. Разработена и апробирана е собствена методика за работа с деца и родители, в която традиционни похвати от предучилищната педагогика са обогатени с авторски разработки и съчетани със съвременни тенденции, напр. в онлайн-консултирането. Като цяло трудът на Юлия Дончева е много актуален, социално значим, релевантен в педагогическо отношение, оригинален, със свой специфичен принос към теорията и практиката на предучилищното и семейното възпитание, на превантивната педагогика.



V. Оценка на автореферата и публикациите по темата:

Авторефератът отговаря на изискванията за синтерзирано и адекватно отразяване съдържанието на дисертационния труд. Представени са 15 авторски публикации по темата на дисертацията – в сборници от научни конференции на теми, свързани с проблематиката, и в сп. Предучилищно възпитание. Това голямо за петгодишен период и надхвърлящо изискваното от докторант количество участия с публикации отчитам като респектиращо и същевременно препоръчвам при бъдещи изяви включване на нови елементи.



VI. Заключение

Дисертационният труд на тема „Преодоляване на формирани в семейството модели на агресивно поведение на детето” съдържа изискваните по Закона за развитието на академичния състав в Република България научноприложни резултати, което ми дава основание да препоръчам на уважаемото Научно Жури да присъди на Юлия Георгиева Дончева образователната и научна степен „доктор” по професионално направление „Педагогика”.


Рецензент:

27.08.2011 /доц. д-р Т. Манасиева/







Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница