Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 22. 03. 2016 Разговор с д-р Галинка Павлова, зам председател на блс бнр, Преди всички



страница1/11
Дата25.10.2018
Размер0.54 Mb.
#98418
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
22.03.2016

Разговор с д-р Галинка Павлова, зам.-председател на БЛС

БНР, Преди всички

http://bnr.bg/horizont/post/100672062/d-r-g-pavlova-bls-veroatno-shte-objalva-reshenieto-na-nzok-za-slujeben-ramkov-dogovor



Водещ: 3а здравеопазване и здравната реформа ще говорим, повод е днешна конференция с много интересното заглавие, заглавие-диагноза може да се каже - „Диагноза: Българско здравеопазване – състояние, лечение и перспективи”. Д-р Галинка Павлова, зам.-председател на БЛС, е един от участниците в този форум. Здравейте, д-р Павлова.

Д-р Галинка Павлова: 3дравейте.

Водещ: Щом има в заглавието лечение, явно диагноза има и тя е, че здравеопазването ни се нуждае от лечение. Доколко обаче тези експертни разговори ви се струват полезни на фона на доста политизирания разговор за здравната реформа у нас?

Д-р Галинка Павлова: Не бих могла да дам крайна оценка, но тези разговори са необходими, защото политиците правят здравеопазването, те правят визията, политиката в здравеопазването, но е добре политиците да се вслушват и в гласа на лекарите и на пациентите, а не само в гласа на финансистите. Така че считам, че такива разговори на ниво експертност са полезни, още повече, че там присъстват и политици, и е редно да се вслушат в нещата, които говори и БЛС.

Водещ: Този разговор се случва в особен момент – имаме решение на КС, който донякъде ограничи тази реформа, която Петър Москов има, има и сезиране на ВАС. От друга страна пък и МС трябва да приеме окончателно здравната карта. Какви са най-важните проблеми според вас, които тези разговори поставят, проблеми – от гледна точка на БЛС?

Д-р Галинка Павлова: Всички опити за промяна в нормативната уредба, които трябваше да бъдат направени и които бяха заявени от екипа на М3 и аз само да припомня съвсем накратко - за електронната карта, електронно здравно досие, да се върне идеята, че парите следват пациента, да няма направления, за допълнителното здравно осигуряване – всъщност не се случиха и се въведоха нормативни промени, които заявяваме от БЛС, че са неясни, те са недобре обмислени, прибързано сътворени и съответно създават, ако щете, една несигурност, непредсказуемост, едно напрежение в пациенти и лекари. И всичко това – като обобщение на въпроса, който ми задавате. Дори в момента се подготвя въвеждането на рамков договор, който отново е в нарушение на законовата уредба, на законови актове. Давам като пример, че в параграф 44, в преходни и заключителни разпоредби на 3акона за здравно осигуряване е казано, че когато не се подпише рамков договор, остава да действа същият към момента. Към този момент Н3ОК се подготвя да въведе нов служебен договор.

Водещ:_Да.__Д-р_Галинка_Павлова'>Водещ: Да.

Д-р Галинка Павлова: Което обезсмисля всички преговори. Защо тогава водим преговори, защо БЛС служи като параван на политиците, за да могат те в крайна сметка да направят това, което са решили? Това опорочава целия процес.

Водещ: Това решение на Н3ОК служебно да въведе нов рамков договор, подлежи ли на някакъв съдебен контрол?

Д-р Галинка Павлова: Разбира се, и БЛС вероятно ще обжалва това решение.

Водещ: Какво правим оттук нататък на фона на това, че чрез подзаконови други околни начини се опитва да се игнорира и мнението на БЛС, и на лекарите, като е видно, че в страната има напрежение?

Д-р Галинка Павлова: Аз бих искала да кажа, че БЛС не е във война с никой – нито с М3, нито с Н3ОК, но ние сме отговорни хора и ще държим нещата да се спазват така, както са нормативно към момента предвидени. Искам да кажа, че БЛС на 25-ти има национален съвет, на който ще вземе решение за своето поведение за отстояване на правата и на гражданите, и на пациентите, и на лекарите. Това нека не звучи като предупреждение или като заплаха, но ние няма да спрем до тук, ще водим своята борба, за да отстояваме отговорностите, които са ни възложени. Искам да кажа, че ние на 25-ти ще начертаем стъпките, мерките, които са предприемем по-нататък, за да не допускаме да се случват такива неща.

Водещ: Как можете да се противопоставите на служебно спускане на рамков договор?

Д-р Галинка Павлова: Първо, ние ще обжалваме това решение и въвеждането в съда. Но си даваме сметка, че това е една доста дълга процедура. Докато нещата се случват в съда, той ще бъде подписан и ще бъде наложен. Обмисля се какво да бъде поведението на лекарите. Искам да ви кажа, че се чуват гласове от страна на колеги, които казват, че просто ще спрат да работят по договор със Н3ОК. Голяма част от колегите заявяват това желание и казват – няма как ние да продължим да работим в неизвестност, в непрекъснато променящи се неща, нормативно, които ни налагат, ако щете ограничения в това да прилагаме знанията си. Ако това се случи, това ще бъде съществен проблем, когато общопрактикуващите откажат да сключат договор с Н3ОК, вие сама разбирате какъв ще бъде отзвукът.

Водещ: Какво да правим ние, пациентите?

Д-р Галинка Павлова: Мисля, че е редно пациентите да застанат до лекарите, да окажат своето въздействие на политиците да се вслушат в гласа на пациентите и на лекарите. Вижте, ние не сме хора, които ще лишим нашите пациенти, да, ние ще продължим да ги преглеждаме, но няма да сключим договор, разбирате ли? Това да бъде като един сигнал към политиците.

Водещ: Вие и сега при сключен договор често плащате глоби при специалистите и личните лекари за това, че дават повече направления, отколкото им е в лимита.

Д-р Галинка Павлова: Точно така.

Водещ: Което е доста безумно. Но ако трябва да говорим за действителното състояние на системата, някои казват, че проблемът е в многото болници, които, за да могат да живеят и да издържат леглата си, изкуствено увеличават броя на пациентите. Как изглежда това, за да се опише картината, във вашето ДКЦ, където работите?

Д-р Галинка Павлова: Аз ще ви кажа, че когато се говори общо, не е коректно и не е точно. Дали болниците са много – това в крайна сметка пазарът трябва да отсее коя болница ще остане. Там, където има добри лекари, добра апаратура, добро обслужване, тя ще бъде предпочитана. По никакъв начин БЛС не може да приеме, ако щете, администрирането, в смисъл ограничаването, закриването, рестриктивното отношение към лечебните заведения и по какви неясни критерии да се каже – това лечебно заведение остава, това не остава на пазара. И веднага ви давам един пример за неяснотите. Всичко идва всъщност от три групи проблеми. Проблеми относно нормативната уредба, относно финансирането и относно кадрите. Но да се върна към нормативната уредба и да ви дам един конкретен пример. Разбира се, има свръхпредлагане в големите градове, които са университетски, а някъде няма достатъчно лекари и лечебни заведения. И когато лекари от болница искат да работят в извънболничната помощ, в член 81 от 3акона за лечебните заведения е казано, че те трябва да получат удостоверение за това право да работят от директора на регионалния здравен център, но не става ясно по какви критерии и правила. Т.е., ако има 10 човека кандидати, директорът казва кои пет, но по какви правила?

Водещ: Разбирам.

Д-р Галинка Павлова: Ето за това говорим. Не може по този начин да се слага рамка и да се ограничават лекарите и лечебните заведения. Ако той е добър, ако го търсят пациентите, той тогава ще има пациенти. Защо трябва някой да му дава разрешение да упражнява професията си?

Водещ: Това насочва към онова решение на КС, което основно акцентираше точно на тази неяснота на начина, по който се пишат явно нормативните актове в М3. Странно, предполагам, че има достатъчно юристи, които би трябвало да знаят, че нещата трябва да са не многозначни, а еднозначни. Финален въпрос. 1 април беше посочен като ключова дата за Българското здравеопазване, от която трябва да започне тази реформа. Вие как се готвите за 1 април?

Д-р Галинка Павлова: Истината е, че ние сме много притеснени, защото сме в един вакуум. Когато на предния събор, който беше в Равда, взехме решение и приехме, така, колегите казаха – да, добре, нека, предложението на М3 е да стартира договорът от 1 април, в тези месеци ще излязат всички нормативни документи, всички наредби, ще ги осмислим, ще ги обсъдим, ще ги приложим най-правилно, за да се случват нещата добре в здравеопазването. Нищо такова не се случи в тези три месеца. В момента сме в изходна точка и даже бих казала, ще си позволя да кажа, че нормативната салата, нещата стават още по-зле, сега ние наистина лекарското съсловие очакваме 1 април, ако щете – и със страх какво ще се случи, с едно напрежение. Недоволство категорично ще има в цялата страна, ако нещата ни бъдат наложени по този начин, по който се подготвят.

Водещ: Аз се надявам, че ще можем да продължим този разговор и на форума в присъствието и на здравния министър, доколкото разбирам. Ще дойдат и представители на парламента, които е важно да осигурят тази яснота. Лека работа ви желая днес.
23.03.2016
Национални вестници





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница