Press release



Дата22.08.2017
Размер51.6 Kb.
#28556

PRESS RELEASE






October 2010

Готови са първите резултати от експеримента за семейната къща на бъдещето
Семейство Симонсен в град Аархус вече се изнесе от семейната къща на бъдещето, след като прекара една година в нея като част от експеримента Home for Life. Експериментът предостави безценен опит за обучението на строителния сектор за това как да адресира предизвикателството за построяване на устойчиви къщи на бъдещето.
Петчленното семейство Симонсен са опаковали в кашони всичките си вещи и се сбогуват със семейната къща на бъдещето. В рамките на 12 месеца те бяха опитните зайчета в експеримента Home for Life, за да тестват Активната Къща. Къщата спестява енергия и електричество, има комфортен вътрешен микроклимат и е едно привлекателно място за живот, което се вписва в природата наоколо. Партньорите за проекта са VELUX Group и VELFAC. Къщата е построена, за да приложи на практика нови знания и ноу-хау за висококачествени строителни материали, технологии и да задоволи семейните нужди, които могат да се хармонизират с ежедневния живот на бъдещето.
Home for Life е изградена от нови продукти, по нови технологии и представя серия от прототипи, коиот се използвта тук заедно за първи път в уникална комбинация. Това е важен аспект на експеримента и отразява двете цели: да се придобие ново знание като се приложат на практика теории и да се придобие и сподели опит чрез иновации.
Резултати, които да споделим със строителния сектор

По думите на Лоне Файфер, Директор Стратегически проекти в VELUX A/S, “Нашият опит с Home for Life ни дава ясна индикация, че през 2020г. ще можем да строим активни къщи като стандарт. Преминахме през безценния процес на обучение, който ни дава уникални данни и опит за продуктите, решенията и нуждите. Видяхме, че е необходимо време, за да се попълни правилно пъзелът от технология, решения, компоненти, изисквания на потребителя и дизайн. Къщата ни показа колко чувствиетелни са всички елементи към промяна и вариации и колко са многобройните фактори, които да съобразим, преди да постигнем най-добрият резултат.”


Едногодишният експеримент ни даде следните пет важни резултата:




  • Енергийната консумация може да се запази ниска в бъдеще: но енергийната консумация на къщата през първата година е по-висока от първоначалната калкулация. Обяснението идва от факта, че поведението на семейство Симонсен се различава от това, което е заложено – например те са искали температури в стаята с 2-3 градуса по-високи от заложените технически. Условията и техническите системи за променени – системата за отопление беше предвидена за определен тесен диапазон и затова не можеше да се справи с периодичното увеличение на температурата. За следващия експеримент ще монтираме помпа към системата за отопление, която да задоволи нуждите на обитателите. Консумираната енергия от системата за контрол ще бъде наполовина, когато периодът на мониторинг свърши. Прозиводството на енергия от слънчеви колектори и батерии отговори на всички очаквания – дори беше малко над тях.



  • Консумацията на енергия за затопляне на къщата беше повече от очакваното: разликата е два път за първата година. В бъдеще се очаква разликата да намалее поради оптимизацията на системата за контрол по време на преходните сезони (пролет и есен), както и по време на лятото.




  • Системата за контрол е голяма атракция за семейството, но неочаквано голям консуматор: Централното разположение на екрана на системата за контрол го превърна в място за събиране на семейството. Но самата система беше затруднена от едногодишното обитаване и се влияеше от техническите до-настройки, както и от прекаления контрол от семейството. В бъдеще консумацията на енергия за системата за контрол ще се намали значително, като в същото време ще се подобри функционалността за потребителите.




  • Къщата има добър вътрешен микроклимат: измерванията на стайната температура, влажност и CO2 в цялата къща показват, че тя има здравословен и приятен вътрешен климат, добър за семейството. Средните температури бяха с 2-3 градуса по-високи от предвиденото. Съдържанието на CO2 беше значително по-ниско в статите с естествена вентилация, в сравнение с другите. Семейството се наслаждаваше на най-добър климат в стаите с естествена вентилация.




  • Добър приток на светлина от всички посокипозитивно настроение в обитателите: За семейство Симонсен като цяло естествената светлина и свежия въздух в къщата са много положителна страна, макар и понякога да се стига до прегряване от прозорците на южната страна. Южната фасада на къщата е изцяло в прозорци, което довежда до прекалено затопляне и голями вариации в температурата, поради липса на синхрон в контрола. Големият приток на светлина през покривните прозорци и през фасадните прозорци е жизненоважен за доброто обитаване.



Home for Life е една от шестте сгради, построени от Групата VELUX като част от проекта Model Home 2020. Всички те отговарят на правните изисквания, които се очаква да се приемат от ЕС през 2020 година. Водещата сила зад това е визията за така наречената „Активна къща“ - сграда, която комбинира ниска консумация на енергия и добър вътрешен микроклимат с добро взаимодействие с околната среда. За повече информация за резултатите, посетете: www.activehouse.info.


На графиката:

Консумирана енергия съобразно Датските закони за сградостроене

Енергийна рамка (kWh/m2/year), Изисквания за отопление (kWh/m2/year).

Измерено за 1 година = Målt 1. år

Home for Life – Bolig for Livet

Нормализирано - normaliseret

Изчислено- beregnet


Измервания и наблюдения проведоха Училището по Инженерство в Аархус, Институт Александра, VELFAC и WindowMaster. Проектът се финансира от Датската Агенция за Строителство. Home for Life е разработен от VELUX и VELFAC със съдействието на aart arkitekter и Esbensen Consulting Инженери.
Home for Life получи наградата Green Good Design 2010.
Експеримент 1 - Home for Life

Home for Life е новаторско предложение за домът на бъдещето. Проектът е разработен от VELUX Group и VELFAC в съдействие с aart arkitekter и Esbensen Consulting Инженери. Сградата е резултат от междудисциплинарен проект, за да се разгледат въпросите за консумация на енергия, комфорт и визуална среда. Целта е да се постигне единно цяло, което да задоволява максимално изискванията на всички тези параметри и предлага максимално качество на живот в дома и в заобикалящата го среда. WindowMaster, Sonnenkraft и SuperWood, както и всички компании в групата VELUX са допринесли със свои продукти за построяването на къщата.


Home for Life е първата от общо шест сгради в Европа, кото групата VELUX ще построи като част от експеримента Model Home 2020.

Прочетете повече на: www.velux.com/modelhome2020



За групата VELUX

Групата VELUX Group създава по-добри условия за живот със свеж въздух и естествена светлина под покрива. Продуктовата програма на VELUX включва покривни прозорци, оберлихти и решения за плосък покрив. Групата предлага и различни видове щори и сенници за слънчева защита, ролетни щори, продукти за монтаж и за дистанционо управление, както и соларни панели. Групата VELUX, която има производствени бази в 11 държави и търговски компании в почти 40 държави, е една от най-силните търговки марки в строителни сектор в света. Продуктите с марка VELUX се продават в почти всички краища на Земята. Групата VELUX има около 10,000 служители и е собственост на VKR Holding A/S, семейна фирма и фондация. За повече информация, посетете www.velux.com.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница