През цялата първа половина на май Ботев бе зает с четата си



Дата11.06.2018
Размер16.44 Kb.
#73353
Ботев

Ботев беше висок, едър – почти исполин – с черни пламенни очи, с нос дълъг, римски, малко кривичък към лявата буза. Челото му широко, благородно, на двата края на което, под бялата кожа, постоянно трепереха сини жилчици. Косата му – черна щръкнала. Умната му физиономия, необикновено високият му стан, гърлестият му говор и смях, гордият му смел и разкрачен ход го отличаваха и туряха по-горе от множеството, всред което вървеше замислен.

През цялата първа половина на май Ботев бе зает с четата си.

От много напрегания, трудове, вълнения по това велико дело, беше се измахнал и изменил в лицето. Бузите му бяха доволно слепнати и брадата, която беше оставил вече да расте без стеснение, му придаваше още по-мъжествен вид. Той не сядаше, не лягаше, не дояждаше в тия дни. Той тичаше от кафене в кафене, от кръчма в кръчма, от хан на хан, от къща на къща, да навижда, да разговаря, да подсеща, да разпалва бъдещите си другари в трудното предприятие. Той се беше преобърнал в мисъл.

Всичките момчета бяха вече въоръжени с тежки винчестери, всички имаха затворена в ковчезите си хубавата хъшовска униформа, която горяха от нетърпение да облекат. Жертвите и помощите идеха отвсякъде изобилно. Патриотизмът в тия минути на надежда и лудо въодушевление беше развързал кесиите и уголемил сърцата. За да бъде тайно, както приготовлението на четата, тъй и качването й на парахода, момчетата се разпръснаха по крайдунавските градове: Олтеница, Гюргево, Зимнич, Турно-Магурели. Военният материал и униформите си пратиха в ковчези всички на Гюргево. Пазеха тайна всеобща. А когато не можеше да се потули работата, поверително шушнеха, че тая чета отива в Сърбия. Всичките емигранти в Букурещ и по другите градове криеха, че знаят за предприятието, за да не разбере и побърка румънската власт. А властта знаеше от всички по-добре. Всички знаеха тайната. Но истинската тайна, планът да мине четата на българския бряг, знаеше само Ботев, воеводата им, и двама-трима другари негови.

На 18 май неустрашимата чета се качваше по части на парахода „Радецки” и подир няколко часа целуваше светата земя на бащите ни при Козлодуй.



На 21 май един приятел на Ботев приемаше от героя писмо, датирано: 17-ти май 1876 г. параход „Радецки”. В него Ботев явяваше накратко завладяването на парахода, поздравяваше с горещи дума жена си и детето си и свършваше с забележката, че е щастлив сега, че провидението изпълни молитвата му.

А тая молитва беше света.

Знаем я всички наизуст.

Христоматия за III клас, 1932 г.

Съставители:Ел. Багряна и Калина Малина
Каталог: res -> news
news -> Храм „Свети Иоан Рилски” гр. Търговище
news -> Драматичен театър „стефан киров” сливен късноантична и средновековна крепост „туида” и ансамбъл за народни песни и танци „сливен”
news -> Сценарий за годишно утро в първи клас ден на провеждане: 24. 05 Децата са подредени на сцената. Изпълнение на песента „Първокласно”
news -> Пълен текст на разговора
news -> Илийчо, Август и седемте джуджета Пенко Гелев и Сотир Гелев
news -> П р о г р а м а есенен театрален салон
news -> Ху йем ай – Кой съм аз?
news -> 1 клас – посрещане 2012 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница