Презентация на d g hudson Главен изпълнителен директор



Дата13.10.2018
Размер229.09 Kb.
#85609
ТипПрезентация



МОДУЛ 5
ОДИТОРСКАТА ПРОФЕСИЯ – ОРГАНИЗИРАНЕ НА ПРОФЕСИЯТА
РОЛЯТА НА ПРОФЕСИОНАЛНИЯ ИНСТИТУТ


Презентация на

D G Hudson

Главен изпълнителен директор

Институт на експерт-счетоводителите в Шотландия
РОЛЯТА НА ПРОФЕСИОНАЛНИЯ ИНСТИТУТ

Въведение

В тази презентация възнамерявам да разгледам следващите въпроси и теми като използвам за пример Института на експерт-счетоводителите в Шотландия – ИЕСШ.

Темите и реда, в който ще ги разгледам, са следните:


  • Статут и пълномощия на ИЕСШ, мястото му в общата регулаторна структура и взаимоотношенията му с регулаторните органи и с правителството;

  • Качествен контрол, разследвания и дисциплина във Великобритания;

  • Сертифициране/регистрация на счетоводител или одитор;

  • Обучение и изпитване на студенти;

  • Набиране на персонал и структура на Комитетите.

Поради това, неизбежно, използвал съм настоящата правна структура на одиторската професия и на Института в рамките на Великобритания и отнесени към Европейския съюз.

Миналата година ИЕСШ отпразнува своя 150 юбилей, поради което ние считаме, че сме първият професионален орган в света. През нашата 151-годишна история ни се е налагало да адаптираме редица значими промени и развития. За целите на нашето обсъждане днес, главните промени са въвеждането на публичния надзор, както над професията, така и над професионални институти като ИЕСШ. Съществуват две фази на радикални промени във Великобритания:: първата е в периода 1992-2004 г., а втората - след 2005 г. със създаването на нов надзорен орган за професията и институтите.

Вероятно първият въпрос, който трябва да бъде разгледан, е необходимостта от предпазливост. Това е работа в процес на развитие. Може да откриете, че съществуват поуки, които можете да извлечете от промените, които са извършени във Великобритания. Бихте могли също така да приемете, че съществуват редица възможни примери и структури, които все още се нуждаят от проверката на времето преди някой да може с готовност да направи твърди изводи относно тяхната адекватност и ефективност.

Във Великобритания, а аз считам, че и в по-широк европейски контекст, основа и стимул за тези промени бяха, разбира се, широко оповестените сривове на ENRON и Worldcom и неизбежния преглед (според мен – глобален) на регулаторните режими, който бе предизвикан в резултат от това. Първата фаза на този нов независим или публичен надзор (1992-2004 г.) разглеждаше текущото наблюдение на одита като концентриране върху системните възможности на одиторските фирми, за да се гарантира, че те притежават механизми за избягване конфликт на интереси и механизми за преглед на качеството на работата. През новата фаза (след 2005 г.) намерението беше да се въведе “преглед за достоверност”, дефиниран като изпълнение на целта одиторските фирми да постигнат приемливи професионални преценки и заключения.



РЕГУЛАТОРНА СТРУКТУРА ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ И РОЛЯ НА ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ИНСТИТУТИ

Отговорът на Великобритания (а той отразява и много други юрисдикции) на провалите на ENRON и WorldCom и последвалото преразглеждане на регулирането, бе въвеждането на нов единен и независим регулатор – наричан във Великобритания “Съвет по финансова отчетност” (СФО). Не цялостното регулиране, обаче, бе прехвърлено на СФО. До този момент, системата на регулиране беше базирана на устав, основно регулиращ процеса, в съответствие с който счетоводители и регулатори да бъдат обучени, а след това лицензирани и регулирани от посочени институти и приемането от професията на признати стандарти за счетоводство и одит и етично поведение, най-общо обобщени в собствените правила за поведение на Института. ИЕСШ, например, беше признат по закон за орган, който може да обучава счетоводители и одитори, след което да ги лицензира за практика и да ги регулира с помощта на стандарти, според които те трябва да работят и да понасят дисциплиниращи санкции при нарушаване на тези стандарти. В допълнение, ИЕСШ притежава и известни пълномощия, предоставени му от закона.



  • Правомощие да обучава и създава стандарти, според които едно лице да придобива квалификация да практикува като счетоводител или одитор.

  • Правомощие да поставя изискванията за ежегодно предоставяне на право на практика на квалифицирани счетоводители/одитори.

  • Правомощие да издава наредби/регламенти и стандарти, които членовете трябва да спазват.

  • Правомощие да разследва и наказва членовете, нарушили тези стандарти – включително да отказва право на практика.

При новия режим много от задълженията на ИЕСШ са били променени и всъщност прехвърлени на СФО, напр. създаването на стандарти. Професионалните органи, обаче, продължават да носят предимно отговорността за надзор над своите членове.

Страници 1-5 от предварителния материал посочва структурата и основните ангажименти на СФО. За нашите цели днес, ключовите дейности, поети от СФО, са:



  • Функция на независим надзор – над професията и над институтите.

  • Роля за създаване на стандарти.

Всъщност заменя предишната роля на ИЕСШ и други институти.

  • Функция на независимо разследване и наказания.

Поема отговорността за разследването на основни казуси като ИЕСШ запазва отговорността си по отношение на всички други въпроси, разследвания и наказания. СФО проверява адекватността и ефективността на действията, предприети от ИЕСШ.

Страници 2 до 5 от предварителния материал обобщават ключовите отговорности на основните органи, създадени от СФО, за изпълнението на тези функции. Важно е да се отбележат редицата въпроси, които възникват и влияят на променената роля на ИЕСШ и възможното бъдещо развитие на ролята на Института.



Съвет за счетоводство, разследвания и дисциплина

Да разгледаме, например, ролята на ССРД. За най-сериозните “Случаи от публичен интерес”, например, основен разследващ орган и потенциален обвинител при дисциплинарни нарушения ще бъде ССРД, а не ИЕСШ. Все повече членовете на ИЕСШ ще очакват от Института да ги подкрепя, когато са в процедура на разследване или обвинение от страна на ССРД. Това не предполага ли тенденция ИЕСШ да се отдалечи от ролята си на регулатор и представител на своите членове и да се превърне в орган, изключително фокусиран върху представителството на членовете си?



СЪВЕТ ПО ОДИТОРСКИ ПРАКТИКИ

Този орган, с неговата способност да разработва етични стандарти за одитори, особено във връзка с независимостта и обективността, превръща ролята на ИЕСШ от първичен двигател при създаването на, в този пример, етични стандарти, в орган, който ще бъде консултиран от СОП и ще лобира в СОП, когато последният разглежда въвеждането на нови етични стандарти.



Съвет за професионален надзор над счетоводството

Виж стр. 6 – 8 от материала.

Съветът за професионален надзор носи (във връзка с одита) следните отговорности:


  • Да признаването на организации като ИЕСШ, които да действат като надзорни органи и служители;

  • Професионална квалификация.

  • Да проверява спазването от страна на ИЕСШ на законовите изисквания, независимо дали в ролята на обучаващ или на надзорник;

  • Да проверява регулаторните дейности на счетоводните органи във връзка с техните членове – доколко добре ИЕСШ регулира своите членове?

От тези промени аз извличам три извода и техния вероятен ефект.

1. В тази нова регулаторна рамка ролята на ИЕСШ е значително променена. В общи линии, ние ще продължим да носим основната отговорност за надзора и регулирането на нашите членове и пълната отговорност за тяхното образование, обучение и лицензиране за практикуване. Нашата роля в надзора, обаче, е ограничена, а ролята ни като съставител на стандарти е намалена значително. Вероятно е, че ние ще станем по-скоро представител или лобираща група за нашите членове в тези области.

2. Ние преминахме от процес на пълно саморегулиране към публичен надзор на саморегулирането. Следователно, ние по-скоро сме запазили саморегулирането в определена област отколкото да сме преминали към процес на делегирано регулиране. Законът определя механизма, а не самото извършване на регулирането на одита и поради това остава възможността за дефиниране на саморегулирането, а не само осъществяване на предписан модел от СФО/правителството.

3. ИЕСШ счита, че е твърде вероятно всички регулаторни дейности да бъдат прехвърлени в определен ред на “Орган за публичен надзор” и че това е за предпочитане.

По това ИЕСШ се различава от всички останали институти във Великобритания, които считат, че за предпочитане е да поддържат продължаването на ролята на регулатор/надзорен орган.

За онези страни и организации, които обмислят как да разработят своя регулаторна структура и ролята на институтите в рамките на тази структура, тези последни промени във Великобритания и моите виждания относно вероятните пътища на развитие поставят редица въпроси:

Дали моделът на Великобритания предполага, че вие трябва директно да се насочите към публичен надзор, при който изцяло регулирането се поема от един орган или да се запази известна степен на саморегулиране (професионалния институт), надзиравано от Съвет за публичен надзор?

Дали неизбежната роля на Института е да бъде обучаващ/лицензиращ орган за одитори и счетоводители и представител на счетоводната и одиторска професия, т.е. пълното саморегулиране да бъде премахнато?

Какви други поуки можете да извлечете от това как ИЕСШ (и други) се стреми да функционира и да продължи своята регулаторна функция в тази нова структура?

ПОДХОД НА ИЕСШ КЪМ ТЕКУЩОТО НАБЛЮДЕНИЕ (КОНТРОЛ)

Виж стр. 9 от материала.

Както отбелязах по-горе, нашите нови разпоредби във Великобритания запазват до известна степен саморегулирането. Тези базирани на закона разпоредби определят механизма или структурата, чрез която ИЕСШ регулира онези лица, които сме одобрили като счетоводители и/или одитори. Разпоредбите не контролират ежедневните действия на ИЕСШ във връзка с регулирането на одита.

Законът изисква ИЕСШ да извършва текущо наблюдение (контрол, мониторинг) на одиторските фирми по отношение качеството на одита, компетентността и етичното поведение. Как ще осъществява това наблюдение зависи от ИЕСШ. Нашето мнение е, че един професионален орган, в тези случаи, трябва да използва своите права в полза както на своите членове, така и в интерес на обществото.

Нашият подход за постигане на най-добра практика е, както следва:

1. Да се извършва колкото е възможно по-голяма част от текущото наблюдение “от място”.

2. Да се изгради и поддържа надеждна и всеобхватна система за управление на риска и за бизнес информация. По този начин да се установи кои са бизнес секторите, които носят най-висок риск по отношение на компетентността на одиторската работа, извършена от нашите членове?

3. Да се гарантира, че притежавате колкото е възможно повече информация относно одиторските фирми, за които отговаряте и техните одиторски ангажименти.

4. Да се идентифицират и подредят фирмите с най-рискови одиторски ангажименти – напр. застрахователи и дружества за разработване на терени.

5. Да се подредят текущото наблюдение (контрол) и прегледите на място на базата на риска – най-рисковите одиторски ангажименти се преглеждат първо.

В допълнение, в рамките на Института, ИЕСШ създаде редица отделни екипи с разнообразни отговорности.

Създадохме звено за текущо наблюдение на одита, отговарящо за въвеждането на изредените по-горе стъпки и за оценяване на адекватността на одитите, извършвани от нашите членове. Резултатите от това текущо наблюдение се предават на втората група, отговаряща за лицензирането. Тази група дава или оттегля правата за практикуване на одит на нашите членове и техните фирми на базата на тяхната почтеност и компетентност. Имаме решение за издаване на годишни лицензии така, че лице, което е било обучено и квалифицирано от нас за одитор трябва да подновява своя лиценз за одит ежегодно.

На трето място, ние гарантираме оперативната независимост на тези две звена от останалата част на професионалния орган. ИЕСШ счита за особено важно да гарантира независимостта и автономността на звеното за текущо наблюдение на одита от лицензираната фирма така, че то да може да работи обективно и без намеса и да предаде нашите задължения на Съвета за професионален надзор над счетоводството (СПНС). по тази причина считаме все повече, че останалата част от ИЕСШ ще изпълнява ролята на представител на своите членове.

Последната стъпка в този процес е гарантирането на добро познаване на своите членове-одитори. Под членове-одитори тук имам предвид онези лица и фирмите, в които те работят, които ще отговарят за извършването на одити и за които ИЕСШ ще носи отговорност пред СПНС. ИЕСШ е на мнение, че като регулатор ние трябва да сме близо до онези, които регулираме, но не толкова близо, че да нарушаваме независимостта на нашето Звено за текущо наблюдение на одита.

Последната стъпка е да се изгради малко, високо квалифицирано и уважавано Звено за текущо наблюдение на одита (ЗТНО). Открихме и продължаваме да се убеждаваме, че броят на наличните високо квалифицирани кадри е малък. Привличането и задържането на такива лица е скъпо и трудно и разходите за обучение са високи. Изграждането на това звено е, обаче, едната част от процеса. Важно е също да се гарантира (и това със сигурност е подхода на ИЕСШ), че ще се създаде и способ за преглед на качеството на работата на ЗТНО. В момента разработваме договорености с други институти за извършването “равностойна групова проверка” на работата на нашия ЗТНО екип. Считам, че тази последна точка е особено важна като начин за демонстриране на компетентност пред спорещи страни, както и да се учим от другите така, че да се разпространява най-добрата практика.

Споменах по-горе нуждата от отделни екипи – Звеното за текущо наблюдение на одита и група, отговаряща за лицензирането. Резултатите, получени от екипа на ЗТНО трябва да се споделят с екипа по лицензиране. ИЕСШ споделя виждането, че трябва да съществува близка връзка между ЗТНО и решенията на екипа по лицнзиране. Оперативната работа по текущото наблюдение и вземането на решения по лицензирането трябва да са колкото е възможно по-свързани. Тази последна точка, разбира се, повдига допълнителен въпрос по отношение на подхода на ИЕСШ в тази област. ИЕСШ споделя виждането, че трябва да бъде считан за справедлив и дори отдаден на одиторите, които регулира, но в същото време да е решителен в прилагането на техническите и етични стандарти. Ние, обаче, признаваме, че трябва да се поддържа баланс между глобяването или наказването на нашите членове, които са допуснали грешка, и гарантирането на обучението и компетентността на тези членове. Във всичко това, ние трябва също да приемем, че нашата работа като регулатор ще бъде предмет на наблюдение от органа за публичен надзор и в този случай СФО действа чрез СПНС.



РАЗСЛЕДВАНИЯ И НАКАЗАНИЯ

Виж стр. 10-13 от материала.

В тази област бих искал накратко да отбележа разделението на отговорностите по разследвания и наказателни мерки. Те са:

Разследваща и дисциплинираща роля на органа за публичен надзор.

Разследваща и дисциплинираща роля на ИЕСШ.

Отбелязах по-горе, че един от основните екипи в рамките на СФО е ССРД – Съвет за счетоводство, разследвания и дисциплина. Той е независим орган за разследвания и дисциплинарни мерки по отношение на счетоводители и/или одитори във Великобритания. Той се фокусира единствено върху това, което се определя като случаи от публичен интерес. За да ви помогна ще дам пример. Последният останал производител на двигатели, със собственици във Великобритания е MG Rover, наскоро изпадна в несъстоятелност. СФО, чрез различните си органи и по-специално ССРД, е бил включен и продължава да участва в разследването на ролята (ако има такава) на който и да е член на ИЕСШ (и това се отнася за всякакви членове, а не само одитори), които със свои неправилни действия са допринесли за краха на това дружество. Всеки член на ИЕСШ, които носи вина поради небрежност или неправомерни действия в ролята си на одитор, директор на фалиралото дружество или счетоводител, който е предоставил счетоводни услуги на MG Rover, би могъл да бъде разследван и наказан.

Ето защо, случаите от публичен интерес са тези със значение и включват дружества и/или организации, търгувани на фондова борса или повдигат въпроси от по-висока значимост за публичния интерес или икономиката.

Разследващата и дисциплинираща роля на ИЕСШ

Нашата разследваща и дисциплинираща система се задвижва при получаване в Института на оплаквания от страна на публиката, препратки от полицията, от данъчните власти или органите по приходите във Великобритания, други регулаторни органи и в резултат от наши собствени разследвания и наблюдения на процеси и проблеми.

Ние прилагаме системата на противопоставяне, основаваща се на нашата правна система на противопоставяне – просто независим съдия изслушва аргументите на две противопоставящи се страни, разглежда тези аргументи и прилага закона. Тази система е добре разработена и определено в САЩ дава основа на страхотни телевизионни предавания – вижте процеса срещу Майкъл Джексън – но вие ще трябва да обмислите внимателно дали това е най-добрата система, както и разпоредбите на вашето наказателно/гражданско право.

ИЕСШ има:

Комитет по разследванията

Дисциплинарен съд

Комитет по обжалванията.

Нашият Комитет по разследванията се състои от двама члена на ИЕСШ, (експерт-счетоводители) и не-членове или както ги наричаме членове от публичен интерес. Тяхното включване е предназначено или предвидено, за да демонстрира обективността и независимостта на нашия “дисциплинарен и разследващ процес” и да отговори на обвинението, че това е клуб, който се грижи за своите членове в противовес на обективен и сериозен регулатор на действията на своите членове.

Комитетът по разследванията е отговорен за разследването на обвинения, че наш член и дори обучаван е:


  • Виновен за непрофесионално поведение;

  • Извършил е професионалната си работа по такъв начин, че подкопава репутацията на Института; или

  • Действал е в нарушение на правилата на Института.

Когато Комитетът по разследванията реши, че може да има случай на непрофесионално поведение, той може:

  • Да реши, че по оплакването не трябва да има по-нататъшни последствия; или

  • Да предпочете подаването на официално оплакване до дисциплинарния съд на Института за пълно изслушване по случая.

В този смисъл ние се опитваме да направим разграничение между “полицейската” роля на разследването и дисциплиниращата или съдебна роля – тази на обвинението и/или наказанието.

Дисциплинарен съд

Ключовите характеристики на този дисциплинарен съд са:



  • Правото на безпристрастен съд.

  • Правото на адекватно обявяване на обвиненията.

  • Правото на отговор на тези обвинения.

  • Основно право на обжалване пред нашия Комитет по обжалванията или на отнасяне към граждански съд в Шотландия за т.н. съдебна ревизия.

Все повече ние установяваме, че нашата процедура за разследвания и наказания е много сложна, скъпа поради включването на адвокати, действащи от страна както на Института, така и на обвиняемия, и е предмет на значителни възражения и опити за отнасяне на въпросите до съда в Шотландия за процесуално оспорване от страна на членове на Института. Сблъскваме се с повишаването на сложността на процесуалните процеси и правила докато се опитваме да посрещнем тези предизвикателства и да гарантираме спазването на Европейската конвенция за човешките права.

Съвместно със СПНС ние обсъждаме въвеждането на допълнително ниво на разследване и решаване на спорове. Тяхната цел е да се фокусират върху по-маловажните въпроси, най-общо оплаквания от публиката относно липсата на адекватна услуга или некомпетентност. Това са случаи, които могат да не водят до сериозни нарушения на нашите правила поради небрежност, некомпетентност или нечестност. Обикновено това са случаите на лошо обслужване, таксуване в по-висок размер или дребни спорове. Нашата цел в тези случаи е да се опитаме да създадем неформални методи за разрешаване на проблема без намесата на юристи. Разбира се, ние оставаме бдителни поради възможността предметът на тези оплаквания да доведе до по-официално разследване и обвинителен процес.



Взаимоотношения на ИЕСШ с държавата

Виж стр. 14 от материала.

За нашите цели, Държавата се дефинира като СФО или в по-широк смисъл – правителството.

Регулаторните и дисциплинарни правомощия на ИЕСШ са определени от неговия устав, от това, което може с пълно основание да очаква от своите членове и от това, което покриват националното законодателство или законовите изисквания, във връзка с отношенията между определен член и ИЕСШ – неговата професионална организация. Държавата, в продължителен период от време е заемала позицията, че тя има правото, ако не задължението, да създава стандарти за работата на ИЕСШ, чрез ИЕСШ на неговите членове така, че да защитава публичния интерес. Докато тя дава почти пълна автономия на ИЕСШ да действа като образователен и квалифициращ орган, тя поддържа общите стандарти относно качеството на работа му, която е ако искате и условие, ИЕСШ след това да може да лицензира своите членове да практикуват като счетоводители или одитори. Новият независим орган по надзора се опитва от време на време да преразглежда стандартите, по които ИЕСШ работи и редовно да проверява ефективността, с която тези стандарти са спазвани от ИЕСШ в ежедневната си работа по обучението и лицензирането. Това е значителна промяна от предишното ниво на преглед на ефективността на Института беше по-малко официална, неструктурирана и по същество реактивна.

ИЕСШ променя своите действия като очаква проактивен преглед, текущо наблюдение и участие. Ние приемаме този подход като неизбежен и здравословен.

Виж стр. 15 – 24 от материала.



ОБУЧЕНИЕ И ИЗПИТИ НА СТУДЕНТИ

ИЕСШ има добре утвърден модел за обучение и последваща квалификация на студенти така, че да работят като счетоводители или одитори. Най-общо, този процес отнема три години като в изходната точка над 96% от нашите студенти са с университетска степен. Ние изискваме студентите ни да имат договор за обучение с признат работодател.

Под признат работодател разбираме индивид, който би приел сериозно задължението за обучение и надзор и който сам е квалифициран счетоводител/одитор, въпреки че не е задължително да е член на Института. Считаме наличието на договор за обучение за важно, тъй като според нас обучението е смес от учене или това, което може да се нарече обучение в класна стая и придобиване на практически опит като ученик на квалифициран и опитен практикуващ, който ще дава указания и ще осигурява достатъчно участие и практическа работа, за да се постигне задоволително ниво на практически опит.

Считаме за критична тази смес от теоретично обучение и практически опит. Крайното допускане до квалификацията на експерт-счетоводител зависи от постигането на образователни стандарти, които се демонстрират чрез полагане на изпити и предоставяне на образователен дневник, който се разглежда внимателно във всеки отделен случай, за да се докаже обхвата на извършената дейност и постигнатото необходимо ниво на опит.

Що се отнася до образованието, според мен е важно от самото начало да се отбележи следния контекст.

Във Великобритания, както и при други икономики, обслужващи основните капиталови пазари, ние вярваме, че счетоводната/одиторската професия се развива в редица степени или сегменти като всеки от тях представлява различно ниво на умения, образование, обучение и практически опит. Като се опитваме да избягваме оценяваща или покровителствена терминология, ние считаме, че тази гама от сегменти се движи от например, счетоводители на техническо ниво, през счетоводители с по-ограничено или основно ниво на професионални постижения и група от умения на най-високо квалифицираните лица, които се стремят да поемат най-сложните и тежки задачи от името на техните клиенти или корпоративни работодатели.

ИЕСШ взе решение и е важно да отбележим, че във Великобритания пазарът на предлагане обучение на студенти в който и да е от споменатите сегменти, е много конкурентен. Различни организации и институции се състезават да уверяват, че работодателите избират да обучават своите бъдещи счетоводители или техници-счетоводители при един от разнообразните институти/доставчици. В този контекст, ИЕСШ е избрал позиция да обучава онези счетоводители, които ще бъдат на върха на професията. Затова, ние умишлено поставяме високи изходни изисквания за образователно ниво, стандартите и скоростта на обучение са изискващи, а учебната програма е разработена така, че да отговаря на нуждите на основните международни счетоводни фирми, принадлежащи на “голямата четворка”, както и на фирми от средното ниво. Ние имаме възможност да си изберем тази позиция, тъй като общото предлагане на образователни услуги във Великобритания предлага пътища за образование и квалификация за всяко от нивата или сегментите, описани по-горе. Вие може да решите, че според вашето законодателство вие ще имате един единствен институт, който да предоставя образование и обучение за широка гама от услуги, изисквани от вашата страна и нейната икономика.

Следващите елементи на подход са, според мен, приложими при каквато и да е позиция - ограничена, както е с ИЕСШ, или по-широка, каквато вие може да изберете.



Програма

От особена важност за всяко начало е да се изработи програма. При подготовката на своята програма, ИЕСШ решава кои стандарти ще преподава. Напоследък ние преминахме от преподаване на счетоводство в съответствие с Общоприетите счетоводни принципи на Великобритания към система, базирана на МСФО. Ние очакваме все повече промени в нашата програма, когато международното покритие на счетоводните стандарти засегне нуждите на счетоводния/одиторски пазар на Виликобритания и ЕС.

След като сме определили програмата, ние работим много сериозно върху това кои предмети трябва да бъдат изучавани, за да изградим разбиране на тази програма. Считаме за важно предоставяме на нашите студенти необходимото, за да продължават да са в крак с тези промени. Затова много внимателно продължаваме да създаваме и разработваме методологии, чрез които те ще намерят отговори на проблеми, ще добият способност да използват източници като материали/стандарти и компютърни инструменти за търсене. Стремим се да предоставим на хората не само основно ниво на теоретични познания, но и инструменти, с които за изследват нови и сложни проблеми, както и да изградят способност да поддържат интерес към развитието.

В същия контекст, ние считаме за важна способността да се обединяват теоретичните познания, изискваните методологии за решаване на нови проблеми и способност за съсредоточаване върху резултатите, очаквани от пазара. Под очаквания на пазара разбираме предлагането на практически, търговски и съответстващи на нуждите решения на проблеми. Затова обединяваме теоретичните познания, анализа на данните и предоставянето на съвет и указания, които са не само технически коректни, съответстващи със закона, но и търговски обосновани. От основна важност са и въпроси като способността да се изготвят доклади, да се оценяват приоритетите и рисковете.

В допълнение към това, ние считаме също, че друг ключов въпрос за разглеждане трябва да бъдат необходимите методи на преподаване и изпитване, както и практическото качество на методите на преподаване и обучение.

Може да е полезно да се разгледат и двете.

Чрез проверката на резултатите от нашето обучение по отношение на работата на нашите студенти ние можем да направим обща преценка за адекватността на нашия материал за обучение и прилаганите методи. Тази оценка се прави по отношение на отделния студент.

В този смисъл, ние последователно следим структурата и вида на нашите изпити. Това, според мен, има два аспекта:



  • От едната страна е структурата на изпита. Дали той справедливо и ефективно проверява доколко студентът разбира отделните категории, както и комбинацията от умения, които считате за важни, и

  • От другата страна е ефективността на нашата система за оценяване и контрол.

Нека да разгледам първия от тези въпроси.

Нашият стремеж е да се оцени адекватността на нашите изпити с помощта на външен преглед на равностойна основа по отношение на това дали изпитът представлява разумен и задоволителен метод за проверка на компетентността на индивидуалния кандидат по отношение на нашата програма. В допълнение, обаче, ние преценяваме дали видът и структурата на изпита представляват адекватен тест на способността на нашите кандидати да комбинират теоретични познания, практически опит, способност за анализ на данни и за изработване на търговски приемлив краен продукт. Затова обмисляме, например, да използваме изследването на подробни казуси, чрез които да проверяваме широка гама от отделни предмети, включени в общата ни програма.

Отворени сме също към постиженията в образователната област изобщо и конкретно по отношение на промените и разработките в техниката на изпитване.

По отношение на втория аспект, а именно контрола, основната ни цел е да гарантираме справедливостта и последователното прилагане на нашия процес на контрол като по този начин да избегнем рисковете за репутацията на Института..

Това означава да се стремим да изградим екип от квалифицирани и компетентни изпитващи, които са напълно и всестранно подготвени за оценяване на изпитните работи.

Оценените изпитни работи след това се обработват за статистическа последователност и отклонения на базата на случайна извадка и работите, при които оценката изглежда крайна се преглеждат отново и се оценяват повторно. Това е по необходимост опростената версия на много сложен и подробен процес, който се извършва под натиска на времето. Той отразява допълнителен фактор и това е качеството на обучаващия екип по отношение на подготовката на материали, прилаганите методи и хората, отговарящи за представянето на учебния материал. Отново фокусът се поставя на качеството, практическия опит, непрекъснат преглед на изпълнението и повтарящо се обучение. Извън това, качеството на вида на програмата, методите на обучение и подготовката на учебен материал, ние приемаме като важни градивни елементи.



НАБОР НА ПЕРСОНАЛ И СТРУКТУРА НА КОМИТЕТИТЕ

Виж страници 25, 29, 30 от материала. Основната организационна структура на Института показва главните функционални отдели и в рамките на тези отдели – отговорностите, специфичните задачи и областите върху които са съсредоточени усилията.

При членска маса от 16,000 и студенти/обучаващи се около 2,750 души, Институтът разполага с персонал от 150 души (еквивалент при работа на пълен работен ден). Тези цифри показват това, което по отношение на Великобритания, е уникална ситуация, при която ИЕСШ продължава да ангажира своите преподаватели и лектори, много от които работят на непълен работен ден или сезонно.

В много области ние оценяваме като трудни предизвикателствата по намиране и обучение на квалифициран персонал. Вече подчертах по-горе, трудностите са свързани с добре обучен състав, който може да работи по въпроси в сферата на регулирането. Задържането на хора, които стават много ценни за комерсиалния пазар, е твърдо предизвикателство. Опитваме се да използваме факта, че работата за Института за няколко години в много случаи представлява отлично допълнение към биографията на лицето при връщането му с сферата на практиката или на пазара.

За всеки от отделите, споменати по-горе, от организацията на Института работата се следи от това, което наричаме “оперативен съвет”. Този съвет включва изявени членове от нашите, както и технически експерти и лица от публичен интерес, които са там, за да демонстрират, че продължаваме да изпълняваме всички свои дейности в интерес както на нашите членове, така и на широката публика. Под този оперативен съвет са разположени редица комитети от специалисти, които са съсредоточени върху конкретни нужди на нашите различни членове, например, Комитет по търговското законодателство, Комитет по практиката на несъстоятелност и Комитет на общопрактикуващите.

По отношение на специфичните експерти, участващи в тези оперативни съвети, много добър пример е нашият Съвет по образованието.

Този Съвет се състои от старши членове на екипа по обучение на Института – известни членове от практиката, независими академични кадри, представители на органа на студентите/обучаваните и мениджъри по обучението от основни счетоводни фирми във Великобритания.

Под тези оперативни съвети ние поддържаме редица от комисии на специалисти.

Като използваме за пример екипа по регулиране и съответствие с изискванията, вече трябва да сте забелязали моята препратка към Комитета за разследвания, Дисциплинарния съд и Комитета по обжалванията.

Бихме поддържали също комитети, които да се съсредоточат върху, например, развитието на търговското законодателство, комитети, които да извършват прегледи на специализирани части от нашите членове, например, това което наричаме Комитет на общопрактикуващите, чиито интереси биха се насочили към наши членове, които работят в или притежават малки счетоводни фирми. Отново се стремим да попълним тези комитети с членове, които проявяват специален интерес по конкретните въпроси, както и външни лица, които могат да предоставят конкретна експертиза.

От наша страна ние считаме, че тази структура предлага редица предимства:

- Поддръжката и разработването на високи стандарти на обмислено ръководство.

- Възможността за проследяване и коментари, както и предоставянето на съвети на нашите членове по отношение на продължаващите промени и развитие в областта на общото регулиране на одиторската и счетоводна практика, най-добрата практика и законодателното развитие;

- Възможността за поддържане на контактите с членовете ни в широк мащаб, предоставя представителство и влияние върху правителството и регулаторите от най-висок ранг, и

- Предлага възможности за развитие за членовете на професията, за връзките им с други лица и изграждането на тяхна собствена експертиза.

ИЗВОДИ

По необходимост, това бе широко обхватен и опростен преглед на това, което представлява поредица от сложни и взаимно свързани теми.



ИЕСШ счита, че се намира в период на интензивна промяна, следваща добре документираните предизвикателства към позицията на общата счетоводна и одиторска професия. В много случаи, промените отбелязани по-горе, са в процес на продължаваща работа. Ето защо, те предлагат само един от възможните подходи към сложната задача и това е наистина подход, който значително се влияе от обстоятелствата, историята и традициите на пазара във Великобритания. Докато можете да приемете, че съществуват много примери, които дават завладяващи и убедителни модели за приложение в други области, способността да се изберат най-добрите от многобройните източници така, че да се намери решение, подходящо за дадена област, регион или нация вероятно е поразителна. Нуждата да се признае задължението за непрекъснато ревизиране, промяна и адаптация е също така поразителна. Като прави това, обаче, ИЕСШ възприема виждането, че има вечни качества и ценности, които са така валидни и днес, както са били преди 150 години. Мога да ги обобщя по най-добрия за вас начин като цитирам мотото на ИЕСШ, което на латински звучи като Quaere Verum или Търси истината! Ние вярваме, че като Институт, съсредоточен върху предоставянето на нашите бъдещи членове образователни и практически стандарти, заедно с етичната им подплата и когато е необходимо, дисциплинарните мерки на Института, правим това, за да гарантираме, че те без страх или без лична полза търсят и казват истината, и че това е и ще бъде същината на одита днес и утре.


Каталог: INTECAADVPRO -> Resources -> 1934132-1134768381626
1934132-1134768381626 -> Доклад върху спазването на стандартите и кодексите (дсск) република естония счетоводство и одит
1934132-1134768381626 -> Материал за предварително четене
Resources -> Кодекс на мфс и Описание на задълженията на членуващите организации
Resources -> Tricia O’Malley Член на Съвета на смсс
Resources -> Съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент Западните Балкани и европейската интеграция
Resources -> 521 Средства на клиента и инвестиционни инструменти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница