Презентация на програмния софтуер „Prezi. VIII. Методи и похвати: Обяснение, беседа, игрови похвати, самостоятелна работа. IХ. Интегративни връзки: Музика, бел



Дата18.05.2022
Размер0.56 Mb.
#114282
ТипПрезентация
Нов Microsoft Office Word Document(1)
Свързани:
БЕЛ–пкс

ІІ.Тема: „Геометрични фигури и форми.”


ІII. Ядро: Равнинни фигури и форми
IV. Цел: Формиране на елементарни математически представи за геометричните фигури триъгълник, квадрат и кръг.
V. Задачи:
1. Обобщаване на знанията за геометричните фигури.
2. Групиране на фигурите, чрез нагледно-практически похвати (до два признака).
4. Развитие на зрително-моторната координация.
VІ.Очаквани резултати:

  • Разпознава и назовава геометричните фигури кръг, квадрат и триъгълник.

  • Разпознава кръга, квадрата и триъгълника в заобикалящата действителност.

  • Съотнасят предмети с кръгла, квадратна и триъгълна форма по даден признак.

VII. Методически материали: игра „Намери своята къщичка“, игра „Покажи същата карта”, демонстрационен и оперативен материал (картонени шаблони на геометрични фигури - формат А4, еблеми, танграма ). Презентация на програмния софтуер „Prezi“.
VIII. Методи и похвати: Обяснение, беседа, игрови похвати, самостоятелна работа.
IХ.Интегративни връзки: Музика, БЕЛ.
Х.Ход на ситуацията:
1.Емоционална нагласа: Децата се въвеждат с подвижна игра „Влак“. Използвам играта, за да събудя интереса на децата с цел плавен преход към темата на педагогическото взаимодействие. Затвърдяване познанията за посоки и направления. Затвърдяване умението за поредно броене.
Децата са наредени в колона по един , хванати за рамената . Движат се в различни посоки и фигури , пеейки текста. Прави се анализ, прави се беседа с децата, като ги оставям сами да достигнат до извода за геометричните фигури, използвам насочващи въпроси с цел формулиране на правилен отговор.
2. Плавно поставяне на темата: След въвеждане на темата се прави актуализация на знанията, чрез показ на геометрични фигури. Децата разпознават, назоват геометричните фигури според техните признаци.
3. Ситуацията продължава подвижна игра „Намери си мястото”, Децата се преброяват от едно до четири , последователно , до свършване на децата . На всяко дете поставям емблема със съответния номер /емблеми с номера от едно до четири/.
На четири места в занималнята са поставени цифрите от едно до четири , по една цифра във всеки ъгъл. Децата извършват различни движения с музика разпръснато. При сигнал всяко дете , според номера на емблемата си , открива и отива в „ своето място„ със съответния номер . Така във всяко определено място се събират деца с еднакъв номер. В местата на групите, върху масички има геометрични фигури , еднакви за отделните групи. Децата вземат по една фигура . Определят и назовават геометричните фигури. Поставят знака на своята група пред нея – голяма геометрична фигура. По едно или две деца от групата правят описание на фигурата , като я държат в ръка. Играейки играта децата усвояват по-добри умения да разпознават геометричните фигури. Чрез провеждането на тази игра, аз придобивам представа за индивидуалното умение на всяко дете да разпознава и открива фигурите.
4. Правя частичен анализ. Децата заемат местата си по масите като насочвам вниманието им към предварително подготвената презентация на Prezi. Prezi позволява да се създаде презентация в движение от всеки компютър. Програмата разполага с повече и по интересни възможности, привличаща детските очи презентация.
В презентацията съм поставила слайд, на който децата да откриват предмети с триъгълна форма. Това затвърдява знанията им за триъгълник. Развива тяхното въображение, мислене и концентрация. Децата на тази възраст имат нагледно образно мислене и това е едни добър начин ние да го развиваме.
По същия начин имат да откриват предмети и с кръгла форма, но и задачата им е и да ги изброят и да ги свържат към числото, на което отговарят.
Следващата задача пред децата е да разграничат геометричните форми по два признака, да ги отброят и сравнят. Трябва да открият и коя геометрична форма е образувана от геометрични фигури. Това ще затвърди още повече знанията за геометричните фигури и форми.
След макар и кратката но ефективна работа с Prezi, преминаваме към следваща игра „Покажи същата карта”. Тя има за цел да затвърди уменията на децата за количествено броене и съотнасяне. Децата извършват движения в разпръснат строй. При сигнал всяко дете си взима по карта от „пазара” . В същото време поставям карти от същия вид в четири различни места в занималнята. Децата търсят , намират и се подреждат в редици с еднакви карти в редица . Обясняват защо са отишли точно в тази група , кое е числото на групата според броя на фигурите и показват цифрата на числото й . Децата взимат само по една карта . Оставят картите на определено от учителката място. Играта се повтаря няколко пъти.
След приключване на играта децата получават похвали и преминават към самостоятелна работа танграм.
ХІ. Рефлексивен анализ: След приключване на ситуацията децата са емоционално заредени от преминалите игри. Те свободно определят предметите поне по един признак и разпознават всички геометрични фигури и форми.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница