Приети с решение на общото събрание на съдиите, проведено на 15. 02. 2017 г. В районен съд Мездра се използва Система за автоматично разпределяне на дела (синс), изработена съгласно Решение на Висш съдебен съвет от 16. 12. 2015 г



Дата30.11.2018
Размер83.5 Kb.
#106336
ТипРешение
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

РАЙОНЕН СЪД – МЕЗДРА



Вътрешни правила за случайно разпределение на делата в Районен съд Мездра
Приети с решение на общото събрание на съдиите, проведено на 15.02.2017 г.
В Районен съд Мездра се използва Система за автоматично разпределяне на дела (СИНС), изработена съгласно Решение на Висш съдебен съвет от 16.12.2015 г.

В съда се ползват всички предимства на системата, а именно:



  1. Идентификация на разпределящия;

  2. Невъзможност за манипулиране на избора;

  3. Възможност номерът на делото да се генерира автоматично от програмата;

  4. Равномерност на натоварването при разпределението на делата и възможност да се групират „типове" дела — по вид, предмет или прогнозна трудност;

  5. Възможност избора да се извърши по четири начина:

  • случайно;

  • по дежурство;

  • по определен докладчик;

  • без участието на определени съдии;



Достъпа до програмата е през Интернет при наличие на електронен подпис от страна а потребителя.
I. Достъп до програмата имат административният ръководител, а при негово отсъствие определените със заповед на адм.ръководител на съда районни съдии.
ІІ. Всеки един от разпределящите съдии има собствена парола, с която се осъществява достъп до програмата при всяко конкретно разпределяне на дела. По този начин за всеки конкретен случай на разпределяне на дело е известно кое лице е извършило действията по определяне на докладчика.
III. При всеки случай, в който определен от програмата съдия докладчик по конкретно дело, следва да бъде заменен поради някое от посочените в ПАС основания /както при отказ от направения избор при първоначално разпределяне на делото, така и при последващо въвеждане номера на дело с цел смяна на определен докладчик/, програмата изисква преди определяне на новия докладчик, да се посочат причините, поради които се извършва новия избор. Посочените мотиви за новия избор автоматично се записват в „Протокол за избор на докладчик", като се отразяват датата и часът на всяко действие. Протоколът се съхранява в архива на програмата.
ІV. Делата са разпределени в групи в зависимост от тяхната "прогнозна трудност" според спецификата на отделното производство, като по този начин се изравнява натоварването на отделните съдии при разпределянето на делата.

1/

.


Гражданските дела са разделени както следва :
1. При Граждански дела са обособени следните групи

1.1. ГР.Д. - Граждански дела

1.2. Граждански дела по чл.50 СК и по Закона за закрила на детето

1.3 ГР.Д. – АДМ. - Дела от административен характер

1.4. ГР.Д. от Н.съдии - Граждански дела за разглеждане от наказателни съдии .

1.5. ГР.Д. - Граждански дела делби;

1.6. Граждански дела по чл.108 от Закона за собствеността
2. При Частни граждански дела са обособени следните групи.

2.1.Ч.ГР.Д. - Частни Граждански дела

2.2.Частни Гр.дела - заповедно производство по чл. 410 ГПК.

2.3.Частни гр.дела - разрешения по СК, по ЗГР и др.


В групи -1.1, 1.3 и 2.1 участват всички съдии от гражданското отделение при натовареност 100%, а председателят при 80%.

В група 1.2 Граждански дела по чл.50 СК и по Закона за закрила на детето участват всички съдии от гражданската колегия при 100% натовареност.


3100 Мездра, ул.”Св.Св.Кирил и Методий” № 21

тел: 0910/9-25-48 факс: 0910/9-27-65 http://mezdra.court-bg.org


В група 2.2 Частни Гр.дела - заповедно производство по чл.410 ГПК участват всички съдии от МРС при 100% натовареност.

В група 2. 3.Частни гр.дела - разрешения по СК, по ЗГР и др . участват всички съдии от МРС при 100% натовареност.

В група 1.4. ГР.Д. от Н.съдии, участват всички съдии от наказателната колегия при 100 % натовареност. Използва се за всички видове граждански и частно граждански дела, по които всички съдии от гражданската колегия не могат да се произнасят по обективни причини.
Наказателните дела са разделени както следва:
1. Наказателните дела от общ характер /НОХД/ са обособени в следните групи:

1.1 НОХД


1.2 НОХД Споразумения и

1.3 НОХД с повишена трудност - С повече от двама подсъдими или с голям обем доказателства


2. При Административно-наказателните дела /АНХД/ групите също са три:

2.1 АНХД, включва производства по УБДХ и по ЗООРПСМ, както и по жалби срещу наказателни постановление, с изключение на тези по ЗДвП.

2.2 АНХД – чл.78а НК – предложения по чл.78а НК

2.3 АНХД –ЗДП – по жалби срещу наказателни постановления по ЗДвП



3. Наказателни дела от частен характер – НЧХД
4.Частните Наказателни дела / ЧНД/ също са обособени в три групи:

4.1 Частни Наказателни дела - ЧНД

4.2 Частни наказателни дела – ЧНД мерки

4.3 Частни наказателни дела – ЧНД по дежурство


5. НД от гр.съдии - Наказателни дела за разглеждане от граждански съдии
Във всички групи от АНХД, НОХД, НЧХД, както и в групи 4.1 и 4.2 участват съдиите от наказателното отделение при 100% натовареност.

В група 4.3 ЧНД по дежурство участват всички съдии от МРС при 100% натовареност.

В последната група НД от гр.съдии - Наказателни дела за разглеждане от граждански съдии, участват всички съдии от гражданската колегия при натовареност 100%. Използва се за всички видове наказателни дела, с
3100 Мездра, ул.”Св.Св.Кирил и Методий” № 21

тел: 0910/9-25-48 факс: 0910/9-27-65 http://mezdra.court-bg.org


изключение ЧНД по дежурство, по които всички съдии от наказателната колегия по обективна причини не могат да формират състав.
V. Постъпилите дела в деловодствата на съда /Гражданско и Наказателно/ се разпределят чрез софтуерния продукт два пъти дневно. С оглед спецификата на някои производства, същите се разпределят непосредствено след регистрирането им от деловодителите. Програмата изисква задължително посочване на входящия номер на книжата, посочен от регистратурата при постъпването им в Районен съд Мездра. С оглед изключване на всякакво съмнение и възможност за манипулация, разпределението се извършва хронологично по реда на постъпването им.
VI. Бързите производства се разпределят по същия ред непосредствено след постъпването им и регистрирането им в деловодството.
VII. СЛУЧАЕН ИЗБОР: Преди избора на докладчик се извършва избор на година (по подразбиране е зададена текущата) и група дела,както и посочване (или автоматично генериране) на номера на делото. След това се извършва избор на докладчика (измежду предварително зададените съдии, разглеждащи делата от съответната група). Програмата разпределя всяко дело при режим на "СЛУЧАЕН" избор. Не се допуска манипулиране на избора. Всички дела се разпределят на случаен принцип, с изключение на случаите, предвидени в т.ХVІ от настоящите правила.
VIII.Невъзможно е определяне на нов докладчик, без посочване на мотивите за това. Посочените от разпределящия основания за новия избор автоматично се записват в "Протокол за избор на докладчик", в който се отразяват и датата и часът на всяко действие.


  1. При разпределението на бързи производства и други видове дела, изискващи кратки срокове, с оглед спазване на процесуалните срокове се изключват съдиите, които отсъстват 3 или повече дни, поради ползването на отпуск или друга обективна причина.




  1. Промяна и преразпределение на определения съдия докладчик по гражданските и наказателни дела се прави при отвод на този съдия докладчик или друга обективна причина, налагаща продължително отсъствие, като причината за преразпределение задължително се вписва от разпределящия.




  1. Всеки от съдиите освен да присъства при разпределяне делата на случаен принцип може и да получава информация от статистиката по делата, която се съхранява в електронната програма.

3100 Мездра, ул.”Св.Св.Кирил и Методий” № 21

тел: 0910/9-25-48 факс: 0910/9-27-65 http://mezdra.court-bg.org


  1. При разпределянето се пускат съответните протоколи, които се подписват от съдията, извършил разпределението, като се отбелязва неговото име.




  1. Протоколите от извършеното разпределение се съхраняват на електронен и хартиен носител, като на хартиен носител се прилагат към съответното дело.


ХІV.Програмата дава възможност да се видят статистически данни за разпределените дела за целия период на използване, но те са информативни.
ХV. Програмата съхранява Архив за текущата или по-стара година, която може да се отпечата за информация изцяло или отчасти.
ХVІ.ОСОБЕНИ РЕЖИМИ на избор на докладчик:



  1. Прилагане на опция “по дежурство” – делата се разпределят на дежурния съдия по утвърдените месечни графици

Дежурствата в съда са организирани с общ месечен график, който се утвърждава в началото на всеки месец. Както в работните, така и в почивните дни дежури само един съдия без разделение по колегии.

В групите 1.2 НОХД Споразумения и 4.2 Частни наказателни дела – ЧНД мерки, опцията “по дежурство” се използва само в случаите, когато в деня на внасянето им е дежурен наказателен съдия.

При молби по ЗЗДН опцията “по дежурство” се използва само в случаите, когато в деня на депозирането им е дежурен граждански съдия

По делата при разпределението, на които е използвана тази опция задължително се прилага копие от утвърдения график.



2. Прилагане на опция “не участва”
2.1 При отсъствие на съдия по обективни причини – ползване на платен годишен отпуск, отпуск по болест и продължителна командировка

2.2 При отмяна / обезсилване на съдебен акт и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав, делото се разпределя на случаен принцип, като не участва съдията, постановил отменения/обезсиления съдебен акт.

2.3 При отвод на съдия

2.4.При разпределение на производствата по чл.243 НПК против постановление за прекратяване на наказателното производство се изключват съдиите, произнесли се с определение по чл.243, ал.5, т.1-т.3 НПК по същото досъдебно производство, касаещо същото деяние и същите страни

3100 Мездра, ул.”Св.Св.Кирил и Методий” № 21

тел: 0910/9-25-48 факс: 0910/9-27-65 http://mezdra.court-bg.org

2.5. При разпределяне на постъпило за образуване НОХД, по което спрямо подсъдимия и/или подсъдимите е била взета мярка за неотклонение „задържане под стража” в рамките на досъдебното производство, от случайното разпределение на това дело се изключва съдията-докладчик, който е постановил определение по смисъла на чл.29 ал.1 б.”г” от НПК;

2.6 при други законови основание


3.прилагане на опция “определен” докладчик

3.1. При постановяване на разпореждане от съдия-докладчик по чл.249, ал.2 вр. с чл.248, ал.2, т.З от НПК и определение в открито заседание по чл.288, т.1 от НПК за прекратяване на съдебното производство и връщане делото на прокурора за допълнително разследване, при следващо внасяне на делото от прокуратурата, то се разпределя на първоначално определения на случаен принцип докладчик;

3.2. При връщане, след инстанционен контрол, на отменени
прекратителни определения, в това число за изпращане по подсъдност или определения след повдигнат спор за подсъдност, за продължаване на съдопроизводствените действия делото се разпределя на първоначално определения докладчик

3.3. При постъпване на искания за групиране на наказания по чл. 306 от НПК, делото се разпределя на докладчика, постановил последната присъда или одобрил последното споразумение;

3.4. ЧНД по реда на чл.65 ал.1 от НПК за изменение на мярка за неотклонение „задържане под стража”, се възлагат на съдията, взел първоначалната мярка за неотклонение "Задържане под стража" по чл.64 НПК:

3.5. При едновременно постъпили няколко дела с едни и същи страни – първото делото се разпределя на случаен принцип, а следващите на първоначално определения на случаен принцип докладчик

3.6. При разделяне на производство по обективно съединени искове, новообразуваното производство по отделните искове се разпределя на първоначално определения докладчик
XVIII. При маркиране на повече от едно име при режимите "по дежурство" или ''определен докладчик”, разпределянето на делото се извършва измежду маркираните съдии, но пак при спазване на принципа на случайността (невъзможно е да се предвиди или да се манипулира изборът). Гаранция за предотвратяване на злоупотреби с използването на особените режими на разпределяне на делата е обстоятелството, че при избор на режим "определен докладчик" или "без участие" на конкретен докладчик, преди разпределяне на делото програмата изисква посочване на основанието за това.Посочените причини се вписват в протокола за съответния избор и се съхраняват в архива на програмата.

3100 Мездра, ул.”Св.Св.Кирил и Методий” № 21

тел: 0910/9-25-48 факс: 0910/9-27-65 http://mezdra.court-bg.org
При поискване на съдия докладчик, разпределящият делата предоставя информация за извършеното такова.
XІX. Допълнителни разпоредби:
§1. Изменение и допълнение на настоящите правила се извършва по реда на тяхното приемане.

§2. Настоящите правила могат да бъде изменяни и допълвани при промяна на изискванията и задълженията, произтичащи от нормативни или структурни промени.


При изготвяне на вътрешните правила за случайно разпределение на делата в Районен съд - Мездра са използвани следните документи:

1. Правилник за администрацията в съдилищата /ПАС/;

2. Ръководство за работа със Системата за автоматично разпределяне на дела;

3.Единна методика по приложението на принципа за случайно разпределение на делата в районните, окръжните, административните, военните, апелативните и специализираните съдилища, приета с Решение на ВСС по протокол № 57/ 04.12.2014 г., изм. с Решение на СК на ВСС по Протокол № 1/10.01.2017 г.;

4.Указания за работа с деловодна система САС на ИО – Варна.

Изготвил:

Ст.Лалова - ЧР

3100 Мездра, ул.”Св.Св.Кирил и Методий” № 21



тел: 0910/9-25-48 факс: 0910/9-27-65 http://mezdra.court-bg.org


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница