Приложение 1 Хронологична справка



Дата10.02.2018
Размер60.92 Kb.
#57201





Приложение 1
Хронологична справка

На 08.09.2017 г. Столична община изпраща покана до Коалиция „За да остане природа в България“ (файл 1) за излъчване на представител, който да участва в комисия по приемане на маркираните дървета към „Инвентаризация и експертна оценка на растителността в лесопарковата част на Борисовата градина“. На 27.09.2017 г. СО е информирана, че в комисията представител от Коалиция „За да остане природа в България“ ще бъде Зорница Стратиева, а представител на БДЗП – Димитър Градинаров.


На 6.10.2017 г. (петък) следобяд членовете на Комисията са информирани, че първото заседание ще се проведе на 9.10.2017 (понеделник) в 16.30 ч. (файл 2) в Столична община. До и по време на заседанието не са предоставени никакви предварителни материали на Комисията за запознаване с обекта на приемане.
На 09.10.2017 г. в Столична община се провежда заседанието на Комисията, назначена със Заповед на Кмета на Столична община. Комисията е в следния състав:

- Председател - проф. Иван Палигоров от Лесотехническия университет.

- ланд.арх. Димитър Данчев – директор на дирекция „Зелена система” на СО;

- инж. Павлик Ковачев – гл.експерт в дирекция „Зелена система” на СО;

- инж. Тодор Тодоров – директор на ОП“Общински земи и гори“

- ланд.арх.Милена Васева – директор на ОП „Паркове и градски градини“

- инж. Емил Ракъджиев – представител на Изпълнителна агенция по горите към Министерство на земеделието и храните;

- доц. д-р Ивайло Величков – представител на Институт за гората към Българска академия на науките

- инж. Зорница Стратиева – представите на Коалиция „За да остане природа в България“

- Димитър Градинаров – представител на Българско дружество за защита на птиците.


Въпреки че Борисовата градина е паметник на културата, представители на Министерство на културата (Националния институт за недвижимо културно наследство) не са включени и не присъстват.

По време на заседанието Комисията е информирана, че в срок до 16.10.2017 г. трябва да приеме 489 маркирани дървета в обект 1 на Борисовата градина. С оглед на краткото време, членовете на Комисията молят представителите на Столична община да осигурят материали за запознаване с обекта като задание за инвентаризация на Борисовата градина, инвентаризационен опис, таксационни описания и карта на обекта за планираните дейности в Борисовата градина. Комисията взема решение да обходи маркирания терен, за да даде своето становище по отношение маркираните дървета за сеч още на следващия ден. Материали за извършената инвентаризация са предоставени по електронен път в края на работния ден на 9.10.2017 г. (файл обяснителна записка, 3.2 и 3.3)


На 10.10.2017 г. назначената Комисия обхожда част от обект 1 на Борисовата градина, в който са маркирани дърветата за сеч. Констатирани са прекалено много маркирани за сеч дървета, в резултат на което комисията обсъжда дали всяко дърво с марка е правилно преценено да бъде отсечено. В хода на проверката се поставиха редица въпроси за всяко видяно дърво като дали представлява реална опасност за гражданите, на какво разстояние отстои от пътеките, дали е сухо, полусухо. Тъй като голяма част от обходените дървета не отговаряха на тези изисквания, членовете на Комисията решиха да се обединяват около идеята да се разпишат критерии, по които да се извърши и приеме маркирането на дърветата в обект 1 на Борисовата градина.
На 12.10.2017 г. на членовете на Комисията е изпратен чернови вариант на становището от проверката на Комисията на маркираните дървета за сеч, съдържащо критериите за обезопасяване и премахване на дървета в Борисовата градина.
На 16.10.2017 г. членовете на Комисията подписват становището (файл 4), което по-късно се изпраща до Комисията за опазване на околната среда, земеделие и гори към Столичен общински съвет.
След внасянето на становището на Комисията с критериите за определяне на дървета за премахване и обезопасяване, от Коалиция „За да остане природа в България“ и БДЗП настояват за среща с председателя на Комисията за опазване на околната среда, земеделие и гори към Столичен общински съвет, от която зависи приемането на критериите за сеч в Борисовата градина. Инициирането на срещата с председателя на Комисията за опазване на околната среда, земеделие и гори към Столичен общински съвет е в подкрепа на предложените критерии със становището на Комисията по приемане на маркираните дървета и определяне на допълнителните дейности за планираните действия в Борисовата градина от страна на Столична община.
На 25.10.2017 г. от Коалиция „За да остане природа в България“ и БДЗП входират допълнително становище по повод планираното премахване и обезопасяване на голяма част от дърветата в Борисовата градина въз основа на изготвена „Инвентаризация и лесопаркова експертна оценка на „Княз Борисова градина“ в подкрепа на критериите и във връзка с допълнителните дейности за планираните действия в Борисовата градина като определяне на биотопни дървета, оставяне на мъртва дървесина, начини на премахване на дървета, информираност на гражданите, компенсаторни мерки и др.

(прикачен файл 5)


На 26.10.2017 г. се провежда среща между Коалиция „За да остане природа в България“, БДЗП и председателя – г-жа Лорита Радева и зам-председателя Анна Стойкова на Комисията за опазване на околната среда, земеделие и гори към Столичен общински съвет в подкрепа значимостта за приемане на предложените критерии за премахване дървесно-храстова растителност в Борисовата градина, определяне на биотопни дървета, оставяне на мъртва дървесина в Борисовата градина, включване на лицензирани арбористи в работата по обесопасяване на дърветата и информираност на гражданите за предстоящите мероприятия. По време на срещата г-жа Радева направи следните важни изявления:

1. Няма да позволят нито едно немаркирано дърво да бъде отсечено;

2. Дискусиите около сечите обхващат само сухи, гнили и опасни дървета в първия участък, но принципно общината цели да разшири обхвата на сечите, защото според инвентаризацията дърветата са твърде нагъсто и трябва да бъдат разредени. Разреждането на дърветата е предмет на Закона за горите, който е неприложим за Борисовата градина;

3. НПО, участващи в Комисията за приемане на маркираните дървета ще са гаранцията на общината, че всичко е направено както трябва.


По време на срещата Коалиция „За да остане природа в България“ и БДЗП са информирани, че Комисията за опазване на околната среда, земеделие и гори към Столичен общински съвет ще заседава открито по повод становището с критериите на Комисията по приемане на маркираните дървета на 31.10.2017 г.
В периода 26-30.10.2017 г. доброволци на Коалиция „За да остане природа в България“ картират всички маркирани дървета в Борисовата градина. Установено е, че са маркирани 844 дървета, от които за сеч са маркирани 733, а за кастрене –110 и едно едновременно за кастрене и за сеч. (Приложени карти).
На 31.10.2017 г. се проведе открито заседание на Комисията по околна среда към общината, на което бяха обсъдени предложените критерии. Г-жа Радева започна изказването си с това, че комисията от своя страна не е съставена с мандат да разработва критерии, а да приеме работата за маркираните дървета и поради това комисията не си е свършила работата. Тя открито и доста упорито критикува критериите, като ги нарича субективни, и неотговорящи на решението на общината. Според нея в решението на общината има заложени критерии за дърветата, които следва да бъдат отсечени; че изготвената инвентаризация също включва критерии и маркирането и сечите трябва да бъдат ръководени от критериите и резултатите на инвентаризацията. Атакувани бяха текстовете „по преценка на маркиращия лесовъд“, както и предложените мероприятия извън 25-метровата зона. Директорът на Зелената система, който е член на Комисията по приемане на дърветата не защити критериите, но не пропусна да отбележи, че има свое мнение за тях. Важни изказвания от страна на общинските съветници по време на срещата: един от съветниците искаше назначаването на зоолог в общината, защото на птиците също трябва да се обърне внимание (в отговор заместник-кметът по екологоя Йоана Христова каза, че именно затова са се обърнали към БДЗП; реплика от страна на съветника бе, че това все пак е НПО, а им трябва щатен зоолог); той също иска да види маркираните дървета на карта; общински съветник иска да знае броя на маркираните дървета; трети общински съветник споделя, че по негово виждане авторите на инвентаризацията не искат да поемат отговорност за предвижданите сечи в Борисовата градина. Тъй като комисията към Столична община не успя да вземе решение, ще продължи заседанието си идната седмица.
В коалицията „За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация “Биоразнообразие”, Грийнпийс България, Екологично сдружение „За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение „Байкария”, Сдружение „Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли”, „Граждани за Рила” и WWF Дунавско–Карпатска програма България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи. http://forthenature.org


Каталог: images -> messages
images -> 1 среща: 2 среща: 3
images -> Дата Място
messages -> Marina Stefanova is Director "Sustainable Development" of the un global Compact Network Bulgaria. She has a PhD on Social governance -specialty "Corporate social responsibility"
messages -> Лаборатория за публични политики Гражданско образование и политическо участие
messages -> Конкурса „ Ние рисуваме врабчета" Настоящите официални правила уреждат условията за участие в конкурса за рисунка „Ние рисуваме врабчета"
messages -> Конкурс за най-добър бизнес план на неправителствена организация тази година са: г-жа Виктория Блажева


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница