Приложение №1 техническа спецификация на автоматизирана система за оповестяване (асо)



Дата22.10.2018
Размер120.57 Kb.
#92585



ПРИЛОЖЕНИЕ № 1

ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ
на
АВТОМАТИЗИРАНА СИСТЕМА ЗА ОПОВЕСТЯВАНЕ (АСО)


АНОТАЦИЯ
Документът задава целта, предназначението, структурата, общосистемните показатели, характеристиките, технологията на функциониране и изискванията към техническото и програмното осигуряване на АСО на министерството.

АСО да бъде изцяло базирана на съществуващата в момента технология на телефонните централи на министерството в неговите три сгради (съгласно приложените за тях спецификации) и да включва софтуер за IP телефонна платформа и софтуер за работа на гласови съобщения. Обработката на съобщенията и логическото оповестяване да се програмират чрез графичен потребителски интерфейс. Системата да е разработена така, че в най-кратък и ефективен срок при нужда да бъдат информирани първо ръководството на министерството, което да става посредством персоналните телефони (стационарни и или мобилни).

Системата да е гъвкава и да може да бъде пригодена към специфични изисквания за управление при кризи. Цялата необходима информация за процеса на оповестяване да се записва в SQL база данни.

Когато системата бъде включена в режим работа да се започва подаване на информация към ръководния състав. Процесът да бъде следен в реално време, като при всяко позвъняване трябва да бъде потвърдено, че информацията е стигнала до своето предназначение. Съобщението да може да бъде подавано едновременно от 10 до около 50 различни адресата.

Системата да е съобразена с наличната преносна среда (Приложение №1 и Приложение № 2), както и да позволява бъдеща промяна и надграждане. Информацията да може да бъде предавана по мобилен или стационарен телефон и Интернет.

Системата за оповестяване да се администрира и контролира от едно работно място при оперативния дежурен.

Системата да може да работи по утвърдени стандарти и с гарантирана надеждност. Цялостната структура да е модулна, надеждна и гъвкава и експлоатационните й разходи да са възможно най ниски.

Системата да поддържа минимум 10 групи за оповестяване.



I. ЦЕЛ И ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ НА АСО

1. Цел:


Да осигури надеждно, достоверно и своевременно автоматизирано оповестяване на ръководството, Оперативния щаб за извънредни ситуации и служители на министерството при кризи и привеждане от мирно на военно положение чрез прилагане на съвременни комуникационно-информационни технологии.

Оповестяването ще се извършва при:



  • Получаване на сигнали за оповестяване при криза на територията на страната и предаването им до органите за управление при кризи на министерството и до второстепенните разпоредители към министъра;

  • Получаване на сигнали от по-висша инстанция за привеждане на министерството в по-високи състояния и степени на бойна готовност;

  • Избирателно оповестяване при криза;

  • Други.

2. Предназначение:


Да се осигури автоматизирана среда за оповестяване при кризи и привеждане от мирно на военно положение, на базата на приетите стандарти и съществуващата в момента технология на телефонните централи на министерството.

II. ОБХВАТ НА СИСТЕМАТА

АСО на министерството трябва да осигури оповестяване на :



  • ръководния състав за управление на кризи;

  • Оперативния щаб за извънредни ситуации;

  • екипите за действие при кризи;

  • до 50 служители на министерството;

  • ръководния състав на подчинени структури;

  • административни структури и други.

Възложителят в процеса на проектиране ще уточни определения брой абонати, начин за оповестяване и приоритетите.
IІІ. ОСНОВНИ ФУНКЦИИ НА АСО
Дефиниране и управление на обектите предмет на оповестяване.

Създаване на условия за бърза и адекватна реакция на възникнали кризисни ситуации в МИЕТ.

Съвместимост, интегриране и комуникационна адекватност на системата за оповестяване с изградените системите в министерството.
IV. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ АСО


  1. Общи изисквания към АСО

Да позволява: конфигуриране от обучен оператор, да отговаря на зададените технически изисквания, да бъде свързана с вътрешната и външна телефонна мрежа, мрежата на мобилните оператори, Интернет, с активация на събитие от оператор.

Да бъде предвидена с един контролен център, като трябва да бъде разчетен капацитет и възможност за преместване на апаратното и програмното осигуряване в случай на необходимост на друго физическо място.

Да има интерфейс към други автоматизирани системи на министерството. Същата да е отворена и да позволява нарастване на абонатите чрез добавяне на нови, създаване на нови групи, възможност за промяна на данните и изключване на абонати.

Да позволява бързо настройване и възстановяване.

Да бъдат предвидени физически (хардуерни) и софтуерни мерки, които да ограничават достъпа за работа със системата за оповестяване само до операторите (оперативните дежурни на министерството) и лицето, което създава и преконфигурира групите за оповестяване, съобщенията и сценариите, по които да се осъществява оповестителния процес. Същото лице (администратор) ще създава и резервно копие (back up) на текущото състояние на базата данни и настройките на системата.


2. Оперативни изисквания
2.1. Оповестяване посредством предварително дефинирани и записани съобщения за оповестяване, предназначени за специфично дефинирани кризисни ситуации, състояния и степени за бойна готовност, терористични заплахи и актове;

2.2. Генериране на гласови и текстови съобщения на „живо” по време на непредвидена спешна ситуация;

2.3. Предаване /приемане на гласова и писмена информация;

2.4. Обмен на речева, документална и видеоинформация;

2.5. Оповестяване на ръководния състав и служителите паралелно по предварително зададен приоритет по стационарните телефони (служебни и лични), мобилните телефони и Интернет – речева и текстова информация (SMS). Оповестителният цикъл да бъде повторен неколкократно през определен времеви интервал до реализацията му;

2.6. Обективен контрол и документиране на оповестителния цикъл;

2.7. Основният алгоритъм на програмиране на процесите за оповестяване да се извършва по комуникационни средства за връзка и чрез изпращане на съобщения по електронната поща. Той да е базиран и на алгоритъма на реда за оповестяване, а именно:


      • кризи и бедствия;

      • различни видове опасности;

      • привеждане в състояние на военна бдителност;

      • привеждане в повишена готовност;

      • привеждане в пълна готовност;

      • евакуация и разсъсредоточаване;

      • внезапно нападение - екстрено привеждане в пълна готовност;

2.8. Да дава възможност администриращия автоматизираната система да подготвя различните видове съобщения за предварително дефинирани ситуации, които трябва да бъдат изпратени по SMS или e-mail, на пример:



  • повишена готовност;

  • пълна готовност;

  • екстрено привеждане в пълна готовност;

  • евакуация и разсредоточаване.

2.9. Платформата да използва дигитални средства за пренос и IP конвергенция, което да реализира универсална и ефективна транспортна среда за пренос на глас, данни и видео;

2.10. Всички функционални подмодули (различните системи за оповестяване) да могат да извършват оповестяване съгласно приложена схема, а именно централният терминал да може да изпраща съобщения (през всякакви преносни среди) до по-долните подчинени звена, а всяко подчинено звено да може да продължи сигнала до неговите подчинени звена освен, ако изрично подаващия първоначалният сигнал е указал това съобщение да не стигне до всички участници в системата (отнася се основно до подсистемата свързваща всички стационарни подчинени структури).

2.11. Като допълнителен елемент системата трябва да разполага с подсистема за събиране на данни от външни източници (национални системи за оповестяване, локални и национални системи за ранно предупреждение. Известните подобни системи са описани по долу.

Тя трябва да изпълнява следните функции:


      • Да притежава универсален интерфейс за връзка с външни системи;

      • Да визуализира получената информация в подходящ за анализ вид;

      • Да архивира и съхранява информацията за предходни събития.


3. Функционални изисквания
АСО трябва да извършва оповестяване по различни начини:

  • Гласово оповестяване на стационарен или мобилен телефон;

  • Текстово оповестяване със SMS;

  • Компютърно оповестяване чрез изпращане по електронна поща;

  • Всяка една от подсистемите трябва да позволява извършване на процесите описани на фигура № 1;

  • Системата трябва да извършва оповестяване посредством цифрово възпроизвеждане предварително записани съобщения за оповестяване, предназначени за специфично дефинирани кризисни ситуации, състояния и степени за бойна готовност, терористични заплахи и др.;

  • Генериране на гласови и текстови съобщения на „живо” по време на непредвидена спешна ситуация;

  • Екстремно стартиране на оповестяване;

  • Оповестяване на ръководния състав и служителите на министерството по предварително зададен приоритет по стационарните телефони, мобилните телефони и Интернет – гласова и текстова информация (SMS). Оповестителният цикъл да бъде повторен неколкократно през определен времеви интервал до реализацията му;

  • Обективен контрол и документиране на оповестителния цикъл.


Фиг. № 1. Последователност на процесите и действията при работа с АСО.


4. Изисквания към Сървъра за управление на АСО ( Фиг. № 2).
4.1. Изисквания към модула “Система за оповестяване на базата на кратки съобщения (SMS)”
Системата трябва да осигурява краткосрочно разпращане на предефинирани текстови команди/съобщения през мрежата на мобилните оператори. Тя ще служи за осигуряване на своевременна информация до длъжностните лица отговорни при възникване на необичайна ситуации (кризи).
Състав на системата:

За осъществяване на задачата за оповестяване тя трябва да разполага със следните функционални модули:



  • Модул за подаване на спешни съобщения;

  • Модул за създаване на предефинирани текстови съобщения;

  • Модул за създаване и поддръжка на групи и потребители на системата;

  • Модул за справки и рапорти.

  • Модул за наблюдение на ресурсите на системата – трябва да осигурява възможността в реално време да се проследяват всички апаратни средства участващи в състава на системата за оповестяване.



4.2. Изисквания към модула “Система за гласово оповестяване”
Системата трябва да осигурява краткосрочно разпращане на предефинирани гласови команди/съобщения чрез публичните телефонни мрежи (стационарни и мобилни). Тя ще служи за осигуряване на своевременна информация до длъжностните лица отговорни при възникване на необичайни ситуации (кризи) или събития от ежедневната работа на служителите на министерството.

Състав на системата:

За осъществяване на задачата за оповестяване тя трябва да разполага със следните функционални модули:



  • Модул за подаване на спешни съобщения – осигурява възможността за предаване на предефинирани гласови съобщения;

  • Модул за създаване на предефинирани гласови съобщения;

  • Модул за създаване и поддръжка на групи и потребители на системата;

  • Модул за справки и рапорти;

  • Модул за наблюдение на ресурсите на системата – трябва да осигурява възможността в реално време да се проследяват всички апаратни средства участващи в състава на системата за оповестяване.




Фиг. № 2. Сървър за управление на АСО.

4.3. Изисквания към модула “Компютърна система за оповестяване»

Структура по функционални нива:

Системата трябва да извършва оповестяване до всички звена от системата разположени на цялата страна.

Теоретично системата трябва да позволява разгръщане на безкраен брой нива.

Състав на системата:

За осъществяване на задачата за автоматизирано оповестяване системата трябва да разполага със следните функционални модули:



  • Модул за приемане на сигнали от националните системи за оповестяване;

  • Модул за подаване на спешни съобщения (оповестяване) – да осигурява възможността за предаване на предефинирани съобщения (гласови и текстови) до крайните точки, както и препредаване на сигнали получени от националните системи за оповестяване;

  • Модул за създаване на предефинирани гласови и текстови спешни съобщения;

  • Модул за приемане на оповестяване от модула за предаване на спешни съобщения (гласови и текстови) – трябва да осигурява възможността на потребителите да получават в реално време подадените към тях съобщения, както и прослушването/преглеждането на такива получени за изминал период;

  • Модул за свръзка с външни системи;

  • Модул за справки и рапорти;

  • Модул за наблюдение на ресурсите на системата – трябва да осигурява възможността в реално време да се проследяват всички апаратни средства участващи в състава на системата за оповестяване.


4.4. Изисквания към модула “Система за управление на базата данни”
Системата за управление на базата данни трябва да осигурява безпроблемно и надеждно функциониране на всички модули от състава на автоматизираната система за оповестяване. Трябва да поддържа информация за личният състав (адреси и телефони за контакти) в релация с длъжности и типове готовност.

Системата трябва да разполага с надежден backup механизъм за лесно възстановяване на остаряла или изгубена информация.

Да се поддържа регистър на оповестяваните обекти (лица)

Да се поддържа регистър на оповестяваните групи – всяка група съдържа списък с оповестяваните лица

Да се поддържа регистър на аудио и текстовите записи, използвани при оповестяването

Да се поддържа регистър на сценарии за оповестяване на точно определени групи и предварително записани аудио съобщения;

Списък на събитията, за които трябва да се извърши оповестяване, с дефинирани сценарии и оповестявани групи

Поддържане на резервно копие на базата данни


4.5. Изисквания към модула “Система за събиране на информация от външни системи за оповестяване и ранно предизвестяване”
Системата трябва да притежава отворена архитектура за лесно привързване към различни типове системи. Да работи с централна SQL база данни. Трябва да поддържа отворени интерфейси за лесна интеграция (XML, ODBC други). Системата трябва да разполага с потребителски интерфейс, осигуряващ непрекъснатото наблюдение на прикачените към нея външни системи и максимално подпомагащ взимането на решения. Трябва да има механизъм за изготвяне на справки и рапорти за изминали събития.

4.6. Технически изисквания към интерфейсите на системата


4.6.1.Системата трябва да работи с ISDN PRA(30B+D) интерфейси към ЦУАТЦ SIEMENS HIPATH 4000, както и да позволява бъдещо свързване към IP телефонна централа от тип Cisco Call Manager. Всички външни подсистеми използвани за оповестяване и известяване трябва да бъдат достъпни чрез IP интерфейс и VoIP.

4.6.2. За постигане на оперативна съвместимост, системите да използват стандарт H.323 и SIP за сигнализиране на обажданията и G.711A/U, G.729(b), G.723 стандарти за аудио кодиране.



4.7. Технически изисквания към настройките и информацията на системата за оповестяване

Видове входни данни:

Въвеждане на видовете режими за длъжност;


  • Въвеждане на данни за всяка длъжност;

  • Анализ на съобщението/ сигнала;

  • Групи за оповестяване;

  • Събитиен статус;

  • Видове опасности;

  • Вид на режима;

  • Дефинирани съобщения;

  • Дефинирани ситуации;

  • Степен на готовност;

Личните данни на оповестяваните лица:



  • Име, презиме и фамилия;

    • Мобилен телефон;

    • Служебен стационарен телефон;

    • Домашен стационарен телефон;

    • Други стационарни и мобилни телефони;

    • E-mail;

    • Ниво на приоритет.

    • Групи за оповестяване (член на която е съответния служител).

Възможности за въвеждане и актуализиране на номенклатурите на :



  • Групи за оповестяване;

  • Видове режими за оповестяване;

  • Дефинирани съобщения;

  • Длъжности;

  • Събитиен статус;

  • Видове опасности;

  • Вид на режима;

  • Дефинирани ситуации;

  • Степен на готовност.


Приложение № 1




Приложение № 2







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница