Приложение №3 действащи културни институции на територията на община Правец



Дата28.10.2018
Размер74.17 Kb.
#103780




Приложение №3
ДЕЙСТВАЩИ КУЛТУРНИ ИНСТИТУЦИИ на територията на община Правец





Културни институции



Населено място

(адрес, телефон,

E-mail)


Читалища - общо 8

(Поименно изброяване и кратка справка за всяко едно)



  1. НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ЗАРЯ", гр. Правец

Читалище "Заря" е основано през 1885 г. от група родолюбиви правчани. През своя дълъг творчески път дейността му е била насочена към съхраняване духовните ценности на населението в гр.Правец и Общината. Разполага с модерна сграда, построена през 1981 г., която включва 5 репетиционни зали, основна зала с 500 места с климатик и напълно автоматизирана сценична механизация, Библиотека. Към читалището функционират школи по изкуства и художествено-творчески състави: танцов състав, духов оркестър, школа по пиано, школа по народно пеене, школа по народни и модерни танци. На фона на населението на гр.Правец (4000 жители), учениците се явяват основната група, към която е насочена дейността на читалищeто. Финансирането се осъществява основно от общинския бюджет в съответствие с действащото законодателство. Читалището поддържа библиотека с общодостъпна, безплатна читалня. Книжният фонд е 29 211 тома, обслужва годишно 570 читатели. Новонабавени книги за 2002 г. - 71 тома., периодични издания - 1-"Държавен вестник". Провеждат се срещи с писатели и поети от региона, с промоция на техните литературни творби. Поддържа се тематична справочно-библиографска картотека и каталог. Изготвят се справочно-библиографски справки, предимно за учениците от ГПЧЕ "Алеко Константинов". Към читалище "Заря"функционира кино, което е един от основните източници на приходи.

гр. Правец,

пл."Т.Живков" 1,

(07133) 2696



obshtina@pravec.com

  1. НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "РАЗВИТИЕ", с. Видраре

Създадено е на 9 март 1898 г. по инициатива на местните учители, чиновници и по-интелигентни селяни от Видраре. Богатото историческо минало и духовно развитие са предпоставки за издирване, съхранение и предаване на местни обичаи, песни и традиции, свързани с определени празници и местности. От 1989 г. е сформирана група за автентичен фолклор с 20 самодейци, която е участвала в много Национални събори на българското народно творчество и е носител на дипломи и грамоти. Библиотеката разполага с 5200 тома художествена, отраслова и справочно-библиографска литература, новонабавени - 96 тома, читатели - 106. Сградата е нова, материалната база - поддържана и запазена. Включва: голям салон със сцена, малък салон, просторна и светла библиотека и две помещения, отдадени под наем. Във Видраре Апостолът Васил Левски създава шестия Български революционен комитет. Признателни видрарци са реставрирали къщата-музей "Скривалище В.Левски" или "Туняковски хан" и сградата на "Старото класно училище"-от 1848 г. Двете сгради, сега музейни сбирки, са гордост за видрарци.

с. Видраре,

Община Правец,

(07139) 2147


  1. НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ВЪЗРАЖДАНЕ", с. Джурово

Основано на 11 декември 1927 г. Сега разполага с голяма съвременна сграда - голям салон със сцена, малък салон, просторни слънчеви помещения за библиотеката, репетиционни и помещение, отдадено под наем. Библиотеката разполага с 13300 тома, читатели - 93, новонабавени - 50 тома, периодични издания - 1 бр. Към читалището е сформирана група за стари градски песни, Детска група за народно пеене и Състав за художествено слово.

с. Джурово,

Община Правец,

(07139) 2082


  1. НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "НАПРЕДЪК", с. Осиковица

Село Осиковица е старо тракийско селище с вековни традиции. Активното участие на населението му в духовното национално възраждане е предпоставка за създаване на духовно средище - читалище "Напредък", основано на 15 август 1895 г. Разполага с голяма сграда, самостоятелна и поддържана. Към Читалището функционира библиотека с книжен фонд 7500 тома, безплатна читалня и богат детски отдел. Читатели - 110; новонабавени книги - 50 тома; периодични издания - 2 бр. Към читалището работят самодейни фолклорни групи, които възпроизвеждат местни обичаи - "Коледуване", "Лазаруване", "Гергьовден", "Йеремия". Женската битова група има успешни представяния в Национални събори за народно творчество. Отчитайки членския си състав читалище "Напредък" работи по изучаване на ромския фолклор и възстановяване на някои ромски обичаи - ромски събор; циганската Голяма Богородица -"Бари Богородица"; вечер на ромския фолклор. Сформирана е ромска камерна група, която пее и български народни песни. Много добре работи и Духовият оркестър към читалището. За съхраняване на цялото историческо наследство към читалище "Напредък" е създадена музейна сбирка с много архивни и фотоматериали, като нейното обогатяване продължава.


с. Осиковица,

Община Правец,

(071398) 282


  1. НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ОТЕЦ ПАИСИЙ", с. Калугерово

На светлия християнски празник Великден през 1897 г. група родолюбиви жители на с. Калугерово пускат покана за събиране на доброволни пожертвования с цел основаване на читалище. Съдържателна и разнообразна дейност е развивало и развива читалището през своята вече 105-годишна история. Поддържа добре уредена библиотека с 8980 тома, читатели - 120; новонабавени - 90 тома; Духов оркестър; Женска певческа група, която води началото си от 1985 година. Сградата е обща с кметското наместничество - библиотека, салон без сцена и една репетиционна.


с. Калугерово,

Община Правец

(071337) 220


  1. НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ДИМИТЪР ГРЪНЧАРОВ", с. Равнище

На 17 март 1928 г. е основано читалище в с.Равнище, наречено "Пробуда". По-късно е преименувано в Народно читалище "Димитър Грънчаров" - символ на духовното начало. Богата и разнообразна дейност с хората от това будно, живописно село, читалището осъществява в самостоятелната си красива и просторна сграда - голям салон със сцена, библиотека, малък салон, репетиционна. Библиотеката разполага с 5700 тома, читатели - 120; новонабавени - 100 тома; периодични издания - 2 бр.; Активно работи Групата за автентичен фолклор, представяла се на Национални събори на българското народно творчество и самодейният театрален състав, който осъществява своите изяви в празничните мероприятия, посветени на различни бележити дати и годишнини.

с. Равнище,

Община Правец

(07139) 2187


  1. НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ВАСИЛ ЦЕНКОВ", с. Разлив

НЧ"Васил Ценков", с.Разлив е основано през 1936 г. От 1990 г. влиза в нова сграда, заедно с кметството на с. Разлив. Разполага с нов съвременен салон със сцена и библиотека. Библиотеката има 3200 тома книги; читатели - 80; новонабавени - 105 тома. Основната си дейност читалището осъществява с децата от ОУ "Христо Ботев", с.Разлив - Детска група за народно пеене и Детски състав за художествено слово.

с. Разлив,

Община Правец

(07133) 2665


  1. НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ", с. Своде

Читалището е основано на 13 октомври 1925 г. От 1990 до 2002 г. е недействащо. На Общо събрание, проведено на 26.02.2002 г. се взема решение читалище "Васил Левски" да възстанови дейността си и бъде регистрирано в Софийски окръжен съд. С решение №1 от 26.07.2002 г. читалище "Васил Левски", с.Своде е вписано в регистъра за юридически лица с нестопанска цел при Софийски окръжен съд, а под №2945 от 16.09.2002 г. е вписано в регистъра на Министерството на културата. Библиотечният фонд наброява 2000 тома. Регистрирани читатели - 50; новонабавени - 50 тома. Читалищното настоятелство проявява голяма инициативност и с бързи темпове възстановява дейността на читалището. Подготвя се тържественото отбелязване на 125-годишнината от Освобождението на с.Своде от турско робство - със собствени сили и средства.

Сградата е обща с Кметското наместничество, но разполага с голям салон със сцена, библиотека и малък салон.



с. Своде,

Община Правец

(071337) 320



Музей - общо - 1 -

Исторически музей, гр.Правец се намира в центъра на града, в сградата на Културния комплекс. Като музейна сбирка съществува от 1978 година. Музейната експозиция е открита официално на 18.04.1981 г. Музеят е с общоисторически профил. Разполага с постоянна експозиция и с място за временни изложби. Полезна площ - 800 м2. Експозицията на Музея отразява в общоисторически план развитието на родния край от древността до началото на нашия век. В структурата на музея има следните основни отдели, с основен фонд 3 800 екземпляра(експоната):



  • Археология;

  • Етнография;

  • Българските земи - ХV - ХІХ век;

  • Нова и най-нова история;

  • Художествен.

Помощни звена с фонд - 715 екземпляра:

  • научен архив;

  • библиотека.

Особено ценни за Музея са реставрираните наскоро част от Апостолски фриз от църквата "Св.Архангел Михаил", с.Осиковица, датиращ от ХVІ-ХVІІ в.; царски двери от ХІХ в. и икони от 1834 г. от същата църква. Във фонда се съхраняват и ценни старопечатни книги. Разнообразен е и вещественият и снимков материал, характеризиращ икономическия, политически и културен живот след Освобождението. В музейната експозиция е включена интерактивна аудиовизуална програма. Чрез видеофилми на три монитора посетителите могат да получат допълнително информация по отделни теми от историята на Правешкия край и според интересите си, могат да направят своя избор. С решение на Общинския съвет от 2002 г. Община Правец предоставя безвъзмездно на историческия музей недвижим имот "Приемна сграда на Община Правец", находяща се в двора на родната къща на Тодор Живков. Използва се за изложби.

гр.Правец,

пл."Тодор Живков" 1,



(07133) 2154






Този документ е създаден в рамките на проект «Партньори за по-добра местна и регионална политика” в изпълнение на Договор за безвъзмездна финансова помощ №А10-13-38/20.02.2012г., който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Областна администрация на Софийска област и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница