Приложение към Заповед № рд01-78 от 24. 01. 2015 г на министъра на труда и социалната политика



страница1/3
Дата27.10.2018
Размер395.09 Kb.
#102121
ТипАнализ
  1   2   3

Приложение към Заповед № РД01-78 от 24.01.2015 г.

на министъра на труда и социалната политика

ПРОЕКТ „ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ ЗА ВСИЧКИ – ШАНС ЗА УСПЕШЕН ПРЕХОД КЪМ ЗАЕТОСТ” (ПРО-ШАНС)



І. Анализ и описание на специфичния проблем, към решаването на който е насочен проектът
Въпреки наблюдаваното слабо оживление в икономиката състоянието на пазара на труда през 2014 година показва тенденция в развитието си, която вероятно ще се запази и през 2015 година, а именно на нива на безработица около 11-12% и намаляване на работната сила като следствие от емиграция и отрицателно демографско развитие. Данни на НРС на НСИ показват, че през второто тримесечие на 2014 г. работната сила е намаляла спрямо същия период на 2013 г. с почти 16 хиляди човека – основно от възрастова група 15 до 34 г. Коефициентът на безработица за този период е 11.4%, който като дялово участие се разпределя по важните за проекта подгрупи по следния начин:

- 23.3% са младежите на възраст 15-24 години;

- 58.2% от всички са продължително безработните;

- 37.7% от всички регистрирани в бюрата по труда са безработните над 50-годишна възраст;

- 55.3% от всички безработни са без квалификация и специалност;

- са 35% от всички са продължително безработните.


Високият процент безработни от основните групи в неравностойно положение на пазара на труда изисква и през 2015 г. продължаване на усилията за повишаване пригодността им за заетост.

Очакваните положителни тенденции в развитието на икономиката през 2015 г. не отменят зависимостта на заетостта от нагласите на фирмите да наемат нов персонал с висока квалификация, да инвестират в квалификацията на заетите с оглед въвеждане на иновативни технологии и повишаване на ефективността на производството.

Тези динамични процеси се следят в клоновете на Държавното предприятие „Българо-германски центрове за професионално обучение“ (ДП БГЦПО) и тяхното влияние се отразява в предлагането на търсено обучение в отговор и на двете страни – работодатели и безработни лица. Проучени са професиите, по които се очаква търсене през 2015 г. и за които ДП БГЦПО има лиценз: например административни специалности, компютърни специалности, заварчици и др. В стремежа си по-добре да отговаря на потребностите на пазара ДП БГЦПО лицензира 9 нови професии, сред които и прогнозно търсените през 2015 г. професии/специалности от текстилното, шивашко и кожарско производство, атрактивната специалност „Автомобилна мехатроника” и професията „Мехатроника”.

Чрез своя проект предприятието ще подпомогне изпълнението на Националния план за действие по заетостта за 2015 г. като един от инструментите за ускоряване на оживлението в икономиката, нейното по-добро приспособяване и развитие на потенциала за растеж, което ще доведе до подобряване ситуацията на пазара на труда. Проектът предлага целенасочени мерки с цел намаляване на високата младежка безработица и неактивност и по този начин принос за изпълнение на Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта 2014 – 2020 г.

Проектът е базиран на проучени общи анализи за състоянието на пазара на труда в страната и неговото развитие през 2015 г., на обобщени справки от Агенция по заетостта относно подадени в дирекциите „Бюро по труда“ заявки за включване в курсове за обучение от страна на безработни лица, на собствени данни и анализи от директни контакти с работодатели и техни организации както и на стратегии за развитие на общините и регионите. Важно основание при планирането на проектните дейности е и анализът на изпълнението на проект „ПРО-МО-ПРИ“ на ДП „БГЦПО”, включен в Националния план за действие по заетостта през 2014 г.

Опитът от изпълнение на аналогични проекти през последните три години доказа необходимостта от по-голяма гъвкавост в хода на изпълнение на проектните дейности предвид динамиката на пазара на труда, за което екипът на ДП „БГЦПО” има опит и готовност.


ІІ. ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА
2.1. Обща цел

Основната цел на проекта е постигане на ползотворното влияние върху пазара на труда чрез предлагане на качествено професионално обучение на безработни лица с акцент върху групите в риск на пазара на труда. На тази целева група се предоставят адаптирани към техните потребности услуги за активиране, ориентиране и консултиране, мотивиране, както и комплекс от обучения за придобиване или усъвършенстване на знания, умения и компетентности с цел повишаване на тяхната конкурентоспособност за реализация на пазара на труда и преход към заетост.



2.2. Специфични цели

2.2.1. Обучение на регистрирани безработни лица от групите в неравностойно положение на пазара на труда с акцент върху младежи до 29 год. и приоритет върху подгрупата на младежи до 25 год. за придобиване на професионална квалификация, подходяща ключова компетентност и мотивация за учене и работа, както следва:

  • 60 безработни лица, включени в мотивационно обучение;

  • 636 безработни лица, включени в обучение по ключови компетентности „Обществени и граждански компетентности” или „Инициативност и предприемачество”;

  • 552 безработни лица, включени в обучение за придобиване на първа степен на професионална квалификация;

  • 508 безработни лица, включени в обучение за придобиване на втора степен на професионална квалификация;

  • 96 безработни лица, включени в обучение за придобиване на трета степен на професионална квалификация;

  • 508 безработни лица, включени в обучение за придобиване на квалификация по част от професия;

2.2.2. Включени в обучение на обучаващи - 160 обучаващи на възрастни, в т.ч. наставници.

2.2.3. Включени в професионално ориентиране - 120 безработни лица.
III. УЧАСТНИЦИ И ОБХВАТ НА ПРОЕКТА

3.1. Целеви групи, към които е насочена дейността на Проекта


Проектът ще бъде насочен приоритетно към обучение, подкрепящо интегрирането на пазара на труда на следните групи в риск на пазара на труда:

  • Безработни младежи до 29 г. с подгрупа до 25 г., които нито се обучават, нито са заети (NEET`s);

  • Безработни над 50-годишна възраст;

  • Продължително безработни лица;

  • Безработни с ниско образование и без професионална квалификация;

  • Хора с увреждания;

  • Лица извън работната сила, желаещи да работят, в т.ч. обезкуражени лица.


3.1.2. Обучаващи на възрастни

По Проекта ще бъдат обучени 160 обучаващи на възрастни:

- от институции по чл.18, т.т. 1, 2, 6 от Закона за професионалното образование и обучение /ЗПОО/;

- наставници на чираци, стажанти и новоназначени лица, подпомагащи процеса на тяхното практическо обучение и въвеждане в реалния трудов процес.

Специализираното обучение е насочено към подобряване на уменията на обучаващите при прилагане на съвременни подходи, методи и техники за обучение и повишаване на тяхната методическа компетентност.
3.2. Обхват на Проекта

3.2.1 Безработни лица от целевата група, регистрирани в ДБТ на територията на цялата страна.

3.2.2 Обучаващи на възрастни, вкл. наставници, в региона на съответния клон на ДП БГЦПО.
IV. ПРИНЦИПИ НА ПРОЕКТА


  1. Законосъобразност и нормативна обоснованост - проектът е разработен на основание чл. 31, ал. 1, чл. 58а, т.т. 2, 3 и чл. 60а от Закона за насърчаване на заетостта и в съответствие със Закона за професионалното образование и обучение.

  2. Прозрачност и отвореност посредством ангажиране в реализацията на Проекта на различни управленски, икономически и обществени структури на национално и местно ниво.

  3. Ресурсна осигуреност – осигуряване на необходимите средства от държавния бюджет, съгласно Националния план за действие по заетостта -2015 г.

  4. Недопускане на дискриминация, основана на възраст, религиозни убеждения, етническа, политическа или полова принадлежност.

  5. Партньорство и сътрудничество за постигане на целите на Проекта.


V. ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ ПО ПРОЕКТА
5.1 Екип за управление на проекта

Екип за управление ще ръководи и координира изпълнението на дейностите по проекта. (Приложение 1) Териториални екипи в клоновете на държавното предприятие в градовете Пазарджик, Плевен, Смолян, Стара Загора и Царево ще отговарят за реализирането на дейностите по места.


5.2. Планиране и организиране на обученията

При планиране и организиране на обученията се вземат предвид потребностите от подготвени специалисти по определени професии на пазара на труда, които се проучват съвместно с ДБТ по места, както и желанията и специфичните потребности на участниците в обученията на база подадените заявки в ДБТ, с цел по възможност формиране на относително хомогенни групи. Подготвят се преподавателите и учебните материали. Курсовете за обучение се планират по професии и специалности, за които ДП БГЦПО има лицензия.

За по-пълноценната подготовка на участниците включване в обучение в проекта е предвидено съчетаването на курсовете по професионална подготовка с курс за придобиване на подходяща ключова компетентност. Предвидено е и мотивационно обучение.

Дейностите по планиране и организиране на обученията включват:



  • Подробното планиране на курсовете за обучение през годината (по клонове, професии, специалности, времетраене, място, начална и крайна дата на провеждане, брой участници в група), се обобщава в общ План-график на курсовете за обучение на ДП БГЦПО по Проекта и се предоставя на АЗ, ДРСЗ и ДБТ.

  • Подготовка на учебната документация.

  • Текущо проследяване на обучението, периодичен анализ на протичането му и набелязване на мерки за избягване на проблеми и отстраняване на евентуални пропуски.

  • Провеждане на информационни срещи с безработните лица, организирани съвместно с ДБТ.

  • Провеждане на периодични срещи с АЗ, ДРСЗ и ДБТ за проследяване хода на изпълнение на проекта.

  • Организиране на оценяването и издаване на съответен документ.

  • Отчитане на обученията.

5.3. Подбор на бенефициенти

5.3.1. Подбор на безработни лица, регистрирани в ДБТ

По инициатива на клоновете на ДП БГЦПО и със съдействието на ДБТ ще бъдат организирани информационни срещи, с цел запознаване на безработните лица - потенциални бенефициенти, с планираните обучения и подпомагането им при избора на подходящо професионално обучение.

Дейностите за информиране на безработните лица ще бъдат свързани с:


  • информиране за търсените професии в съответните региони/браншове и за възможностите за тяхното упражняване;

  • мотивиране и насърчаване за активно включване в обучение по избраната професия/специалност;

  • мотивиране за търсене на подходящо работно място.

  • формиране на умения за подготовка на документи при кандидатстване за работа и явяване на интервю пред работодател.

Подборът на безработните лица ще се осъществява от екипите на проекта в клоновете на ДП БГЦПО на базата на извършен първоначален подбор от съответните ДБТ, съгласно изискванията за входящо и изходящо образователно ниво за конкретната специалност.
5.3.2. Обучаващи на възрастни

За участие в обученията могат да кандидатстват лица, които отговарят на следните условия:



  • да живеят на територията на съответното ДРСЗ, в което е адреса на клона на ДП БГЦПО, провеждащо обучение;

  • да са наети или привлечени служители или собственици на обучаващи институции по чл. 18, т.т. 1, 2 и 6 от Закона за професионално образование и обучение, които притежават преподавателски опит в професионалното обучение на възрастни;

  • наставници на чираци, стажанти и новоназначени, подпомагащи процеса на тяхното практическо обучение и въвеждане в реалния трудов процес в предприятията, работещи при работодатели, одобрени за участие по мерки или програми, финансирани със средства от държавния бюджет или по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”;

  • да притежават умения за използване на информационни и комуникационни технологии в процеса на преподаване.

Подборът ще се извършва от съответния клон на ДП БГЦПО.

5. 4. Провеждане на обученията

Провеждането на обученията се осъществява при гарантиране на високо качество на обучителния процес и по видове, съобразно тяхната специфика:



5.4.1. Обучение по ключови компетентности и мотивационно обучение

На безработните, регистрирани в ДБТ, ще бъде предоставен пакет от услуги за обучение, включващо професионална квалификация и обучение по ключова компетентност, съобразена със спецификата на професията/специалността, по която се обучава лицето. Обучението, с продължителност 30 учебни часа, ще се провежда преди стартиране или след приключване на професионалното обучение.

Предвидени са следните две възможности:


  • Обучение по ключова компетентност „Обществени и граждански компетентности”.

Целта на обучението е формиране на гражданска и социална култура, на умения за преодоляване на социалната изолация и за управление на промяната.

  • Обучение по ключова компетентност „Инициативност и предприемачество”

Обучението ще се провежда на лица, които ще се обучават или успешно са завършили обучение по професии, подходящи за стартиране на собствен бизнес. Целта е формиране на мотивация и умения за оценка и управление на риска, планиране и ръководство на бизнес проекти. Комбинацията от обучение по професия със съответните ключови компетентности по предприемачество ще даде по-добра възможност за реализация на пазара на труда на завършилите курсисти.

Мотивационното обучението е насочено приоритетно към младежите от рисковите групи на пазара на труда, вкл. абитуриенти от домовете за деца, лишени от родителски грижи, тъй като специфичните потребности на тази целева група изисква предоставянето на допълнителни услуги с цел повишаване на пригодността им за заетост.



5.4.2. Професионално обучение

Безработните лица, включени в Проекта, ще се обучават за придобиване на квалификация по част от професия или за придобиване на степен на професионална квалификация.

Курсовете ще се организират на базата на резултатите от проучването за търсените на пазара на труда професии, например:


  • техник по автомобилна, ортопедична, селскостопанска, инсталационна и газова техника, вкл. автомобилна мехатроника;

  • монтьор електротехника, заваряване, металотехника;

  • техник компютърни мрежи, графичен дизайнер, компютърен график,;

  • счетоводител, продавач-консултант, касиер;

  • сервитьор, барман, готвач, служител в хотели, озеленител, екскурзовод, планински водач, сладкар;

  • офис-секретар, социален асистент;

  • строител, вкл. саниране на сгради, поддръжка пътища и сгради, мебелист;

  • козметик, маникюрист, фризьор;

  • шивач, оператор в производство на облекло.

В зависимост от актуалната ситуация на трудовия пазар, списъка с професиите/специалностите, по които ще се провежда обучение (Приложение 2), може да се допълва с нови професии и специалности.

Съгласно ЗПОО на успешно завършилите обучение ще се издават сертификати за преминато обучение по ключова компетентност/мотивационно обучение/професионално ориентиране и удостоверение за професионално обучение по част от професията или свидетелство за степен на професионална квалификация. Тези документи, както и цялата учебна и финансова документация на всеки клон, се подписва от директорите на клонове, подпечатва се с печата на клона и се съхранява в архива на всеки клон. Участници в обучението, неиздържали изпитите, получават служебна бележка за участие в обучение.

В проекта е заложено продължаване на пилотното професионално обучение на дуален принцип. С провеждането на тези пилотни курсове ДП БГЦПО цели да отговори на широко дискутираната тема за ползите и начина на прилагане на дуалното обучение, както и да продължи процеса на разпространяване на информация сред работодателите относно възможността за по-тясно обвързване на професионалното обучение с бизнеса, тяхното мотивиране за участие в процеса на обучение във всичките му фази и в крайна сметка да повиши шансовете за заетост на обучаваните и затвори кръга от професионално ориентиране, обучение и заетост. Чрез пилотното провеждане на дуалното обучение ДП „БГЦПО” отговаря на важната задача, поставена при създаването му, а именно да тества иновативни практики и пренася по подходящ начин положителен опит в областта на професионалното обучение с цел повишаване на неговото качество и атрактивност.

Подготовката за тези курсове ще започне след установяване на потребностите на работодатели с готовност за участие в обучението на безработни лица, желаещи да изучават съответните професии/специалности. Процесът на подбор на младежи до 29 год. ще се провежда паралелно с установяване на контакт с работодатели от региона в съответните браншове, за да се стигне до съвпадане на потребности и желания. Ще се провеждат информационни срещи за разясняване същността на дуалното обучение с неговите предимства, нови моменти и евентуални затруднения. Ще се подготви необходимата документация съгласно ЗПОО и Наредбата за условията и реда за провеждане на обучение чрез работа (дуално обучение). Учебни планове и програми са с нова организация за провеждане на обучението на двете места – в клона на ДП БГЦПО и в предприятието, и са съгласувани с работодателите. Преподавателите от клоновете съпътстват, проследяват и контролират целия процес на обучение.



5.4.3. Провеждане на професионалното ориентиране

Професионалното ориентиране за една група ще бъде с продължителност от общо 16 учебни часа по 45 мин., от които:



  • 14 учебни часа – задължително групово информиране и консултиране по темите от учебния план;

  • 2 учебни часа, предвидени за индивидуално ориентиране, консултиране и самоинформиране - провеждани от няколко консултанта едновременно в зависимост от броя на заявилите участие.

Професионалното ориентиране ще се провежда по учебен план, съдържаща следните дейности:

  • Професионално информиране – групово и индивидуално, за професиите, длъжностите и специалностите, вкл. извършвани трудови задачи и дейности; предмети и средства на труда; условия и организация на труда; психологически и личностни изисквания за упражняването на професията; професионални контакти; очаквани промени в развитието на професията; възможности за обучение, реализация и кариерно развитие.

  • Професионално консултиране за подпомагане избора на подходяща професия в съответствие с индивидуалните особености на лицата и с потребностите на пазара на труда.

  • Информиране за възможностите за валидиране на компетентности, придобити чрез неформално обучение и самостоятелно учене.

  • Самоинформиране чрез осигуряване на възможности за самостоятелно професионално информиране с помощта на специализирани информационни материали, продукти и технически средства.

В програмата са предвидени дейности в зависимост от потребностите на безработните лица:

  • за безработните лица, притежаващи квалификация по професия, търсена на пазара на труда, е предвидено информиране и консултиране относно възможности за придобиване на необходими ключови компетентности: знания и умения за работа с информационни и комуникационни технологии, ползване на чужд език, предприемачество, работа в екип, др. и насочване към заетост;

  • за безработните лица, чиято професионална квалификация не отговаря на изискванията на пазара на труда, е предвидено информиране и консултиране относно възможности за насочване към обучение по други професии/специалности, както и насочване към различни алтернативни професионални области за трудова реализация и кариерно развитие;

  • за безработните лица без образование е предвидено насочване към възможности за включване в курсове за ограмотяване.

Препоръчителният брой на участниците в една група е около 12 безработни лица.

На преминалите професионално ориентиране безработни лица се издава удостоверение по образец на ДП БГЦПО. В документацията на всеки клон остават списъците на участниците и копия от удостоверенията.



5.4.4. Обучение за повишаване на методическата компетентност на обучаващи на възрастни

- Обучението на обучаващи на възрастни от институции за професионално обучение цели повишаване на тяхната методическа компетентност чрез усвояване на умения за прилагане на „ориентирано към действие обучение“. Програмата на обучение включва общ модул на тема „Специфика на възрастните учащи“, специфичен модул относно същността на „Ориентираното към действие обучение“ и модул, посветен на групи методи, чието приложение прави обучението практически ориентирано, динамично и интерактивно.

- Обучението на наставници има за цел подготовка за прилагане на обучението чрез работа (дуално обучение), повишаване на качеството на практиките, стажовете и чиракуването, провеждани в предприятията. Придобитите от обучаваните методически умения допринесат за подобряване на качеството на практическото обучение на конкретно работно място и по-тясното му обвързване с потребностите на бизнеса. По време на обучението наставниците получават знания по методика на обучението, запознават се с действащата нормативна уредба, общите условия и ползите от организиране и провеждане на вътрешно фирмено обучение. Те получават знания и придобиват умения за самостоятелно планиране на обучението на конкретното работно място, за подготовката, провеждането и контрола на процеса на обучение, както и допълнителни умения за мотивиране на обучаваните за професионално усъвършенстване. Наставниците ще имат възможност да приложат на практика придобитите умения за провеждане на обучение на възрастни на конкретно работно място.
5.5. Настаняване на безработни лица от други населени места в общежитие

ДП БГЦПО предлага комплексна услуга на безработните лица, включени в обучение, които са с местожителство в отдалечени от седалището на съответния клон населени места. За целта безработните лица могат да бъдат настанени в общежитията на клоновете за целия период на обучение. Предвижда се настаняването на лицата да включва една нощувка преди началото на курса и да приключва с нощувка след провеждането на изпита, в случай, че няма подходящ транспорт за пристигане в съответния клон и връщането им по домовете.

На безработните лица, включени в проекта, ще бъде осигурена възможност за хранене в столовата на съответния клон на държавното предприятие.

5.6. Механизъм за обратна връзка и оценка ефективността на обучението

За проследяване на успеваемостта и удовлетвореността на участниците в обученията са разработени и ще се прилагат:



  • тестове за проверка на знанията;

  • интерактивни методи за оценка на придобити знания и умения под формата на мисловни карти, различни графични изображения и др.;

  • изпитни материали в края на обучението съгласно законовите изисквания,

  • анкетни карти

  • обмен на информация с АЗ за проследяване на реализацията на обучените лица.

Материалите се съхраняват към документацията на всеки курс.
VІ. ИНСТИТУЦИИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ПРОЕКТА
6.1. Министерство на труда и социалната политика

  • Министърът на труда и социалната политика утвърждава Проекта съгласно чл. 31, ал. 5 от Закона за насърчаване на заетостта;

  • Осъществява общата координация и контрол по изпълнението на Проекта;

  • Осигурява необходимите средства за финансиране на Проекта през 2015 г., съгласно Националния план за действие по заетостта през 2015 г.;

  • Министърът на труда и социалната политика при необходимост издава заповед за утвърждаване на изменения и допълнения в Проекта.

Каталог: ckfinder -> userfiles -> files -> politiki -> zaetost -> programi%20i%20proekti%20za%20zaetost
programi%20i%20proekti%20za%20zaetost -> Програма за обучение и заетост на продължително безработни лица предпоставки и необходимост от реализация на програмата
zaetost -> Списък на членовете на национален консултативен съвет по професионална квалификация на работната сила
programi%20i%20proekti%20za%20zaetost -> Национална програма „активиране на неактивни лица”
zaetost -> 1 Списък на използваните съкращения
programi%20i%20proekti%20za%20zaetost -> Проект „от професионално обучение към ефективна заетост”
zaetost -> Концепция за предоставяне и използване на ваучери за услуги


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница