Приложение на био културите в съвременната модна индустрия



Дата24.07.2016
Размер80.61 Kb.
#3472
Приложение на био културите в съвременната модна индустрия”
автор: ас. Яна Стефанова Василева
Нов Български Университет

Съвременната текстилна индустрия е изправена пред сериозни проблеми, свързани със замърсяването на околната среда, породено от естеството на нейното производство. Голяма част от вредните емисии, които се отделят в природата, се дължат на химичната обработка на тъканите в текстилните фабрики. Около 90 % от вредните за човека пестициди, с които се пръскат културите, отглеждани за нуждите на текстилното производство, остават в растенията, животните, въздуха, почвата, водата и в последствие преминават под формата на отрови в човешкия организъм. Тази тревожна статистика провокира учени, производители и дизайнери от цял свят да обединят усилията си в търсене на разрешение на екологичните проблеми в текстилната индустрия. Това довежда до формиране на следните направления в съвременната мода: еко мода и био мода. Възникването на био модата е интересен процес, който се развива в последните години и придобива все по-голяма популярност по целия свят. По същество био модата е по-често срещана и под наименованието “зелена мода” и се занимава със създаването на всякакви модни артикули от естествени природни материали. Едни от най-широко използваните био култури в зелената мода са: памук, лен, коноп и бамбук, които се използват като основна суровина за изработката на платове.

В “зелената мода” се използват различни растения, които са отгледани в подходяща среда и не съдържат отровни вещества. Една от най-широко използваните био култури е памукът. От влакната на това растение се произвеждат прежди и тъкани, брезенти, ремъци, филтри, намотки за електромотори и други. Към момента най-големите износители на памук са САЩ и Африка, а Китай е най-големият вносител на този продукт. Около 50% от текстила, който се произвежда в света, е памук. Той заема около 3% от обработваемата земя, но в него попадат около 25 процента от инсектицидите и 10% процента от пестицидите, които се използват днес в производството. Това се дължи на близо 1300 вида насекоми, гъбички и вируси, които нападат реколтата от памук. Световната здравна организация е класифицирала 80% от 20-те най-използвани инсектициди за третиране на памук като изключително вредни и опасни за човешкото здраве. В африканската република Бенин, за която памукът е основно производство, са регистрирани множество смъртни случаи в резултат от натравяне с препарати за пръскане на памук. Друг голям проблем е, че 1/5 от произвеждания памук е генетично модифициран. Тези тревожни факти подтикват няколко турски производители на памук да се обединят и през 1989 година да започнат да отглеждат тази култура по биологичен способ. Техният успех вдъхновява и други производители и днес био памук се отглежда в 27 страни по света, като Турция държи 40 % от това производство. Все повече модни дизайнери предпочитат да работят с органични материали и по този начин да покажат своята ангажираност към опазването на околната среда.

Фирмата „The Earth Collection” предлага на българският пазар облекла изработени от био памук, коноп и сурова коприна. За направата на копчета и други детайли се използват кокосови орехи и бамбук. Копринено-памучната материя се характеризира с неравна текстура, която се дължи на преплитането на нишките в тъканта, които запазват естественото си оцветяване и не се боядисват с вредни химикали. Цялият призводствен процес няма отрицателно влияние върху околната среда. Марката е създадена през 1993 година като в началото е предлагала тениски от био памук. В последствие дейността се е разраснала и към момента колекциите на бранда се продават в 500 магазина разположени в над тридесет държави по целия свят. Голяма част от дрехите на марката се произвеждат в Китай, като компанията поддържа добри условия на труда за своите работници. Багрилата, които се използват при производството не съдържат тежки метали и притежават висок процент на факсация. Етикетите, опаковъчната хартия и кашоните, в които се поставя готовата продукция се изработват от рециклирана хартия, а мастилата които се използват при печат са на водна основа. Политиката на фирмата спрямо пластмасовите опаковки е тяхната употреба да бъде сведена до минимум и да се използват пластмаси, които могат да се рециклират.

България не е крупен производител на памук, но това не е причина да загърби био производството. В инициативата да запазим околната среда се включват няколко организации, чиято цел е да популяризират в страната идеята за био продуктите. Сдружението “Горичка” се е отдало изцяло на каузата в защита на околната среда. През 2007 година по негова инициатива са произведени 1000 бройки био торбички за Бизнес Парк София, Биомаг, Microsoft. Те са ушити в България със съдействието на Capasca, Murfy-M и Далматика. Целта на инициативата е да опазим околната среда, като използваме платнени био торби, които да заменят найлоновите пликове. Година по-късно “Горичка” пуска на пазара общо 859 био тениски, ушити в България с помощта на Capasca. Памукът за тях е произведен в Турция и притежава био сертификат от холандската еко организация Control Union Certification. Тениските са пуснати в продажба в магазинната мрежа и предизвикват огромен интерес.

На второ място сред био културите се нарежда ленът. От неговите нишки се изработва хигроскопична материя, която попива влагата и е добър проводник на топлината. Той притежава най-здравата от всички растителни нишки и е дори 2 до 3 пъти по-здрав от памука. Тъканта е мека, гладка, без мъх и става все по-мека след няколко пранета. Издържа на високи температури, може да бъде подлаган на химическо чистене, пране в пералня или почистване с пара, което му отрежда водещо място сред био културите. Недостатък на лена е липсата на еластичност, което обяснява и защо той се мачка толкова лесно. Съществуват предположения, че ленът е най-старата позната материя. Неговата история датира векове назад – в Швейцария са окрити останки от ленени материи от 8 000-та г.пр. Хр. Има доказателства, че ленът е използван и в земите около Средиземно море още отпреди христианската епоха. В древен Египет е служел за разплащателно средство и при процеса на мумифициране, тъй като според древните схващания символизирал светлина и чистота и бил доказателство за висок социален статус. Някои откритите тъкани са много фини, защото са изтъкани от ръчно изпредени влакна и за съжаление не могат да бъдат пресъздадени дори от най-модерните технологични машини. През последните тридесет години употребата на лен се променя драстично и ако през седемдесетте години на миналия век само 5% от общото добивано количество лен се използва за модната промишленост, то тенденцията се покачва и през 90-те години на миналия век около 70% от лена се използва за производтството на ленени тъкани.

Търговската марка „Samant Chauhan” предлага на разара висококачетвени облекла изработени от лен и сурова коприна. Лейбълът е основан от младият индийски дизайнер Samant Chauhan, който е възпитаник на националният институт за мода и технологии „NIFT”, базиран в Ню Делхи. През 2004 година дизайнерът е избран да представлява своята алама матер на Сингапурската седмица на модата, където е удостоен с първа награда в конкурса „Asian Young Designer Contest”. Там той представя своята колекция мъжки облекла изработени от ръчно тъкани ленени платове, обработени с естествени багрила и печели наградата от пет хиляди долара. Призът му донася сумата от пет хиляди долара, което му дава възможност да реализира мечтата си да основе собствена модна марка. Последната колекция на дизайнера е била представена на Лондонската седмица на модата и включва елегантни дамски облекла предназначени за сезон пролет-лято 2011. Колекцията е била вдъхновена от еротиката в древното индийско изкуство и е била изработена от 100 % сурова коприна, добита в областите Bhagalpur и Bihar в Индия. Копринената нишка е от животински произход, но въпреки това нейните влакна са изключително здрави и устойчиви. Този естествен материал е доказал своите качества още в древността и много съвременни модни дизайнери го използват при направата на своите модели.

Конопът е изключително екологично чиста тъкан, която използва много по-малко вода от памука, а същевременно дава три пъти повече продукция от него. При отглеждането му не се налага употребата на никакви пестициди и торове, и почвата се подновява с всеки разстителен цикъл. Реколтата може да се събира неколкократно, което превръща неговото производство в ефективно и благоприятно за околната среда. Облеклата на марката „Amana” са интересно съчетание на съвременен дизайн съобразен с грижа за природата. Модния бранд предлага колекция изработена изцяло от органични материали: памук, коприна и коноп. Колекцията включва дамски облекла с красив дизайн, умело съчетан с грижа за природата. Производствената база на марката се разполга в областта Ain Leuh в планините на Мароко, в която работят местни занаятчиики с гарантирани условия на труда.

Креативният лейбъл „Enamore” произвежда дрехи, бельо и аксесоари изработени от най-висикокачествени реколти коноп, соя, бамбук, памук и коприна. Всички колекции се произвеждат в Бат, Уелс и Лондон - Англия. Създателката на марката Jenny Ambrose’s провокирана от вредите, които нанася модната индустрия върху околната среда, взема активно участие в депати по темата. Фирмата работи изцяло с органични материи и бои, без това да замърсява природата. Първоначално марката произвежда малък асортимент от дрехи, изработени от коноп, десенирани с ярки принтове от 50-60-те години на миналият век. В последствие дейността се разширява и марката започва да произвежда дамски облекла и бельо. Цялостната визия на бельото е повлияна от стила на палавите френски камериерки, като марката не разработва колекции по сезони, а предлага на своите клиенти разнообразни дрехи с модерен дизайн. Всички платове се набавят от конопени фабрики в Китай, а коприната и памука произхождат от Индия. С всяка следваща колекция марката се стреми да подобрява качеството на органичните тъкани вложени в производството.

Сред био културите се нарежда и бамбука, който е един от най-устойчивите ресурси в световен мащаб. Противно на всеобщото схващане бамбукът не е дърво, а редставлява вид трева. При подходящи условия нарастава средно с около един метър на ден и образъва филизи без нужда от присаждане. Той може да бъде отлично средство за борба с глобалното затопляне, тъй като приема пет пъти повече парникови газове и произвежда около 35% почече кислород от дървесните видове. Платовете произведени от бамбук са меки и фини и много по-дълготрайни от памучните тъкани. Те притежават антибактериални свойства и не задържат влага. Окриватели на технологията за превръщането на бамбуковото лико в нишка са Ксянгки Зу, Цег Лиу и Хао Гегн, които през 2003 година патентоват своето откритие. От тогава бамбукът плавно навлиза в модната индустрия и се превръща в основен заместител на памука.

Марката „Ciel” изработва дамски облекла от бамукова тъкан. Главният дизайнер на марката Sarah Ratty’s обединява философията за еко-дизайн, като обръща специално внимание на малките детайли. Лейбълът разполага със собствени бутици, разположени в цяла Англия, Япония и САЩ. През 2007 година са публикувани статии в списанията VOUGE и Elle, които представят марката и нейните еко-модели. Бамбукът може да бъде открит и в дрехите на модната марка „FIN”. Базирана в Осло, Норвегия. Марката се е специализирала в производството на трикотаж и спортно облекло. Моделите са изработени от ръчно такана коприна, бамбуково жарсе, органичен памук и алпака. Колекцията спортни облекла са олицетворение на внасяне на екологични и социални идеи в текстилната индустрия. От есента на 2008 година марката включва към своят асортимент ръчно бродирани шалове, които успешно се продават в Париж, Амстердам, Ню Йорк, Берлин, Копенхаген и Осло.

Новата колекция бельо на марката Triumph носи названието Eco Sweet от серията Natural Sensation. Марката е разработила вискозна материя, получена от преработката на влакна от бамбукова дървесина. Усещането за комфорт при носене е уникално и се запазва през целия ден. Материята е изключително мека, антибактериална и не задържа неприятни миризми. Предлаганите модели са в нежни пастелни цветове, а чашките на сутиените са декорирани с дантела от органичен памук и сатенирани лентички.

Все повече производители на текстил проявяват загриженост за опазването на околната среда, което вдъхва надежда, че има изход от екологичната криза. Съвместната работа на учени и производители дава добри резултати и предстои да бъде задълбочена. Търсенето на решение на екологичните проблеми чрез създаването и внедряването в произодството на нови технологии продължава.

Литература

Brown, S. Eco fashion, Laurence King Publishing Ltd, London, 2010, p. 36-39, 96-97, 98-101, 104-105, 114-115, 136-139.

ЛИТЕРАТУРА:


[1] Bradley Quinn, Textiles Disenadores de vanguardia, ISBN 978-84-9801-377-1, Art Blume, S.L 2009

[2] Christine Anna Bierhals, Green designed: Fashion: Couture. Prêt-à-porter. Street Wear. Casual , Street Wear, Casual, ISBN: 3899861035, Avedition, 2009

[3] Laird Borelli, Fashion illustration next, ISBN: 0-500-28499-7, Thames&Hudson Ltd 2004

[4] Cally Beackman, 100 Years of fashion illustration, ISBN: 978- 1-85669-462-9, Laurence King Publishing Ltd, 2007


За контакти:

Яна Стефанова Василева, Департамент Дизайн и архитектура, Нов Български университет, тел: 02/ 8110 599, е-mail: yvasileva@nbu.bg


Рецензент: доц. Елена Тодорова
Каталог: 829
829 -> Комисия на европейските общности брюксел, 28 2009
829 -> Програма Нордистика
829 -> Bg комисия на европейските общности брюксел, 15 2009 com(2009) 481 окончателен съобщение на комисията до европейския парламент, съвета, европейския икономически и социален комитет и комитета на регионите
829 -> Г р а ф и к за лятна изпитна сесия – учебна 2012/ 2013 Г. Специалност арменистика и кавказология
829 -> Първи курс медицински сестри 17. 06. 2013 00 лечебно хранене рапортна зала
829 -> Доклад на комисията до съвета, европейския парламент, европейския икономически и социален комитет и комитета на регионите
829 -> Обществена поръчка с предмет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница