Примерни игри за работа с учениците



Дата28.10.2018
Размер70.17 Kb.
#103382



София 1000, ул. „Екзарх Йосиф“ 60,

тел.: 02 870 2063, моб.: +359898500848

www.cie-bg.eu, office@cie-bg.eu





ПРИМЕРНИ ИГРИ за работа с учениците




Игри за начало на учебната година или за запознаване




Въвеждаща игра”

Седнете всички в кръг. Раздайте на всеки лист хартия. Погледнете - листата на всички са еднакви. Затворете очи. Сгънете листа на две. Скъсайте горния ляв ъгъл. Отново сгънете листа на две и скъсайте горния ляв ъгъл. Повторете същото действие отново. Разгънете листа. Отворете очи.

Погледнете своето, а после и произведенията на останалите - всички те са различни. Защото ние самите сме различни. И колко чудесно е да е така - да имаме равни права, както имаме равни листове. Но да имаме правото да творим различна красота.

Интервю”

Приканете участниците, разделени по двойки, да си вземат взаимно интервюта за 3-5 мин., след което взаимно да се представят пред останалите.

Помните ли? Разделянето на групи става много лесно и удачно, когато всички са наредени в кръг и се броят на "Първи, втори..." или "първи, втори, трети..." и т.н., в зависимост от задачата.

“Карта на сърцето”


Пригответе за всеки участник “карта” по зададената схема. Най-подходящ е лист с формат А4. Поканете участниците да попълнят картата, като в средата могат да нарисуват символ или картина, които най-добре ги представят като личности. Поканете всеки един да представи своята “карта” пред другите участници.


Аз Бих искал


Какво харесвам Какво не харесвам







“По височина и рождена дата”


Участниците правят 2 групи и при команда те трябва да се подредят по височина или според рожденната си дата – ден и месец, но без да си говорят /с жестове научават съответните дати/. Ако вместо на земята са стъпили на столове, играта става още по-забавна.

“Име с прилагателно”


Всеки от участниците се представя, като преди името си слага някакво прилагателно, което той счита, че го характеризира. Например Великолепният Николай или Артистичната Ана. Следващият участник повтаря името на предишния и добавя своето ново име.

“Трите карти”


Всеки участник написва на три отделни листчета: прилагателно, което най-добре го характеризира; любим девиз; личност – от реалния живот или литературен герой, която му е повлияла най-силно. След това всеки се опитва да “изтъргува” листчетата си срещу други такива, написани от другите участници, които най-много му харесват. “Продажбите” са по жанр и размяната е на двустранен принцип – девиз срещу девиз, личност срещу личност и прилагателно срещу прилагателно. Един участник може да “продаде” няколко пъти новопридобитите листчета, ако попадне на по-интересни, докато се спре на тези, които категорично иска да задържи. След приключване на размяната всеки участник трябва да притежава други три листчета, по едно от всеки жанр. Един по един участниците обясняват защо са избрали съответните листчета или защо не са поискали да продадат някое от своите. Играта дава възможност да се намери общото между участниците – характери, интереси, споделени ценности.
Игри за загряване – подходящи за начало на работните занимания, за да се раздвижат участниците или за освежаване и разтоварване. За някои от тях е нужно повече пространство за движение.

“Котка и мишки”


Изберете един доброволец който е котка. Всички останали са мишки. Котката започва да гони мишките. Всяка мишка може да се спаси за 3 секунди в критична ситуация като хване за ръка друга мишка.

“Най-дългата линия”


Участниците се разделят на 2 или повече групи и се приканват да направят най-дългата линия от свои вещи и предмети /дрехи, чанти, часовници, връзки на обувки и т.н./

“Докоснете тези неща”


Това е състезание, за да се види колко бързо участниците могат да докоснат 5 предварително назовани обекта. Един от участниците започва да назовава предмети от стаята /напр. прозорец, нещо зелено, панталон и пр./, а останалите се стремят да докоснат колкото е възможно повече от споменатите обекти. Този, който остане последен, без да е докоснал съответен предмет, е следващият, който назовава обектите.

“Плетеница”


Участниците застават прави, рамо до рамо в кръг. Протягат напред ръцете си и се стремят да хванат ръцете на някой от групата, но не на този, който е непосредствено до тях. После се опитват да се разплетат, без да си пускат ръцете. Тази игра е подходяща за по-малки групи – между 6 и 12 души.

Най-високата кула”
Всяка група деца трябва да разполага с 1 пакет сламки /25 или 50 броя/ и кутия кламери. Задачата е да се построи най-високата кула. Играта и подходяща за по-малки деца. След изпълнение на задачата се разглежда темата кой как се е държал по време на играта /давал е много предложения, стоял е настрана, включил се е в изпълнението, предлагал е нестандартни решения и т.н./ и се въвежда темата за различните роли, които съществуват в един екип и ценността на всяка една от тях.

Асоциации с топка”

Децата сядат в кръг. Необходима е малка топка /която може да се направи и от смачкан вестник/ или някакъв друг лек предмет. Водещият казва дума, която обозначава чувство или емоция и подхвърля топката на друг участник, който трябва да направи изречение с подадената дума. Вторият участник казва друга дума и подхвърля топката на друг. В дискусията след това водещият пита децата дали са били изненадани от някои от собствените си асоциации или тези на други деца и защо.



Водене на слепия”

Групата се разделя по двойки. Във всяка двойка на единия участник се завързват очите и той заема ролята на слепия. Другият партньор трябва да го води като осигурява неговата безопасност. След това двойките си разменят ролите. Дискусия – кой как се е чувствал в двете различни роли, в коя роля се е чувствал по-добре и защо. Играта въвежда темата за доверието и споделяне на чувства. Кое благоприятства и кое пречи на изграждане на доверие и споделяне на чувства? Водещият въвежда или извлича идеята за съпричастност и съпреживяване като основа на емпатията и ролята на емпатията в общуването.




Игри за развиване на уменията за решаване на конфликти

Пришълци и туземци”

Играта насърчава колективно мислене в кризисна и конфликтна ситуация. Две враждуващи страни – пришълци и туземци, с непреодолими на пръв поглед различия трябва да достигнат до съгласие как да живеят заедно. Помолете групата на “туземците” в какво вярва – напр. да се казва истината, да не се краде, да не се убива и т.н. Кажете на “туземците”, че страната им е била завладяна от друга страна. Нашествениците са дали инструкции, които трябва да се спазват. Те изискват:



  • Да се премахнат всички съществували досега ценности и вярвания;

  • Хората да живеят без ценности;

  • Хората трябва да правят само това, което им се нареди от нашествениците.

Помолете групата на “туземците” да дискутира помежду си ситуацията като се замисли над следните въпроси:

  • Кои от ценностите на групата се толкова важни, че нашествениците трябва да ги признаят?

  • Какво трябва да направят, за да убедят нашествениците в това, без самите те да нарушат ценностите си /напр. без насилие/?

След това приканете двете групи да преговарят. Може да се стигне до подписване на договор или да се привлече нов участник като посредник, ако “нашествениците” и “туземците” не могат да достигнат до взаимно изгодно решение. Целта на играта е да се подобри общуването между участниците и да се обърне внимание на някои техники на водене на преговори.


Игри за обобщаване, обратна връзка и раздяла

“Най – вълнуващото нещо”


Учителят/Водещият поканва всички да седнат и задава модела на упражнението – “Най – вълнуващото (интересното, заинтригуващото, новото, предизвикателство, изненада и т.н.) нещо за мен през изминалия ден бе…” След това моли всички в последователност по кръга да довършат в споделяне горното изречение.

“Обратна връзка с 3 листчета”


Всеки участник написва на отделни листчета 3 неща, които най-много са му харесали по време на обучението и 3, които най не са му харесали. Листчета са анонимни и се обобщават от водещия/учителя.

“Табло за обратна връзка”


На голям лист хартия се прави таблица: по вертикала са елементи, аспекти от обучението /игри, подбор на занимания и т.н./, а по хоризонтала е скала на задоволство /от ужасно до отлично/. В така образувалите се квадратчета всеки участник поставя знак там, където съответния елемент се засича с оценката му. Дейността е анонимна.

Табло с послания”

На отделни големи листи се започва изречение и се дава възможност на децата да го довършат с думи, рисунки или символи. Примерни заглавия на табла: “Най-много ми хареса….”; “Най не съм доволен от…..”; “Моето послание към организаторите е ……”; “Моето послание към другите деца е …….”; “В бъдеще бих искал…….”. Тази дейност е анонимна и децата могат да напишат повече от едно послание по зададена тема. Възрастните също могат да се включат и да напишат своите послания.



Да си стиснем ръце”

Всеки един от участниците трябва да стиска ръката на всеки един от останалите в продължение на точно една минута. По този начин се увеличава енергията в групата и всеки се оказва длъжен да се срещне очи в очи с всеки един от участниците.



Да си махнем с ръка за довиждане”

Всеки участник очертава ръката си върху лист хартия и му го залепят за гърба. Всеки пише на гърба на другия върху очертаната ръка послание за довиждане. Всеки трябва да има послания от всички останали и се препоръчва листа хартия да е по-голям.





ПРОЕКТ BG051РО001-7.0.01-0069

Едно училище за всички”,



Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”,

съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз

Инвестира във вашето бъдеще!

Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница