Проблемният подход в обучението по информационни технологии марияна николова, Гергана маркова



Дата15.01.2018
Размер215.94 Kb.
#47666
ПРОБЛЕМНИЯТ ПОДХОД В ОБУЧЕНИЕТО

ПО ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ
Марияна НИКОЛОВА, Гергана МАРКОВА
Резюме: Докладът разглежда проблемното обучение като дидактически метод и психологическите аспекти при неговото прилагане в часовете по ИТ. Представено е ръководство за разработване на проекти от ученици, където творчески се използват получените знания и умения при решаване на практически задачи. Така се развиват способностите на обучаемите и предизвиква допълнителен интерес към темата.

PROBLEM APPROACH IN THE INFORMATION TECHNOLOGIES EDUCATION
Mariyana Nikolova, Gergana Markova
Abstract: The objects of this report are problem education as a didactic method and psychological aspects applied in IT courses, concrete parameters and indicators for structuring effective qualification courses. The report is a guide for teachers giving an overview of the elements necessary for the teaching process.

Проблемно обучение като подход при усвояване на информационните технологии

Осигуряване на висока познавателна активност е основна задача в обучението по всяка учебна дисциплина. Обучението по информатика и информационни технологии (ИТ) изисква да се определят условията, при които познавателната дейност е не само средство за овладяване на знанията, но и “най-важен източник за умствено развитие на ученика.”[c.7,5]. Решаването на тази дидактическа задача налага използването на различни подходи, в зависимост от етапа и степента на образование, от социалната ориентация на учениците, от спецификата на общественото развитие и неговите потребности и не на последно място от нивото на постиженията на високите технологии в конкретния етап.



Усвояването е сложна познавателна дейност, в основата на която стои организирана интелектуална активност. Обучаемият не само възприема знанията, но ги преобразува, адаптира ги, избирателно реагира и активно ги усвоява.

Обучението по информатика и информационни технологии е съвременна и динамична научна област с огромна обществена потребност, което налага да се търсят начини за увеличаване степента на ефективност. Критерият за ефективност е степен на пълнота и трайност на усвоените знания и възможност за тяхното самостоятелно използване в нетипични или нови условия.

В часовете по информатика и информационни технологии в общообразователната подготовка се предлага учебно съдържание, което подлежи на усвояване в определена последователност. За да се гарантира ефективност на обучението трябва да осигури достъпност на изложението, въвеждане на новите понятия в строг порядък, изясняване на действията с различни структури от данни и алгоритмите за тяхното реализиране, възможностите на езиците за програмиране, както и функциите и сферите на приложение на различните приложни програми.

За успешното овладяване на системните компютърни знания и умения добри резултати дава използването на проблемния подход в обучението – съчетаване на елементи от проблемното обучение с традиционните методи за активно обучение. Това е полезно средство, което помага на преподавателя да насочва и ръководи познавателната дейност на учениците при поставените учебни проблеми и задачи [4].



Реализирането на проблемния подход в обучението по ИТ при изучаване на основните знания и усвояване на компютърни умения има следните дидактически изисквания :

    • При въвеждане на основните понятия особено важно е правилното определяне на системата от задачи, които мотивират изучаването на един или друг учебен материал и предизвикват интереса на учениците. Важен момент е създаването на мотивационна проблемна ситуация, която ги подтиква към активни познавателни дейности. Това води до стимулиране на мисловните операции като сравняване и съпоставяне, анализ и синтез, конкретизация и обобщение, които са съставни елементи на познавателната дейност. На тази база главната цел на проблемния подход в обучението е възбуждане на интереса на учениците към разглежданата тема и създаване на условия за организиране на самостоятелно търсене на съществените свойства на разглежданите обекти. Така мотивационната проблемна ситуация е основа не само за въвеждане, но и за изучаване на свойствата на въведените обекти.

Използването на конкретни примери при изучаване на хардуерните или софтуерните обекти и техните свойства и създаването на мотивационни проблемни ситуации водят до обобщения на конкретно-индуктивна основа при разрешаването им. При изучаване на технологиите, проблемните ситуации могат да бъдат взети от други предметни области. Така междупредметните връзки стимулират и обосновават обучението по ИТ.

    • По-нататъшното изучаване на обектите изисква формулиране на определенията и усвояване на терминологията. При липса на достатъчен опит за определяне на съществените признаци на явленията и процесите допустимо е в отговорите на учениците да има грешки, които могат да се използват от учителя за създаване на проблемни ситуации и се поставят учебни проблеми. Основен метод за създаване на горепосочените ситуации е използването на контра примери, които разкриват тези грешки и съдействат за правилното насочване мисълта на обучаемите. Така грешките на учениците се оказват полезни за създаването на проблемни ситуации. На тази основа опитния педагог успява да развие и направлява логическото мислене на своите възпитаници.

    • Въвеждане на дедуктивни примери активира интереса на учениците и води до по-пълно представяне на възможностите на компютърната система и приложния софтуер. Такъв методически подход води до развитие на дедуктивното мислене. На този етап от процеса на обучение трябва да се осигури фактическият материал и реалните приложения взети от живота, които да предшестват обобщенията и изводите. Това от своя страна задълбочава усвояването на понятията и характеристиките на обектите. Така в хода на процеса за натрупване на знания, обобщенията придобиват по-строг дедуктивен характер.

    • Високо ниво на проблемност и качество на усвояемост на учебния материал се постига със самостоятелно съставяне на задачи. Като се има предвид активността на учениците и тяхната мотивирана заинтересованост към обучението по ИТ за съставяне на проблемни ситуации могат да се използва опита на учениците и техните знания по други учебни предмети при съставяне на задачи за обработка на различен вид обекти – текстови, таблични, графични, звукови, видео или за създаване на комбиниран документ. Това е и реална връзка между практика и теория.

Спецификата на компютърната област, поради динамиката на развитие и големия обхват на приложения изисква умение да се работи с различна справочна литература.

С практическите задачи се цели придобиване на навици и умения, при които се овладяват различни методи на работа. Системите от практически задачи представят на учениците множество от знания и умения, необходими за последователно запознаване и овладяване на съответната програмна среда постепенно, без натрупване на излишни теоретични знания. Това се постига с много примери. При решаване на задачи, които служат за овладяване на основните техники за работа със съответния приложен софтуер, като се използва метода “учене чрез правене”.

Учебната практическа дейност е показала своята роля в овладяване на конкретни информационни технологии. Задачите в процеса на обучение активират мисленето, организират и систематизират познанието. Това е фактор, който актуализира натрупаните знанията и спомага те да се преобразуват в умения и опит и да се използват в последствие за решаване на различни практически проблеми.

Съшествуват няколко типа задачи, които преподавателите използват в часовете по ИТ. В зависимост от структурата на задачите и методите за тяхното решаване могат да се обобщят следните три класа задачи по ИТ - фиг.1.:




Последователност на въвеждане и използване в процеса на обучение на различни групи задачи



Традиционни или стандартни задачи - затвърдят учебния материал

Базови или “задачи-компоненти” - представят новите знания

Нестандартни или задачи-проблеми развиват творческо мислене и способности за вземане на решения




Фиг.1. Типове задачи, използвани в обучението по информатика и ИТ
Нестандартни или задачи-проблеми не включват всички компоненти на традиционната задача. Обикновенно в тях са формулирани дадено и търсено, а методът се открива чрез творчество. Не винаги даденото е в явен вид. При търсене на начин за решаване на задачата, обучаемите са в проблемна ситуация, което развива техните способности да мислят творчески и да вземат решения.

Такива задачи са например задания по други учебни предмети, свързани с използване на Интернет и ИТ, проект за книжна реклама (диплянка) на учиилището, презентация за града или по определена тема, математическо или статистическо изследвана с помощта на електроннна таблица, където резултатите трябва да се изведат в графичен вид и т.н. Изходните данни в условието не винаги са дадени пълно, указана е целта, а методът трябва да се избере творчески от учениците. Това са т.н. познавателни задачи, които се използват в редуцирана форма, при които не е зададена някоя от съставните част на инвариантната структура и се търси метода на решение. Това стои в основата на проблемното обучение.



Проектът е вид проблемна задача, за решението на която се използват придобитите знания и умения от обучението по ИТ и е необходимо да се приложи творчество при избора на начин за изпълнение и оформяне на дизайна. При необходимост е възможно да се разширяват и допълват познанията.

При разработване на проекти от ученици се изисква творчески да прилагат получените знания и умения за решаване на такъв тип практически задачи. Това развива способностите на обучаемите и предизвиква допълнителен интерес към темата. За изпълнение на такава задача е необходим по-дълъг период от време, защото се работи в екип, изисква се творчески подход, изследователска работа и самостоятелно търсене, което се осъществява като обучаемите интуитивно се досещат, използвайки опита от овладяните базови типови задачи.



Работа по проект включва създаване на умения и навици за реализиране на проект в група или екип, като се използват:

  • ресурсите на мултимедийната компютърна система;

  • възможностите на приложни програми за обработка на различни обекти и данни;

  • ресурсите на Интернет;

  • готови материали, които се форматират и обработват;

  • компютърните средства за интегриране на различните обработени обекти и оформянето на краен продукт.

Очаквани резултати от тази част на обучението изискват ученикът:

  • да познава и използва подходящи средства и методи за популяризиране на идеите си чрез разнообразни информационни средства, като спазва етичните норми;

  • да знае основните правила и дейности при разработване на проект;

  • да умее аргументирано да излага и защитава собствена теза и подкрепя или оспорва чужда;

  • да проявява разбиране и уважение към различни позиции и идеи.

Създаването на проекти е заложено в учебната програма по ИТ за задължителна подготовка по ИТ в прогимназиалния курс на обучение, но часовете са ограничени. Прилагането на проблемния подход в обучението при свободноизбираема и задължителноизбираема подготовла (СИП, ЗИП) позволява използване в най-голяма степен на предимствата на “учене чрез правене”.

Проблемният подход в обучението се използва когато учениците са преминали базово ниво на обучение и могат да достигат до новите знания и ги затвърдяват при решаване на задачи-проблеми. При този метод обучаемите насочват своето внимание не само към съдържанието на усвояваните знания, но и пряко участват в учебната дейност. Учителят трябва да организира така учебния час, че обучаемите сами да открият нужните за решаването на поставената задача знания, да направят необходимите изводи и обобщения. Проблемното обучение зависи до голяма степен от подготовката на учителя и умението да се активира ученическото мислене.



Проблемно обучение e дидактически метод и неговото прилагане в часовете по ИТ цели стимулиране на ученическото творчество, чрез генериране на идеи за създаване на конкретни продукти, направени с помощта на компютър. Така обучаемите стават автори на различни проекти, реализирани в мултимедийна компютърна лаборатория. В резултат се усвояват нови знания в самия процес на създаване и реализиране на конкретна идея – “имам идея да напрявя нещо, искам много да успея да го направя добре и качествено, трябва да получа нови знания и да придобия допълнителни умения, за да успея да го направя” [7].

Психологически аспекти при прилагане на проблемния подход в обучението

Проблемното обучение е организиран от преподавателите начин за активно взаимодействие между субекта, респективно обучавания и проблемно представеното съдържание. През този учебен период той се приобщава към обективните противоречия на научното познание и начините за тяхното разрешаване, учи се да мисли, творчески усвоява знанията. За да извърви съкратения път до научното откритие под ръководството на учителя в тяхната съвместна дейност, ученикът бива поставян в ситуации да преживява този процес, да разбира и осмисля и като крайна цел да постигне откритието. Така умствените операции следват естествената логика на продуктивното мислене, заложено в него като човешки индивид.



Интелектът е един от най-важните компоненти в този процес. Като най-висш продукт на мозъка и като сложна форма на отражение на обективната реалност, той има ключово значение и трябва да бъде възпитаван. Моделът на Л. Търстоун акцентира върху седем фактора, характеризиращи интелекта. На фиг. 2 са съпоставени моделите на Л.Търстоун и Ф. Фримън, които са в основата на изследванията за развитието и възпитанието на интелекта в ученическа възраст:


По Л. Търстоун




По Ф. Фримън

Пространствена способност (ориентация).

Способност да се възприема сходството и различията между геометричните фигури.

Скорост на възприемането.




Лекота при опериране с цифров материал.

Способност да се извършват цифрови операции.

Разбиране на думите.

Лекота и живост на езика.

Асоциативна памет.

Памет.

Вариативност на речта.

Словесен запас (активен речник).

Разсъждаване.

Способност да се разсъждава.

Фиг.2. Характеристики на интелекта.


В учебния процес най-много трябва да се залага на развитие на мисленето като важен момент от подготовката на подрастващите. Чрез проблемното обучение по ИТ, за да се постигне максимален резултат е нужно да се идентифицират у всеки ученик типичните черти на развития интелект и степентта на неговото индивидуално развитие. Четири са компонентите за идентификация според известни психологически и педагогически справочници:

  • активно отношение към обкръжаващия свят, тясно свързано с наблюдателността;

  • степен на систематизираност и дисциплинираност, осигуряваща точност в работата и надеждност на получаваните резултати;

  • самостоятелност, неразривно свързана с творческия характер;

  • непрекъснато интелектуално развитие.

При работа с компютър в училищна възраст се постига развитие на общите умствени способности: съобразителност (бързина на умствената ориентация), задълбоченост и критичност. Работа на учителя е да активира и насочва определени умствени операции при учениците, които да повишават степента на продуктивното мислене: връзките между анализ и синтез; средствата, с помощта на които се осъществяват тези процеси; степените на пълнота на анализа и синтеза. Тези дейности дават възможност да се използват такива умствени операции, специално отработени при решаване на типове задачи, конкретно по информационни технологии, както и за решаване на широк кръг задачи от различни области на познанието. За прогрес на умственото развитие, в резултат на неговото задълбочаване и разширяване може да се говори тогава, когато под ръководството на учителя, ученикът съумее да идентифицира двата подхода и в съзнанието си да построи стройна система, като обедини в нея този синтетико-аналитичен модел на разнохарактерна умствена дейност.

Когато учителят преценява индивидуалното умствено развитие на обучаемите, може да използва показателите, които Н.Д. Левитов идентифицира:



  • самостоятелност на мисленето;

  • трайността на усвоения учебен материал;

  • бързина на умствената ориентация (находчивост) при решаване на нестандартни задачи;

  • дълбочина на проникването в същността на изучаваните явления (умение да се различи същественото от несъщественото);

  • критичност на ума, склонност към необективност и неоснователни разсъждения.

При работа в групи от ученици с голям диапазон на умствени възможности е задължително да се има предвид класификацията на Н.А. Мечинска [2] за мисловната дейност, като внимателно се отчита степента на развитие или отсъствие на съответното качество, и от там – индивидуалния подход и подбор на подзадачите за всеки:

  • бързина или трудност на усвоявянето;

  • гъвкавост на мисловния процес (леко или трудно се пренастройва на работна вълна; приспособяване към изменящи се условия на задачата);

  • тясна връзка или разминаване на нагледни и отвлечени компоненти на мисленето;

  • различни равнища на аналитико-синтетична дейност.

Педагогът има отговорната задача да установи индивидуалното темпо на предвижване на мисълта при всеки конкретен свой обучаем. Това не бива да се бърка с индивидуалното работно темпо, защото бързината на работа и скоростта на обобщаване са различни неща – може да се работи бавно, а да се обобщава бързо. Темпото на придвижване на мисълта се определя от количеството еднотипни упражнения, необходими за формиране на обобщението. Учениците с по-слабо умствено развитие непълноценно използват информацията, заложена в условието на задачата, обикновено я решават на принципа „проба-грешка”. Като се има предвид, че задачите по ИТ се делят на подзадачи, а те от своя страна са етап от решението, това може да доведе до неизпълнение на задачата. Такива ученици имат нужда от постоянно наблюдение и корекции в работата. Учениците с висока степен на умствено развитие разполагат с богат обем от знания и умеят да ги използват, рядко грешат при разчитане условието на задачата и обикновено бързо, точно и пълно извличат предназначената за тях информацията. Те постоянно контролират действията си и мотивирано вървят напред към крайния резултат. Проблемът при тях се решава лаконично, кракто и рационално. Високото интелектуално ниво предопределя удоволствие от творческата дейност в предпочитаната област.

Интелектуалните умения са условие за адекватни практически и теоретични действия, изпълнявани, бързо, точно и съзнателно върху основата на усвоени знания и жизнен опит. Учителят по ИТ не може да гради практически умения без необходимото количество теоретични знания за хардуер, работа в съответната операционна система, средствата за обмен и съхраняване на данни, обработка на обектите, софтуер за тяхната разработка и обединяване. Знанията и уменията са две неразделни и функционално свързани части на всяко целенасочено действие. Като се усъвършенстват и автоматизират, уменията се превръщат в навици. Полезните навици дават възможност в екстремални ситуации бързо да се намира търсения изход или да се решава поставената задача. Като област, която не е свързана само с учебния предмет, ИТ дават възможност на ученика да допълва и използва знанията си във всички направления на човешкото познание и общуване. Уменията изграждат навици за постигане на една и съща цел в зависимост от различните условия, в които се налага да се действа. Високо развитите интелектуални умения позволяват действията да се изпълняват по различен начин, в зависимост от конкретните и специфични условия.

Усвояването на умения е сложен процес на аналитико-синтетична дейност на кората на главния мозък, по време на която се създават и укрепват асоциации между проблемната задача, необходимите за решаване знания и практическите методи за тяхното прилагане. Основните признаци и характеристики на придобитите умения са: гъвкавост, устойчивост, стабилност и максимална близост до реалните условия и задачи. В часовене по ИТ при адекватно ръководство на учителя, учениците могат да развият следните умения: интелектуални и практически; учебни и самообразователни; рационални и нерационални; репродуктивни и нестандартни [1];

Учителят може да мотивира учениците като им помага да възприемат, да запаметяват, да работят внимателно, да мислят, да използват интуицията се, основавайки се на предишни и нови знания. По този начин педагогът стимулира и провокира мотиви за познавателен интерес и лидерски качества.

Създаване и реализиране на проекти в часовете по ИТ

Реализирането на проект е творчески процес, позволяващ на участниците по интересен и нетрадиционен начин да изразят своите идеи, да представят плановете си и чрез пряко участие в учебния процес да се обучават.



С помощта на мултимедийни компютърни средства в организирана форма и работа в екип, учениците могат да станат автори на проект, който да:

  • реализира техни идеи, свързани с колективни интереси – създаване и издаване на вестник, създаване на плакат или рекламно табло, създаване и поддържане на Web–страница на училище, клас или интересна за тях област;

  • запознава други ученици с научни факти от областта на знанието, представени по начин, отразяващ техните разбирания и виждане и адекватни на възрастта им, чрез мултимедийни продукти;

  • реализира идеи, свързани с лични интереси – календар със семейни снимки, постер с рожденни дати на съученици, близки, велики личности от историята на България, родословно дърво - направени по различни шаблони и с разнообразни средства.

Мултимедийната компютърна лаборатория е подходяща среда за работа в екип, където под ръководството на преподавател се насърчава ученическото мислене и се решават различни проблеми-задачи. От една страна се ангажира ученическото мислене, като потенциалът се концентрира в създаване на продукт, с който те ще се гордеят, а от друга страна се запознават с нови възможности на компютъра и придобиват умения за работа в мултимедийна среда и комбиниране на елементи от познати модели.

В началото на процеса учениците трябва да обсъждат следните аспекти:

  • Какво искат да направят - вестник; мултимедийна презентация за теми от учебното съдържание, за събитие от ученическия живот или друго; рекламна брошура на – училището, класа, родния град и т.н.?

  • Кой ще бъде получателят на крайния продукт, за кого е предназначен?

  • Какви интерактивни елемента ще се използват и как да са обработени?

  • Колко части ще съдържа проекта, ако може да се раздели?

  • Как да се свържат отделните части?

  • Как да работят заедно в екип?

  • От какво се нуждаят още да научат, за да изпълнят проекта?

Преподавателите трябва да обмислят:

  • Къде в учебната програма да бъде заложен?

  • Какво знаят учениците?

  • Как те ще работят – с цял клас, на екипи, на малки групи или индивидуално?

  • Кои среди ще се използват за създаване и представяне на информацията?

  • Какви трябва да бъдат изискванията на мултимедийната лаборатория като техническо и софтуерно осигуряване?

  • Колко дълго ще се реализира проектът?

  • Как те ще ръководят учениците, за да свържат идеите и концепциите на проекта?

  • Как ще бъде оценен този процес.

След определяне на темата и съдържанието на проекта се преминава към неговата реализация. Етапите при реализиране на проекти са:

  1. Определяне целта, анализ на изходните моменти, планиране и проектиране на отделните части.

  2. Реализиране (създаване) на отделните части на проекта.

  3. Завършване (сглобяване) на проекта.

Първият етап е определяне целта на проекта и крайният продукт. В началото се започва с анализ на други близки продукти, които съдържат подобни елементи или могат да послужат за идеи. Учениците трябва да създадат план и да проектират новия модел. Определя се каква информация ще се включи. Изходни моменти за конкретния проект след анализ на работата на други ученици и подобни продукти са:

  • Проектирането на отделните части и създаване на дизайна на продукта;

  • Определяне целите на всяка от частите на проекта;

  • Определяне на най-важните характеристики и особености на всяка от частите (страница, слайд, екран, сцена);

  • Определяне на елементите на всяка част.

Реализирането на отделните части и създаване дизайна на целия продукт е вторият етап от изпълнението. Това е интересен и творчески процес. На обучаемите предстои да се изправят срещу проблеми, като това да искат да направят нещо, но все още да нямат опит. Това обикновено е движещата сила и мотивацията да се научи новото, да се усвоят средствата за реализиране на идеята.

При създаване на цялостната визия и дизайн на отделните части се развива инициативата на всеки ученик. Вземат се “суровини” като факти и теми, които ще се представят, анализират се идеи, прилага се въображение и се създават и форматират отделните елементи – текст, изображения, звук и анимация. При определяне вида и съдържанието на всяка част се изхожда от конкретната цел. Създателите трябва да са наясно какво искат да видят и какво не би им харесало. Видът и разположението на отделните елементите оформят дизайна на частите и на цялата композиция. Това е авторско решение, което учениците трябва да направят в електронен вид с помощта на информационните технологии. Така те проявяват усет към хармония, завършеност и практически осъществяват своите идеи.

Преподавателите по информатика имат водеща роля при изясняване и “сглобяване” на идеите и тяхното оформяне в електронен вид. В отделните части всеки елемент има равностойно участие. Текстът, изображенията, анимацията и звукът реализират цялата идея и взаимно се допълват.

За всеки тип елемент се налага използване на отделна приложна програма, с която той може да се въведе, обработи и форматира, за да придобие желания външен вид. Това затвърдява знанията и уменията за работа в съответната среда от една страна и дава възможност за анализ и синтез, сравнения, обобщения и изводи от друга. Преподавателят заедно с обучаемите избира софтуера, с който ще се обединят всички елементи и с подходяща допълнителна обработка да се получи окончателния дизайн. Изборът зависи от наличната техническа, технологична и софтуерна база.



Избор на софтуер и ресурси е важен момент за реализиране на проекта. Подобни проекти могат да се създават с различен софтуер и по различен начин. Изборът се прави в зависимост от наличните приложни програми, техническите възможности ма компютърната лаборатория и по преценка на ръководителя на групата.

Ресурсите, които са необходими за работата при създаването на мултимедийния или web – проекта в клас освен компютъра са:



  • скенер (много съществена част от мултимедийната система);

  • цифрова камера ( много полезна );

  • видео камера;

  • CD/DVD (файловете, съдържащи изображения или звук, са сравнително големи по обем, което налага необходимост от запомнящи устройства с голям капацитет).

Сканирането на изображенията, включване на звук и анимационни ефекти е сложен процес, за който се искат специални умения. Знанията и уменията, необходими за работа с мултимедийни компютърни средства, включена в общообразователната компютърна подготовка не са достатъчни. С работата си в такъв проект учениците придобиват нови умения и обогатяват своите познания за работа в различни мултимедийни среди.

В третия етап се обединяват отделните части. Обсъжда се цялостната визия и се коригират по необходимост отделни елементи или тяхната последователност.

Един от вълнуващите и интересни аспекти при създаване на такива проекти е този, че непрекъснато може да се добавят нови елементи и да се създават допълнителни връзки за разширяване и обогатяване на цялата композиция. Това означава на практика, че този процес е отворен. Това е предизвикателството за младите автори – да създават нещо, да го усъвършенстват и да генерират непрекъснато идеи. За тяхната реализация те прилагат въображение и непрестанно допълват своите знания. В първоначалния вариант на проекта обикновено времето е ограничено и екраните са по опростени. Това позволява при следваща обработка да бъдат включени специфични изображения между текста и да се добави анимация, звук и др.
Заключение:

Смисълът на работата по проекти е учениците да се научат творчески да използват и приложат знанията и уменията в областта на ИТ, от къде да търсят необходимите материали, как да ги организират и свържат. Крайната цел е получаване на продукт, които се харесва, отговаря на съвременните естетически изисквания и е интересен и полезен.

Практическата полза от работата по такъв проект се изразява в:


    • Нарастване на познанията при използване на софтуера.

    • Опит да се намери начин за решаване на техническите проблеми, когато те възникват в процеса на работа.

Техническите умения на учениците се придобиват с практика. Специфичните умения, които се създават у учениците много зависят от използвания хардуер и предпочетения и наличен (лицензиран) софтуер. Те се развиват и усъвършенстват при участие в проекта.

В периода на обмисляне на проекта учениците като автори използват своите познания и умения, за да ги допълват и усъвършенстват, за да създадат приятен и полезен краен продукт (дизайна на проекта) . Дейността на преподавателите е да поощряват, активират и да помагат за преодоляване на проблемите в отделните етапи. Директният контакт на преподавателите и обучаемите е необходим през цялото време – чрез анализи и творческо взаимодействие. Главна роля на ръководителите е да насърчават обучаемите да опитват нови неща, да ги направляват при събиране на данни, написване на текста, създаване и обработка на изображения и други елементи.

Това прави дидактическите ползи особено ценни – фиг.3:


Технически и технологически знания и умения




Мотивация

Забавление

Обучение

Фиг.3.


При работа в проблемна ситуация, учениците придобиват способности за :

  • планиране на работата;

  • въвеждане и форматиране на текст;

  • сканиране или създаване на изображения (снимки, фотоси, образи и др.) и тяхното редактиране със специализиран софтуер;

  • вграждане на обработените изображения в проекта;

  • използване на цифрова камера;

  • записване на говор и звукови ефекти;

  • използване на готови звукови файлове;

  • вграждане на анимация;

  • създаване на връзки между елементите.

На обучаемите предстои да се изправят срещу проблеми, като това да искат да направят нещо, но все още да нямат опит. Това е движеща сила и мотивация да се научи новото, да се усвоят средствата за реализиране на идеята.
Автори:
Гл.ас.инж.Марияна Николова, ВТУ “Св.св.Кирил и Методий”, Катедра “Компютърни системи технологии”, Тел. :+359 62 649831, Е mail: mnikolova_vt@abv.bg

Гергана Маркова, учител по информатика и ИТ в професионална гимназия по строителство, гр. В.Търново, Е mail: gerganavioletova@abv.bg



Използвана литература


  1. Коротов, В.М., Лошкарева, Н.А., Зайцев, В.Н.,Воспитание ученика. Сборник программно-методических материалов..-Москва, 1990

  2. Менчинская Н.А. Проблемы учения и умственного развития школьника.-Москва, 1989.

  3. Национална стратегия за въвеждане на информационните и комуникационните технологии в българските училища, НС на РБългария, София, февруари 2005.

  4. Петров, К., Някои въпроси за обучението по математика, Сборник статии-частIII, Народна просвета, София, 1982

  5. Якиманска, И., Я., Развиващо обучение, Народна просвета, София, 1984

  6. Curtin Dennis P., Foley Kim, Sen Kunal, Morin Cathleen, Information tehnology, The Breaking Wave, Irwin McGraw – Hill, 2003

  7. Lachs Vivi, Making multimedia in the classroom, Routledge Falmer – London and New York, 2000

  8. Linn, Marcia C., Computers, teachers, peers – Science Learning Partners, Lawrence Erlbaum Associates, Ins., Publishers, LB1585.3.L56 2000

  9. Nobac, J.D., Learning, creating, and using knowledge: Concept maps as facilitative tools in school and corporations, Mahwah, NJ: Lawrence Erlbaum Associates, 1998

  10. Nobac, J.D., Learning, creating, and using knowledge: Concept maps as facilitative tools in school and corporations, Mahwah, NJ: Lawrence Erlbaum Associates, 1998









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница