Проблемът разширени вени или хронична венозна недостатъчност (хвн)?



Дата13.10.2018
Размер71.42 Kb.
#86253
Проблемът - разширени вени или хронична венозна недостатъчност (ХВН)?
По-голямата част от заболяванията на краката се дължат на смущения в кръвообращението и в частност на проблеми с вените. Всички са чували за разширени вени и това никак не е чудно, тъй като 10% от хората страдат, като по-често са засегнати жените. Това, което е по-малко известно, е, че преди появата на разширени вени недостатъчната венозна циркулация може да предизвика неприятни симптоми:

  • лесна уморяемост

  • тежест

  • болка

  • схващане през нощта

  • мравучкане

  • подути глезени в края на деня

В този стадий, наречен "преварикозен", все още не се забелязват трайно разширени венозни съдове. Ние рядко обръщаме сериозно внимание на тези симптоми и вземаме мерки едва когато имаме видимо разширени вени или кожни промени. Причината за това е, че не всеки си дава сметка, че болката и тежките неотпочиващи крака са всъщност началните симптоми на заболяване на венозната система на крайниците, което се нарича хронична венозна недостатъчност (ХВН).


Хроничната венозна недостатъчност е едно от най-често срещаните заболявания в света. Тя се появява с напредването на възрастта при 7 от всеки 10 души. Голяма роля играе и наследственият фактор - ако баща ви или майка ви страдат от разширени вени, голяма е вероятността да се появят и при вас. Допълнителни фактори, които ускоряват процеса, са някои професии, свързани с продължително стоене в изправено положение, наднормено тегло, недостатъчна или неподходяща физическа активност.
Какво се е случило?

Както всички знаем, чрез вените кръвта се транспортира от тъканите до сърцето. Само че това, което може би не всички знаем, е, че за разлика от артериите (съдовете, по които чрез кръвта до тъканите достигат кислород и хранителни вещества) венозните стени нямат собствени мускулни влакна. Кръвта се придвижва в посока, обратна на земното притегляне, за сметка на изпомпващите движения от съкращаването на околните мускули.

Следователно, когато ходим и мускулите ни се съкращават, те подпомагат придвижването на кръвта по вените. Другият основен принцип на движение на кръвта е от мястото с по-високо налягане към това с по-ниско налягане. Когато продължително време стоим, кръвта забавя движението си и се задържа в най-ниско разположените части на тялото. В дългосрочен план повишеното налягане може да доведе до отпускане на венозните стени, а венозните клапи, които като вентили се грижат кръвта да се движи само към сърцето, вече не работят правилно.

Поради забавения кръвоток в най-малките разклонения на вените - венулите, се задържат голямо количество въглероден двуокис и други отпадни продукти. Венозните стени се отпускат под натиска на все по-голямото количество кръв и течността започва да преминава от вените към тъканите вместо обратно. Краката се подуват. Ако това продължи твърде дълго, в тъканите се натрупва прекалено голямо количество токсини и те страдат от липса на кислород. Краката започват да ни болят.

С течение на годините вътрешната обвивка на вените (ендотелът), отговорна за транспорта на веществата между тъканите и вените, започва все по-трудно да се възстановява от продължителната липса на кислород и многото отпадни продукти.
Това е моментът, в който превантивните мерки могат да възпрепятстват еволюцията на болестта.
Като всяка друга болест и хроничната венозна недостатъчност (ХВН) не трябва да се пренебрегва, защото рано или късно тя ще доведе до проблеми не само от естетически характер: подути крака, разширени вени, флебит, тромбоза или поражения на кожата като екземи, язви...

Разширените вени по време на бременността трябва да се разглеждат отделно. За разлика от другия тип разширени вени тези в по-голямата си част могат да изчезнат, защото появата им се дължи на хормонални промени, които причиняват временно изтъняване на венозните стени.


Независимо от това обаче облекчаването на съпътстващите бременността симптоми на венозна недостатъчност се постига с мерки, аналогични на тези при ХВН.
Как да се предпазим, как да се лекуваме?
Това е възможно, ако се предприемат незабавно различни по характер мерки: хигиенно-диетични, ортопедични, лечебни...
ХРАНЕНЕ
Обикновено не се налага спазване на определен режим. За сметка на това затлъстяването само усилва болките в краката и следователно с него трябва да се поведе борба; това налага да се избягват храни, които запичат или образуват газове, защото раздуването на коремната област пречи на свободното връщане на венозната кръв към сърцето. И накрая банално е да се повтаря, че злоупотребата с цигари и алкохол е вредна.
ОБЛИЧАНЕ
Прекалено тесните дрехи (например прилепналите джинси) пречат на венозната циркулация. Трябва добре да помислите, преди да изберете дрехи, които пристягат корема: чорапогащници, колани, корсети.
ОБУВКИ
Подборът на обувки е много важен компонент, който често се пренебрегва. Прекалено високият ток затруднява движенията на глезена и прасеца, чиято изтласкваща функция подпомага венозния поток.
УПРАЖНЕНИЯ
Ритмичните контракции на мускулите на краката упражняват непрекъснат натиск върху вените, изтласквайки нагоре кръвта, която ги изпълва. Същото може да бъде постигнато както с подходяща гимнастика, така и с ходене.

Дългото стоене в изправено или седнало положение трябва да бъде компенсирано с известна доза упражнения. Освен това е добре да се запомнят няколко прости правила:

В седнало положение


  • да се следи ръбът на стола да не "прекъсва" кръвообращението на бедрото;

  • да не се сяда много на ниско с високо поставени колена;

  • краката не трябва да висят, нито да се кръстосват;

  • краката да се поставят направо на земята или на столче.

В легнало положение



  • краката да бъдат леко повдигнати спрямо тялото (за да си почиват през деня);

  • да се повдигне с 8-10 см леглото откъм краката (за да си почиват през нощта).


СПОРТ
Всеки вид спорт (с изключение на шах, бридж и други подобни) води до физическо натоварване на организма, което е полезно и се препоръчва в умерени дози.
Когато обаче имате някои от симптомите, изброени по-горе, е желателно да изберете подходящ спорт - такъв, който подпомага изтласкването на кръвта от краката към сърцето.


Подходящи спортове са:

  • плуване

  • спортно ходене - до 30 мин

  • джогинг и други леки спортове

  • танци

Спортове, които не се препоръчват:



  • футбол, баскетбол, хандбал

  • ски и сноуборд

  • тенис

  • бадминтон


ГИМНАСТИКА
Гимнастиката е важна част от комплексното лечение на вените.

Предлагаме ви програма с упражнения, която може да се изпълнява в удобно за вас време. Тя е лесна, ефикасна и не отнема повече от 15-18 минути.

За да има максимален ефект, гимнастиката трябва да се изпълнява всекидневно. Всяко движение се повтаря поне 10 пъти. Желателно е да бъдете боси, когато изпълнявате упражненията.

Пациенти със сърдечни заболявания или сърдечна слабост, с високо кръвно налягане, след прекарана дълбока венозна тромбоза или други тежки, съпътстващи заболявания трябва задължително да се консултират с лекар, преди да започнат гимнастиката.

Ако дълго време не сте изпълнявали физически упражнения, трябва да ги правите с постепенно натоварване.

В случай че изпитвате болка, докато изпълнявате упражненията, или симптомите се засилят, прекъснете гимнастиката и се консултирайте с лекар.


Тук можете да видите няколко полезни упражнения при ХВН
Упражнения
КОМПРЕСИРАЩИ ПРЕВРЪЗКИ
Макар че специалистите невинаги са единодушни, тези превръзки са полезни, ако се прилагат от стадия, в който отслабените стени на вените започват да се разтягат. Превръзките помагат да се противопоставим на това венозно разширяване и пречат на задържането на кръвта в засегнатата област, като същевременно ускоряват значително скоростта на циркулацията.
Употребата на стягащите превръзки изисква голяма дисциплина от страна на пациента: освен че са полезни само когато са поставени правилно, те трябва да се махат вечер и да се поставят отново сутрин.
Важно е лекарят да покаже как се поставят превръзките и да се увери след това, че пациентът е в състояние сам да изпълни правилно процедурата.
Когато еластичните бинтове са поставени правилно, те са по-стегнати в долната част на крака, отколкото към коляното (обикновено пациентът не стяга достатъчно превръзката). Трябва винаги да се използват минимум два бинта. За предпочитане е процедурата да започне от стъпалото, което трябва да бъде под прав ъгъл спрямо останалата част на крака.
Друго помощно средство са "еластичните чорапи за разширени вени", но и те също са ефикасни само при правилното им използване
КЪПАНЕ И ВЗЕМАНЕ НА ДУШ
Топлината не е подходяща за крака с разширени вени или с тенденция за образуването им, защото тя разширява още повече и без това издутите вече кръвоносни съдове. Следователно при къпане трябва да се избягва прекалено горещата вода (също както и системното излагане на слънце).
Студените душове на краката са силно препоръчителни:

  • Започвайте винаги от ходилото.

  • Отначало бавно обливайте външната долна част на крака, като постепенно придвижвате струята нагоре към слабините, така че да обхване целия крайник.

  • Повторете същата процедура и по вътрешната страна на крака.

  • Продължителността на процедурата трябва да е максимум 20 сек, което значи по 10 сек за всеки крак. Водата трябва да е студена, но не и ледена.

  • Друго полезно упражнение е ходенето във вода:

  • Поставете на дъното на ваната килим, по който краката да не се хлъзгат.

  • Напълнете ваната с около 10 см студена вода.

  • Марширувайте бавно на място.

  • Продължителността на упражнението трябва да бъде от половин до една минута.

Внимание: Това упражнение не бива да се прави, ако над ваната няма дръжка за опора!

нагоре
ОПОЗНАЙТЕ ВЕНИТЕ СИ


Тестът, който ви предлагаме, ще ви помогне да анализирате състоянието на вашите вени.

Венотест:

1. Имате ли наднормено тегло?

2. Краката ви вечер често ли са уморени, болезнени, подути?

3. В семейството ви има ли заболявания на вените (например разширени вени)?

4. Имате ли предразположение към слабост на съединителната тъкан (плоско стъпало, хемороиди)?

5. Налага ли ви се през деня продължително време да седите или да стоите, без да компенсирате с достатъчно движение?

6. Често ли имате чувството, че краката ви тежат като олово?

7. Вземате ли хормонални препарати (противозачатъчни или препарати за регулиране на менопауза)?

8. Увеличават ли се болките в краката ви през лятото или при топло и влажно време?

9. От дълго време ли имате видима венозна мрежа?

10. Имате ли видими промени по кожата на подбедриците или глезените?

11. Често ли носите обувки с висок ток (над 6 см)?



12. Имали ли сте някога възпаление на вените или тромбоза?


Каталог: zabol -> hematologicni
zabol -> Карцином на хранопровода На латински език: Carcinoma oesophagi. На английски език: Esophageal cancer. Синоними
zabol -> Запек при бебето
zabol -> Вроден сифилис А50. 3 Късно вродено сифилитично увреждане на очите
zabol -> 01 Кои кости влизат в състава на долния крайник и как са свързани те помежду си?
hematologicni -> Артериална хипертония Какво е високо кръвно налягане?
hematologicni -> Хемофилия На латински език: Haemophilia. На английски език: Hemophilia. Определение
hematologicni -> На латински език: anaemia
hematologicni -> Артериална xипертония
hematologicni -> Атеросклероза
hematologicni -> Заболяване ли е ниското кръвно налягане


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница