Продават фалирала болница за 600 бона



страница1/6
Дата17.01.2018
Размер407.67 Kb.
#47840
  1   2   3   4   5   6



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
20.08.2016
Национални вестници

Продават фалирала болница за 600 бона


Христо ХРИСТОВ
Телеграф  стр. 6  


Частен съдия-изпълнител извади за пети път на тезгяха затворената от няколко години заради дългове белодробна болница в мъглижкото село Радунци.

Поради липсата на интерес в предходните търгове началната цена е смъкната на 600 000 лв.

Сградата на Специализираната болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания и рехабилитация е обявена за продажба на публичен търг за удовлетворяване вземанията на "ЕВН България Електроснабдяване" и присъединени взиска-тели. Дължимите данъци за имота са в размер на 6221,63 лв. Здравното заведение е обявено за ликвидация от МЗ през лятото на 2015 г., след като преди това дръпнаха шалтера за енергото. След това сградата на болницата бе обявена за продажба по искане на ЕВН заради неплатени 134 хил. лв. за потребена електроенергия. Общо дълговете надхвърлят 1,5 млн. лв., включително и дължимите пари за заплати на персонала.

Сградният фонд е от периода 1938 -1953 година, строителството е стартирано с указ на цар Борис Трети. На четирите етажа са разположени лекарски и административни кабинети, рехабилитационен център, операционни и стационарни зали, санитарни помещения, складове, столова и др. В миналото там са се лекували стотици пациенти. Сега всичко е запустяло и се руши.

В Пловдив:

Светило лекува болни чрез замразяване


Ели КРУМОВА
Телеграф  стр. 8  


Светило в криохирургията спаси петима пловдивчани от 65 до 84 години с тежки здравословни проблеми. Д-р Франко Луняни идва за втори път в Пловдив по покана на д-р Невен Енчев и със съдействието на Ортодоксалния орден на Хоспиталиерите на Свети Йоан. Лекарят оперира по уникалния и най-щадящ миниинвазивен метод - чрез студова деструкция, при който водата в клетките се замразява и не се налага да бъдат отстранявани самите тъкани. Уникалното на този метод е, че болният не губи кръв и много бързо след интервенцията може да стане и да се върне към ежедневните си задължения.

Двама от оперираните били с доброкачествено уголемени простати, като при единия размерът й надвишавал нормалния четирикратно. Другите двама имали рак на простатата, а петият пациент получил стеснение на уретрата след инфаркт. Всеки е бил опериран в продължение на час от уролозите в "Медлайн"-"Централ Хоспитал“, които спазвали инструкциите на д-р Луняни. Пълният ефект от студовата терапия ще настъпи след 2-3 седмици, когато болните ще бъдат напълно възстановени. "Интервенциите не са трудни, особено когато те ръководи гуруто в тази област", заяви д-р Васил Ангелов. От 1 септември в Пловдив започва работа нов Център по криохирургия, където ще се лекуват пациенти не само с урологични, а също и с гинекологични и с хирургични заболявания, както и с хронични болки, заяви д-р Невен Енчев.

Британци изместиха гърците в Пловдив


Ели КРУМОВА
Телеграф  стр. 4  


373-ма младежи от Обединеното кралство са избрали да завършат медицина, стоматология или фармация в пловдивския Медицински университет, съобщиха от там. От тях 208 са приетите в различните специалности мъже, а останалите 165 са дами.

Всички са приети да следват през учебната 2015/2016 година, уточниха от Медицинския университет.

Общият прием през миналата година на чужденци е бил 390 души, от които 228 са мъже и 162 са жени. Най-многобройни са именно студентите от Великобритания, следвани от младежи от Гърция и по двадесетина души от Германия и Италия. Преди години гръцките студенти бяха най-много.

Засега в тазгодишната кампания за прием на студенти в МУ - Пловдив, имат 65 чуждестранни кандидати от

16 страни. До края на кампанията обаче има още време, финалът й ще е през септември, когато ще станат ясни точните бройки. Отново до момента най-многобройни са кандидатите от Великобритания - 35, следвани от Германия - 10. "Досега имахме кандидати от 40 страни, тази година броят на страните беше около 30 за сметка на концентрацията на държави от Европейския съюз като Германия и Италия", съобщиха още от учебния отдел.


ФИРМИ ФАНТОМИ ЦЕДЯТ СТУДЕНТИ


"Академията ЕООД" мами гърци с места в Медицинския университет
Стела СТОЯНОВА
Телеграф  стр. 4,5  


Фирми мамят чужди кандидат-студенти, които искат да учат медицина у нас. Обещават им, че срещу заплащане ще ги уредят с място в наш ВУЗ, а когато младежите дойдат, за да започнат обучението си, с ужас установяват, че никой не знае за тях. Схемата бе разкрита от Медицинския университет в София, който се принуди да оповести на сайта си, че няма и не е имал никакви отношения с фирма "Академията ЕООД,, и никога не я е упълномощавал да набира студенти от негово име. Съобщението е качено на български, английски и гръцки, тъй като фирмата се е насочила основно към студенти от турски и гръцки произход, алармира главният секретар на университета проф. Алексей Алексеев.



Тарикати

Според него измамата има две различни форми в зависимост от това дали става дума за действащи студенти или за такива, които тепърва ще кандидатстват.

"Първите биват лъгани за това, че нашият университет иска от тях пари за административни такси и застраховки", каза професорът. Оказва се, че фирмата е събрала от студенти по 425 евро за застраховка и по 475 евро за административна такса. "Няма как да я дадем на прокуратурата, защото тя не мами нас, а частни лица. Предупредихме обаче студентите да подадат жалби", разказва той.

Вторият тип измами лъснал, когато 15 студенти от Гърция се появили в столичния Медицински университет, за да си искат студентските книжки. Те заявили, че от "Академията ЕООД" са им обяснили, че имат запазени места във вуза, където ще бъдат приети. Гърците настоявали да им дадат документите, с които да учат, и да бъдат настанени в общежитията. "Част от тях отговарят на нашите изисквания и затова ги приехме. Повечето обаче просто са били измамени. Посъветвахме ги да съдят фирмата като частни лица", обяснява проф. Алексеев. По неговите думи по същата схема въпросната фирма е действала и в Турция. Самото дружество няма сайт и на практика е неоткривае-мо в интернет, така че "Телеграф" не можа да се свърже с шефовете му.

Това не е единствената фирма, която се възползва от факта, че чужденците проявяват все по-засилен интерес към изучаването на медицина у нас. Според проф. Алексеев миналата година по същия начин пари от кандидат-студенти е прибирала фирма с името Studi medicine. Освен това университетът е идентифицирал още две дружества, които работят на територията на Германия и Англия и се опитват да подмамят тамошните кандидат-студенти по медицина да им плащат. "Показват каталози със снимки от нашите кампуси и подлъгват хората. Много от фирмите лъжат, че сме им дали изключителни права да набират студенти за нас. В действителност няма такова нещо, освен в Италия. Там има компания, с която работим, и тя ни изпраща студенти от Ботуша като свои стипендианти. Те заплащат по 8000 евро годишна такса за обучението си", разказва проф. Алексеев. "В останалите страни работим с всеки, който може да ни доведе студенти, представяйки пълномощно от тях. Ако някой реши да ни доведе 10 или 20 студенти и представи оригинални документи, няма да го върнем. Не даваме обаче изключителни права на никой друг", казва главният секретар на Медицинския университет.

Бум

Фирмите според Алексеев се възползват от това, че в момента във всички медицински университети у нас има бум на чужденци. "При нас най-много са италианците и гърците - по 150-200 от държава. Общо около 3000 са чуждите ни студенти заедно с тези от САЩ и Канада. Имаме много хора от Норвегия, Швеция, Холандия, Германия, Испания", посочва професорът. Много са и младежите от трети страни като Турция, Украйна, Сърбия, Беларус. "Напоследък имаме и наплив от индийци, но не сме доволни от контактите с тях. Имаме предимно неприятности. Индийските ни студенти не спазват правилниците ни и непрестанно обжалват таксите, искат най-различни намаления. Неотдавна индийска фирма ни поиска изключителните права да изпраща техни студенти у нас, но й отказахме", казва Алексеев.

НАТИСКАТ ВУЗОВЕТЕ ЗА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

В последната година МОН настоява да избираме фирмите посредници, с които ще работим, чрез обществени поръчки, разказва проф. Алексей Алексеев. "Ние обаче не приемаме този вариант. Какъв би трябвало да бъде критерият да изберем една фирма вместо друга? Ами ако я изберем, а след това тя не ни доведе студенти? Досегашната ни практика показва, че подборът на студенти от чужбина не подлежи на обществена поръчка. Ние не бихме отказали дори и на частно лице, ако то ни покаже пълномощни от кандидат-студенти, защото това би означавало да ги дискриминираме, обясни Алексеев. Само за миналата учебна година МУ - София, е приел 725 души от Европа, САЩ и Канада.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница