Проект 1 Репликация на ДНК



страница1/5
Дата02.03.2017
Размер477.42 Kb.
#16094
  1   2   3   4   5

ПРОЕКТ 1

Репликация на ДНК

Продължителност на проекта



Около 2–7 часа
Приложими стандарти

За детайлна конкретизация на стандартите виж Проект Репликация на ДНК, Рубрика: СТАНДАРТИ



КОО: 1. Български език и литература

КОО: 2. Чужди езици

КОО: 3. Математика, информатика и информационни технологии

КОО: 4. Обществени науки и гражданско образование

КОО: 5. Природни науки и екология

КОО: 6. Изкуства

Този проект е структуриран така, че да помогне на учениците да осъзнаят необходимостта от сътрудничество и взаимодействие между учените за успешно решаване на научни проблеми.


Основно проектът се реализира в обучението по Биология и здравно образование, ІХ клас в темите: “Равнища на организация на живата материя”, “Нуклеинови киселини”, “Биосинтеза на ДНК: наследствена информация. Геном” – ЗП.
Проблемът продължава да се разисква и при изучаването на ядро “Клетка” в 9. клас. До него може да се стигне чрез събиране на информация с въпроса: “Какво искате да знаете за клетката?” в края на ядро “Биосфера”.Той е важен и при изучаване на “Генетична изменчивост” (различните видове мутации) в Х клас.
Учениците проучват репликацията на ДНК (дезоксирибонуклеинова киселина) и осмислят значението на технологичните средства за визуализиране на процеса и за популяризиране на научните знания.
Репликацията на ДНК е ключов процес в съвременното съществуване на живата природа и в нейната еволюция. Всяка жива клетка днес произхожда от друга жива клетка чрез делене. Преди извършване на сложното клетъчно делене (митоза), чрез репликация става удвояване на наследствения материал. При деленето всяка дъщерна клетка получава абсолютно еднакво количество и качество наследствена информация. В процеса на еволюцията този процес се е усъвършенствал. Преди 3.5 милиарда години са възникнали предшествениците на днешните прокариоти. Преди 1.5 милиарда години са възникнали същинскоядрените организми (еукариоти). Два милиарда години са били необходими, за да възникне съвременната организация на ядрения материал и сложното делене при еукариотите. Ключова роля в него играе репликацията на ДНК. Организацията и управлението на този процес са уникални и може да служат като пример на съвършенство, създадено по пътя на отбора. Загубата на контрол върху деленето на клетката я превръща в ракова.
Изработените от тях материали ще им помогнат да разберат взаимодействията на молекулно равнище на живота, механизмите за съхраняване на генетичната информация и отражението им върху по-висшите равнища, включително и върху биосферното равнище на биологична организация. Усвоените знания ще се използват при анализиране на връзката “редукционизъм – холизъм” в следващите проекти. Ще се анализира и взаимодействието между биосферата, космическата организация и въздействието на човека върху единството в природата.
Учениците ще достигнат до заключения за тяхното пряко и косвено влияние върху екологичното равновесие и бъдещето на човечеството. Те ще проектират резултатите от своите проучвания в интелектуални карти на концептуалните взаимодействия, постери, презентации на power point, компютърни модели и анимации на репликацията. По желание учениците с изключителна подготовка в информационните технологии могат да изработят бюлетин за учените, разкрили структурата на ДНК и нейната репликация.
Цели на проекта
При този проект учениците ще:


  1. Съберат информация от различни източници и ще съставят библиография;

  2. Проучат същността на репликацията на ДНК и ще използват компютърни анимации за визуализирането й, както и биографиите на учените, които са автори на направените открития. Ще дискутират конфликтните становища, предимствата и недостатъците на отделните модели. Ще обсъдят въздействието на откритието върху развитието на науката, медицината и върху живота на хората.

  3. Съставят интелектуални карти, отразяващи концептуалните взаимодействия на процеса, модели, компютърни анимации, постери за резултатите от техните търсения,

  4. По избор. Съставят бюлетин за определен изобретател или учен (Джеймс Уотсън, Франсис Крик), разработващи изследвания процес и ще могат да го предложат на библиотеката в училище.

  5. По избор. Създадат фото есе, което ще проследи историята на извършените открития и ще представи творческите им постижения при разработване на моделите;

  6. По избор. Направят изложба с постерите и презентациите на power point в училищната библиотека и ще поканят свои съученици и родители да я разгледат в Деня на науката за мир – 10 Ноември.


Предизвикателство за учениците
Може да представите това задание като предизвикателство директно пред учениците или да им го прочетете. Копие от него се съдържа в приложения CD-ROM.
В науката се води спор за принципите на научното познание в биологията. Според някои учени (Джеймс Уотсън, Франсис Крик и други), предимно физици и химици, е възможно да обясним жизнените процеси само с физични и химични знания (редукционизъм). Според други учени (Ернст Майр, В. И. Вернадски и други) главно еколози и еволюционисти, същността на биосистемите и по-специално на биосистемата биосфера може да се изясни с помощта на системния анализ (холизъм). В. И. Вернадски дефинира биосферата като планетарна организация на живота, подчинена на Космическата организация, а Е. Майр говори за автономия на биологията.
Кое схващане дава правилно тълкуване на живота – редукционизмът или холизмът или трябва да ги разглеждаме като два взаимно допълващи се принципа?
Вашата основна задача е да се разделите на работни екипи, да проучите репликацията на ДНК в прокариоти и еукариоти и да се запознаете със споровете при откриване на структура на тази макромолекула.
Обмислете следните въпроси:

  1. В кои обекти ще проучвате репликация на ДНК – в прокариоти или в еукариоти?

  2. Какъв е механизмът на процеса в клетката?

  3. Как се изготвя интелектуална карта и какъв вид карта е подходяща?

  4. Как се изготвя постер или презентация на power point?

  5. Как се изготвя компютърна анимация на процеса?

  6. Какво е значението на репликацията за останалите генетичните процеси и за по-високо стоящите биосистеми?

  7. Какво е значението на откритиeто на процеса за обществото и за науката?

  8. Възможни ли са грешки при извършване на процеса?

Вашата дейност трябва да включва:



  • Интелектуална карта на репликация на ДНК в прокариоти и еукариоти

  • Постери за презентация на работата на екипа

  • Обемни модели на ДНК и на репликация при прокариоти и еукариоти

  • Компютърни модели и анимации

  • Бюлетин за дейността на Джеймс Уотсън и Франсис Крик

  • Ролева игра, пресъздаваща откриването на структурата на ДНК и на процеса репликация

  • Научна статия, съобщаваща за научното откритие

Всички посочени елементи трябва да съдържат библиография.
Детайли на проекта
Репликацията на ДНК е фундаментален процес в клетката, който се извършва през интерфазата на митозата и преди първото делене при мейозата. Откриването на структурата на ДНК от Уотсън и Крик през 1953 г. направи пробив в науката като разкри възможности за редица следващи открития, чак до откриването секвенцията на ДНК в човешкия геном. Последните открития поставят учените пред нови предизвикателства и засягат живота на всеки един от нас. Те ще засягат живота на нашите деца и внуци в още по-голяма степен и повдигат не само научни, но и етични въпроси.
При разработването на проекта е необходимо да се потърси информация от различни източници (учебници, енциклопедии, on-line информация). Учениците трябва да разберат същността на репликацията, да проявят творчество при създаването на посочените продукти и да предложат хипотези за отражението на този процес върху по-висшите равнища на биологична организация.
Много добре е да бъдат разделени на две групи като едната група проучва репликация на ДНК в еукариоти, а другата група – репликация на ДНК в прокариоти. Едната група може да проучи историята на откриване на структурата на ДНК, а другата група – биографията и приносите на учените.
Разработването на проекта е успешно, когато учителите и учениците работят в екип и презентират постиженията си обобщителен урок, в който се интегрира обучението по биология, физика, математика, история, философия, география, бит и технологии.
Умения, които учениците трябва да притежават
Интернет


  • Умения са сърфиране

  • Копиране и съхраняване на изображения и текстове


Microsoft Word


  • Форматиране на документ

  • Отпечатване на документ

  • Въвеждане на колони и графики

  • Изграждане на таблици

  • По избор: използване на шаблони


Microsoft PowerPoint


  • Създаване на презентация

  • Отпечатване на слайдове

  • Въвеждане на текст и графики


По избор: изграждане на връзки и звукови ефекти.

Microsoft Excel

  • Въвеждане на данни

  • Създаване на графика

  • Въвеждане на таблица в Microsoft Word

Други умения:


  • извличане на информация от речници и енциклопедии и съставяне на библиографска справка

  • водене и организиране на записки и съставяне на конспект

  • създаване и редактиране на писмен текст

  • задаване на въпроси и даване на отговори по поставена тема

  • използване на специфични научни термини

  • подготовка на презентация на постер и на power point

  • проявяване на толерантност при оспорване на мнение

  • работа в екип;


Технологични изисквания за класната стая


  • Достъп до Интернет

  • Microsoft Word

  • Microsoft PowerPoint

  • По избор: Връзка на компютъра с LCD проектор


Материали за инструкторите


  • Проект 1. Предизвикателство за учениците

  • Проект 1. Рубрика Интелектуална карта на репликация

  • Проект 1. Рубрика Стандарти

  • Проект 1. Рубрика Критерии за оценка на сайтовете

  • Проект 1. Рубрика Инструкция за изграждане на интелектуална карта

  • Проект 1. Рубрика за Web дизайн

  • Проект 1. Рубрика за Съставяне на бюлетин (статия )

  • Проект 1. Приложение 1. Примерна интелектуална карта на репликация на ДНК


Препоръчителни Web сайтове
Представен ви е списък на сайтовете, свързани с темата на български, руски и английски език. Осигурете списък от сайтовете на всеки ученик като го копирате на Desktop или ги отбележете с опцията Favorites на Internet Explorer. За предпочитане е търсенето в Интернет да започне с упражнение за критично мислене (вж. В Материали за инструкторите “Критерии за оценка на сайтовете” – за ученици и за учители) в сайта:
http://www.ithaca.edu/library/Training/hott.html
Сайтът представя правила за критично отношение и анализ на намерената информация в Интернет. Обсъждат се 6 правила за обективна оценка на информацията.
Web сайтове на български език
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F_%D0%BD%D0%B0_%D0%94%D0%9D%D0%9A

Дефиниране на репликацията на ДНК с линкове за изясняване на отделните понятия


http://bio.hit.bg/pcr.html

Репликацията е изяснена на български език


http://fazanovo.net/Pages/Evolution-RNA_world_hypothesis.php

Еволюция на РНК и ДНК. Каталитични свойства на РНК. Роля на РНК в биохимичната еволюция на живота


http://www.medicalbg.com/oblasti.php?s=0&f=16

Информация на български език за открития в биологията и медицината


http://www.inrne.bas.bg/wop/ARCHIVE/wop_1_2001/50_Women.html

Информация за Розалинд Франклин



Web сайтове на руски език

bio.fizteh.ru/student/files/biology/bioarticles/f_x9i2

Репликацията е подробно изяснена с илюстрации на руски език
http://www.fio.ru/

Сайт на федерацията по Интернет образование. Предлага идеи как да се използва Internet по различните учебни предмети.


http://medianet.yartel.ru/medianet/guide/

Запознава с използването на компютърните връзки в образованието.


1.cellimm.bio.msu.ru/edocs/theses/,ivovarova-2.html

Дадена е информация за биологични открития.


Web сайтове на английски език
http://users.rcn.com/jkimball.ma.ultranet/BiologyPages/D/DNAReplication.html

Съдържа подробна информация за репликация на ДНК с много добра визуализация. Това е най-добрата анимация на процеса.

Компютърен анимационен модел на Дж. Кимбал
http://www.lewport.wnyric.org/JWANAMAKER/animations/DNA%20Replication%20-%20long%20.html

Анимационен модел на репликация на ДНК с изясняване на ролята на този процес в клетъчния цикъл


http://www.eurekascience.com/ICanDoThat/dna_rep.htm

Обяснение на репликация на ДНК за родители и деца с анимация


http://www.mun.ca/biochem/courses/3107/Topics/DNA_replication.html

Полуконсервативен принцип за репликация на ДНК


http://www.biochem.umd.edu/biochem/kahn/molmachines/replication/Home.htm

Модел на репликация в прокариоти


http://library.thinkquest.org/27819/ch6_5.shtml

Представя репликация на ДНК заедно с останалите генетични процеси


http://www.science-projects.com/replicon.GIF

Модел на репликация на ДНК в прокариоти


http://www.pinkmonkey.com/studyguides/subjects/biology-edited/chap8/fig_8.gif

Тита модел на репликация на ДНК в прокариоти


http://www.sdsc.edu/ScienceWomen/franklin.html

Сайтът представя информация за Розалинд Франклин, сътрудничка на Дж. Уотсън и Фр. Крик, която е една от жените- учени с принос в откриването на структурата на ДНК.


http://www.accessexcellence.org/RC/AB/BC/Rosalind_Franklin.html

Сайт за живота и дейността на Розалинд Франклин


http://en.wikipedia.org/wiki/Rosalind_Franklin

Енциклопедия, която дава информация за Розалинд Франклин


http://nobelprize.org/medicine/laureates/1962/watson-bio.html

Дава информация за Джеймс Уотсън, един от откривателите на структурата на ДНК.


http://www.time.com/time/time100/scientist/profile/watsoncrick.html

В този сайт ще научите за едно от най-съдбовните открития на ХХ век и за сътрудничеството между учените.


http://www.accessexcellence.org/RC/AB/index.html

От този сайт може да се намери информация по биология в рубриката About Biotech Index, About Biotech directory към The National Health Museum. Към сайта са дадени линкове за откриватели в областта на биологията (Paul Berg, James Watson, etc.).


http://www.mnsu.edu/emuseum/information/biography/uvwxyz/watson_james.html

Сайтът дава информация за научния принос на Дж. Уотсън и има линкове с други сайтове по проблема.


Допълнителни материали и източници
За ученици


    1. Ангелов, П., В. Ишев, П. Попов. Биология и здравно образование за 9. клас, профилирана подготовка. С., Просвета, 2001

    2. Ботев, Б., Л. Наков, З. Костова, М. Топашка-Анчева. Биология и здравно образование, 10. клас. Учебник за задължителна и профилирана подготовка. С., Анубис, 2001

    3. Димитров, О., М. Кожухарова, Т. Аргирова, В. Богоев, И. Минков, Г. Кименов, М. Славова. Биология и здравно образование. Учебник за 9. клас за задължителна подготовка. С., 2001.

    4. Димитров, О., М. Кожухарова, Т. Аргирова, В. Богоев, И. Минков, Г. Кименов, М. Славова. Биология и здравно образование. Учебник за 9. клас за профилирана подготовка. С., 2001.

    5. Димитров, О., М. Пешева, И. Минков, М. Кожухарова, Т. Аргирова, Г. Кименов, М. Славова. Биология и здравно образование. Учебник за 10. клас за задължителна подготовка. С., 2001.

    6. Димитров, О., М. Пешева, И. Минков, М. Кожухарова, Т. Аргирова, Г. Кименов, М. Славова. Биология и здравно образование. Учебник за 10. клас за задължителна подготовка. С., 2001.

    7. Димитров, О., Г. Кименов, М. Кожухарова, И. Минков, Т. Аргирова. Биология и здравно образование. Учебник за 11. клас на СОУ. С., Булвест, 2000

  1. Евтимова, С., Ц. Часовникарова, М. Атева. Биология и здравно образование, 10. клас. задължителна подготовка, С., Гея-Либрис, 2001

  2. Ишев, В. и З. Костова. Здравно образование. Учебно помагало по биология за средното училище. С. Просвета, 2000

  3. Костова, З. Справочник по биология. Съкратено изложение на учебния материал за 9. – 12. клас. С., Регалия, 2006, 302 с.

  4. Куртев, А. и колектив. Биология 8. клас. С. Анубис, 1999, с. 136

  1. Николов, Т., Ив. Буланов, З. Костова, Цв. Вълкова. Биология и здравно образование 9. клас. Учебник за задължителна и профилирана подготовка. С., Анубис, 2001

  2. Речник по биологични науки. С., Наука и изкуство, 2002

Предложена е информация за биологични понятия.

  1. Уотсън, Дж. Двойната спирала. С., Земиздат, 1975


За учители


  1. Костова, З. Как да учим успешно. С., Педагог 6, 2000

  2. Костова, З. Книга за учителя по биология и здравно образование 9. и 10. клас. С., Анубис, 2001

Представете различни материали, свързани с открития и учени. Това могат да бъдат както книги, списания и видео материали, така и картини и фотографии.


Етапи на работа
За изпълнение на проекта подгответе кратка програма със задачите за решаване във всеки учебен предмет и график за изпълнение. Ръководството в случая поема учителят по биология.

Разработването на проекта се осъществява като серия от задачи за домашна работа и в часовете по информатика. Проектът завърша с минипроекти на учениците, презентирани в часовете по биология. Презентацията може да се извърши от работния екип (преподаватели и ученици) в извънучебно време (СИП, кръжок, учебна конференция) пред учениците от 9. клас от всички паралелки (виж График за разработване на проект 1).




  1. За да предизвикате учениците да мислят, се уверете, че материалите (книги, списания, видео материали, картини, снимки), които им представяте са свързани с изучавания процес репликация на ДНК при прокариоти и еукариоти и с учените, извършили съответните открития.




  1. Започнете урока с въпрос, който си задава всеки човек: “По какъв начин наследствената информация от родителите преминава в децата? ”. Използвайте мозъчна атака, за да разберете какви са житейските представи на учениците.




  1. Представете предизвикателството, в което насочете учениците към два основни проблема: “Как се запазва генетичната информация от поколение на поколение ?” и “Можем ли да разберем същността на генетичните процеси само с физични и химични знания?”




  1. Обяснете на учениците, че най-напред трябва да изготвят библиография, да проучат репликацията на ДНК в посочените източници и да направят интелектуална карта, въз основа на която да подготвят моделите.




  1. Обяснете на класа целта на моделирането и изложбата на ученически модели за разбиране на същността и значението на биологичните знания. Използвайте обобщението: Всяка клетка произхожда от вече съществуваща клетка чрез клетъчно делене. Нека учениците си припомнят видовете делене на клетката: просто делене, митоза и мейоза. Целта на изготвянето на модели на процеса репликация и организирането на изложба е да стимулира творческото мислене на учениците и овладяването в единство на декларативно и процедурно знание.



  1. Формулирайте ясно задачата пред класа: изготвянето на модели на репликация на ДНК с материали и методи по избор от учениците. Подготовка на презентации на постери или на power point. Работа по групи или индивидуално според желанието на учениците.




  1. Подгответе речник на термините на български и английски, за да можете да използвате препоръчаните сайтове и да разберете анимациите.




  1. Учениците могат да моделират разгадаването на структурата на ДНК като изпълняват ролите на тримата главни участници в този процес: Джеймс Уотсън, Франсис Крик и Розалинд Франклин. Те проучват историята на откриването на структурата на ДНК по книгата на Джеймс Уотсън – Двойната спирала и разработват сценария на ролевата игра. В сценария се открояват етапите на изследването: формулирането на проблема, изграждането на хипотези за структурата на ДНК и на хипотези за репликация на наследствения материал, изготвянето на рентгенови снимки на ДНК, използването на метода моделиране на процеса, заимствано от Полинг (по аналогия на моделирането на структурата на белтъка).




  1. Поставете въпроса “Как се осъществява репликацията на ДНК в прокариоти и еукариоти?” Дайте структурата на презентация на постер. Дайте накратко описанието на работата на учениците в екипа. Прегледайте накратко описанията на ролите. Разрешете всеки от учениците сам да избере ролята си; всеки трябва да има различна роля. Обяснете на учениците длъжностите, които са си избрали и определете продукта, който ще изработват: репликация на ДНК в прокариоти или еукариоти.




  1. Припомнете на учениците, че ТРЯБВА да изготвят библиография. Дискутирайте с учениците етичната употреба на технологиите, чрез предоставяне на информация за цитираните източници, авторските права и плагиатството.

Продуктът от работата на научния екип, който пресъздава откриването на структурата и репликацията на ДНК може да бъде научна статия за списание, в която се съобщава за научното откритие. Останалите екипи, които моделират репликацията на ДНК представят постери и модели и ги обясняват на сесия пред класа. Работят индивидуално или колективно по избор.


Джеймс Уотсън – учен физик от САЩ, изпратен на научна специализация в Англия. Среща с Франсис Крик, научни разговори и формулиране на проблема. Съвместно сътрудничество. Организиране на научен екип. С помощта на Microsoft Publisher или Microsoft Word ще създаде бюлетин за откривателя Джеймс Уотсън. Може да се използват примерни бюлетини от Microsoft Publisher Wizard.

Франсис Крикучен химик от Англия, сътрудник в екипа, генератор на идеи, творческа личност с бурен характер. Чрез Microsoft Publisher или Microsoft Word ще изготви бюлетин за Франсис Крик като изобретател, подчертавайки неговия принос в научния екип.

Розалинд Франклин - Ще използва Microsoft Word за подготвяне на Web страница за жената-учен, трудностите, които среща в своята работа, взаимоотношенията с мъжете-изследователи, прецизността в работата й, тълкуването на резултатите от нейните изследвания. Може да използвате примерни Web страници от Microsoft Publisher Wizard.

Фотожурналист – Ще създаде фото-есе с помощта на PowerPoint. Фотографиите в есето трябва да разказват история, да обясняват събитие или да проследяват развитието на модела на ДНК и на нейната репликация. Всяка снимка трябва да има заглавие и кратко описание.
Оценяване
Рубриките и чеклистовете винаги са полезни при оценяването. Бюлетините, сайтовете също могат да се оценяват с помощта на тези техники. Ако искате да създадете собствени рубрики посетете
http://rubistar.4teachers.org/index.php

Чеклистове за ПБО


http://www.4teachers.org/projectbased/checklist.shtml

Освен това може да оцените учениците и на базата на подготвените презентации на постери и на Power Point. Всяка презентация ТРЯБВА да съдържа библиографска справка или линк/слайд към цитираните материали.


Преди да започнат разработване на презентациите, дайте на учениците следните указания:

  • Съсредоточете се върху съдържанието: помнете вашата цел и аудитория

  • Организирайте информацията в логична последователност

  • Избягвайте прекаленото натрупване на информация в един слайд

  • Избирайте подходящи визуални ефекти

  • Подберете шрифт, който се чете лесно

  • Не преекспонирайте анимациите.


Допълнителни дейности
Организирайте учениците да подготвят статия до научно списание за съобщаване на научно откритие.

Тази допълнителна дейност може да бъде оценена посредством Рубриката (Проект 1 Написване на статия). Чрез тази рубрика може да оцените статията на учениците в няколко аспекта: идеи, граматика, правопис, употреба на главни букви, пунктуация, съставяне на изречения и параграфи и дължина.

Допълнителни дейности по избор (при наличие на време и интерес) на учениците са:


  • изработването на бюлетин, брошура или създаване на Web страница за даден учен (Розалинд Франклин, Джеймс Уотсън, Франсис Крик)

  • Изложба на подготвените модели в библиотеката на училището

  • Фото сесия, която проследява историята на откриването на процеса


Стратегии за подкрепа
Учениците ще срещнат трудности при изготвяне на библиография и при подреждането й. Ще трябва да им се окаже помощ и да им се обясни необходимостта от цитиране на използваната литература и Web сайтове

.

Ще срещнат трудности при изготвяне на интелектуална карта. Могат да използват примерната интелектуална карта на процеса. За целта използват Mirosoft Word, Drawing, Orientation Landscape.


Много важно е да се ориентират в сайтовете и да проучат анимираните модели, за да могат и те да създадат анимации.
Може да срещнат трудност при разграничаване на репликацията в прокариоти и еукариоти. За тази цел могат да използват източник № 10 от библиографията за ученици.
Настоящото задание изисква от учениците да правят изводи, основани на проучвания, при което много ученици изпитват затруднения. Може да е необходимо да ръководите учениците при открояване на факти и формиране на изводи. Разпределете между учениците средствата за оценяване преди да започнат работа. Важно е те да знаят какво се очаква от тях преди да се захванат със заданието.
Проверете всеки сайт преди урока, за да определите трудността на материалите. За да спестите време отбележете сайтовете (добавете ги във Favorites), за да не е необходимо учениците да набират на ръка адресите.
Допълнителни насоки
За илюстриране на интелектуалните карти и презентациите на постер или на power point използвайте илюстрации от Интернет като посочвате авторите по следния начин:
www.google.com

DNA replication

images

Избирате илюстрация, кликвате на нея, кликвате за увеличение на образа, създавате файл и я сейвате в този файл, а след това я поставяте в презентацията чрез копиране в Power Point или принтиране и поставяне на постера.


Web сайтове на български език
Търсене на български език: www.google.com; репликация на ДНК, Джеймс Уотсън (James Watson), Франсис Крик (Frances Crick), Розалинд Франклин (Rosalind Franklin), двойната спирала (the double helix), наследственост (heredity), биологични открития (biological discoveries); научни открития (scientific discoveries). Названията на открития или на откриватели (изобретатели) се задават в търсачката на кирилица и на български език. Когато думата на български и руски език се пише по един и същ начин, излизат сайтове на двата езика.

Web сайтове на руски език

Търсене на руски език: www.mail.ru или www.poisk.ru, както и www.yandex.ru

Може да се намери информация за биологични открития и за разработка на уроци по биология;

Използва се също търсачката www.google.com като думите се задават на кирилица и на руски език, например “дезоксирибонуклеиновая кислота”


Web сайтове на английски език
http://library.thinkquest.org/C002942/inventions/index.shtml

Информацията е изключително ценна. Позволява търсене по категории. Категорията Здраве и безопасност (Health and Safety) има много подкатегории (Subcategories) като Death, Differently-abled, Diseases, Drugs and Alcohol, Fitness and Exercise, Human Anatomy, Medicine, Mental Health and Psychology, Nutrition, Safety



http://www.thinkquest.org/library/site_sum.html?lib_id=5897&team_id=CO129220

Дава информация за Генома (моят геном, предпочитания, програми, речник и други).


http://www.ipl.org/div/subject/browse/ref15.75.00/

The Internet Public Library

Home > Subject Collections > Reference > Biographies > Scientists and Inventors. Представена е информация за открития в природните науки. В областта на биологията и медицината информацията е обстойна от 1905 г досега.
http://712educators.about.com/od/lessonsscience/

Представени са разработки на уроци по биология по определен алгоритъм: заглавие, автор, клас, рeзюме, цел, задачи, ресурсни материали, дейности и процедури, разширение (допълнителна информация). Примерни разработки: Фотосинтеза и транспирация, Увод към нуклеиновите киселини и приложения при откриване на инфекциозни болести.


Забележка: Необходимо е да се обърне внимание на учениците, че информацията по Интернет не е рецензирана и може да се окаже ненаучна, политизирана и вулгаризирана. Тя не може да се приема безкритично. Препоръчаните сайтове са проверени и са подходящи за използване от учениците.
ПРИЛОЖЕНИЯ

ПРОЕКТ 1

Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница