Проект bg051PO001 05„Да направим училището



Дата01.12.2017
Размер38.37 Kb.
#35780

ПРОЕКТ BG051PO001-4.2.05„Да направим училището

привлекателно за младите хора”

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”,

съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз




От 2012 година в област Кюстендил започна изпълнението един от най-мащабните проекти в сферата на образованието по схема „Да направим училището привлекателно за младите хора", реализирана по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси". Проектът е наречен УСПЕХ и е насочен към всички държавни и общински училища у нас, с изключение на средищните училища, тъй като в тези училища обучението е целодневно. Стойността на проекта е 100 милиона лева, а периодът на изпълнението му - настоящата учебна година и следващите две учебни години.

За първи път от десетилетия извънкласните дейности в училище ще са безплатни за деца и родители. Финансирането се поема от Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", по която се отпускат 100 млн. лв. за три години. Очакванията са комбинацията от идеи за извънкласни дейности да стигне 15 000, а през трите години на проекта в безплатните кръжоци да участват повече от половин милион ученици от 1-и до 12-и клас. В бъдеще се предвижда да се определи и национален ден на извънкласните дейности в България.

В Кюстендилска област в проекта са включени 14 на брой училища, като 4 от тях са държавни и 10 общински , броят деца обхванати за участие в ИИД възлизат на 1820 разпределени в 153 групи. Областите на извънкласните дейности в проект „УСПЕХ” са: природоматематически науки, хуманитарни науки, здравно образование и здравословен начин на живот, комуникативни умения на роден език, комуникативни умения на чужд език, математическа грамотност и базови познания в областта на науките и технологиите, умения за самостоятелно учене и събиране на информация, граждански компетентности, форми на поведение за успешно участие в социалния живот и разрешаване на конфликти, предприемачество, културни компетентности, дигитални компетентности.

Средствата отпуснати на училищата от област Кюстендил възлизат на 336 700 лв. Приблизително 185 лв.се полагат на ученик за извънкласна дейност на година. Задачата е да се намали броят на децата с над 5 неизвинени отсъствия и с над 100 извинени отсъствия. Групите ще бъдат от 6 до 15 ученици. Един ученик може да бъде финансиран за една дейност. Но рисковите ученици могат да бъдат включени в няколко извънкласни дейности.

Около 41.26% от участващите ученици в ИИД от регион Кюстендил са заявили желание да участват в ИИД по време на ваканциите, 15.16% в културни компетентности- изразяване на идеи, творчество, емоционално и естетическо съпреживяване чрез музика, литература, пластични изкуства, 8.4% в усвояване на дигитални компетентности, 7.14%-в граждански компетентности.

Дейностите могат да се реализират след учебните часове, в почивните дни и през ваканциите.

Всички тези дейности имат за цел да стимулират личностното развитие на децата, да провокират появата на изобретатели, любознайковци и авантюристи в училище. От друга страна проектът е притегателен център за всички учители, които мечтаят да реализират нестандартните си идеи за преподаване на учениците. Едновременно с движението на този проект, директорите ще се учат как се управляват европейски средства.

Общата цел е да се осмисли свободното време на учениците в държавните и общински училища. Разчита се, че по този начин ще се помогне най-вече на тези ученици, които имат нужда от специфична подкрепа. Това са децата с риск от отпадане, тези, които не ходят редовно на училище или имат прояви на агресия. Чрез извънкласните форми на работа се очаква да се повиши мотивацията на учениците за участие в образователно-възпитателния процес. Мотивацията се повишава тогава, когато правиш нещо интересно. Идеята на този проект е да предложи на децата това, което те обичат и което харесват да правят. След като тяхното хоби се реализира в училището, на тях ще им стане интересно и ще ходят с удоволствие на училище. Учениците трябва да развият допълнителни знания, умения и компетенции, което не може да не се случи при такова разнообразие от дейности. Не на последно място, целта е да се ограничи броят на преждевременно отпадащите от образователната система и на децата, които проявяват агресия.

Един от индикаторите за успех на проекта ще бъде намаляване на броя ученици с агресивно поведение и на отпадащите от училище.

Списък на училищата, работещи по проекта:

1. Основно училище "Свети свети Кирил и Методий"-гр.Дупница,

2. Основно училище "Неофит Рилски"- гр.Дупница,

3.Основно училище"Евлоги Георгиев"- гр.Дупница,

4.Основно училище "Св. Климент Охридски"- гр.Дупница,

5. Гимназия "Христо Ботев"- гр.Дупница,

6. Професионална гимназия "Акад. Сергей П. Корольов"- гр.Дупница,

7. Основно училище "Христаки Павлович"- гр.Дупница,

8. ОУ"Христо Ботев"- гр.Дупница,

9. Гимназия "Неофит Рилски"-гр.Кюстендил,

10 .Езикова гимназия "Д-р Петър Берон"- гр.Кюстендил,

11. Природоматематическа гимназия "Проф. Емануил Иванов"- гр.Кюстендил,

12. Професионална гимназия по икономика и мениджмънт „Йордан Захариев”- гр.Кюстендил,

13. Професионална Техническа Гимназия "Джон Атанасов"- гр.Кюстендил,



14. Професионална гимназия по туризъм "Никола Йонков Вапцаров"- гр.Кюстендил.






Инвестира във вашето бъдеще!



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница