Проект bg051PO001 10-0001„посока: семейство" Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси"



Дата19.11.2018
Размер48.78 Kb.
#105698

ШАНС ЗА ЩАСТЛИВО БЪДЕЩЕ

ПРОЕКТ BG051PO001-5.2.10-0001„ПОСОКА: семейство”

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”,

съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз

Инвестира във вашето бъдеще!


Една щастлива приказка от София

Всеки един човек си има своята история, своето настояще и бъдеще. Същото и с приказката, която мисля да разкажа само, че с уточнението, че става дума за съдбите на повече личности – децата от Дом за медико-социални грижи за деца „Света Параскева” в град София. Ще започна с това, че в началото на месец декември 2012 г. децата бяха общо 25, от които на възраст до 3 г. - 15. В дома се отглеждат и 10 деца над 3 г., 9 от които с увреждане. Това са 25 различни съдби, започнали началото си по различен начин, някои изоставени сами още от самото си раждане, други почувствали майчината ласка и топлина, но по-късно оставени на друг да се грижи за тях поради причини, които всеки родител е скрил дълбоко в себе си.

Но нашата красива приказка има и щастлива развръзка, но до колко, всеки сам ще прецени. В този случай Министерство на здравеопазването се явява главната фея, която се намесва в нашата история с реализирането на един проект, наречен „ПОСОКА: семейство”, който трябва да помогне на децата до 3 г., които са целева група по проекта, да намерят своето семейство.

Във връзка с това бяха изготвени 15 оценки на децата до 3 г. и техните семейства. Направиха се домашни посещения, проведоха се разговори и интервюта с родителите и разширеното семейство на децата, относно желанието им да ги отглеждат в семейна среда. За целта на всичко това са необходими повече хора, запознати с детските истории, семействата им и начина им на живот. На помощ се притекоха и другите феи, колегите от различни институции – Отдел „Закрила на детето”, персонала на ДМСГД, Общината, РЗИ и НПО „Надежда и домове за децата”, без които едно подобно начинание не би могло да се осъществи.

Целта е да се намерят алтернативни форми за отглеждането на децата като приемна грижа и осиновяване, а при възможност и връщане в биологичното им семейство. За кратък период от време щастието хвана за ръка 13 деца, от които 6 деца бяха осиновени в страната, едно дете с увреждане намери своето любящо семейство извън границите на България, пет деца са настанени в приемни семейства, не само в град София, но и в други градове, а едно дете с увреждане е върнато в биологичното си семейство.

В края на месец февруари 2013 г. поради извършване на строително-ремонтни дейности на сградата където се намират децата, се наложи преместването им заедно с персонала в друга сграда – кв. Лозенец в ДМСГД „Свети Иван Рилски Чудотворец”. Бяха преместени общо 17 деца като за всяко едно дете се изготви личен план за преместването му и се определи човек, който да го подготви за предстоящите промени и да спомогне за по-леката адаптация към новата среда.

Във връзка с предстоящото преструктуриране бяха изготвени група анализи, които обхващат: Анализ на причините за настаняване на деца в ДМСГД „Св. Параскева“, който обхваща всички деца, които са били настанени в периода 01.01.2012 г. до 31.12. 2012 г. Целта е да се представи реална картина на причините за извеждане на малки деца от семейната среда в институционален тип грижа.Анализът се базира на актуализираните оценки на потребностите на всяко едно от децата, настанени в ДМСГД и техните семейства. Също така бяха изготвени и анализ на наличните здравни и социални услуги в областта и анализ на ресурсите на институцията, в която се отглеждат децата.

Въз основа на анализите беше изготвен актуален регионален план за деинституционализация на децата от ДМСГД „Св. София“, в който се планират новите услуги, които ще се изградят в преструктурираното ДМСГД и ще спомогнат за процеса на деинституционализация. Тези услуги са изведени като необходими на базата на осъществените анализи и актуализираните оценки на потребностите на всяко едно от децата, настанени в ДМСГД и на техните семейства, осъществени от мултидисциплинарния екип по проект „ПОСОКА: семейство“ за град София.

В актуалния регионален план се представят и насоките за използването на сега съществуващите материални и човешки ресурси на ДМСГД в планираните нови услуги. Планирани са 4 нови услуги, които в момента се изграждат в сградата на ДМСГД „Св. Параскева“:


  • Семейно-консултативен център с капацитет 40 случая месечно;

  • Център за майчино и детско здраве с капацитет 50 случая месечно;

  • Специализирана резидентна грижа за деца до 7 години с потребност от постоянни здравни грижи с капацитет 8 места;

  • Дневен център за деца с капацитет 30 места.

Регионалният план беше обсъден на тематична дискусия, на която присъстваха представители на различни институции – Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика, Агенция за социално подпомагане, Държавна агенция за закрила на детето, Регионална дирекция за социално подпомагане, Отдел „Закрила на детето” и НПО „Надежда и домове за децата”.

Както при всяка една приказка, така и при нашата, освен главните герои, има и други, второстепенни, които играят съществена роля в живота на първите, за да се реализират техните мечти и за да бъдат щастливи. Обърнахме се към подрастващите, защото те са едни бъдещи родители, майки и бащи, от които зависи какво ще се случи с техните деца, как ще се грижат за тях, какво бъдеще ще им предложат. Искахме те да станат по-чувствителни на тази тема, да осъзнаят отговорността на родителстването и последиците от това. Целта им беше свързана с това да нарисуват рисунка на тема закриване на институции, семейна среда, семейство, любов и щастие. В град София три училища взеха участие в проекта. Спечелилата рисунка стана лице на торбичката, която се отпечата и се разпространява безплатно в търговската мрежа.

Не пропуснахме да направим съпричастни към процеса на деинституционализация и ромското население. За тях се проведе фолклорно събитие в един от кварталите в град София.

Във връзка с процеса на деинституционализация и активната съвместната работа на много заинтересовани страни към настоящия момент в ДМСГД „Св. Параскева“ има само едно дете на възраст до 3 г. В дома се отглеждат и осем деца с увреждания, които са на възраст над три години и които са целева група на проект „Детство за всички“. Приказката не свършва до тук. Продължава търсенето на различни варианти за извеждането на децата от институциятата.

Това е нашата приказка, кратка, но в същото време изпълнена с много надежда и любов, майчина топлина и бащина опора за децата. Казват, че хубавите неща се случват бавно и с усилия от страна на всички. Точно това доказва историята, че постоянството и работата в екип дават положителен резултат за децата. Надяваме се и останалите деца да намерят своето семейство, да се почувстват желани и щастливи.

Изготвил:

Тонка Хараланова – координатор по

Проект „ПОСОКА: семейство” за



град София


Настоящият документ е изготвен с финансовата помощ на Европейския социален фонд. Министерство на здравеопазването носи цялата отговорност за съдържанието на настоящия документ и при никакви обстоятелства  не може да се приеме като официална позиция  на Европейския съюз или Агенцията за социално подпомагане.


Каталог: media -> filer public -> 2015
2015 -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2015 -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
2015 -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
2015 -> Наредба №1 от 10 октомври 2007 Г. За проучване, ползване и опазване на подземните води
2015 -> Наредба №9 от 12 февруари 2010 Г. За максимално допустимите стойности на вибрациите в жилищни помещения
2015 -> Име на проекта Паралелка/Клас
2015 -> Наредба №39 от 13 септември 2007 Г. За принципите и изискванията за добрата дистрибуторска практика
2015 -> Наредба №38 от 13 септември 2007 Г. За изискванията към данните върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти
2015 -> Наредба №26 от 14 юни 2007 г за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница