Проект „Място за бъдеще" Съобщение за медиите Софиийско гражданско сдружение "



Дата05.03.2018
Размер41.69 Kb.
#60880


Проект „Място за бъдеще”

Съобщение за медиите

Софиийско гражданско сдружение "Щастливеца" в партньорство с Нов български университет - Департамент „Политически науки”, Университетски клуб по франкофония към НБУ и Гражданско обединение „Граждани за Рила” (част от Коалиция от неправителствени организации и граждански инициативи „За да остане природа в България“) имат удоволствието да ви поканят на 28 октомври (вторник) 2008 от 18.30 ч. в Нов български университет, 1 ет., Малка аула (пространство до Голямата аула) на:



Природа без граници
среща-разговор с Давид Моран (председател на френското Сдружение за опазване на българската природа “Франция-Рила”)

Водещ: ас. Радосвета Кръстанова

Участници: Вера Петканчин, „Граждани за Рила” и Университетски клуб по франкофония към НБУ
Повече информация за гражданско обединение „Граждани за Рила”:
"Граждани за Рила" е екологична неформална група, чието създаване е продиктувано от кампанията за Рила, обединила усилията на стотици граждани в България и света. „Граждани за Рила” възникна спонтанно в отговор на незаконното строителство над Паничище. Впоследствие кампанията се разрасна и включи всички случаи на незаконно строителство в Рила – Супер Боровец, Картала, Искровете и др. „Граждани за Рила” е неформална група от хора, които общуват чрез мейлинг листа в интернет и седмични срещи. Благодарение на информационното турне за Рила през зимата и пролетта на 2008 г., „Граждани за Рила” активно заработиха в градовете Варна, Велико Търново, Пазарджик, Пловдив, София, Габрово и Бургас. Сред целите им е промяна на нагласата “от нас нищо не зависи” у българина. Те изграждат умения да се информираме, да действаме и работим за защита на закона и обществените интереси. Предметът е Рила, но уменията се прилагат и за възникнали местни проблеми (сечта на градинката в Севастопол във Варна, спасяването на гората от незаконно изсичане във Велико Търново, кампания срещу добива на злато с цианиди в Пазарджик).
Повече информация за Давид Моран и "Франция-Рила":
Асоциация „Франция-Рила” е създадена от Давид Моран за подпомагане на кампанията за Рила на европейско равнище. Асоциацията редовно информира френската общественост за случващото се в Рила, изпраща писма до френските и българските институции (вкл. френския президент Саркози и българския заместник министър-председател Плугчиева) , организира прояви в защита на българската природа във Франция. „Франция-Рила” активно се включи в организирането на акцията по предаване на 150 000 подписа в защита на Рила на европейския комисар по околна среда Ставрос Димас.
Давид Моран (David Morand) е председател на "Франция-Рила". Моран посвещава голяма част от времето си на планиране на акции за запазването на Национален парк „Рила”. Основното му убеждение е, че гражданските инициативи помагат да се сложи край на нарушаването на закона. Той смята, че спасяването на Рила е част от борбата срещу корупцията. Главната му мотивация да вземе участие в българската кампания е осъзнаването му, че във Франция като цяло има ясно изразена тенденция към екологично съзнание. Именно в тази връзка апелът на коалицията "За да остане природа в България" го привлича и убеждава да вземе участие в противопоставянето между частните бизнес интереси, които не се съобразяват нито със законите, нито с принципите на устойчиво развитие, и природозащитниците, които проявяват отговорност към опазването на живота и средата, необходима на всички нас, за да съществуваме пълноценно.

В началото "Франция-Рила" възниква като обикновена неформална асоциация, плод на ентисуазма и предложението за помощ от отделни хора. След разпространение на информация по ел. поща и мейлинг–листи, ежедневно към тях започват да се присъединяват нови членове. Включват се и хора, които на пръв поглед нямат много общо с идеята за защита на природата – ковчежникът им е професионален банкер, бивш директор на агенция в "Барклис", имат дори и юридически съветник, който е специалист по българско право. В организацията членуват преводачи, фотографи, ИТ специалисти, не само от България, но и от Франция, Белгия, Канада, САЩ, Швейцария, Япония. Само за няколко месеца от 14 основатели, “Франция-Рила” прерастват в няколкостотин души. Мисията им за спасяването на НП Рила” включва искания за преустановянето на незаконните строежи и изготвянето на стратегия за създаване на справедлив туризъм между България и Франция: туризъм, който уважава природата и който е от полза за местните хора.


Според Моран в страната има множество активни и динамични организации - "За Земята", "Зелени Балкани", "Агролинк" и много други (за повече информация виж www.forthenature.org).
В плановете на Асоциация „Франция–Рила” е съвместна фотографска изложба със снимки, посветени на Рила. Друга идея, която намира подкрепа от швейцарска фондация, е създаването на триезичен безплатен електронен вестник, изцяло посветен на екологията в България.
Посланието на Давид Моран е: „България е преди всичко територия, земя. Грижете се за земята си, за езерата си, за горите и останалото ще дойде от само себе си. Грижата за живота е рентабилна за всички”.


Вход свободен

При интерес от ваша страна можем да осигурим допълнителна информация, снимки, както и възможност за интервю.


За контакти с Граждани за Рила: Вера Петканчин - 0899 385859, vera.petkantchin (в) gmail.com, Васил Къдринов 0889 032954
За контакти с проект „Място за бъдеще”: Радосвета Кръстанова – 0897 994342, radosvetakk (в) gmail.com

За контакти с гражданско сдружение Франция-Рила: france.rila (в) gmail.com

или на адрес

Association France-Rila
124 route du Suzon
38260 Bossieu
Siret
France
тел. 508 183 076 000 19

Проект „Място за бъдеще” се осъществява с финансовата помощ на Тръст за гражданско общество за Централна и Източна Европа (CEE Trust)






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница