Проект!!! Наредба



страница1/4
Дата23.10.2018
Размер0.72 Mb.
#93326
  1   2   3   4
Проект!!!
НАРЕДБА

ЗА ВЪЗЛАГАНЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЕЙНОСТИ В ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ – ДЪРЖАВНА И ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ И ЗА ПРОДАЖБА НА ДОБИТАТА ОТ ТЯХ ДЪРВЕСИНА И НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за възлагане изпълнението на дейности в горските територии - държавна и общинска собственост, както и за продажба на добитата от тях дървесина и недървесни горски продукти.

(2) Основните принципи и цел на наредбата са публичност, прозрачност, свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминация.

(3) Разпоредбите на наредбата не се прилагат за възлагане на дейности в горските територии по ал. 1, когато по изричната воля на финансиращата страна е постановено възлагането да се извършва по реда и условията на Закона за обществените поръчки, Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки или друг нормативен акт и тази страна е различна от възложителите по смисъла на тази наредба.

(4) Когато управлението на горските територии е предоставено по реда на чл. 186, ал. 1, т. 2 от Закона за горите, условията и редът за възлагане изпълнението на дейности в горските територии, както и за продажба на добитата от тях дървесина и недървесни горски продукти, се определят с договора.

(5) В случаите, когато държавата или община е съсобственик на имот в горски територии, възлагането на изпълнението на дейности в него, както и редът за продажба на добитата дървесина и недървесни горски продукти, се определят по решение на съсобствениците, взето по реда на Закона за собствеността, съответно Закона за кооперациите.


Чл. 2. (1) Възложители по смисъла на наредбата за горски територии – държавна собственост са:

1. държавните предприятия, в случаите на сключване на дългосрочни договори за:

а) възлагане на дейностите по създаване на гори за срок до 10 години;

б) добив на дървесина за срок до 15 години;

в) организиране на добива на недървесни горски продукти за срок до 10 години;

2. териториалните поделения на държавните предприятия – в случаите, извън посочените в т. 1;

3. учебно- опитните горски стопанства и държавните ловни стопанства по Приложение № 2, т. 26 и 27 от Закона за лова и опазване на дивеча – в случаите, когато възлагат извършването на дейности в горските територии, предоставени им за управление.

(2) В случаите по ал. 1, т. 1 директорът на държавното предприятие може да оправомощи директорите на териториалните поделения да организират провеждането на процедури, когато дейностите се извършват в териториалния обхват на конкретното териториално поделение;

(3) Извън случаите по ал. 1, т. 1, когато дейностите обхващат територията на повече от едно териториално поделение, възложител е държавното предприятие.
Чл. 3. (1) Възложител по смисъла на наредбата за горските територии – общинска собственост, е общината, съответно общинската горска структура, организирана в общинско предприятие по Закона за общинската собственост, или търговско дружество, в което общината е едноличен собственик на капитала.

(2) В случаите, когато общината е възложила управлението на горските територии – общинска собственост по реда на чл. 181, ал. 1, т. 2 и 3 от Закона за горите, възложителят се определя с договора.


Чл. 4. (1) Процедурите за продажба на дървесина и недървесни горски продукти за горски територии - държавна собственост, се организират и извършват от:

1. държавните предприятия, в случаите на сключване на дългосрочни договори за:

а) продажба на дървесина за срок до 15 години;

б) продажба на недървесни горски продукти за срок до 10 години;

2. териториалните поделения на държавните предприятия – в случаите, извън посочените в т. 1;

3. учебно- опитните горски стопанства и държавните ловни стопанства по Приложение № 2, т. 26 и 27 от Закона за лова и опазване на дивеча – в случаите, когато продажбата е за дървесина и недървесни горски продукти, добити от горските територии, предоставени им за управление.

(2) В случаите по ал. 1, т. 1 директорът на държавното предприятие може да оправомощи директорите на териториалните поделения да организират продажбата, когато се извършва в териториалния обхват на конкретното териториално поделение;

(3) Извън случаите по ал. 1, т. 1, когато продажбата обхваща територията на повече от едно териториално поделение, възложител е държавното предприятие.

(4) Началната цена при провеждане на процедури за продажба на дървесина и недървесни горски продукти от горските територии – държавна собственост се определя в зависимост от справедливата пазарна цена за съответните продукти.

(5) Справедливата пазарна цена по ал.4 за съответната година се утвърждава със заповед от директора на държавното предприятие, която се публикува в тридневен срок от издаването й на електронната страница на предприятието.


Чл. 5 (1) Процедурите за продажба на дървесина и недървесни горски продукти за горските територии – общинска собственост, се организират и извършват от общината, съответно общинската горска структура, организирана в общинско предприятие по Закона за общинската собственост, или търговско дружество, в което общината е едноличен собственик на капитала.

(2) Началната цена при провеждане на процедури за продажба на дървесина и недървесни горски продукти от горските територии – общинска собственост се определя в зависимост от справедливата пазарна цена за съответните продукти.

(3) Справедливата пазарна цена по ал.2 за съответната година се утвърждава със заповед на кмета, която се публикува в тридневен срок от издаването й на електронната страница на общината.
Чл. 6. (1) В срок до 15 октомври на всяка календарна година министърът на земеделието и храните и представители на националните браншови организации в горския сектор подписват споразумение за политиката в областта на възлагане на ползването на дървесина в горските територии – държавна собственост и продажбата на добита от тях дървесина за следващата календарна година.

(2) Със споразумението по ал. 1 се определят:

1. обема на предвидената за ползване дървесина;

2. обемите на подлежащата на продажба дървесина на пролетна и на есенна сесии;

3. съотношението и тенденциите за продажба на добитата дървесина и на стоящата дървесина на корен;

4. делът на обема на дългосрочните договори;

5. делът на обемите за добив и продажба на дървесина по реда на чл.115 от Закона за горите;

6. обемът дървесина, която ще бъде предложена за продажба на преработватели на технологична дървесина и потребители на дървесина за производство на енергия;

7. обемът дървесина, която може да бъде предложена за продажба по ценоразпис на лицата по чл. 74, ал. 2, т. 1 и 2;

8. други въпроси, отнасящи се до отделните държавни предприятия и национални браншови организации в горския сектор.

(3) Подписаното споразумение се публикува на интернет страниците на Министерство на земеделието и храните и на националните браншови организации.

(4) До регистрирането на националните браншови организации в горския сектор по Закона за горите, съответно до подписване на споразумението по ал. 1, параметрите на възлаганите дейности в горските територии – държавна собственост и продажбата на добити от тях дървесина и недървесни горски продукти за съответната календарна година, се определят с акт на министъра на земеделието и храните.

(5) Актът по ал. 4 се публикува на интернет страницата на Министерство на земеделието и храните.

(6) Държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства и общинските горски структури водят списък на потенциалните кандидати в процедури за възлагане изпълнението на дейности и за продажба на дървесина и недървесни горски продукти от горските територии - държавна, съответно общинска собственост.

(7) За включването в списъка по ал. 6, лицата желаещи да участват в процедури по реда на тази наредба, подават заявление в съответните държавни горски стопанства, държавни ловни стопанства и общински горски структури. В заявлението посочват вид на процедурите, в които желаят да участват, търсен обем на дейности за изпълнение или количество дървесина или недървесни горски продукти, електронна поща, факс, телефон и други начини за осъществяване на контакт.

(8) Държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства и общински горски структури уведомяват всички фирми в списъка, заявили желание да участват в процедури от съответния вид, в срок не по-малък от 7 дни преди датата на провеждане на процедурите, за които са заявили желание за участие.


Чл. 7. (1) Ползването на дървесина, както и на недървесни горски продукти представляващо стопанска дейност, от горските територии - държавна и общинска собственост се извършва възмездно.

(2) Ползването на дървесина се осъществява:



  1. чрез продажба на стояща дървесина на корен;

  2. чрез добив и продажба на добита дървесина.

(3) Не се разрешава ползването на дървесина в едно насаждение едновременно по двата начина, посочени в ал. 2.

(4) Ползването на дървесина от горските територии - общинска собственост, се осъществява по начините, посочени в ал. 2, определени с решение на общинския съвет.

(5) В случаите, когато общината е възложила управлението на горските територии – общинска собственост по реда на чл. 181, ал. 1, т. 3 от Закона за горите, редът и начина за продажба се определят с договора.
Чл. 8. (1) Ежегодно, в срок до 15 септември, териториалните поделения на държавните предприятия изготвят годишен план по образец за ползване на дървесина в горските територии – държавна собственост. Обемите на ползването на дървесина се определят в съответствие с горскостопанските планове.

(2) Въз основа на годишния план на отделните териториални поделения по ал. 1, в срок до 1 октомври държавните предприятия изготвят годишен план.

(3) Годишните планове на държавните предприятия се публикуват на интернет страниците на Министерството на земеделието и храните и на съответните предприятия.

(4) Териториалните поделения на държавните предприятия могат да провеждат процедури за възлагане на добива и за продажба на дървесина при наличие на изготвен годишен план за съответното държавно предприятие.


Чл. 9. (1) Ползването на дървесина в горските територии – общинска собственост се извършва въз основа на годишен план, изготвен от общината, съответно общинската горска структура, организирана в общинско предприятие по Закона за общинската собственост, или търговско дружество, в което общината е едноличен собственик на капитала.

(2) В случаите, когато общината е възложила управлението на горските територии – общинска собственост по реда на чл. 181, ал. 1, т. 2 и 3 от Закона за горите, планът по ал. 1 се изготвя от лицето, с което е сключен договора.

(3) Обемите на ползването на дървесина в горските територии – общинска собственост, се определят в съответствие с горскостопанския план на съответната община.

(4) Годишният план по ал. 1 се изготвя в срок до 1 октомври и се публикува на интернет страницата на съответната община.

(5) Процедурите за възлагане на добива и за продажба на дървесина се провеждат при наличие на изготвен годишен план за съответната община.
Чл. 10. (1) Ползването на дървесина от горските територии, предоставени за управление на учебно-опитните горски стопанства и държавните ловни стопанства по Приложение № 2, т. 26 и 27 от Закона за лова и опазване на дивеча се извършва въз основа на годишен план.

(2) Обемите на ползването на дървесина от горските територии по ал. 1, се определят в съответствие с горскостопанския план.

(3) Годишният план по ал. 1 се изготвя в срок до 1 октомври и се публикува на интернет страницата на съответното стопанство.

(4) Процедурите за възлагане на добива и за продажба на дървесина, се провеждат при наличие на изготвен годишен план за съответното стопанство.


Чл. 11. (1) Процедурите за ползване на дървесина от горските територии - държавна и общинска собственост се провеждат в съответствие с график, утвърден от:

1. директорите на държавните предприятия или оправомощени от тях длъжностни лица – за горските територии – държавна собственост, предоставени им за управление;

2. директорите на учебно - опитните горски стопанства и на държавните ловни стопанства по Приложение № 2, т. 26 и 27 от Закона за лова и опазване на дивеча – за горските територии, предоставени им за управление;

3. кмета на общината или оправомощено от него лице - за горските територии -общинска собственост.

(2) Процедурите по ал. 1 за горски територии – държавна собственост се организират и провеждат при спазване на следните изисквания:

1. за ползване на минимум 60% от годишния план за ползване на дървесина, намален с годишния размер на сключените дългосрочни договори – през периода ноември/ декември (есенна сесия);

2. за ползване на минимум 50 % от разликата между годишния план и сключените до тогава договори, включително дългосрочните, намален с годишния размер на сключените дългосрочни договори – през месец май (пролетна сесия);

3. по решение на лицата по ал. 1, извън сесиите по т. 1 и 2 - за ползване на останалата част от годишния план за ползване на дървесина.

(3) При природни бедствия, пожари и каламитети, настъпили в годината, за която има действащ годишен план, в резултат на които се налага спешно усвояване на дървесината с оглед недопускане влошаване на качеството или похабяването й и други форсмажорни обстоятелства, процедурите за ползване на дървесина от горските територии – държавна и общинска собственост се организират и провеждат по решение на лицата по ал. 1 извън сесиите.
Глава втора

ВЪЗЛАГАНЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЕЙНОСТИ В ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ
Раздел I

Дейности в горските територии
Чл. 12. (1) По реда на наредбата се възлагат следните дейности:

1. добив на дървесина;

2. добив на недървесни горски продукти;

3. товарене, транспортиране и разтоварване на дървесина и на недървесни горски продукти;

4. събиране и добив на семена и други репродуктивни материали от горски дървесни и храстови видове;

5. производство на посадъчен материал в горските разсадници;

6. почистване на площи за залесяване;

7. подготовка на почвата за залесяване;

8. подпомагане на естественото възобновяване;

9. залесяване и попълване на горски култури;

10. отглеждане на горски култури;

11. отглеждане на млади насаждения и култури без материален добив;

12. ограждане на горски култури и възобновителни участъци;

13. поливане и торене на горски култури;

14. кастрене на стоящи дървета;

15. извършване на мероприятия, както и направа и поддържане на съоръжения за защита на горските територии от пожари, които не са строителство по смисъла на Закона за устройство на територията и на Закона за горите;

16. защита (без авиохимична и авиобиологична) срещу болести, вредители и други повреди;

17. защита срещу ерозията и пороите;

18. маркиране на насаждения и дървета за сеч;

19. направа и поддържане на дивечови ниви;

20. изграждане на съоръжения по чл. 153 от Закона за горите;

21. текущ ремонт и поддръжка на горски пътища.

(2) Обект на възлагане може да бъде всяка от дейностите по ал. 1 поотделно, част от дейност или комплекс от дейности.

(3) Дейностите по ал. 1 могат да се възлагат за един подотдел или част от него, за съвкупност от няколко подотдели или части от тях, които могат да се предлагат самостоятелно или обединени, както и за площи, които не са инвентаризирани по реда на Закона за горите.

(4) Възлагането на дейности за част от подотдел се допуска само в случаите, когато в останалата част от подотдела не е необходимо извършване на дейността или няма технологична възможност за извършването й върху цялата площ.

(5) При формиране на обектите за възлагане на дейности по възможност се прилагат следните принципи:

1. дейността по ал. 1, т. 9 да се възлага в комплекс с други дейности, определени по преценка на възложителя, с цел осигуряване нормалното прихващане и растеж на културите;

2. да се цели минимизиране на разходите и/или съкращаване на сроковете за изпълнение, чрез подбор на територии:

а) които са съседни или териториално близки;

б) в които дейността се извършва с еднаква или подобна по характеристики техника или технология;

в) в които се ползват едни и същи складове и/или пътища.

3. възлаганите дейности в избраните насаждения да бъдат извършвани по начин и в срок, който не възпрепятства изпълнението на други дейности, предвидени в горскостопанските планове.

(6) Не се провеждат процедури за възлагане на дейности по чл. 12, ал. 1, т. 4-13, т. 15-17 и т. 19 и 20 в полза на държавата, съответно общината, когато се извършват безвъзмездно, с доброволен труд, или с финансиране от спомоществователи, които писмено са изразили воля за това.

(7) Дейността по ал. 6 се извършва въз основа на сключено споразумение за партньорство, в което се регламентират изискванията, задълженията и отговорностите на партньорите. В споразумението може да се предвиди едновременно с извършване на предвидените дейности да се проведе обучение на участниците.

(8) Дейността по ал. 1, т. 18, когато не се извършва от вписани в публичния регистър по чл. 235 от Закона за горите служители на държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства, учебно-опитните горски стопанства, държавните ловни стопанства по Приложение № 2, т. 26 и 27 от Закона за лова и опазване на дивеча и на общините, се извършва чрез възлагане.
Чл. 13. (1) Изпълнението на дейностите по чл. 12, ал. 1 се извършва от физически лица и/или от търговци, регистрирани в публичните регистри по чл. 235 и чл. 241 от Закона за горите и притежаващи удостоверение за регистрация за съответната дейност.

(2) Изискванията по ал. 1 не се прилагат:

1. при строителство, ремонт и поддръжка на техникоукрепителни съоръжения за защита срещу ерозията и пороите;

2. за дейности по залесяване с механизиран начин на извършване, които се възлагат самостоятелно;

3. за дейности по чл. 12, ал. 1, т. 2, 3, 12, 13, 15, с изключение на бариерни и лесокултурни прегради, т. 16 и т. 19-21.
Чл. 14. (1) Дейностите по чл. 12, ал. 1 в горските територии – държавна и общинска собственост се възлагат чрез провеждане на открит конкурс.

(2) Възложителите могат да не провеждат открит конкурс, а да възложат изпълнението на дейността чрез договаряне - в случаите предвидени в наредбата.


Чл. 15. (1) Не се допуска едновременно извършване на една и съща дейност в един подотдел от двама и повече изпълнители, с изключение на случаите, когато за извършване на дейността е допуснато участие на подизпълнител.

(2) В процедури за възлагане изпълнението на дейности в горските територии - държавна и общинска собственост, може да бъде допускано наемането на подизпълнители от спечелилия процедурата участник. Това обстоятелство се посочва в заповедта за провеждане на процедурата, като подизпълнителя е длъжен да отговаря на същите изисквания, каквито са посочени за допускане на кандидатите до участие в процедурата.

(3) При изпълнение на дейности в горските територии - държавна и общинска собственост, изпълнителите са длъжни да поставят информационни табели по образец в обекта, в който осъществяват дейността.

Чл. 16. (1) При провеждане на открит конкурс, възложителят е длъжен да публикува заповедта за откриване на конкурса най-малко десет дни преди крайния срок за подаване на офертите в електронната си страница, както и да я постави на видно място в сградата си. Когато възложител е териториално поделение на държавното предприятие, заповедта се публикува и на електронната страница на държавното предприятие.

(2) При провеждане на договаряне възложителите са длъжни да публикуват заповедта за откриване на процедурата в срок не по-малко от пет дни преди провеждането й в електронната си страница, както и да я поставят на видно място в сградата си. Когато възложител е териториално поделение на държавното предприятие, заповедта се публикува и на електронната страница на държавното предприятие.

(3) Възложителят няма право да откаже приемането и разглеждането на оферта на кандидат, освен когато същата не е оформена, съгласно изискванията на възложителя или е подадена извън определените срокове.


Раздел II

Ред и условия за провеждане на процедурите за възлагане
Чл. 17. (1) Открит конкурс е процедура, при която всички заинтересовани лица могат да подадат оферта.

(2) При провеждане на открития конкурс задължително участват кандидатите или техни упълномощени представители, които представят документ за самоличност.

(3) Възложителят открива процедурата със заповед, с която одобрява документацията за участие в конкурса.

(4) Заповедта за откриване на конкурса съдържа:

1. наименование, адрес, телефон, факс, електронен адрес на възложителя и лице за контакт;

2. вид на процедурата, размер на гаранцията за участие;

3. обект на процедурата и количество или обем, включително на обособените позиции, място на извършване на дейността;

4. стойност на обекта без ДДС, включително количество или обем и цена на обособените позиции;

5. срок за изпълнение на възлаганите дейности;

6. условия за допускане на кандидатите до участие в процедурата;

7. вид и размер на гаранцията за изпълнение на договора;

8. срок на валидност на офертите;

9. критерии за класиране на офертите;

10. възможност кандидатите да подават оферти само за една, за всички или за една или повече обособени позиции - когато обектът на възлагане включва няколко обособени позиции;

11. място и срок за получаване, цена и начин на плащане на документацията за участие в процедурата;

12. място и срок за подаване на офертите, който е до 10.00 часа на деня /първа и втора дата/, в който ще се проведе открития конкурс;

13. място, дата и час на провеждане на първа и втора дата на конкурса.

(5) Втората дата за провеждане на конкурса следва да е от 3 до 7 дни след първата дата.

(6) Изискванията по ал. 4, т. 6, обхватът на информацията и документите, които се изискват, трябва да са съобразени и да съответстват на сложността на предмета и на обема на поръчката.

(7) Когато избраният критерий е икономически най-изгодна оферта, възложителите нямат право да включват като показатели за оценка на офертата условията за допускане на кандидатите по ал. 4, т. 6.

(8) Възложителят може да предвиди допълнителни изисквания за изпълнението на поръчката, свързани с предпазване от увреждане на растителни и животински видове и на техните местообитания, на почвите, водните обекти и елементите на техническата инфраструктура.

(9) В случаите по ал. 8 при изготвянето на офертата кандидатите посочват и начина на изпълнение на допълнителните изисквания.

(10) Изпълнителят на дейностите се определя, въз основа на оценка на офертите по един от следните критерии, посочени в документацията за участие в конкурса:

1. най-ниска цена;

2. икономически най-изгодна оферта.

(11) Когато избраният критерий е икономически най-изгодната оферта, възложителят е длъжен да определи показателите, относителната им тежест и методиката за определяне на оценката по всеки показател и на общата оценка.


Чл. 18. (1) Документацията за участие в открития конкурс се утвърждава със заповедта по чл. 17, ал. 3 и съдържа:

1. обект на процедурата, срокове за изпълнение, спецификации, технологични планове на обекта, включително по обособени позиции и други документи, описващи възлаганите дейности;

2. изисквания, на които трябва да отговарят кандидатите;

3. документи, които следва да бъдат представени от кандидатите при участие в конкурса;

4. показателите, относителната им тежест и методиката за определяне на комплексната оценка на офертата, когато критерият за оценка е икономически най-изгодната оферта;

5. образец на офертата;

6. основания за недопускане или отстраняване на кандидат от участие в процедурата;

7. проект на договор;

8. други условия и изисквания към кандидатите.

(2) Към конкурсната документация по ал. 1 се прилага копие от заповедта за откриване на конкурса.

(3) Методиката по ал. 1, т. 4 съдържа точни указания за определяне на оценката по всеки показател и за определяне на комплексната оценка на офертата, включително за относителната тежест, която възложителят дава на всеки от показателите за определяне на икономически най-изгодната оферта.

(4) Възложителят прилага методиката по ал. 1, т. 4 по отношение на всички, допуснати до оценка оферти, без да я променя.

(5) При възлагане на добива на дървесина, в документацията за участие в процедурата се определят размерите и качеството на асортиментите, които следва да бъдат добити или се посочва кой стандарт се прилага (Български държавен стандарт /БДС/ или Европейски стандарт /EN/).

(6) Документацията за участие в конкурса се публикува в електронната страница на възложителя най-малко десет дни преди крайния срок за подаване на офертите. Когато възложител е териториално поделение на държавното предприятие, документацията се публикува и на електронната страница на държавното предприятие.



(7) До 3 дни преди изтичането на срока за подаване на офертите, лицата могат да поискат писмено от възложителя разяснения по документацията за участие. В еднодневен срок от постъпване на искането, възложителят публикува разяснението на съответната електронна страница по ал. 6, без да посочва лицето, направило искането.
Чл. 19. (1) При изготвяне на офертата всеки кандидат трябва да се придържа точно към обявените от възложителя условия.

(2) До изтичането на срока за получаване на офертите всеки кандидат в процедурата може да промени, допълни или оттегли офертата си.

(3) Всеки кандидат в процедурата има право да представи само една оферта.

(4) Лице, което е дало съгласие и е посочено като подизпълнител в офертата на кандидат, не може да представя самостоятелна оферта и да е посочен за подизпълнител на друг кандидат за същия обект или обособена позиция.
Чл. 20. (1) Всяка оферта задължително съдържа:

1. за юридически лица и еднолични търговци - копие от удостоверение, издадено от Агенцията по вписвания или следните документи, ако не е регистриран съгласно Закона за търговския регистър:

а) актуално състояние на съдебната регистрация на кандидата;

б) копие от документ за данъчна регистрация;

в) копие от документ за регистрация в регистър БУЛСТАТ,

2. за физическо лице – копие от документ за самоличност;

3. декларация, че кандидатът:

а) не е осъден с влязла в сила присъда, освен ако е реабилитиран, за престъпление по чл. 194 – 217, чл. 219 – 260, чл. 301 – 307, чл. 321 и чл. 321а от Наказателния кодекс;

б) не е обявен в несъстоятелност и не е в производство по несъстоятелност;

в) не е в производство по ликвидация;

г) не е свързано лице по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителната разпоредба на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси с директора на държавното предприятие и съответното териториално поделение;

д) не е сключил договор с лице по чл. 21 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси;

е) не е лишен от право да упражнява търговска дейност.

ж) няма парични задължения към държавата и към съответното държавно предприятие, установени с влязъл в сила акт на компетентен държавен орган, а когато възложител в процедурата е община, че кандидатът няма парични задължения и към съответната община;

4. удостоверение за регистрация на кандидата в публичния регистър по чл. 235 или чл. 241 от Закона за горите за съответната дейност, с изключение на случаите по чл. 13, ал. 2;

5. списък на подизпълнителите, ако участникът предвижда такива, както и дейностите, които ще извършват, и дела на тяхното участие;

6. плик „Предлагана цена”;

7. документ за внесена гаранция за участие в процедурата;

8. доказателства, че кандидатът отговаря на техническите и квалификационните изисквания за извършване на дейността, когато такива са определени в условията за провеждане на процедурата;

9. друга информация или документи, когато такива се изискват в заповедта за откриване на процедурата или в условията за провеждането й;

(2) Когато кандидатът в процедурата предвижда участие на подизпълнители, документите по ал. 1 се прилагат в офертата и за съответните подизпълнители.

(3) Изискванията по ал. 1, т. 3 и по ал. 2 се отнасят за управителите и изпълнителните членове на управителните органи на кандидата.

(4) Когато кандидат в процедурата е обединение, което не е юридическо лице, документите по ал. 1 се представят за всяко физическо или юридическо лице, включено в обединението.

(5) Когато кандидат в процедура е чуждестранно физическо или юридическо лице или техни обединения, документите по ал. 1, които са на чужд език, се представят в официално заверен превод. Ако участникът е обединение, документите се представят за всяко физическо или юридическо лице, включено в обединението.

(6) Документите по предходните алинеи се представят в оригинал или заверено от кандидата копие.
Чл. 21. (1) Офертата се представя в запечатан непрозрачен плик от кандидата или от упълномощен от него представител. Върху плика се посочва името на кандидата, номер на обекта, адрес за кореспонденция, телефон и по възможност - факс и електронен адрес.

(2) В плика по ал. 1 се поставят документите, изисквани от възложителя съгласно чл. 20, както и отделен, запечатан, непрозрачен плик с надпис "Предлагана цена", наименование на кандидата и обекта, за който представя оферта, а когато офертата е за самостоятелно обособени позиции - и за коя позиция се отнася. Пликът с „Предлагана цена” съдържа попълнено и подписано ценовото предложение на кандидата.

(3) При приемане на офертата върху плика се отбелязват поредният номер, датата и часът на получаването и посочените данни се записват във входящ регистър по образец, за което на приносителя се издава документ.

(4) Възложителят не приема за участие в процедурата и връща незабавно на кандидатите оферти, които са представени след изтичане на крайния срок за получаване или в незапечатан, прозрачен или скъсан плик. Тези обстоятелства се отбелязват в регистъра по ал. 3.

(5) Офертата може да се представи и по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис. В този случай участникът е длъжен да представи на възложителя всички документи, които не са в електронен вид по реда на ал. 1, преди изтичането на срока за получаване на офертите.

Чл. 22. (1) Срокът на валидност на офертите е времето, през което участниците са обвързани с условията на представените от тях оферти.

(2) Срокът по ал. 1 се определя в календарни дни.

(3) Възложителят може да изиска от класираните участници да удължат срока на валидност на офертите си до момента на сключване на договора.

Чл. 23. (1) Възложителят назначава комисия за провеждане на конкурса, като определя нейния състав и резервни членове.

(2) Комисията се състои от нечетен брой членове - най-малко от петима, които да са служители на държавното предприятие и/ или на ДГС/ДЛС, един от които задължително е правоспособен юрист, а останалите са лица, притежаващи необходимата професионална квалификация и практически опит в съответствие с предмета и сложността на възлагателните дейности.

(3) Комисията се назначава със заповед от възложителя след изтичане на срока за подаване на офертите, в която се определя размера на възнаграждението за участие в комисията.

(4) Възложителят определя срок за приключване работата на комисията, който трябва да е съобразен със спецификата на дейностите. Този срок не може да е по-дълъг от три работни дни.

(5) В случаите по чл.26, ал. 3 срокът за приключване се удължава със срока, даден от комисията, за представяне на обосновката.

(6) Членове на комисията декларират, че:

1. нямат материален интерес от възлагането на дейността на някой от кандидатите, подали оферта за участие;

2. не са "свързани лица" по смисъла на Търговския закон с кандидат в процедурата или с посочените от него подизпълнители, или с членове на техните управителни или контролни органи;

3. ще пазят в тайна обстоятелствата, които са узнали във връзка със своята работа в комисията.

(7) Декларацията по ал. 6 се попълва след получаване на списъка с кандидатите. В случай, че на следващ етап от процедурата настъпи промяна в декларираните обстоятелства, съответният член на комисията е длъжен да направи писмен отвод до възложителя, като в работата на комисията се включва някой от резервните членове.

(8) Когато по обективни причини член на комисията не може да изпълнява задълженията си и не може да бъде заместен от резервен член, възложителят издава заповед за определяне на нов член.

(9) Решенията на комисията се вземат с мнозинство от членовете й. Когато член на комисията е против взетото решение, той подписва протокола с особено мнение и писмено излага мотивите си.

(10) Комисията има право по всяко време да проверява заявените данни и факти от кандидатите, както и да изисква в определен от нея срок допълнителни доказателства за обстоятелствата, изложени в офертата на кандидата.


Чл. 24. (1) Комисията започва работа след получаване на списъка с кандидатите и представените оферти.

(2) Комисията проверява самоличността на кандидатите или на техните упълномощени представители. Когато при започване на процедурата не присъства представител на някой от кандидатите, подали документи за участие, комисията отстранява кандидата от по-нататъшно участие в конкурса, без да отваря плика с офертата му.

(3) Комисията отваря офертите по реда на тяхното постъпване и проверява дали са оформени съгласно изискванията на чл. 21.

(4) Комисията проверява наличието на всички документи по чл.20 на кандидатите, както и на подизпълнителите ако те предвиждат такива.

(5) Комисията отстранява от участие в конкурса кандидат:

1. който не е представил някой от изискуемите документи по чл. 20;

2. за когото са налице обстоятелства по чл. 20, ал. 1, т. 3;

3. който е представил оферта, която е непълна или не отговаря на предварително обявените условия на възложителя;

4. който е представил оферта, която не отговаря на изискванията на чл. 21.

(6) Кандидатите, класирани на първо и второ място са длъжни от момента на попълване на декларацията по чл. 20, ал. 1, т. 3 до сключването на договора да уведомяват възложителя за всички настъпили промени в декларираните обстоятелства.

(7) Не се отваря пликът с надпис "Предлагана цена" на кандидат, който е отстранен от по-нататъшно участие в открития конкурс.

(8) Предложения, подадени в плик „Предлагана цена”, които не отговарят на предварително обявените от възложителя критерии не участват в класирането.

(9) Комисията класира кандидатите, съгласно обявените от възложителя критерии.

(10) В случай че двама или повече кандидати са с еднакви резултати, комисията извършва класирането между тях посредством жребий.

(11) Комисията съставя протокол за разглеждането, оценяването и класирането на кандидатите, който се предава на възложителя за утвърждаване, ведно с цялата документация, събрана в хода на провеждането на открития конкурс.

(12) Действията на комисията до изготвянето на протокола са публични.
Чл. 25. (1) Процедурата завършва със заповед на възложителя за:

1. определяне на изпълнител или;

2. прекратяване на процедурата;

(2) В 3-дневен срок от получаване на протокола на комисията, възложителят го утвърждава, издава заповедта по ал. 1 и я публикува на електронната си страница. Когато възложител е териториално поделение на държавното предприятие, заповедта се публикува и на електронната страница на държавното предприятие, от който момент се счита за известна на кандидатите, ако не им е била съобщена по-рано лично или по факс.
Чл. 26. (1) Възложителят прекратява открития конкурс с мотивирана заповед, когато:

1. не е подадена нито една оферта.

2. офертите, подадени от кандидати не отговарят на изискванията и условията на възложителя;

3. първият и вторият класиран кандидат откаже да сключи договор;

4. отпадне необходимостта от провеждане на процедурата в резултат на съществена промяна в обстоятелствата, както и при невъзможност да се осигури финансиране за изпълнението на дейностите по причини, които възложителят не е могъл да предвиди;

5. са установени нарушения при откриването и провеждането й, които не могат да бъдат отстранени, без това да промени условията, при които е обявена процедурата;

6. определеният за спечелил процедурата не представи някои от документите, по декларираните обстоятелства, съгласно чл. 20, ал. 1, т.3;

7. определеният за спечелил процедурата не представи гаранция за изпълнение по договора.

(2) Възложителят може да открие нова процедура за същия обект само когато първоначално обявената процедура е прекратена и решението за прекратяване не е обжалвано или ако е обжалвано и спорът е решен.

(3) Когато офертата на кандидат съдържа предложение, което в зависимост от избрания критерий за оценка е с 30 на сто по-благоприятно от средната стойност на съответните предложения в останалите оферти, комисията изисква от него подробна писмена обосновка за начина на нейното образуване и определя срок за представянето й.

(4) Комисията може да приеме писмената обосновка и да не предложи за отстраняване офертата, когато са посочени обективни обстоятелства, свързани с:

1. оригинално решение за изпълнение на дейността;

2. предложеното техническо решение;

3. наличието на изключително благоприятни условия за кандидата;

4. икономичност при изпълнение на дейността;

(5) Когато кандидатът не представи в срок писмената обосновка или комисията прецени, че посочените обстоятелства не са обективни, комисията не класира кандидата.

Чл. 27. (1) Възложителите могат да не провеждат открит конкурс, а да проведат договаряне в следните случаи:

1. когато дейностите, включени в обекта са свързани с научни цели и експерименти и е необходимо да бъдат извършени от или с участието на ръководителя на научната задача или експеримента;

2. за обекти, за които възлагането на дейността не е отдадена на две последователни процедури. Стойността на обекта не може да е по-висока от стойността на същия обект на последния обявен открит конкурс;

3. при прекратяване на сключен договор за възлагане на дейности по чл. 12, ал. 1, т. 4 - 7, 9, 10, 13, 14 и 16, с изключение на прекратяване на дългосрочни договори



(2) В случаите на ал. 1, т. 3 обектът на договаряне съвпада с обекта на прекратения договор. Когато обект на прекратения договор е комплекс от дейности, включващ добив на дървесина, договарянето се провежда само за дейностите по ал. 1, т. 3.

(3) Заповедта за провеждане на договарянето съдържа:

1. наименование, адрес, телефон, факс, електронен адрес на възложителя и лице за контакт;

2. обект на процедурата, количество или обем, включително на обособените позиции и място на извършване на дейността;

3. стойност на обекта без ДДС, включително количество или обем и цена на обособените позиции;

4. срок за изпълнение на възлаганите дейности;

5. документи, които кандидатите трябва да представят;

6. вид и размер на гаранцията за участие и на гаранцията за изпълнение на договора;

7. изисквания към формата и съдържанието на офертите;

8. критерии за класиране на офертите;

9. възможност кандидатите да подават оферти само за една, за всички или за една или повече обособени позиции - когато обектът на възлагане включва няколко обособени позиции;

10. място и срок за подаване на офертите, който е до 10.00 часа на деня, в който ще се проведе договарянето;

11. дата и място за разглеждане на офертите.

(4) При провеждане на договарянето участват кандидатите или техни упълномощени представители, които представят документ за самоличност.

(5) В процедурите за договаряне по ал. 1, т. 3 не се допуска до участие кандидатът, по чиято вина е прекратен договора за същия обект.

(6) В деня за разглеждане на офертите възложителят назначава комисия за провеждане на договарянето в състав от трима членове.

(7) Членовете на комисията декларират, че:

1. нямат материален интерес от възлагането на дейността на някой от кандидатите, подали оферта за участие;

2. не са "свързани лица" по смисъла на Търговския закон с кандидат в процедурата или с посочените от него подизпълнители, или с членове на техните управителни или контролни органи;

3. ще пазят в тайна обстоятелствата, които са узнали във връзка със своята работа в комисията.
Чл. 28. (1) В деня, определен в заповедта, комисията провежда договарянето с кандидатите. Когато при започване на договарянето не присъства кандидата или негов упълномощен представител, комисията отстранява кандидата от по-нататъшно участие без да отваря плика с офертата му.

(2) Комисията не провежда договаряне с кандидат който не е представил някой от изискуемите от възложителя документи.

(3) Комисията има право по всяко време да проверява заявените данни и факти от кандидатите, както и да изисква допълнителни доказателства за обстоятелствата, изложени в офертата на кандидата.

(4) В деня на провеждане на договарянето, комисията съставя протокол за работата си, който се предава на възложителя за утвърждаване, ведно с цялата документация, събрана в хода на провеждането на договарянето. Направените предложения и постигнатите договорености с всеки кандидат се описват в отделен протокол, който се подписва от членовете на комисията и от кандидата.

(5) Комисията класира кандидатите, съгласно обявените от възложителя критерии. Решенията на комисията се вземат с мнозинство от членовете й. Когато член на комисията е против взетото решение, той подписва протокола с особено мнение и писмено излага мотивите си.

(6) В случай че двама или повече кандидати са с еднакви най-добри резултати, договарянето продължава само с тях, което се отразява в протокола на комисията. Когато по време на договарянето кандидатите не променят офертите си или не искат да преговарят, в тяхно присъствие комисията извършва класиране посредством жребий. Посредством жребий се определя класирането на кандидатите с еднакви резултати, когато не са класирани на първо място.

(7) Възложителят утвърждава протокола по ал. 4 в 3-дневен срок от приключване работата на комисията и сключва писмен договор с кандидата, определен за изпълнител, след представяне на гаранцията за изпълнение.

(8) В срока по ал. 7 утвърденият протокол се публикува на електронната страница на възложителя. Когато възложител е териториално поделение на държавното предприятие, протоколът се публикува и на електронната страница на държавното предприятие.
Чл. 29. Възложителите могат да сключват договор с изпълнител, включен в списъка по чл.6, ал. 6, без да провеждат открит конкурс или договаряне, когато е необходимо:

1. спешно ограничаване на възникнали пожари, природни бедствия и производствени аварии;

2. спешно отстраняване на последици от пожари, природни бедствия и производствени аварии и дейността следва да се извърши в едномесечен срок;

3. извършване на неотложни дейности по предписание на Лесозащитна станция, които следва да се извършат в едномесечен срок.


Чл. 30. Възложителят отговаря за приемането и съхраняването на офертите и е длъжен да съхранява цялата документация по провеждането на всяка процедура 3 години след приключване изпълнението на договора или след прекратяване на процедурата.
Чл. 31. (1) Кандидатът представя гаранция за участие, а определеният изпълнител представя гаранция за изпълнение.

(2) Възложителят определя условията и размера на гаранцията за участие в абсолютна сума, в размер от 1 до 3 на сто от стойността на обекта. Гаранцията за участие се представя единствено под формата на парична сума, внесена по сметка на възложителя.

(3) Възложителят определя условията и размера на гаранцията за изпълнение на договора, в размер от 3 до 5 на сто от достигнатата стойност за обекта.

(4) В случаите на сключване на дългосрочни договори по реда на тази наредба, гаранцията за изпълнение е в размер от 3 до 5 на сто от стойността на обекта, определена за съответната календарна година.


Чл. 32. (1) Гаранцията за изпълнение се представя в една от следните форми:

1. парична сума, внесена по сметка на Възложителя;

2. банкова гаранция, учредена в полза на Възложителя.

(2) В случаите когато кандидатът представя банкова гаранция, в същата следва да е посочено че се освобождава след изрично писмено известие от възложителя.

(3) Изпълнителят избира сам формата на гаранцията за изпълнение.
Чл. 33. (1) Възложителят освобождава гаранциите за участие на:

1. отстранените кандидати и на кандидатите, които не са класирани на първо или второ място, в срок от 3 работни дни след изтичане на срока за обжалване на заповедта на възложителя за определяне на изпълнител;

2. класираните на първо и на второ място –след сключването на договора;

(2) При прекратяване на процедурата гаранциите на всички участници се освобождават в срок 3 работни дни след изтичането на срока за обжалване на заповедта за прекратяване.

(3) Възложителят освобождава гаранциите по ал. 1, без да дължи лихви за периода, през който средствата законно са престояли при него.
Чл. 34. Възложителят задържа гаранцията за участие, когато кандидат в процедура:

1. оттегля офертата след изтичане на срока за подаването й;

2. обжалва заповедта на възложителя за определяне на изпълнител - до решаване на спора;

3. е определен за изпълнител, но не изпълни задължението си да сключи договор.


Чл. 35. Условията и сроковете за задържане или освобождаване на гаранцията за изпълнение, както и заплащането на неустойки, се уреждат в договора.
Чл. 36. (1) Заповедите по чл. 25 и 26 могат да се обжалват по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(2) Когато обектът на възлагане в процедурата включва няколко обособени позиции, за всяка от тях се издава отделна заповед по чл. 25, ал. 1.

(3) Възложителят може да включи в заповедите за класиране на кандидатите или за прекратяване на процедурата разпореждане за предварителното й изпълнение при условията и по реда на Административнопроцесуалния кодекс.



Каталог: data -> docs
docs -> Наредба №39 от 10 април 2006 Г. За строителство в горите и земите от горския фонд
docs -> Наредба №1 от 30 януари 2012 Г. За контрола и опазването на горските територии
docs -> Наредба №4 от 19. 02. 2013 г за защита на горските територии срещу ерозия и порои и строеж на укрепителни съоръжения
docs -> Едър дивеч благороден елен cervus elaphus L
docs -> Наредба №1 от 22 декември 2008 Г. За реда и критериите за регистрация за упражняване на частна лесовъдска практика и за извършване на дейности в горския фонд
docs -> Наредба за определяне на базисни цени, цени за изключените площи и учредяване право на ползване и сервитути върху гори и земи от горския фонд
docs -> Закон за изменение и допълнение на закона за горите
docs -> Правилата за маркиране на насажденията, предвидени за сеч, и изготвяне на съпровождащите документи; условията и редът за издаване на позволителното за сеч


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница