Проект! Наредба за изменение и допълнение на Наредба №8 от 2011 г за сечите в горите



Дата24.10.2018
Размер117.67 Kb.
#96683
Проект!
Наредба
за изменение и допълнение на Наредба № 8 от 2011 г. за сечите в горите

(обн., ДВ, бр. 64 от 2011 г.)

§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 се създава т. 6:

„6. условията и редът за провеждане на сечите в границите на корекции на реки;“

2. В ал. 2 думите „и чл. 88, ал. 5, т. 1 и 2” се заличават;

3. Създава се ал. 3:

„(3) Разпоредбите на Глава втора от тази наредба не се прилагат за случаите по чл. 88, ал. 5 от Закона за горите.”



§ 2. В чл. 6, ал. 5 се отменя.
§ 3. Чл. 10, ал. 2 се изменя така:

„(2) След провеждане на сечта склопеността и пълнотата на насаждението не се допуска да бъдат по-малки от 0,7.”.


§ 4. Чл. 32 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 изречение второ, след думата „тополови” се поставя запетая и се добавя „липови и върбови гори”;

2. Алинеи 2, 3, 4 и 5 се изменят така:

„(2) Голи сечи в липови гори се провеждат в насаждения с минимум 90% участие на липата в състава на насаждението.

(3) Голата сеч в нискостъблени гори, с изключение на акциевите, се провежда на площни сечища до 2 ха. Неизсечената ивица между площните сечища не може да е по-малка от 20 м.

(4) Сливането на площните сечища по ал.3 се извършва след възобновяването им, но не по-рано от 12 месеца от освидетелстване на сечищата.

(5) В гори от келяв габър се допуска провеждане на голи сечи за издънково възобновяване при минимум 90% участие на келявия габър в състава на насаждението.“
§ 5. В чл. 34, ал. 5 числото „10” се заменя с „5”.
§ 6. В чл. 37, ал. 1 и ал. 2 се изменят така:

„(1) За разновъзрастно стопанисване на насажденията и/или трансформация на насаждения в такива с изборна структура се провежда изборно прореждане.

(2) Изборно прореждане се провежда в чисти и смесени насаждения, доминирани от сенкоиздържливи дървесни видове, както и в насаждения от светлолюбиви дървесни видове с подраст, доминиран от сенкоиздържливи дървесни видове.“
§ 7. Чл. 45 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2, т. 1 след думата „маркирано“ се поставя запетая и се добавя „освен при провеждане на сеч без материален добив, главосечна сеч, както и сеч в насаждения по чл. 88 ал.5 от Закона за горите.“

2. Алинеи 5 и 6 се отменят.
§ 8. В чл. 47, ал. 2 и ал. 3 се изменят така:

„(2) При провеждане на сечи в горите за издънково възобновяване, дърветата се секат ниско до земята. Височината на пъна, мерена от горната му страна не трябва да надвишава 5 см. – за пънове с диаметър до 20 см. и една четвърт от диаметъра му – за пъновете с диаметър над 20 см.

(3) При провеждане на сечи извън случаите по ал. 2 с позволителното за сеч и/или с технологичния план за добив на дървесината може да се въведе друго обосновано изискване за височината на пъна, както и определяне на места в насаждението, където се прилагат конкретни норми за височината на пъна.“
§ 9. В чл. 50 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 3 думите „когато насаждението е на възраст повече от 40 години или когато в насаждението е предвидена възобновителна сеч” се заличават;

2. В ал. 5 се създава т. 4:

„4. се извършва сеч без материален добив, главосечна сеч, както и сеч в насаждения по чл. 88 ал.5 от Закона за горите.“

3. В ал. 12 думата „високостъблени“ се заличава.
§ 10. Създават се чл. 51а и 51б:

„Чл. 51а. (1) Решение за отсичане на единични немаркирани дървета в обекти за добив на дървесина с цел предотвратяване на опасност за живота и здравето на хората се взема от лицето, на което е издадено позволителното за сеч.

(2) Лицето по ал. 1 маркира с контролна горска марка челата на пъновете на отсечените немаркирани дървета, като използва жълт цвят, и съставя допълнителен карнет-опис, който се прилага към досието по чл. 64, ал. 1.

Чл. 51б (1) При необходимост от отсичане на немаркирани дървета с цел предотвратяване или потушаване пожари, при възникване или за предотвратяване на природни бедствия и аварии, както и с цел премахване на дървета, създаващи опасност за функциониране на инфраструктурни обекти или за предотвратяване на опасности, застрашаващи живота и здравето на хората, решението за отсичането им се взема от:

1.служители на държавните предприятия по чл. 163 от ЗГ, на ДГС, ДЛС, УОГС и на общинските горски структури;

2. собственика на горската територия или лицето, упълномощено да я управлява;

3. служители на ИАГ и на нейните структури;

4. служители на МВР;

5. областния управител или кмета на съответната община или упълномощени от тях лица;

6. лицето, стопанисващо инфраструктурния обект.

(2) Лицето, взело решение за отсичането на дърветата по ал. 1, съставя констативен протокол, в който описва причините, мястото, датата, засегната площ, броя на отсечените дървета и/или приблизителния им обем, като уведомява собственика на горската територия и съответната РДГ, на които представя и копие от констативния протокол. Когато решението е взето от служители на МВР, констативният протокол се съставя от служители на съответната РДГ.
§ 11. Чл. 52 се изменя така:

„Чл. 52 (1) Сечите се провеждат въз основа на писмено позволително, издадено от лицата по чл. 108, ал. 1 от ЗГ когато:

1. насаждението е предвидено за сеч в горскостопански план, програма или планове за ловностопански дейности и за дейности по опазване от пожари, с изключение на случаите по чл.1, ал.3, чл. 45, ал. 7 и 8, чл. 46, чл. 50, ал. 5, т. 2 и 3, чл. 51а и чл. 51б, при предписание за санитарни сечи от ЛЗС и РДГ, както и за провеждане на сечи във връзка с изграждане на обекти по чл. 153, ал. 1 от Закона за горите;

2. насаждението е маркирано за предвидената сеч и са спазени правилата по чл. 50;

3. има одобрен карнет-опис и одобрен технологичен план за добив на дървесина;

4. за гори общинска собственост, както и за гори предоставени за управление на общините е необходимо да бъдат спазени разпоредбите на чл.181 от Закона за горите.

(2) При провеждане на санитарно прочистване позволителното за сеч се издава, когато определените за сеч дървета са маркирани и е изготвен инвентаризационен опис по образец, утвърден от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите.

(3) Инвентаризационният опис се изготвя от лица, вписани в публичния регистър по чл. 235 от Закона за горите за дейността "маркиране на насаждения, предвидени за сеч", и се утвърждава от:

1. директора на съответното ДГС, ДЛС, УОГС - за горските територии държавна собственост, както и за такива, предоставени за управление въз основа на договор;

2. ръководителя на съответната общинска горска структура - за горските територии - общинска собственост, както и за такива, предоставени за управление въз основа на договор;

3. директора на регионалната дирекция по горите или оправомощено от него лице за случаите извън т. 1 и 2.

(4) Позволително се издава поотделно за всяко насаждение или за имот и насаждение и в него се определят сроковете за сеч и извоз.

(5) По обективни причини сроковете за сеч и извоз могат да бъдат продължавани от лицата, издали позволителното за сеч. При всички случаи срокът за сеч и извоз не може да бъде по-дълъг от края на календарната година, за която е издадено позволителното за сеч.

(6) Продължаването на сроковете за сеч и извоз до временен склад се разрешава преди изтичането им по писмено искане на лицето, на което е издадено позволителното за сеч, като се отразява в интернет информационната система на Изпълнителната агенция по горите и в отпечатаните екземпляри на позволителното. Сроковете се считат продължени от момента на отразяване на промяната в интернет информационната система на Изпълнителната агенция по горите.

(7) Когато физически и юридически лица - собственици на поземлени имоти в горски територии, са възложили извършването на добива на дървесина в имотите им по реда на чл. 186 от Закона за горите, продължаването на сроковете за сеч и извоз се допуска след писмено съгласие на собственика.

(8) Позволително за сеч в насаждения, в които ще се провежда сеч без материален добив, главосечна сеч, както и сеч в насаждения по чл. 88 ал.5 от Закона за горите, и при добив на коледни елхи, се издава, без да са налице изискванията по ал.1, т.2 и 3, като се определя само срок за сеч.

(9) Позволително за сеч в насаждения за производство на плодове се издава, ако насаждението е инвентаризирано и карнет-описът е заверен от регионалната дирекция по горите, без да е налице изискването по ал. 1, т. 1.

(10) Позволително за сеч в насаждения, в които се извършва кастрене на клони с материален добив се издава на основание одобрен технологичен план, без да са налице другите изискванията по ал. 1.

(11) Събирането и извоза на остатъчна дървесина в сечището след приключване на сечта, посочена в протокола за освидетелстване на сечището по чл. 62 ал.1, се извършва въз основа на позволително за сеч. Позволителното за сеч се издава на основание на утвърден технологичен план по чл. 53.“
§ 12. В чл. 53 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) думите „ал. 2, т. 3 и ал. 3, т. 3” се заменят с „ал. 1, т. 3”.

б) създава се изречение второ:

„При необходимост от изменение на одобреният технологичен план се изготвя и одобрява нов.“

2. Създава се ал. 6:

„(6) Когато след издаване на позволително за сеч се налага промяна на трасетата на извозни пътища, технологични просеки и въжени линии, за тях се съставя карнет-опис и нов технологичен план, които се прилагат към досието на насаждението. Допълнително маркираните дървета се отбелязват с цвят различен от основното маркиране.“
§ 13. В чл. 54 ал. 1, думите „ал. 3” се заменя с „ал. 1”.
§ 14. В Член 55, ал. 1 и ал. 2 се изменят така:

„(1) Позволително за сеч се издава само за имоти, чиито граници с други собственици са трайно обозначени на терена.

(2) Обозначаването на границите на имотите е за сметка на техните собственици или на лицата, на които са предоставени за управление съответните горски територии”.
§ 15. В чл. 57 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 9 се заличава.

2. Създава се т. 11:

„11. по искане на съсобствениците притежаващи повече от половината от собствеността на имота.“.


§ 16. В Чл. 60, ал. 2 се изменя така:

„(2) В заповедта по ал. 1 се дават предписания и срокове за отстраняване на нарушенията и се връчва на:

1. лицето, на което е издадено позволителното за сеч;

2. лицето, което е издало позволителното за сеч.”.


§ 17. В чл. 61 се правят следните изменения и допълнения:

1. Текстът на чл. 61 става ал. 1;

2. Създава се ал. 2:

„(2) Лицата, издали превозните билети, предоставят опис на издадените превозни билети за транспортиране на дървесината от временния склад на лицето, издало позволителното за сеч, в срок не по-късно от 7 дни от изтичане срока за сеч в позволителното за сеч.”


§ 18. В чл. 62 се правят следните изменения:

1. В ал. 3 думата „невиновна” се заличава.

2. Алинея 4 се отменя.
§ 19. Чл. 64, ал. 4 се изменя така:

„(4) Досиетата по ал. 1, както и протоколите по ал. 2 и ал. 3 се съхраняват до утвърждаването на нов горскостопански план или програма, но не по-малко от пет години от датата на издаване на протокола за освидетелстване на сечището ”.


§ 20. В чл. 65, ал. 2, т. 7 думите „до 10 м3 на хектар” да се заменят с „до 10 % от запаса на насажденията, с изключение на насаждения от първи и втори клас на пожароопасност”.
§ 21. Създава се глава пета:
Глава пета

УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА СЕЧИТЕ В ГРАНИЦИТЕ НА КОРЕКЦИИ НА РЕКИ
Чл. 67. Разпоредбите на тази глава се отнасят за горски територии, които се намират между съоръженията за предпазване от вредното въздействие на водите и речното легло, и не попадат в границите на сервитутите на хидромелиоративните съоръжения.
Чл. 68 (1) Сечите в границите на корекции на реки се провеждат за:

1. оптимизиране водопропускливостта на речните корита;

2. създаване на условия за възстановяване на характерни местообитания;

3. поддържане и подобряване на биологичното разнообразие;

4. повишаване на защитните функции и продуктивността на горите.

(2) Сечите и дейностите в границите на корекции на реки се извършват по начини и технологии, които не причиняват ерозионни процеси и други екологични нарушения във водосборите.


Чл. 69 (1) Провеждане на сечи в границите на корекции на реки се допуска:

1. когато са предвидени в одобрени горскостопански планове и програми или планове за ловностопански дейности и за дейности по опазване от пожари;

2. при аварийни ситуации и бедствия;

3. при промяна на предназначението на горски територии, в случаите по чл. 73 от ЗГ.

4. в случаите по чл. 1, ал. 3, чл. 45, ал. 7 и 8, чл. 46, чл. 50, ал. 5, т. 2 и 3, чл. 51а и чл. 51б, при предписание за санитарни сечи от ЛЗС и РДГ, както и за провеждане на сечи във връзка с изграждане на обекти по чл. 153, ал. 1 от Закона за горите без спазване на изискването по т. 1.

(2) Голите сечи в тополовите и върбовите гори се провеждат на площи с големина до 5 ха, като площните сечища се залагат перпендикулярни на водното течение и са с широчина до 150 м.

(3) За случаите при провеждане на голи сечи върху територии с подриваеми речни брегове се оставя неизсечена защитна ивица гора, успоредно на водното течение.

(4) Голите сечи в случаите на ал. 2 могат да бъдат разширени не по-рано от:

1. 3 години след залесяването и постигнат процент на прихващане на културите над 80%.

2. 12 месеца от освидетелстване на сечищата при издънково възобновяване.


Чл. 70. В бреговите върбови гори се допуска провеждане на главосечна сеч на дърветата в ивица с широчина 10-15 м. с височина на главосечната сеч до 2 м над достигнатото средно ниво на водите в реката.
Чл. 71 (1) За подобряване пропускливостта на гъсти млади тополови и върбови насаждения и култури в ивицата дига-бряг могат да се провеждат отгледни и схематични сечи с интензивност до 50 %.

(2) Вършината от сечта се събира на ивици успоредно на водното течение или се изнася извън дигата.



Чл. 72. Маркирането на насажденията за сеч, издаването на позволителните за сеч и освидетелстването на сечищата се извършва по реда на глава трета.“
§ 22. В §1 на допълнителна разпоредба се създават т. 37 - 41:

„37. „Ерозионни процеси” са разрушаване, пренасяне и отлагане на земни материали от водни потоци и вятър.

38. „Извоз на дървесина” е преместването на дървесината от сечището до временен склад.

39. „Мъртва дървесина” е съвкупност от неживата дървесна биомаса в насаждението, с изключение на мъртвата горска постилка, която е следствие от естествени процеси на отпад и гниене или горскостопански дейности. Мъртвата дървесина се състои от стояща мъртва дървесина (стоящи изсъхнали дървета и пречупени стъбла, които са резултат от естествени процеси на отпад), лежаща мъртва дървесина (паднали и изкоренени дървета, стъбла и клони, резултат от естествени процеси и дърводобивна дейност) и пънове (част от основата на стъблото, която остава след отрязването му)“

40. „Остатъчна дървесина в сечището” е отсечената и неизвозена дървесина останала в сечището след освидетелстването му.

41. „Средно ниво на водите в реката" е нивото на водната повърхност, което съответства на средното многогодишно водно количество, протичащо по речното легло”.



§ 23. В параграф 3 от преходните и заключителни разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

„(1) До одобряването на горскостопанските планове и програми изработени по реда на наредбата по чл. 18, ал. 1 от Закона за горите, сечите се провеждат, съгласно предвижданията на лесоустройствените проекти, планове и програми или горскостопанските планове и програми.“

2. В ал. 2 думата „лесоустройствен” се заличава.

3. Създава се ал. 9:

„(9) Когато е издадено предписание за провеждане на санитарна сеч по реда на чл. 106 от Закона за горите за насаждения, за които няма утвърдени горскостопански планове или програми, позволително за сеч се издава след утвърждаване на план-извлечението”.


ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 24. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник”.




Каталог: data -> docs
docs -> Наредба №39 от 10 април 2006 Г. За строителство в горите и земите от горския фонд
docs -> Наредба №1 от 30 януари 2012 Г. За контрола и опазването на горските територии
docs -> Наредба №4 от 19. 02. 2013 г за защита на горските територии срещу ерозия и порои и строеж на укрепителни съоръжения
docs -> Едър дивеч благороден елен cervus elaphus L
docs -> Наредба №1 от 22 декември 2008 Г. За реда и критериите за регистрация за упражняване на частна лесовъдска практика и за извършване на дейности в горския фонд
docs -> Наредба за определяне на базисни цени, цени за изключените площи и учредяване право на ползване и сервитути върху гори и земи от горския фонд
docs -> Закон за изменение и допълнение на закона за горите
docs -> Правилата за маркиране на насажденията, предвидени за сеч, и изготвяне на съпровождащите документи; условията и редът за издаване на позволителното за сеч


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница