Проект община якоруда municipality of yakoruda



страница1/7
Дата12.03.2018
Размер478.87 Kb.
#62521
  1   2   3   4   5   6   7

Проект

ОБЩИНА ЯКОРУДА MUNICIPALITY of YAKORUDA



2790 Якоруда, ул.”Васил Левски” № 1 1, V. Levski Str., 2790 Yakoruda, Bulgaria

тел.07442/2328, факс 07442/2628 Phone: +359/7442/2328, Fax: +359/7442/2628

ел. поща: oba_yda@abv.bg e-mail: oba_yda@abv.bg



ОБЩИНСКИ

ПЛАН ЗА ЗАЩИТА ПРИ БЕДСТВИЯ В ОБЩИНА ЯКОРУДА
ЧАСТ II

ЗАЩИТА ПРИ

НАВОДНЕНИЯ


2016 год.

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е:
  1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

II. АНАЛИЗ И ОЦЕНКА НА РИСКА ОТ ВЪЗНИКВАНЕ НА НАВОДНЕНИЯ

III. МЕРКИ ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ ИЛИ НАМАЛЯВАНЕ НА РИСКА ОТ БЕДСТВИЯ

IV. МЕРКИ ЗА ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО

V. РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ОТГОВОРНИТЕ ОРГАНИ И ЛИЦА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРЕДВИДЕНИТЕ МЕРКИ

VI. СРЕДСТВА И РЕСУРСИ, НЕОБХОДИМИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО Т. ІІ, ІІІ и IV

VII. НАЧИН НА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ СЪСТАВНИТЕ ЧАСТИ НА ЕДИННАТА СПАСИТЕЛНА СИСТЕМА

VIII. РЕД ЗА РАННО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ И ОПОВЕСТЯВАНЕ НА ОРГАНИТЕ НА ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА ВЛАСТ, НА СЪСТАВНИТЕ ЧАСТИ НА ЕДИННАТА СПАСИТЕЛНА СИСТЕМА И НАСЕЛЕНИЕТО ПРИ ОПАСНОСТ ИЛИ ВЪЗНИКВАНЕ НА БЕДСТВИЯ


IX. ВРЕМЕ ЗА ГОТОВНОСТ ЗА РЕАГИРАНЕ НА СЪСТАВНИТЕ ЧАСТИ НА ЕДИННАТА СПАСИТЕЛНА СИСТЕМА

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Основание за разработване на плана

Плана за зашита при наводнения е разработен на основание чл. 9, ал. 10 и чл. 65 Закона за защити при бедствия /Обн,. ДВ, бр. 102 от 19.12.2006 г. изм., бр. 41 от 22.05.2007г. изм. и доп., бр. 113 от 28.12.2007 г., изм. и доп. ДВ. бр.53 от 27 Юни 2014г.
2. Цел на плана.

Целта на плана е да се създаде необходимата организация за своевременното и точно прогнозиране на характера и последствията от наводненията и успешно провеждане на превантивни дейности, повишаване на капацитета на органите за управление на общинско ниво при организиране и координиране на действията и взаимодействията по време на наводнения, както и при възстановяване на щетите нанесени от тях.
3. Основни задачи.

Основните задачи произтичащи от вероятната обстановка при наводнения се свеждат до:

  • Оценка на обстановката, възможно развитие на аварийните ситуации, степенуване на опасностите и оценка на състоянието на собствените сили и средства;

  • създаване па групи от сили и средства и организация за възстановяване на нарушената инфраструктура.

  • своевременно оповестяване на населението в заливната зона и силите, участващи в спасителните мероприятия;

  • евакуиране на населението и животните от заливните зони;

  • оказване на първа медицинска помощ ако има пострадали:

  • осигуряване подслон на хората останали без жилища;

  • изхранване на пострадалото население;

  • осигуряване на охрана на обектите попадащи в заливните зони:

  • издирване на изчезнали хора:

  • изваждане на загинали хора и животни;

  • отводняване на сгради;

  • подпомагане на разчистването на засегнатите пътища.

  • създаване организация на наблюдение нивото на водата и хидротехническите съоръжения в заливните зони:

  • подготовка на населението за действия при наводнения.


4. Връзка с други планове.

- Областен план за защита при бедствия;

- Ааварийни планове на хидротехнически съоръжения и обекти;

- Планове за взаимодействие с РСПБЗН и други органи на МВР.



5. Въвеждане на плана в действие.

Част ІІ „Защита при наводнение” на общинския план за защита при бедствия, се въвежда в действие със заповед на кмета на община Якоруда при обявяване на бедствено положение на територията на цялата община или част от нея.

При бедствени ситуации съгласно чл.49, ал.1 от Закона за защита при бедствия, Кмета на общината, обявява със заповед „Бедствено положение” за цялата или за част от територията на общината в зависимост от зоната и обхвата на бедствието, като копие от заповедта изпраща до Областния управител и на министъра на вътрешните работи /МВР/. Приложение 1

IІ. АНАЛИЗ И ОЦЕНКА НА РИСКА ОТ ВЪЗНИКВАНЕ НА НАВОДНЕНИЯ


Обикновено наводненията са следствие разливания на реки от интензивни валежи и/или интензивно снеготопене, от подприщване на течението на речното легло вследствие от натрупани отпадъци, скални материали и дървета, което довежда до намаляване на пропускателната способност.

Наводненията нанасят огромни щети, тъй като засягат населени райони, промишлени територии и продуктивни земеделски земи.

В съответствие с научната класификация за този вид бедствия са характерни следните видове наводнения:

1. Природни наводнения:

– наводнения от речни разливи - наводненията от речни разливи в урбанизираните територии, нанасят щети на най-близко разположените поземлени имоти, сгради и инфраструктура, а в извънурбанизираните територии на селскостопанска продукция, преносни мрежи на комуналните- предприятия и др. обекти.

Защитата при наводнения от речни разливи е комплексна дейност, включваща широк кръг от превантивни, инженерно защитни, териториално устройствени, градоустройствени, правно-административни, организационни и др. мерки.

Инженерно-строителните мерки за защита от речни разливи имат традиция и се осъществяват чрез изградените частични корекции на реки, защитни диги по бреговете на застрашените от наводнения речни участъци, брегоукрепващи съоръжения и др.

– поройни наводнения - защитата от поройни наводнения се провежда, главно чрез изграждане на дъждовни канализационни системи в селищата, окритите технологични площадки на промишлеността, предпазни събирателни скатови канали, както и чрез дренажни системи в мелиоративните площи на земеделието.

Относно състоянието на защитата от поройни наводнения могат да се направят следните констатации:

– канализационните системи, все още не са изградени във всички райони, а там където съществуват, не обхващат цялата територия;

– в някои села /отделни райони/ няма канализационна система;

– оразмерителните параметри на съществуващите канализационни системи в много от районите не отговарят на съвременното развитие на урбанизираните територии;

– техническата поддръжка на съществуващите канализационни системи, в редица случаи, е незодоволителна и не обезпечава отвеждане на водите с проектната обезпеченост.
2. Техногенни наводнения:

– аварии при големи хидротехнически съоръжения;

– наводнения от аварии и неправилно управление на хидротехнически съоръжения;

При тези наводнения в подязовирния участък могат да се получи тежка усложнена обстановка, поради неочакваната поява на висока вълна дори и при спокойна хидрометеорологична обстановка.

Неправилна маневра с тези съоръжения /което по принцип се изключва от правилата за тяхното управление / може да причини внезапно наводнение в подязовирния речен участък. По-вероятна причина е настъпване на авария при маневрирането с тях, което може да доведе до същия резултат.

Наводнение по изкуствени причини може да се получи и при лошо поддържано или неподдържано речно корито след язовирната стена, което по естествен път се превръща в гора поради преминаващи минимални водни количества през реката. След язовира в нея липсва пролетното пълноводие, което по естествен път я почиства от растителните видове.

Опасност от такова естество, за общината представляват язовир Белмекен и Рибно езеро.

Съгласно Директивата за наводненията, посредством оценката на риска от наводнения се обхващат негативните въздействия върху защитените категории „човешко здраве”, „околна среда”, „културно наследство” и „стопанска дейност”. За постигането на тази цел е необходимо дефинирането на ясни критерии за оценка на негативните въздействия за всяка от защитените категории поотделно.


ЗАЩИТЕНА КАТЕГОРИЯ „ЧОВЕШКО ЗДРАВЕ”

За оценката на негативното въздействие върху защитената категория „човешко здраве” по отношение на миналите наводнения се използва преди всичко броя на засегнатите от наводнението жители.

Други критерии, които могат да бъдат използвани са критерии основани на броя на човешките жертви и/или на броя пострадали хора.

При наличие на подробна информация за мащаба и обхвата на миналите наводнения могат да се отчетат и други критерии по отношение на защитената категория „човешко здраве”:



  • Критерий, основан на застрашени от заливане или заляти елементи на инфраструктурата;

  • Критерий, основан на заливане на път от националната или регионална пътна мрежа или непроходимост за повече от 6 часа;

  • Критерий, основан на невъзможност от ползване за повече от 6 часа на ел. енергия, топлоенергия, газ, вода и канализация в резултат на наводнението.

Важно е да се отбележи, че при оценката на заплахата от наводнения по отношение на защитената категория „човешко здраве” се отчитат и попадащите в заливните участъци зони за защита на водите, водоизточници за питейно-битово водоснабдяване, санитарни и хигиенни нужди, находища на минерални води, санитарно-охранителни зони около водоизточници за питейно-битово водоснабдяване. Също така се отчита не само дали тези зони са замърсени в резултат на заливането, а и дали са разрушени водовземни съоръжения и/или части от водопреносната система, което би предизвикало нарушаване на водоснабдяването на населението.

При оценката на негативното въздействие върху защитената категория „човешко здраве”, в случаите на потенциална заплаха от наводнения, се използва критерия брой на засегнатите от наводнението жители, с праг от 100 жители.

Използването на този доста по-висок праг се обвързва с факта, че в резултат на миналите наводнения в повечето засегнати речни участъци /особено случаите на засегнати населени места/ са предприети действия по изграждане на укрепителни съоръжения за предотвратяване и/или ограничаване на вредното въздействие на водите. В резултат на тези съоръжения към днешна дата може да се каже, че рискът в значителна степен е контролиран, и именно поради тези причини се приема праг от 100 засегнати жители.
ЗАЩИТЕНА КАТЕГОРИЯ „СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ”

Наводненията могат да предизвикат големи материални щети като: увреждането на сгради, респективно увреждането на намиращия се в тях инвентар, разрушаване и/или увреждане на пътната инфраструктура /мостове, шосета, улици/, увреждане на промишлени обекти. Големите щети са най-силно изразени в районите, където живеят най-много хора. Тъй като материалните щети от наводненията са в тясна връзка със заплахата за хората от засегнатия район, броят на засегнатите от наводнението жители е едновременно и важен индикатор за икономическите/стопанските щети. Именно затова оценката на защитената категория „стопанска дейност” се извършва по различни критерии, но в комбинация с критерия брой на засегнатите жители, по начина, както при защитена категория „човешко здраве”.

Освен броя на засегнатите жители, като критерии за оценка на негативното въздействие на миналите наводнения, може да се използва и:

- Критерий нанесени щети на територията на една община – 100 000лв.;

- Критерий пострадало стопанско имущество - 10% от стойността на движимо и недвижимо имущество;

- Критерий 30% доказана щета на стойност агро продукция;

- Критерий залята площ - 3% от територията на населеното място в продължение на поне 1 ден;

- Критерий, основан на застрашени от заливане или заляти елементи на инфраструктура.

При отчитане на негативното въздействие на потенциалните наводнения върху защитената категория „стопанска дейност” се прилагат следните критерии за значимост:

- Критерий основан на щети свързани с повреда и разрушаване на сгради и оборудване - 100 000 евро или равнозначната стойност в лева;

- Критерий, основан на икономическата активност на 150 човека /от селища с над 500 жители/ за повече от 6 часа поради наводнение на пътища, ж.п. линии, промишлени площадки, помпени станции и др. инфраструктурни обекти или сумарна щета за 100 000 евро или равнозначната стойност в лева.

ЗАЩИТЕНА КАТЕГОРИЯ „ОКОЛНА СРЕДА”

За оценката на заплахата от минали и потенциални наводнения за защитена категория „околна среда” се използват едни и същи критерии за значимост:

Критерий основан на засегнати КПКЗ инсталации и/или други източници на отпадъчни води - Източници на замърсяване по Регламент №166/2006г. на ЕО;

Критерий основан на засегнати Защитени зони по Директива за опазване на естествените местообитания и дивата флора и фауна 92/43/ЕИО и/или Защитени зони по Директива за опазване на дивите птици 79/409/ЕИО

Критерий основан на засегнати зони за защита на водите по чл.119а от Закона за водите.

Когато се надхвърли определената прагова стойност на критерия за значимост по отношение на една от защитените категории, се казва, че за определения речен участък, респективно заливаема територия съществува значителен потенциален риск от наводнения.

Критериите за значимост на минали и потенциални наводнения за западно беломорски район за басейново управление са дадени в Приложение 2.

На територията на община Якоруда са възниквали множество наводнения от различен по мащаб характер, подробна информация за които са дадени в Приложение 3.

В Приложение 4 са отбелязани потенциално застрашените от заливане площи на територията на община Якоруда с приложен картен материал.
ПРЕДВАРИТЕЛНА ОЦЕНКА НА РИСКА ОТ НАВОДНЕНИЯ В БАСЕЙНА НА РЕКА МЕСТА


  1. Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
    2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
    2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
    2017 -> Синхрон медия” оод
    2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
    2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
    2017 -> До (Бенефициент- наименование)
    2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
    2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница