Проект „от професионално обучение към ефективна заетост”



Дата17.08.2018
Размер137.48 Kb.
#80278
ТипАнализ

ПРОЕКТ „ОТ ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ КЪМ ЕФЕКТИВНА ЗАЕТОСТ”




І. Анализ и описание на специфичния проблем, към решаването на който е насочен проектът
Липсата на заетост е една от основните причини за бедност и социално изключване сред безработните и икономически неактивните лица. Най-рискови на пазара на труда са следните групи лица: икономически неактивни, младежи, продължително безработни, лица на социално подпомагане, с основно или по-ниско образование и без професионална квалификация или недостиг на ключови компетентности, хора с трайни увреждания, възрастни работници и други. Необходимо е да се насърчава разкриването на нови работни места и предоставяне на качествено професионално обучение на лицата, застрашени от изключване от пазара на труда.

По данни на Евростат през август 2014 г. равнището на безработица в страните от Европейския съюз (ЕС-28) е 10.1%, а за Еврозоната то е по-високо - 11.5%. В България равнището на безработица е 11.3%, с 1.2 процентни пункта по-високо от средното за ЕС.

Според данните на Агенция по заетостта (АЗ) безработицата в България през септември се е увеличила до 10.5% - с 0.2 процентни пункта над отчетеното през август равнище. Увеличението е обяснимо с края на активния летен туристически сезон. Също така е отчетен наплив от регистриращи се в бюрата по труда младежи до 29 години. Младежите до 29 г. представляват над една трета от прираста на новорегистрираните безработни, отчитат от Агенцията.

В бюрата по труда са регистрирани 345 375 безработни - с 2 872 повече спрямо август, според данните на АЗ. Регистрираните младежи до 24 г. са 26 286 души и представляват 7.6% от всички безработни. Спрямо август броят им се увеличава с 1 254 лица.

Регистрираните младежи до 29 г. (вкл. и тези до 24 г.) са 59 351 и представляват 17.2% от всички безработни. Спрямо август броят им се увеличава с 2 300 лица.

Динамиката в броя на основните наблюдавани неравнопоставени групи на пазара на труда през септември спрямо август очертава нарастване на безработните в почти всичките рискови групи, като в част от тях то е минимално. Единствено безработните с увреждания намаляват броя си. На годишна база се наблюдава нарастване в броя на продължително безработните, безработните над 50 г. и безработните с трайни увреждания. Броят на безработните над 50 години нараства с 384 лица, до 133 326 лица. Групата на продължително безработните с престой на пазара на труда над една година продължава да нараства с 3728 лица. През септември продължително безработните лица са 143 116 и съставляват 41.4% от всички безработни, като делът им също продължава да нараства - с 0.7 процентни пункта. В сравнение със септември 2013 г. продължително безработните се увеличават значително - с 23 272 лица, а делът им е със 7.6 процентни пункта по-голям. Най-голямата група на безработни лица е групата на лицата без квалификация и специалност, която обхваща 193 761 лица. Те се увеличават със 1 620 лица. Делът им в общия брой на безработните лица се запазва непроменен - 56.1%.

Данните на Националния статистически институт от Наблюдението на работната сила за първото полугодие на 2014 г. отчитат, че коефициентът на безработица на лица на 15 и повече навършени години е 12.2%.

Настоящият проект включва дейности по професионално обучение и субсидирана заетост за следните градове със съответния процент на безработица: София-град – 3.0%; Варна – 6.5%; Бургас – 6.6%; Русе – 8.7%; Пловдив – 9.1%; Стара Загора – 9.6%; Перник – 10.4%; Сливен – 17.9%; Шумен – 16.8%; Плевен – 16.4%; Пазарджик – 14.9%; Казанлък – 6.9%; региона, обслужван от ДБТ Пирдоп (Пирдоп, Мирково, Челопеч, Чавдар, Златица) – 9.6%.

Според анализ на пазара на труда, изготвен от Българска стопанска камара, България, по официални данни, ежегодно губи от 30-40 хил. население, а конюнктурата на пазара на труда се характеризира със сравнително високо равнище на безработица, със значителен размер на обезкуражените безработни и на населението извън работната сила на 15-64 години при нестихващи емигрантски нагласи и поведение. Човешкият капитал и неговото качество е проблем на пазара на труда – около 60% от регистрираните дълготрайно безработните са с ниско образование и без професионална квалификация; подобна е ситуацията и при обезкуражените безработни и при икономически неактивните между 15-64 години. Нарастват структурните несъответствия на пазара на труда между професионалните изисквания на работните места и притежаваната от работната сила професионална квалификация. Или равнището на безработица и икономическа неактивност у нас се формира не само от цикличните колебания в икономическата активност, респективно на пазара на труда, но от структурните диспропорции, произтичащи от тези именно професионални несъответствия. В дългосрочен план проблемите на пазара на труда и заплахите, вследствие на демографските процеси, придобиват комплексен характер, което генерира трайни негативни последици. Смекчаването на негативните ефекти от демографските промени изисква всяка от заинтересованите страни и субекти да търси и краткосрочни решения. Пред държавните институции, работодателите и образователната система, с особена острота стои проблема за преодоляване на структурните несъответствия с професионален и квалификационен характер. Необходимо е да се акцентира на по-ефективни форми за преход от учене към заетост, за реинтегриране към пазара на труда, за поддържане на равнището на професионалната квалификация на заетите в ритъма на технологичната модернизация.

Проекта предвижда да се обучат и назначат на работа безработни лица по следните професии: „Продавач-консултант”, „Работник в озеленяването”, „Офис-секретар” и „Помощник-възпитател”.

Според анализ за развитието на сектор „Търговия на дребно“, изготвен от БСК, броят на фирмите в сектор „Търговия на дребно“, предимно на длъжност „Продавач-консултант”, в периода 2008-2012 г. намалява с 20%. На пазара остават предимно големите хипермаркети и търговски вериги.

Според изследването на БСК, чуждестранните инвеститори в сферата на търговията навлизат на българския пазар в периода на повсеместна икономическа криза. Търговията с хранителни стоки е на трето място по относителен дял –11%. Две-трети от заетите в търговията на дребно са жени, като най-много са жените над 65 години. Над 14% от работещите в бранша са в пенсионна възраст. 6% от заетите са в предпенсионна възраст. Според анализа, търговските вериги имат все по-голяма потребност от работна сила, като основни причини за това са навлизането на чужди компании в бранша и отслабващото влияние на кризата. От друга страна работодателите предпочитат да назначават младежи до 35-годишна възраст.

Потребност от кадри, обучени по професиите „Офис-секретар”, се заявява от общинските администрации. Професията „Работник в озеленяването” е подходяща за лица с ниско образование и има търсене на такава работна сила от работодатели.

От детските градини има търсене на квалифицирани кадри по професията „Помощник-възпитател”.



Всички приложени към проекта учебни програми са съгласувани със съответните работодатели.
ІІ. ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА
Обща цел
Подобряване на пригодността за заетост, адаптивността на работната сила, създаване на нови възможности за заетост и социално включване в съответствие с потребностите на трудовия пазар в сферата на търговията, административното обслужване и социалните услуги.

Специфични цели

  • подобряване на перспективите за устойчива заетост чрез професионално обучение на хора в неравностойно положение на пазара на труда;

  • придобиване на компетентности, които ще подпомогнат професионалната реализация на обучените лица;

  • въвеждане на съвременни форми и методи за обучение и квалификация на кадрите за сферата на търговията, административното обслужване и социалните услуги, базирани на знанието, иновациите и съвременните технологии;

  • създаване на механизми за трайни партньорства между обучаващите институции и бизнеса;

  • подкрепа за безработните лица за активно поведение на пазара на труда;

  • придобиване на професионален опит чрез стажуване в реална работна среда.


III. УЧАСТНИЦИ И ОБХВАТ НА ПРОЕКТА
Целевите групи на проекта на Българска стопанска камара са съобразени с активната политика на пазара на труда през 2015 година:

  • Безработни младежи до 29 години с подгрупа до 25 г., младежи, които нито се обучават, нито са заети;

  • Безработни над 50 годишна възраст;

  • Продължително безработни лица;

  • Безработни с ниска, или нетърсена на пазара на труда професионална квалификация и недостиг на ключови компетентности, в т.ч. безработни с ниско образование (за професията „Работник в озеленяването”);

  • Лица извън работната сила, желаещи да работят, в т.ч. обезкуражени лица.


IV. ПРИНЦИПИ НА ПРОЕКТА


  • Законосъобразност – проектът е разработен на основание чл. 31, ал. 1 и чл. 16, т. 1 от Закона за насърчаване на заетостта;

  • Публичност и прозрачност на дейностите по проекта – всички дейности и процедури в рамките на проекта са публични и прозрачни. Те се обявяват на сайта на водещата организация и от партньорите;

  • Ресурсна осигуреност – осигуряване на необходимите средства от държавния бюджет, съгласно Националния план за действие по заетостта 2015 г.;

  • Актуалност и перспективност – използва се опита на БСК в областта на обучението на възрастни и компетентностните модели, създадени в рамките на проекта на БСК „Разработване и внедряване на информационна система за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони”.


V. ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ ПО ПРОЕКТА
Предвидените в рамките на проекта дейности включват:

  • Формиране на преподавателски екипи, изготвяне на график за провеждане на обучението; осъществяване на подбор на безработните лица за участие в проекта, съвместно от дирекциите „Бюро по труда” и Центъра за професионално обучение към Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес по критерии за подбор, изработени от екипа на проекта;

  • Разработване на учебните програми;

  • Подбор на безработните лица за участие в проекта. Подборът ще бъде направен от дирекциите „Бюро по труда”, съвместно с представители на Центъра за професионално обучение към Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес и работодателите, заявили потребност от обучени лица за субсидирана заетост по проекта;

  • Провеждане на обучение по част от професия за придобиване на професионална квалификация по професията „Продавач-консултант” в рамките на 300 учебни часа, връчване на удостоверение за професионално обучение на успешно положилите изпитите. Обучението за професионална квалификация по част от професията „Продавач-консултант” ще се извършва в 18 групи в София, 3 групи в Пловдив, 6 групи във Варна, 4 групи в Стара Загора, 1 група в Казанлък, 2 групи в Пазарджик, 1 група в Перник, 1 група в Плевен, 2 групи в Сливен, 2 групи в Шумен. Общо 727 човека;

  • Провеждане на обучение по част от професия за придобиване на професионална квалификация по професиите „Офис-секретар” и „Помощник-възпитател” в рамките на 300 учебни часа - 38 дни х 8 часа и един ден за изпит по теория и практика, общо 39 дни; връчване на удостоверение за професионално обучение на успешно положилите изпитите; организиране на субсидираната заетост. Обучението за професионална квалификация по част от професията „Помощник-възпитател” ще се извършва в 2 групи по 19 човека в София. Общо 38 човека. Обучението за професионална квалификация по част от професията „Офис-секретар” ще се извършва в 1 групи по 15 човека в град Пирдоп. Общо 15 човека;

  • Провеждане на обучение за придобиване на първа степен на професионална квалификация по професията „Работник в озеленяването” в рамките на 300 учебни часа за 38 дни; държавни изпити по теория и практика на специалността; връчване на свидетелства за професионална квалификация на успешно положилите изпитите, организиране на субсидираната заетост. Обучението за придобиване на първа степен на професионална квалификация по професията „Работник в озеленяването” ще се извършва в 1 група по 12 човека в град Златица. Общо 12 човека;

  • Организиране на субсидирана заетост за срок от 3 месеца на успешно завършилите обучения по професията „Продавач-консултант“;

  • Обобщаване и обработка на резултатите от анкетите за оценка на проекта; приключване на проекта, оформяне на обобщено досие за участниците и успешно завършилите обучението, изготвяне на финансов и технически отчет;

  • Разпространение на резултатите по проекта посредством Интернет страницата на Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес и на страниците на работодателите, потребителите на обучените кадри.


VІ. ИНСТИТУЦИИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ПРОЕКТА
Министерство на труда и социалната политика

  • Министърът на труда и социалната политика утвърждава проекта съгласно чл. 31, ал. 5 от Закона за насърчаване на заетостта;

  • Осъществява общата координация и контрол по изпълнението на проекта;

  • Осигурява необходимите средства за финансиране на проекта през 2015 г., съгласно Националния план за действие по заетостта през 2015 г.;

  • Министърът на труда и социалната политика при необходимост издава заповед за утвърждаване на изменения и допълнения в проекта.


Агенция по заетостта

  • Оказва методическо ръководство и извършва общата координация на своите структури по реализиране на проекта;

  • Сключва договори за изпълнение на дейностите по проекта в съответствие с изискванията на ЗНЗ, в т.ч. с Центъра за професионално обучение към БСК – съюз на българския бизнес за провеждане на обученията;

  • Разпределя средствата, необходими за реализацията на проекта;

  • Осигурява информация за реализация на проекта;

  • Осъществява общия контрол по изпълнението на проекта;

  • Популяризира проекта на национално ниво.

Дирекции „Регионална служба по заетостта”

  • Оказват методическа помощ и съдействие на ДБТ по изпълнението на проекта;

  • Координират връзките между отговорните по проекта институции на регионално ниво;

  • Обобщават заявените от ДБТ потребности от средства, необходими за изпълнение на проекта;

  • Превеждат необходимите финансови средства по сключените договори;

  • Контролират целесъобразното изразходване на средствата по проекта;

  • Популяризират проекта.


Дирекции „Бюро по труда”

  • Съдействат на БСК при идентифицирането на безработни лица с цел насочването им към обученията по проекта;

  • Сключват договори с безработните лица, включени в обучение;

  • Сключват договори с работодателите, наели безработните лица по проекта;

  • Заявяват потребностите от средства, необходими за изпълнение на проекта в дирекции “Регионална служба по заетостта”;

  • Осъществяват текущ контрол по изпълнението на договорите;

  • Предоставят информация на заинтересованите институции във връзка с реализацията на проекта;

  • Популяризират и разясняват проекта на местно ниво.


Българска стопанска камара - съюз на българския бизнес

  • Сключва договор с АЗ за изпълнение на Проекта;

  • Отговаря за цялостното изпълнение на Проекта;

  • Отговаря за контрола и мониторинга при съставянето и дейността на оперативните екипи по места и лекторите по съответните обучения;

  • Извършва вътрешно наблюдение върху изпълнението на проектните дейности, спазването на поетите ангажименти и графика на дейностите;

  • Отговаря за вътрешния контрол и мониторинга на проектните дейности;

  • Популяризира проекта на национално ниво;

  • Спомага при разпространението на резултатите и добрите практики след приключването на проектните дейности;

  • Предоставя периодична информация и финален доклад за изпълнение на Проекта.


Център за професионално обучение към Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес

  • Извършва обученията по проекта.

  • Издава свидетелства за придобита професионална квалификация на успешно завършилите обучението за придобиване на степен на професионална квалификация и удостоверения за професионално обучение на преминалите през обучение по част от професия;

  • Изготвя документацията по провеждането на обученията.


Работодатели по проекта

  • Сключват договори с Дирекции „Бюро по труда” за финансиране на субсидираната заетост по Проекта;

  • Сключват индивидуални трудови договори за срок от 3 месеца с безработните лица, наети по Проекта;

  • Създават необходимата организация за работа на лицата;

  • Осигуряват здравословни и безопасни условия за труд;

  • Изплащат трудовите възнаграждения за фактически отработено време на наетите по проекта лица и ги осигуряват в съответствие с разпоредбите на Кодекса на труда, КСО и Закона за здравното осигуряване;

  • Осигуряват средства за материални разходи за обезпечаване на разкритите работни места, както и обезпечават всички задължителни плащания по Кодекса на труда, които не се поемат от Държавния бюджет, и осигуровките върху тях;

  • Изготвят и представят в съответните Дирекции „Бюро по труда” отчетна документация съгласно изискванията на сключените договори по Проекта.


VII. ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТА 

7.1. Изпълнението на Проекта се финансира от Министерството на труда и социалната политика, чрез средствата за активна политика, осигурявани от Държавния бюджет и планирани за реализация, съгласно НПДЗ през 2015 г., както следва:

Средства за

Включени лица

Финансиране от ДБ

Единичен размер

Общо

бр.

лева

Обучение за придобиване на професионална квалификация

792

600

475 200

Стипендии

792

8 лв. x 38 дни

240 768

Транспортни разходи

238

10 лв. x 38 дни

90 440

Заетост

317

494 лв. x 3 месеца

469 794

ОБЩО:

1 276 202



VІІI. ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ПРОЕКТА

 Проектът се реализира до 15.12.2015 г., съгласно График за изпълнение на дейностите.


ІХ. ИНДИКАТОРИ

В края на Проекта трябва да бъдат постигнати следните резултати:



  • 792 лица, успешно завършили обучението за професионална квалификация и придобили свидетелство за професионална квалификация или удостоверение за професионално обучение.

  • 317 лица, назначени на субсидирана заетост по специалността, след успешно приключване на обучението.


Х. МОНИТОРИНГ НА ПРОЕКТА

Резултатите по проекта ще се отчитат чрез следните методи:



  • месечни присъствени списъци, които документират редовното присъствие на учебните занятия, брой на включените в курсовете представители на целевите групи;

  • анкетни карти, които показват очакванията и удовлетвореността на участниците в обученията.

  • оценки от междинни и окончателни изпити, положени от участниците в обученията - проверка на качеството на предоставеното обучение и степента на усвояемост на знанията;

  • протокол от изпити на завършилите обучения за професионална квалификация, копие от издадени удостоверения и свидетелства на успешно завършилите - идентифицира се броят на успешно завършилите курсисти;

  • други изисквания, според сключения договор с Възложителя.

Екипът ще предоставя на АЗ и МТСП текуща информация и окончателен доклад за резултатите от изпълнението на проекта.


Каталог: ckfinder -> userfiles -> files -> politiki -> zaetost -> programi%20i%20proekti%20za%20zaetost
programi%20i%20proekti%20za%20zaetost -> Програма за обучение и заетост на продължително безработни лица предпоставки и необходимост от реализация на програмата
zaetost -> Списък на членовете на национален консултативен съвет по професионална квалификация на работната сила
programi%20i%20proekti%20za%20zaetost -> Национална програма „активиране на неактивни лица”
zaetost -> 1 Списък на използваните съкращения
zaetost -> Концепция за предоставяне и използване на ваучери за услуги
programi%20i%20proekti%20za%20zaetost -> Приложение към Заповед № рд01-78 от 24. 01. 2015 г на министъра на труда и социалната политика


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница