Проект „Съхраняване на генетичния фонд и възстановяване на приоритетни горски хабитати в натура 2000 зони” Проект life10nat/BG/146 „Съхраняване на генетичния фонд и възстановяване на приоритетни горски хабитати в натура 2000 зони”



Дата05.06.2017
Размер49.73 Kb.
#22803
ТипАнализ
Проект „Съхраняване на генетичния фонд и възстановяване на приоритетни горски хабитати в НАТУРА 2000 зони”
Проект LIFE10NAT/BG/146 „Съхраняване на генетичния фонд и възстановяване на приоритетни горски хабитати в НАТУРА 2000 зони” е реализиран по Програма LIFE+ на Европейската комисия от Горската семеконтролна станция София (ГСС София) като координиращ бенефициент по проекта, с асоциирани бенефициенти - Изпълнителна агенция по горите и Сдружение „Инициативна група Витоша”. Общият бюджет на проекта е 589 602 евро, от които 439 602 евро(75%) са предоставени от Европейската комисия. Проект „Съхраняване на генетичния фонд и възстановяване на приоритетни горски хабитати в НАТУРА 2000 зони” е с продължителност 46 месеца и бе реализиран в периода септември 2011 г. – юни 2015 г.
Изпълнени дейности и постигнати резултати

Основните изпълнени дейности включват:



  1. Анализ на заплахите и оценка на риска за приоритетни горски местообитания от мрежата Натура 2000 в България.

Извършената работа включва събиране и анализ на информация за увредените от природни бедствия гори в Натура 2000 зони, попадащи под юрисдикцията на ГСС-София. На тази основа са анализирани бъдещите заплахи и оценен риска за благоприятния природозащитен статус на приоритетните горски хабитати, свързани с промяната в климата, засушаването и неустойчиви управленски практики.


  1. Избор на увредени местообитания в двете целеви Натура 2000 зони по проекта и изготвяне на Програма за тяхното възстановяване.

След консултации с лесовъди, експерти и посещения на терен, бяха избрани пилотни обекти за възстановяване на участъци от увредени гори на територията на ДГС-София с обща площ от 40 ха. За избраните участъци беше изготвена Програма за възстановяване с необходимата информация и технически спецификации, която беше съгласувана с МОСВ, РИОСВ-София и РДГ-София.


  1. Създаване на генна банка с хранилище за семена

Извършени бяха ремонт и преустройство на съществуваща сграда в държавен горски разсадник „Локорско“, намиращ се в близост до София. След приключване на строителните дейности е инсталирана специализирана хладилна техника, доставени са мебели, лабораторно и офис оборудване. Генната банка беше официално открита на 09.04.2014 г. в рамките на официалната програма за честване на професионалния празник на лесовъдите - Седмица на гората. В хранилището на генната банка вече се съхраняват семена от горско-дървесни видове с европейска значимост.


  1. Създаване на оранжерия и вегетативна семепроизводствена градина в Локорско

Създадена бе оранжерия с площ 180 кв. м, която е оборудвана с модерни системи за мъглуване и капково напояване, осветление, наблюдение и контрол на климатичните условия. Оранжерията бе използвана за контейнерно производството на фиданки от приоритетни дървесни и храстови видове като част от дейностите по проекта.

На територията на разсадник „Локорско“ бе създадена и генеративна градина от дребнолистна липа с площ 1.5 ха. Семепроизводствената градина ще бъде използвана за добив на репродуктивен материал от вида в бъдеще, като в нея са включени и единични дървета от други видове, които нямат стопанско значение, но са важни за поддържане на биологичното разнообразие в горите (скоруша, брекина и дива круша).




  1. Избор на източници и събиране на семена

Избрании описани бяха 228 базови източници за добив на репродуктивен материал, разположени в 43 защитени зони от мрежата Натура 2000 в обхвата на Горска семеконтролна станция - София. Източниците са представителни участъци от устойчиви гори в добро здравословно състояние и запазени елитни дървета от различни видове, носители на ценни генетични белези. От избраните източници са събрани близо 2400 кг семена, които са тествани и сертифицирани от ГСС-София. Основното количество събрани семена е използвано за производство на фиданки в държавен горски разсадник Локорско, а част от тях е съхранена в хранилището към генната банка.


  1. Производство на фиданки

За периода 2012-2014 г. в държавен горски разсадник „Локорско“ са произведени близо 215000 фиданки от 13 дървесни вида, които са използвани за залесителни дейности в целевите територии по проекта. За първи път в лесовъдската практика у нас бе тестван метод за производство на контейнерни фиданки от широколистни видове за лесовъдски цели. При този метод всяка фиданка се отглежда в отделен контейнер, като в последствие се залесява заедно с пръста от контейнера, която намалявариска от нараняване на корените и осигурява необходимите хранителни вещества за младото дръвче след засаждането. Произведени и засадени бяха контейнерни фиданки от космат дъб, които показаха добра степен на оцеляване и прихващане.


  1. Залесявания и грижи за създадените гори

В периода 2013-2015 г. в двете целеви Натура 2000 зони (Драгоман и Плана) на територията на Държавно горско стопанство София бяха залесени 40 ха нови гори. Възстановени са общо 36.7 ха от приоритетно местообитание 91H0* Панонски гори с космат дъб (Quercus pubescens) и 3.3 ха от приоритетно местообитание 91E0* Алувиални (заливни) гори с черна елша (Alnus glutinosa) и планински ясен (Fraxinus excelsior).

При залесяването са полагани усилия за подпомагане на естествените възстановителни процеси чрез използване на фиданки от различни дървесни видове с местен генотип, засаждане в групи според спецификите на терена и др. Ежегодно за засадените гори са полагани грижи (окопаване, косене, ограждане) като изсъхналите фиданки са подменяни с нови (попълване). Поради трудните условия (каменист терен и плитка почва) в някои от обектите бе използван комбиниран метод от засаждане на фиданки и засяване на жълъди, който показа добри резултати. В работата по залесяване се включиха и десетки доброволци, мобилизирани от екипа на проекта и наши партньори - организации, фирми и институции.




  1. Информационни и обучителни дейности:

    1. Организиране на обучителни семинари–бяха проведени 18 обучителни семинари в цялата страна с участието на служители от системата на горите и ученици. В рамките на семинарите бе представен проекта, програма LIFE+ на ЕК, както и проблеми по управлението горски местообитания от мрежата НАТУРА 2000, предизвикателствата и заплахите, породени от промяната в климата и др. Програмата на семинарите включваше лекционна част и интерактивна част, което позволи на участниците да усвоят и разберат представената им информация по достъпен и забавен начин.

    2. Издаване на Ръководство за управление на приоритетни горски местообитания от националната екологична мрежа Натура 2000 - в изданието са представени основните характеристики на 7 приоритетни горски местообитания от мрежата Натура 2000 в България, както и насоки за устойчивото им управление и възстановяване след увреждане. Ръководството е разпространено сред лесовъди и експерти, работещи в сферата на горите.

    3. Изработка на информационни материали – бяха изготвени информационна дипляна, рекламни тениски, стикери, както и информационни табели, които бяха монтирани на обектите за залесяване.

    4. Изготвяне и поддръжка на уебсайт – в самото начало на проекта беше изготвен уебсайта - http://forestgenefund.eu/, на който е публикувана информация за проекта, напредъка по неговото изпълнение, както и всички изготвени доклади и документи, достъпни за download.

    5. Заснемане на филмова продукция– беше заснет, озвучен и монтиран филм, представящ богатството на българските гори, необходимостта от тяхното опазване и възстановяване, както и работата по проекта в тази насока. Филмът е озвучен на български език и субтитриран на английски език, тиражиран е за разпространение на CD. В края на проекта филмът бе излъчен по БНТ, като е достъпен за гледане и в интернет на адрес: https://www.youtube.com/watch?v=-Vrx_UfA1N4.


Каталог: data -> news
news -> Министерство на земеделието и храните
news -> Министерство на земеделието и храните
news -> ` министерство на земеделието и храните
news -> Министерство на земеделието и храните
news -> Програма „Околна среда 2007-2013г." по приоритетна ос 3 „Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие"
news -> Закон за лова 1880 г., до последния седми Закон за лова и опазване на дивеча от 2000 г
news -> П р и л о ж е н и е стратегия за развитие на ловното стопанство в република българия за периода 2012 2027 г
news -> Изпълнителна агенция по горите българско дружество за защита на птиците


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница