Проектиране на едностъпален редуктор с цзк с прави



страница1/5
Дата21.02.2023
Размер1.16 Mb.
#116667
ТипЗадача
  1   2   3   4   5
kursov-proekt-po-injenering-injenerna-chast
Свързани:
cifrov-chestotomer, 2019-F10-RAZPREDELENIE

ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ГАБРОВО
ФАКУЛТЕТ “СТОПАНСКИ”
Катедра „МЕНИДЖМЪНТ”



На тема:


Проектиране на едностъпален редуктор с ЦЗК с прави зъби
Изготвил: Калина Иванова Иванова
Проверил: гл.ас.др.Ц.Златева
Проверил:гл.ас.др.В.Енчев

фак. : 31610105
4 курс

специалност: „Индустриален Мениджмънт“
Обучение: редовно

I.

Инженерна част










Задача : Проектиране на едностепенен редуктор







1.

Изходни данни

2.

Съдържание на обяснителната записка.

2.1

Пресмятане на зъбната двойка.

2.2

Определяне на М1 и М2 .

2.3

Избор на материал за зъбното колело.

2.4

Пресмятане на междуосовото разстояние.

2.5

Определяне на модула на зъбното колело.

2.6

Пресмятане на геометричните параметри на зъбните колела.

3.

Основни компановъчни размери на редуктора.







II.

Икономическа част







1.

Цел: Да се определи икономическата ефективност на инженерингов проект за внедряване в производство (при
закупуване на ново оборудване)на едностепенен редуктор.

2.

При изследване на ефективността да се ползват
сконтовите методи на инвестиционния избор.

3.

Разработете оценката при използване на определени
изходни ограничения.

И н ж е н е р н а ч а с т


Задача : Проектиране на едностепенен редуктор с ЦЗК с прави зъби
Увод.
Редукторите са механизми, предназначени да преобразуват мощност , като повишават значително въртящия момент и намаляват скоростта на въртене.
Използването им в най- различни отрасли на машиностроенето е довело до голямо разнообразие на конструкциите им.Но независимо от многото конструкции варианти на редукторите като цяло, предавките които се използват широко в тях за сега са само няколко – цилиндрични (с прави, наклонени и стреловидни зъби), конусни прави, наклонени или с кръгови зъби) и червячни с архимедов червяк.
Според взаимното разположение на геометричните оси редукторите са с успоредни оси, съосни с пресичащи се оси и с кръстосващи се оси.
Според предавателното отношение редукторите могат да бъдат изпълнени едностъпални или с повече стъпала .Изпълнението им в повече стъпала се прилага когато необходимото предавателно число е по голямо от шест защото в такъв случай габаритите на корпуса на редуктора стават много големи което излишно оскъпява дадения редуктор , а и съвременните тенденции са намаляване на габаритите на предавките.
Цилиндричните зъбни колела с прави зъби са най-прости за изработка и експлоатация.Зъбите на колелото са нарязани върху външната повърхнина на цилиндричната заготовка и направлението им е успоредно на оста на колелото. Те представляват издатъци върху колелото, а пространството между съседните зъби се нарича междузъбие.
Повърхнината, която отделя зъба от междузъбието се нарича странична повърхност. Ако се пресече страничната повърхнина на зъба с равнина,перпендикулярна на геометричната ос на колелото,се получава крива наречена „челен профил на зъба”
При задружна работа на две зъбни колела с прави зъби, кинематичните и геометричните параметри са еднакви във всички челни сечения и това позволява зацепването да се разглежда като равнинно.
Терминологията и означенията за зъбните предавки са стандартизирани по БДС 1527-84, ISO 1122-1983, ISO 701-1976
Анализ на конструкцията на прототипа – изясняване на предимствата и недостатъците.
Редукторът е едностъпален с една зъбна предавка с прави зъби.
Корпусът се състои от две части – основа и капак, които се разделят по равнина, минаваща през осите на валовете. Капака е закрепен към корпуса посредством винтови съединения.
Това позволява предварително сглобяване на зъбните колела, лагерите и други елементи върху валовете (повъзлов монтаж) и улеснява общия


монтаж на редуктора. Корпусите се отливат от сив чугун марки СЧ10, СЧ20 и СЧ25. Редукторът има два вала – входящ и изходящ. Единият вал е вал- зъбно колело, а другият е със шпонково закрепване. Валовете на редуктора са двуопорни и се лагеруват на радиални едноредни сачмени лагери. Лагерните възли се затварят с лагерни капачки. Капачките са два вида – без и със отвори за преминаване на изходящите шийки на валовете т.е. глухи и проходни. В местата, където изходящите шийки на валовете преминават през проходните капачки са поставени уплътнители. Те не позволяват пропускането на смазочни материали навън и попадането на външни замърсявания. Движението от валовете съответно към двигателя и работната машина се осъществява посредством шпонкови съединения. В най – ниската част на корпуса се изработва резбови отвор, който служи за източване на маслото при смяната му и за промиване на редуктора. В отвора се завива пробка. Отдушникът се монтира в горната част на корпуса. За правилното центроване на капака с корпуса се поставят съвместно два центроващи щифта. Предимствата на едностъпалния цилиндричен редуктор са, че има малки размери и голям коефициент на полезно действие η=0,97 в сравнение с други предавки. Най – съществен недостатък е малкото предавателно отношение umax=7.


  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница