Проективни методики



страница1/7
Дата28.02.2022
Размер214.37 Kb.
#113768
  1   2   3   4   5   6   7
Проективни методики

ПРОЕКТИВНИ МЕТОДИКИ

Проективните тестове се използват за вникване в дълбочина, във вътрешния свят на човека, в неговите вътрешни чувства, мисли, желания, мотиви.


Тези тестове са свързани с тестове за оценка на въображението, мисленето.
Понятието проекция в психологията / проекциум /лат/- изхвърлям, изтласквам/. Това е своеобразно проектиране като на екран на дълбинни чувства, мисли, на подсъзнателни подбуди, потиснати, прикривани мисли и чувства. Свързва се с психоаналитичната теория на Фройд за изтласкването, за осъзнаване на дълбинни подбуди, за задействането на психологичните защити.

Отличителни черти на методите. Основна особеност е:




  1. неопределеност, слаба структурираност на тестовия материал;

  2. стимулният материал е неопределен, но не и безличен за изследваното лице. Той отключва минал опит, спомени, преживявания;

  3. тези тестове не предизвикват особена съпротива, дори провокират интерес;

  4. те не измерват отделна черта, функция, процес, а личността в нейната цялост и включеност в общността. Няма скали за валидност;

  5. изследването протича в атмосфера на доверителност, добронамереност, без оценъчни съждения.

Класификация на проективните методи.


ПРОЕКЦИЯ- естествена тенденция на хората да действат под влияние на своите потребности, интереси, на цялата си психична нагласа.
Проективен тест означава централния механизъм, заложен в тяхната основа. Всяко действие, емоционална проява на човека, носят отпечатъкът на неговата цялостно формирана личност, която е една интегрална цялост, а не сбор от способности, черти, отношения. Стимулите не са еднозначни за изследваното лице. Те допускат различна интерпретация, по която може да се състави заключение за личностни особености, нагласи, отклонения в точността. В края на 30-те години Франк съставя класификация на тези тестове, която е валидна и до днес:
КОНСТИТУТИВНИ- на изследваното лице се предлага аморфен материал, на който следва да придаде някакъв смисъл. Най- разпространен е Роршах тест- тест с мастилени петна. Специално на него е посветен Конгресът в Рим през 2002г. Тестът съдържа 10 карти, на всяка от които е отпечатано двустранно симетрично петно, 5 са сиво-черни, 2 имат допълнителен ярък черен цвят, а останалите са с пастелени цветове. Изследваното лице трябва да каже какво вижда на всяка една отделна карта.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница