Професионална гимназия по икономика и туризъм “алеко константинов” гр. Велинград



Дата19.11.2018
Размер223.41 Kb.
#105347
Професионална гимназия по икономика и туризъм

АЛЕКО КОНСТАНТИНОВ”



гр. ВЕЛИНГРАД

бул. “Съединение” №49, тел./факс 0359 5-40-75

E-mail: pgit_vd@abv.bg, HTTP//www.pgit-velingrad.info

И Н Ф О Р М А Ц И Я
ЗА ПРИКЛЮЧВАНЕ НА І-ви СРОК НА УЧЕБНАТА 2009/2010 г.
Уча като действам, като прилагам!
І.Организация, мероприятия, дейности
Уважаеми Колеги,

Колективът на ПГИТ”Ал.Константинов” Велинград през учебната учебната година организира своите дейности съобразно заповед РД-09-1340/31.08.2009г.

Със заповед бе утвърден план прием за учебната година. Успешно реализиран прием на 7 паралелки в резултат на силната рекламна кампания и екипна работа между Ланджова, Николова, Похлупкова, Райчев, Кандъова, Гергова, Геджева.

На тази основа бе разработен годишния план на училището, Списък Образец №1 и седмичното разписание на часовете в резултат на сериозната работата на Похлупкова, Й.Николова, Папанова, Златка Димитрова, Ланджова.

Електронната обработка на протоколи за поправителната, самостоятелната сесии бе осъществена от Похлупкова, Ланджова, Николова, Папанова, Синапова.

Годишните разпределения се изготвиха според дадените указания на септемврийските съвещания по направления.

Учебните програми по ЗИП и СИП, учебната документация бе съгласувана с изискванията МОМН, РИОКОЗ и утвърдена от РИО-Пазарджик. Във елктронната обработка на годишните разпределения по различни учебни дисциплине и тази година се включиха активно колегите по информатика и ИТ.

Учениците и техните родители бяха запознати с нормативните документи на МОМН относно организацията и управление в средното образование.

Продължиха семинарите на директора ни г-н Табаков по Националната програма “Квалификация на директори и учители”

На 15.09.2009 година се откри официално Новата учебна година. Организатори на тържеството бяха ръководството, г-жа Бучкова, Зисова, Бизев, Димова, класни ръководители. Факт е вече училищната униформа в резултат на училищен проект, но има ученици, които не носят униформата.

На 27.10 в двора се проведе Ден за борба със затлъстяването под ръководството на г-жа Ланджова. Представянето беше забележително и по достоен начин за пореден път се защити имиджа на училището. Широко обществено присъствие и дегустация на здравословни храни, предаване опит на малките деца от детска градина “Фантазия”, интересна информация, незабравим кетеринг, книжка с здравославни рецепти “Храна за отличници” –всичко това остави следи в училищния живот. Във подготовката и представянето взеха участие ученици от 11г,д 12 б клас, 12г,12д учители- Ланджова, Геджева, Цопанова, Е.Узунова, Цветанова, Грънчарова, Кожухарова, Гергова, Шолев, Сейменова, Александрова, Николова, Похлупкова,, Кънева, Попова, Грънчарова, Кандьова, Спасова, Василева, Даскалов, Бучкова. Изработени бяха интересни табла, свързани с темата.

На 27.10 бе дадена оценка за двугодишната работата на училището, включено като пилотно в българо-австрийски Мечинг грант проект на Фондация Ротари „Млад предприемач”. Г-н Ханс Филип и представители на Ротари клуб и Бюро за проекти София посетиха създадения по проекта Учебно-тренировъчен център. “Отлично свършена работа”- това беше оценката за труда на ръководството, труда на учителя-методист по проекта г-н Райчев, труда на колегите, учениците и работата на учебно-тренировъчната фирма.

На националния конкурс по природни науки и екология проведен на 23-25.10 в гр. Ямбол нашите ученици с ръководител г-жа Белухова за сетен път се представиха с оценка Отличен 5.75 и заеха 6 място.

Във връзка с честването на годишнина от падането на Берлинската стена учениците от 12 б клас с класен ръководител г-жа Тоскова направиха експозиция достъпна за всички във фоайето на училището и редица класни мероприятия.

През първият срок продължи и работата по проекта”Опознай и представи родния си край”. Проучват се археологическите обекти във Велинградски регион, провеждат се екскурзии с тази цел. На 1.12 се проведе беседа в Историческия музей от уредника Д.Байрактаров. Ученици от 9 и 10 клас ,г-жа Гергова, Спасова, Аршинкова, Геджева, Полежанска, Василева , Похлупкова, г-н Табаков се запознаха с новите научни открития.

На 9.12 учениците от 12 а клас под ръководството на г-жа Бизева направиха презентация на актуална тема “Кризата, парите и ние”. Трансфера на знания между икономика, БЕЛ, ИТ успешно бе реализиран. Гостите получиха стилни дипляни, в които учениците поднесоха интересни факти, мисли и поговорки за парите. Участие в подготовката на мероприятието взеха г-жа Сергева, всички колеги от МО по икономика, г-жа Похлупкова.

Годишнината от приемането на страната ни в ЕС бе отбелязана с открит урок по АЕ от 12 а –14.12 клас с преподавател г-н Тупчев: “Добре дошли на новите в Европа”. Интегрираният урок се запомни с нетрадиционните методи, активността на учениците.

В първите 10 бе класиран Електронният курс на г-жа Ланджова в конкурс на МОМН.

На 19.12.2009 по случай Коледа се проведе съвместна проява на училището и Детска градина Фантазия.Участваха преподавателите Ланджова, Похлупкова, Цопанова, Е.Узунова, Геджева.

На изложение и състезание Булпек г-жа Ланджова, г-жа Л.Цветанова и г-жа Кънева в екип с ученици от 12е клас се представиха забележително.

Кетеринг за модернизиране на Общинската болница, кетеринг за традиционна изложба Бабин ден в община Велинград, кетъринг за спортист на годината - подготвени от Ланджова, Е.Узунова, Цопанова, Геджева, Шолев, Кънева, Александрова, Кожухарова, Попова, Грънчарова.

.

На национално състезание в град Добрич по готварство и сладкарство учениците Вера Семерджиева и Десислава Милева показаха добрата си подготовка и достойно се представиха-4 място готварство с ръководител г-н Табаков и Ланджова.



Под професионалното ръководство на г-жа Младенова учениците от 12 а клас/Симеон Луков, М.Симеонова/- влезнаха в 10 на най-добрите в България.

Коледно тържество във фоайето на училището, организирано от ПС приповдигна настроението на учениците и учителите.

Педагогическият съветник г-ца Димова, председателя на методичното обединение на класните ръковоители г-жа Аршинкова, и комисия в състав: председател Похлупкова, Василева, Спасова, Тупчев обсъдиха предложенията относно педагогическите характеристики по випуски и на зрелостниците. Всички класни ръководители са запознати с нейнотосъдържание итакива ще бъдат изготвени, съгласно новите промени във ВП.

Похвален е факта, че въпреки липсата на физкултурен салон е учениците от нашето училище спечелиха първите места в турнир по футбол, тенис на маса, баскетбол с преподаватели Зисова, Зисов, Бизев.

Усилена и разнообразна бе работата на МО по Чуждоезиково обучение с председател г-жа Гергова: Преподавателите по английски език участваха в семинари, курсове и др. форми на квалификация: гр. Пазарджик- Симулацията в урока по чужд език /Гергова, Сергева/; София, Асоциация на Кембридж училищата /Гергова, Димитрова/.

Откроява се работата на методическото обединение по БЕЛ с председател Л.Сергева. Проведе се литературно четене на ученически творби на тема: Любовта, красотата и хармонията. Участие в конкурс с творби на С.Червенкова, В.Петьова, Д.Илинова, поместени в сайт за града. Г-жа Сергева заедно със зрелостници изготвиха постоянно табло със слоган: “Зрелостници, голямото четане започна”

Не спират и тази година многобройните участия на клуб „Щастливец” с ръководител г-н Кочев. Ученици от 10 клас осъществиха открита среща в “Един час в света на поезията” с 4 творци от литературни клуб при ОНЧ “Отец Паисий”. Активно участие в представянето на стихосбирка на П.Палигорова с редактор Л.Сергева. среща с Милен Налбантов в читалище “М. Драгинов” в с. Драгиново и представяне на книга “Село на припек”. Участие в младежко студио в радио Велинград. Редакторска и коректорска дейност по първа стихосбирка дадена за печат на Милен Милев-бивш ученик.

Успешно бе приключен от г-жа Похлупкова проекта „ИКТ в образованието”, компонент „домашен интренет за учители”, подкрепа на ИКТ дейности ” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” .

През първият срок придобиха по-висока квалификационна степен -5 ПКС Й.Николова, 4 ПКС-Т.Ланджова, А.Геджева, С.Цопанова

Премина курс на обучение по пилотен проект-Интегрирана комуникация за училищата от Microsoft Live@edu, финансиран от Майкрософт г-жа Николова и внедрен от Похлупкова, Николова.

Ръководството на училището продължи да осъвременява МТБ. Модернизирани с ново обзавеждане са кабинет по екскурзоводско и история, кабинет по биология, кабинет по химия, кабинет по кетъринг. Извършен е текущ ремонт на класни стаи, работилници, компютърни кабинети. Допринасяне за обогатяване на МТБ-Похлупкова, Николова.

Проведоха се олимпиади по БЕЛ, Химия, Английски език, География и икономика. Предстои провеждането на другите олимпиади.

На длъжност “Главен учител” бяха назначени колегите ни М.Белухова, Р.Райчев

За втора поредна година на 12.02.2010 г. се проведе “Демострационен конкурс по готварство, сладкарство и хлебарство” под надслов “Любов за всички”съвместно с Евроток България. Отбори на настоящи, бивши учители и ученици, любители-кулинари свериха своите часовници. Ръководството осигури различни награди за участниците в конкурса и шоуто. Сертификати от ЕВРОТОК получиха най-добрите. За организацията, за интересния сценарий, за вкусно приготвените ястия, за незабравимия спектакъл се погрижиха преподавателите: Ланджова, Гергова, Райчев, Александрова, Цопанова, Шолев, Сейменова, Геджева, Узунова, Тоскова, Папанова, Кънева, Попова, Сергева, Димова, Кожухарова, Похлупкова, Николова , класните ръководители: Спасова, Василева, Грънчарова, Аршинкова, учители и ученици.

Отговорно и прецизно бе изготвен срочния обобщен доклад на класните ръководители от г-жа Папанова и г-жа Аршинкова.
Безспорен е факта, че всички ние работим за популяризирането на училището по всяко време. Похвално е, че много колеги /Бучкова, Николова, Похлупкова, Ланджова, Захова, Папанова, Бизева и др. / работят с :ИНФОРМАЦИОНЕН ПОРТАЛ "МРЕЖА НА УЧИТЕЛИТЕ НОВАТОРИ"
Facebook, pomagalo, impuls, клипове, електронни материали за училището.

Информация за своята дейност са предали преподавателите: Т.Василева, В.Димова, Ф.Спасова, В.Папанова, М.Аршинкова, Е.Бучкова, Д.Кърмова, Е.Тоскова, Й.Николова, Е.Гергова, Л.Сергева, М.Белухова, А.Кочев, И.Тупчев, Ц.Бучкова, Е.Узунова, А.Геджева, М.Динчева, Е.Денева, М.Бизева, П.Веселинов, В.Грънчарова, Тоскова, Александров. Необходимо е всички преподаватели да дадат реален, отчет за своята значима дейност в полза на учениците, за да се обяви и популяризира цялостната работа на училището.


ІІ.УЧЕБНА ДЕЙНОСТ.

В началото на учебната година в училище започнаха обучението си 643 ученика-редовна форма,. Първия учебен срок завършиха 621 ученика. Обучението се провежда в 25 паралелки редовно обучение. Основен фактор за ефективността на обучението е редовното посещаване на учебните занятия.За съжаление през тази учебна година, големият брой допуснати не извинени отсъствия си остава голям проблем. През І-ви учебен срок са направени 50 491 спрямо 38 935 от 1 срок на миналата година , от които 1766 са не извинени спрямо 2 486 от 1 срок на миналата година.






2007/2008

2008/2009

2009/2010

ОБЩО:

25 040

38 935

50 491

В т.ч.










ИЗВИНЕНИ

22 784

36 449

48 725

НЕИЗВИНЕНИ

2 256

2 486

1766

Тревожна е цифрата на извинените отсъствия. Значително е повишението им. Тази година имаме една паралелка в по вече, но е безспорен факта, че отсъствията се извиняват с фалшиви бележки. Необходимо е класните ръководители да се отнесат много отговорно към този факт, за да се прекрати тази практика. Незвинените отсъствия също са доста и това говори за несериозността на учениците към учебния процес.

Да се създаде нетърпимост към безпричинно отсъстващите в класа, да се осъществява по –действена връзка с родителите.
През І-ви учебен срок успеха на училището е добър 4.35, а успеха на училището от 1 срок миналата година е /4.45/ . Количествените резултати по отделните дисциплини по класове и общо за училището показват леко понижение.
Класове с най-висок успех:

12б-5,14


12а-5,14

9ж-5.04


10а,11б-5.04

Класове с най-нисък успех:

12в,11е-3,33

9е-3,34

9б-3,56


Класове с най-много отсъствия:

12в-3853


10д-3303

10в-2727


С най-много неизвинени отсъствия:

9б-312


12д-232

12б-260


Класове с най-малко отсъствия:

9а-860


9ж-1155

9г-1311


С най-малко неизвинени отсъствия:

9г-21


12а-37

9д-35
Предмети с най-нисък успех:



Общообразователни предмети

Математика-3,13

Физика и астрономия-3,54

БЕЛ-3.90


Професионални:

Теогия на производството на ХХСИ-2,64

Основни конструкции на облеслото от текстил-2.93

Технологично обзавеждане-3.36


Предмети:

С най-много двойки:

Общообразователни предмети:

Математика-174

Бълг.език и литература-44

Немски език, История и цивилизация-21



Професионални:АЕ по професията-26,Технол.за произв.на ХХСИ-24, Икономика-23

Предмети с най-висок успех:

Общообразователни:Физическа култура и спорт-5,46

Информ.технологии-5,01

Руски език-4,41

Професионални:Търговско счетоводство-5.82, Банково счетоводство-5,68, ОФР-5.77
Многото отсъствия и пропуските в знанията на учениците при постъпването им в училище са предпоставки за по-ниската успеваемост на част от учениците.

За съжаление проведените родителски срещи не промени отношението на учениците към учебния процес.

Необходимо е преподавателите да анализират резултатите от срока и вземат мерки за повишаване успеваемостта .

Резултатите от срока трябва да се обсъдят в класовете и с родителите.




ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНА ПОДГОТОВКА

Обучението по учебните дисциплини от общообразователния цикъл беше организирано съгласно изискванията на МОМН за организиране и управление в училищата за уч.2009/2010г.,изискванията на МОМН за организиране на обучението по културнообразователни области, и Указанията от септемврийските съвещания.

Учебната година започна добре, В началото на учебната година беше установено входящото ниво на знанията и уменията на учениците и резултатите бяха обсъдени на Педагогически съвет. Анализите по културно-образователни области бяха изготвени от председателите на методическите направления въз основа на задълбочени информации от страна на преподавателите по отделните дисциплини. По БЕЛ-г-жа Сергева; математика-г-жа Китова; И и ИТ-г-жа Николова; Физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование-г-жа Кърмова; ЧЕ-г-жа Гергова; Хуманитарни дисциплини/география и икономика, история и цивилизация, философски дисциплини, физическа култура и спорт/; направление”Икономика”-г-н Райчев; Направление „Лека промишленост” и „Обществено хранене и туризъм”-г-жа Грънчарова.

Най-ниски бяха резултатите при новоприетите ученици. Продължава спада в сравнение с оценките от свидетелството за завършен VІІІ клас.

С най-големи пропуски са резултатите на учениците от селата.

Резултатите по БЕЛ са следните:

9 клас вх. ниво -2.78 ,1 срок-3,43

10 клас входно ниво-3,64, 1 срок-4.35

11 клас входно ниво-4.34, 1 срок-3,93

12 клас входно ниво -3,73 , 1 срок -3,29

Резултатите по математика са следните:

9 клас вх. ниво -2,90, 1 срок-3.33

10 клас входно ниво-3,31, 1 срок-3.49

11 клас входно ниво-2,44, 1 срок-2,96

12 клас входно ниво – Не предадено вх.ниво, 1 срок-2,67

.

Работата на учениците по БЕЛ през първия уч. срок беше задоволителна. Учениците не могат да изградят умения за работа с художествен текст, ужасен правопис и пунктуация, липса на интерес към четене и упражнения. Сериозна непоследователност и неспазване на целенасочеността при интерпретиране на текстове. През вторият срок ще продължи работата по ограмотяването на учениците, ще продължи задълбочената подготовка за ДЗИ.



Знанията на учениците на входно ниво по ЧЕ не са на висота. На пазара на труда се търсят професионалисти с добро чуждо езиково владеене. Това трябва да се осъзнае от всеки ученик. Все още не са преодолени различията в знанията на учениците, липсва мотивация и сериозно отношение, постоянство. Пълноценно трябва да се използват техническите и дидактическите средства за разнообразяване на работата. Липсват учебници по Чужд език на професията, но МО продължава усилено да работи в тази насока.

Учебният материал по физика за 9 клас е много благоприятен за разкриване връзката на физиката с индустриалния подем на човечеството, поставят се акценти върху явления, понятия, и закони, които се прилагат в бедствени и аварийни ситуации-като радиоактивност, рад.изотопи, детектори и др.. Ученикът трябва да усети физичното знание като средство за информация. Учениците от 9а,б,д се справят добре, но от 9 в, г,е клас не. Учениците от 10 класове владеят задължителния образователен минимум.

Входните резултати по биология и здравно осигуряване показва добри резултати. За попълване на знанията се работи индивидуално с учениците, прилага се новаторство и интерактивност.

Учениците са показали добри резултати на вх.ниво по химия. Учениците владеят ключовите умения и знания по химия. През вторият срок ще се търсят иновативни методи и форми, които да задържат интереса на учениците, да ги стимулират и мотивират за постигане на по-високи успехи.

Постигнатите резултати по история и цивилизация са добри. Учениците работят добре самостоятелно с исторически факти и ист. хронология. Умеят да установяват синхрон между отделните събития, личности и идеи в българската и световна история. Затруднения се явяват при откриване на противоречия и съвпадения при описания на едни и същи събития от различни източници. През втория срок ще се продължи работата с разнообразни форми на обучение.

Главните акценти по география и икономика се поставят върху: съставяне на карти с различно тематично съдържание, анализиране на статистически и графични материали, правене на изводи, участие в дискусии, съставяне на реферати, изследователска дейност, подготовка за ДЗИ по география..

По задълбочен анализ на ефективността от УВР ще бъде направен в края на учебната година, като се сравнят резултатите на входящо , междинно и изходящо ниво.

В часовете се прилага индивидуална работа, традиционна, работа в екип, работа по проекти.

Не е преодоляна слабостта, свързана с традиционните форми и методи на преподаване, подценяването и не прилагането на интерактивни методи, форми, техники и средства, които да активизират учениците в учебния процес и да ги поставят в учебна среда, близка до икономическата реалност. Не е преодоляна и друга слабост-еднотипността и липсата на иновативност в оценяването на знанията и уменията на учениците /традиционни методи-писмено и устно изпитване/.

За постигане на европейско качество на образованието трябва да реагираме на променящите се реалности в света и да удовлетворяваме променящите се заедно с тях обществени и индивидуални образователни потребности.

Трябва да развиваме условия и среда за реализиране на практика на

образователната концепция за „Учене през целия живот”
ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ
Професионалното образование и обучение подобрява качеството си чрез засилване атрактивността и мобилността, насърчаване на сътрудничеството, обмяна на модели и методи, а така също и извеждане на общи критерии и характеристики за качествено професионално образование и обучение. То включва следните характеристики: висока резултатност в обучението по професия, актуалност на образованието/съобразността му с потребностите на икономиката и на пазарните условия при реализацията на учениците/, иновативност, прагматичност в подготвката, конкурентноспособност, ковертируемост, формиране на ценности /общочовешки и национални, свързани с гражданското поведение и отговорност на учениците, изграждане на социални умения за комуникация и реализация в професията и обществото.

Основно изискване при професионалната подготовка на учениците е познаването и формулирането на дейностите, характеризиращи професията/специалността, по която се обучават. Качеството на ПП на учениците са постиженията им по:

Спазване на технологията на работа

Спазване правилата и инструкциите за безопасна работа

Организиране на собствената работа

Правилно използване на техниката и необходимото оборудване

Решаване на типични и рутинни професионални задачи

Решаване на нерутинни, нетипични задачи

Разчитане на документация, схеми, чертежи

Подбор на необходимите машини, апарати, инструменти за работа

Разбиране на технологията и общите правила за работа

Планиране на дейностите за извършван на задачи

Защита на казус/професионална задача

Търсене и откриване на новости и опит по професията.

В началото на учебната година учителите по професионални направления на основата на приоритетите, залегнали в годишните планове започнаха изпълнението на основните задачи

-повишаване качеството на обучение в урочните единици

-повишаване квалификацията на учителите чрез участие в семинари и обмяна на опит

-разработка на учебници и учебни помагала по съответни дисциплини в рамките на проекти

-социализация на учебната и производствена практика чрез работни места във фирми и елитни хотели по договор, участие в кетъринги мероприятия
Резултатите по дисциплини за първия учебен срок са вече факт. Всички преподаватели по професионална подготовка виждат пред себе си състоянието на знанията и уменията на обучаемите ученици и могат да планират дейностите си през ІІ-рия срок към повишаване качеството на знания и към успешно провеждане на квалификационните изпити.

Учениците нямат учебници, което влияе на качеството на усвоените знания.

Минимума от ДОИ и основните понятия по са усвоени и учениците са придобили трайни знания и умения.

Преподаваните дисциплини от г-жа Грънчарова са Основи на туризма, Хигиена на храненето, Туризъм и маркетинг, Орг. и функциониране на хотела, Транспорт и туристическа агенция, УП. Специфичната терминология затруднява учениците, някои от учениците не умеят да правят собствени анализи и изводи на поставените теми, заучават само механично фактологията, липсва творческо мислене. За да бъдат уч. удовлетворени от показаното и наученото трябва да се поддържа по-тясна връзка с водещи хотели, да се работи в реална среда.

Анализът за цялостната дейност ще бъде даден в годишния доклад.
ІІІ. КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ

В изпълнение на плана на контролната дейност на директорите през учебната 2009/2010 г. формите на контрол бяха реализиране през І-ви срок в няколко направления:



1.Педагогически контрол.

Помощник директора по учебната дейност Сн.Похлупкова проследи установяването на занятията и уменията на учениците по общообразователна подготовка на входно ниво. Бяха анализирани количествените характеристики, направени от преподавателите по съответната дисциплина.

Всичко това бе разгледано на П.С. през м.ноември 2009 г.

Особено внимание обърнахме на превантивната работа с младите и новодошли учители. Бяха провеждани разговори по организацията и провеждане на урока.

През срока бяха извършвани следните проверки във връзка със спазване на Наредба №3/15.04.03 г. за системата на оценяване:

-Ритмичност на изпитванията – проверката се извършва по дневниците на класовете/съставени са констативни протоколи/;

-Спазване графика за провеждане на класните работи, съвместно с други писмени изпитвания, с цел недопускане на претоварване на учениците;

-Работа с изоставащи ученици – провеждане на консултации. Всички учители обявиха часове за консултации, но по-голямата част от учениците не желаят да се възползват от тях. Трябва да се намерят подходи за ефективното използване на консултациите. Реално са проведени много малко консултации.

–Сбирки на методични обединения/ като всяка сбирка трябва да е съпроводена с протокол /. Откроява се дейността на обединението по БЕЛ с отговорник Л. Сергева, Чуждите езици с отговорник Е.Гергова, хуманитарните дисциплини –Т.Василева, на обединението на И и ИТ, на класните ръководители-Аршинкова.

Трябва да се подчертае и сериозното отношение на председателите на гореспоменатите обединения към поставянето на задачите за всеки месец.

Направени са през І-ви срок персонални проверки, отразени в книгите за контролната дейност на следните преподаватели: г-жа Фанка Спасова, Венета Папанова, Радослав Райчев, Я.Захова, Зл.Димитрова, Е.Гергова.

2.Административен контрол:

През първият срок се извърши мобилна проверка от РИО на МОМН Пазарджик. Попълнена бе контролна карта на училището.

Съставени са констативни протоколи за вземане на часове, дежурство, годишни разпределения, дневници и др.

Проверките бяха съпроводени със събеседване и обсъждане по организацията, провеждането, ефективността на уроците и констативени протоколи. В работата на учителите се наблюдава научност на изложението, степен на усвоеност на учебното съдържание, умения за актуализиране на знания за разкриване на тяхната връзка с живота, степен на самостоятелност и оригиналност, езикова култура.

Във всички уроци бе установена интеграция на елементите на образователната система : учебно съдържание; методи и форми на обучение и възпитание; образователни технологии; педагогическа дейност.

В повечето уроци обаче за съжаление се наблюдава скучно и статично предаване на новите знания. Не се прилагат интерактивни методи и не се провокира и поддържа интереса по време на целия час.

Извършен бе системен контрол при провеждане на изпитите на самостоятелна подготовка през януарската изпитана сесия.

Непрекъснато се следеше изпълнението на графика на дежурство на преподаватели.

Дежурството на учителите е незадоволително. Като цяло дежурните екипи не обхващат територията на училището през учебното време и така се допуска по-ниска организация, липса на контрол над учениците. Резултатите са налице-похабяване на МТБ и непълноценна подготовка за следващия час.

Проверката на училищната документация, свързана с учебния процес бе извършена съобразно Наредба №4/16.04.03 г. за документите за системата на народната просвета.

От направената проверка е видно, че всички документи в училище се обработват и съхраняват по наредбата.

Утвърдени бяха всички разпределения на преподавателите в началото на годината. Не всички преподаватели преструктурират тематичните си единици.

При направената проверка на дневниците се установи, че все още се срещат седмични разписания с непълни наименования или с несъответствие на наименованията от училищния план и неритмично отразяване на отсъствията и липсва ритмичност на изпитванията. Родителските срещи не се отразяват с обяснения, не се отразяват срещите с родителите и извънкласната работа с децата. Съобщенията, изпратени до родителите и наказанията на учениците не се отразяват. В някои дневници липсват печат и подписи, не се отбелязва движението на учениците, липсват данни или те не са пълни. За съжаление трябва да отбележим, че и след направените констатации много малко учители направиха нужните корекции.

През първият учебен срок бяха проверени тетрадките на кл. ръководители за съответствието между извинителни бележки и извинени отсъствия. Констатацията, е че се срещат често извинени отсъствия без бележки. Съответните класни са запознати с тези пропуски. Проверени бяха бележниците на ученици. Установено бе, че учителите не нанасят системно оценките на учениците при изпитване.

Въпреки направената организация от страна на класните ръководители и отразените изпитвания от преподавателите липсват подписи на родители, което говори за липсата на обратна връзка.

Направена бе проверка на нанесената информация в подлежащата книга и нужните забележки са сведени до знанието на учителите

По време на срока бяха проверени на част от преподавателите календарните планове. Разпределенията имат графа срок и е направено преструктуриране на материала при отсъствия. Съставени са съгласно УП, съобразени са с ядрата и стандартите на УС. За съжаление се срещат разпределения без срок, основни понятия, очаквани резултати. Отсъстващите по болест бяха задължени да извършват преструктуриране на теми и задължително заверени от директора. Не всички колеги отсъствали по болест са направили необходимото.

През срока редовно са контролиращи воденето на дневник за задължителен и текущ инструктаж при провеждането на учебните практики в училище и по производствени предприятия и хотелски комплекси.


ІV.ИЗВОДИ И ПРЕПОРЪКИ.
От всичко казано до тук могат да се направят следните изводи:

1.В училището са създадени добри условия за нормално протичане на учебно-възпитателния процес. Материалната база се обновява в резултат на участието ни в международни проекти, бюджетни постъпления и помощ от спонсори. Проблеми има с опазването на училищното имущество и хигиената.

2.По-голямата част от учениците имат учебници по общообразователна подготовка. Проблеми има с учебниците по специалните предмети.

3.Програмният материал се усвоява успешно. Повиши се качеството на учебно – възпитателния процес. Все по-голямо място в урока намират ИКТ.

Проблемно е снабдяването с актуализирани дидактически материали. Все още има какво да се желае по отношение ефективността на учебната практика по хотелиерство, сладкарство и хлебопроизводство, готварство и рсторантьорство.

4.Взаимоотношенията между учителите и учениците се основават върху взаимното уважение и доброто партньорство.

5.Взаимоотношенията със социалните фактори са по-ефективни. Връзката на класните ръководители с родителите се подобри, но все още не са използвани всички възможности за активното участие на родителите при решаването на училищните проблеми.

За решаване на съществуващите проблеми през ІІ-ри срок е необходимо да насочим усилията си към:

1.Своевременно преподаване на програмния материал и осигуряване на време за годишен преговор.

2.Допълнителна работа с изоставащите и изявени ученици.

3.Да продължи осъвременяването на материалната база, като се обърне по-голямо внимание на снабдяването с дидактически средства по общообразователните дисциплини.

4.Да продължи привличането на социалните фактори и за решаването на училищните проблеми.

5. Повишаването на квалификацията на учителите е наложително поради навлизането на нови информационни технологии и интеркултурното съжителство защото знанието и иновациите са двигателя на икономиката.
6. Синтезът на общите идеи в нестандартните пътища при решаването на задачите на възпитанието и обучението за различни учебни предмети води до осъзнатата необходимост от размяна на идеи и мнения между учителите от различни учебни дисциплини.

Развитието и съчетаването на традиционните добри преподавателски практики с използването на технологии ще подпомогне изграждането на умения, които ще осигурят на младите хора успех в съвременното общество, основано на знанието



Р Е Ш Е Н И Я :

1.Да се преразпредели учебния материал в годишните планове на учителите с оглед вземане на задължителните урочни единици и провеждане на годишен преговор.

Срок:1.03.

Отг.Преподавателите

2.Да се изготвят списъци на изоставащите и изявени ученици и се насрочат консултации за работа с тях.

Срок:1.03.

Отг.Преподавателите

3.В методическите обединения да се разгледат резултатите от І-вия учебен срок.

1-15.03.

Отг.Препод.на обед.

4.Преподавателите по общообразователните дисциплини да направят списъци на необходимите пособия и дидактически материали.

5.Да се подготвят учениците за успешно вземане на матурите и квалификационните изпити като се използват всички методи и средства.

Срок: м.май

Отг.Препод.на обед.


Прилагайки Програмата за развитие на образованието, науката и младежките политики в Република България (2009 – 2013 г.) и поставяйки си най-важната задача на системата - успехът на личността, ние преподавателите сме длъжни да проявим висока отговорност, съзнателност и иновативност в своята учебна дейност! Длъжни сме да пазим и градим имиджа на училището постоянно, за да оцелеем в днешното конкурентно общество.
Директор:

/инж.Ал.Табаков/







Каталог: naredbi
naredbi -> Правила за реда за ползване, стопаниване и управление на стадион "христо ботев" благоевград глава първа общи положения
naredbi -> Решение на Общинския съвет
naredbi -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
naredbi -> Информация предоставена от българските спортни федерации
naredbi -> Първа общи положения ч
naredbi -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
naredbi -> Наредба №3 от 1 август 2008 Г. За нормите за допустимо съдържание на вредни вещества в почвите
naredbi -> Наредба за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница