Професионална гимназия по транспорт



Дата30.11.2018
Размер66.94 Kb.
#106478
ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ТРАНСПОРТ

гр. София, район "Искър", ул. Мюнхен №12

тел: 973-26-57; 973-28-64; 973-28-73

Национален план за действие в изпълнение на


Националната стратегия за насърчаване и повишаване на
грамотността през периода 2017-2018 година

І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

„Грамотността е способността на човека да идентифицира, да разбира, да интерпретира, да създава, да обменя, да общува, да изчислява, като използва отпечатани и написани на ръка материали, свързани с различни видове контекст. Грамотността е продължителен и непрекъснат процес на обучение и/или учене, който позволява на човека да постигне целите си, да развие знанията си и потенциала си, както и да участва пълноценно в общността и в обществото, към което принадлежи”.

Началната грамотност се свързва с началния етап от овладяване на четенето и писането в единство с разбирането на прочетеното и написаното, при който се овладява кодът за преход от графичните знаци към звуковата форма на думата при четенето и обратно – от звуковата форма към графичната при писането. Компонентите на началната грамотност са умението да се чете, умението да се пише и умението да се разбира смисъла на прочетеното и написаното – умения, които следва да се придобият в първи клас в съответствие със заложените в националните учебни програми изисквания. В зависимост от функциите, целите и възрастовите групи, се различават следните видове грамотност:

• базова грамотност – умение за четене с разбиране на текст, за писане и за правилна употреба на езика в конкретен контекст (свързва се с компетентностите, които се очаква да притежават учениците в края на IV клас)

• функционална грамотност – умение за откриване, подбиране, извличане, анализиране и синтезиране на информация от различни източници и за използването й за постигане на дадена цел както в обучението по всички учебни предмети, така и в различни житейски ситуации (свързва се с компетентностите, които се очаква да притежават учениците в края на основното си образование)

• мултифункционална грамотност – компетентност за създаване, разбиране, тълкуване и критическа оценка на писмена информация (свързва се с компетентности, които се очаква да развиват и демонстрират лицата в рамките на обучението си за придобиване на средно образование и на по-висока образователна степен).


ІІ. ВИЗИЯ

Изграждане на общество на знанието, в което грамотността заема централно място за индивидуалното и общественото развитие и служи като основа за интелигентен растеж.

ІІІ. ПРИНЦИПИ

• Партньорство – възможно най-широко участие на всички институции на национално, регионално, областно и общинско равнище, медии, детски градини, училища, библиотеки, граждански организации и др. Спазването на принципа на партньорство ще допринесе за ефективното изпълнение на стратегията и повишаване на капацитета за развитие на предприетите мерки и дейности.

• Концентрация – усилията при изпълнението на стратегията ще бъдат съсредоточени в конкретни области, свързани с насърчаването и развитието на грамотността.

• Допълняемост – дейностите, планирани в стратегията, ще бъдат допълвани с инициативи, изпълнявани и финансирани извън планираните в стратегията мерки и • средства. Дейностите в стратегията кореспондират с основни политики, насочени към повишаване на грамотността, очертани в други стратегически документи и национални програми (Приложение № 5).

• Всеобхватност – създаване на широка среда, в която ще бъдат създадени условия и реализирани дейности за насърчаване и развитие на грамотността. Благоприятната среда включва дома, детските градини и училищата, библиотеките, медиите, висшите училища и др.

ІV. ЦЕЛИ

1. Стратегическа цел Постигане на равнище на функционална грамотност, което ще осигури възможност за личностно и обществено развитие и ще спомогне за постигането на интелигентен, приобщаващ и устойчив растеж на икономиката.

2. Повишаване на равнището на грамотност. Прилагане на конкретни мерки, свързани с повишаване на качеството на обучението и по-конкретно с учебното съдържание. Предвиждане на стимули за ограмотяване както чрез работа със семействата, така и чрез индивидуална работа с учениците.


Мярка



Дейности

Срок за изпълнение

Цел №1 Създване на благоприятна среда за насърчаване на четенето и повишаване на грамотността   

Мярка 1. Привличане на общественото внимание към значението на грамотността и популяризиране на четенето

1

Популяризиране на училищния план за насърчаване и повишаване на грамотността чрез публикуването му на сайта на училището.

октомври 2017 г.

2

Участие на ученици от ПГТ в Националния маратон на четенето

ежегодно - април

3

Участие на учители и ученици от ПГТ в провеждане и популяризиране на инициативата "Подарък за библиотеката на класа"

декември 2017 г.

4

Организиране на четения по класове на тема: "В чудния свят на книгата"

ежегодно

5

Организиране на училищни инициативи за подаряване и размяна на прочетени детски и юношески книги

ноември 2017 г.

6

"Литературно предизвикателство"- списък с книги от различни жанрове, епохи и автори (напр. исторически роман, книга от съвременен български автор, стихосбирка, книга, отличена с литературна награда и т.н.)

лято 2018 г.

Мярка 2. Подпомагане на родителите за усъвършенстване на техните умения да увличат и да насърчават децата си към четене и към развитие на езикови умения

1

Организиране на инициативи по класове за включване на родители на ученици в съвместно четене под заглавие: „Аз и книгата"

трикратно в рамките на всяка учебна година

2

Училищни инициативи за организиране на "отворени врати" за родители в часовете по литература

през цялата учебна година

3

Организиране на посещения по класове на Столична библиотека и книжарници и избиране на подходящи книги

декември 2017 г.и май 2018 г.

4

Споделяне на добри практики на колеги за насърчаване на четенето

постоянен

Мярка 3. Осигуряване на лесен достъп до книги и други четива


1

Организиране на кът с книги в класните стаи за занимания по интереси

постоянен

2

Осигуряване на материали за четене в училищната библиотека

ежегодно


Мярка 4. Представяне пред

учителската общност на

резултатите от изследванията

върху равнището на

грамотност; тематична

дискусия по време на

събитията за

разпространение на

резултатите по Програма

Еразъм+”.

1. Разпространение на резултатите

от дискусиите чрез печатни

издания по програма „Еразъм+”

– отпечатване на Компендиум

„Насърчаване на четенето” 2016, Компендиум

„Насърчаване на четенето” 2017. май 2018 г.

Цел №2 Повишаване на равнището на грамотност

Мярка 1. Оценяване на равнището на грамотност

1

Организиране на училищно състезание за бързо и грамотно писане

март 2018 г.

2

Участие на ученици от ПГТ в литературни конкурси и състезания

през цялата учебна година










Мярка 2. Оптимизиране на стандартите за учебно съдържание и на учебните програми

1

Участие на ученици от ПГТ в литературни конкурси и състезания

през цялата учебна година

Мярка 3. Повишаване на квалификацията на учителите за повишаване на равнището на грамотност

1

Участие на учители от пгт в организираните обучения на преподаватели по БЕЛ "Стратегии и практики за изработване на инструментариум за оценяване на четивната грамотност на учениците"

2017 - 2018 г.

2

Участие в организираните обучения на учители на тема: "Проектно-базирано обучение при интегриране на информационните технологии"

2018 г.

Цел №3 Увеличаване на участието и приобщаването

Мярка 1. Преодоляване на социално-икономическата неравнопоставеност

1

Организиране на инициатива за съвместно четене на ученици от начален и прогимназиален курс в рамките на целодневното обучение

2018 г.

Мярка 2. Преодоляване на дигиталната пропаст

 

 

 




1

Интегриране на ИКТ и включване на дигитално четене в образователния процес

2018 г.

2

Използване на електронни речници, справочници и електронни библиотеки за засилване на интереса към четенето и подобряването на четивната техника на учениците

постоянен

3

Участие в обучения на учители на тема: "Методически насоки за интегриране на съвременните информационни технологии в учебния процес"

2018 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница