Профилактика на грипа



Дата16.10.2018
Размер21.84 Kb.
#89864
ПРОФИЛАКТИКА НА ГРИПА
Грипът все още не е напомнил за себе си, но сега е времето да се вземат мерки срещу него, като се имунизираме. Противогрипната ваксина предпазва от заболяването голям процент от хората, които са си я поставили, или значително намалява тежестта му.

Противогрипните ваксини може да се прилагат на възрастни и на деца от 6 мес. възраст. Те съдържат незаразни, убити вируси и подготвят организма за защита от грипните вируси. Понасят се добре. Ваксините “Ваксигрип” и “Инфлувак” намаляват риска от разпространение на грипа сред членовете на семейството, затворените колективи - детски градини, училища, домове, работнически колективи. Ефективността на противогрипните ваксини е безспорно доказана. Те предотвратяват разболяване и хоспитализация, както и защитават живота на хората от рисковите групи – хронично болни, възрастни хора над 60 год., деца.

Ваксинацията е единственият досега създаден специфичен метод за предпазване от грип. При нея в организма се въвеждат само необходими частици от грипния вирус (т. нар. антигени), които позволяват създаването на специфична имунологична памет и изграждане на специфични противогрипни антитела. При попадане на грипен вирус в организма, имунната система вече е “готова за действие”, унищожава попадналия вирус и предпазва индивида.

Напомняме Ви, че месеците септември, октомври и ноември са най-подходящите за противогрипна ваксинация по две причини:


  • организмът да има достатъчно време да изгради имунитет;

  • хората са все още здрави – условие, което е задължително за ваксинацията.

Заради непрекъснатите мутации на грипния вирус всяка година се изработват нови ваксини. Те съдържат щамове, които СЗО е прогнозирала като най-близки в антигенно отношение до тези, които ще ни атакуват през сезон 2010-2011.

За този сезон в противогрипната ваксина “Vaxigrip” и “Influvac”са заложени три щама: À/California/7/2009 (H1N1), A/Perth/16/2009 (H3N2), B/Brisbane/60/2008, които се очаква да се появят този сезон. След закупуване на ваксината, тя трябва да бъде съхранявана в хладилник, но в сектор с плюсова температура (от +2С до +8С). Не бива да се ваксинирате, ако сте болен от грипоподобно заболяване с температура, кашлица, хрема. Ваксината е изцяло противопоказана за алергичните към яйчен белтък.

Имунитетът срещу грипа се изгражда 15-20 дни след ваксинацията. Той трае цяла година, като най-силен е през първите шест месеца. Ваксинирането може да бъде съпътствано с леко неразположение и болки на мястото на ваксинацията за около денонощие.



Особено препоръчително е ваксинирането на деца, възрастни хора, пациенти с:

  • хронични белодробни заболявания – хроничен бронхит, астма, туберкулоза и др.

  • хронични сърдечно-съдови заболявания – хипертония, сърдечна недостатъчност и др.

  • хронични бъбречни заболявания

  • анемии

  • намален имунитет, вкл. болните от СПИН, както и лица, които работят в затворени колективи и места с повишен риск от заразяване - училища, здравни заведения, градския транспорт, войнишки колективи, живеещи в общежития и др.

Имунизация срещу грип може да се направи при личните лекари, както и в Имунизационен кабинет при РИОКОЗ – Бургас.

ИЗДАВА: Д ООЗ И Д НЗБ

РИОКОЗ ГР. БУРГАС

Септември 2010г.
Каталог: Zdravni%20temi
Zdravni%20temi -> Бесът е остро заразно заболяване, поразяващо централната нервна система. Човек се заразява при ухапване, одраскване или олигавяне със слюнката на животно, болно от бяс. Причинява се от вирус
Zdravni%20temi -> Роля на комарите като преносители на малария
Zdravni%20temi -> Лечение с природни продукти(билки) на паразитните инвазии Морков Основно действие
Zdravni%20temi -> Ехинококоза на латински: Echinococcosis, наричана още Кучешка тения
Zdravni%20temi -> Ентеробиоза
Zdravni%20temi -> Профилактика на остеопороза какво представлява остеопорозата?
Zdravni%20temi -> 19-ти май Европейски ден за борба със затлъстяването се превръща в епидемия не само сред възрастното население, но и сред децата в България
Zdravni%20temi -> Генитален херпес
Zdravni%20temi -> Бластоцистис хоминис


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница