Програма „ Административен капацитет Глава първа



Дата28.10.2018
Размер289.6 Kb.
#102551




В Ъ Т Р Е Ш Н И Д Е Т А Й Л Н И П Р А В И Л А

за работа на оценителните комисии

по Оперативна програма Административен капацитет”

Глава първа

Общи положения

Чл. 1. (1) Вътрешните детайлни правила уреждат организацията на работа, реда за провеждане на заседанията и отговорностите на лицата, включени в процеса на оценка на проектни предложения по Оперативна програма „Административен капацитет” (ОПАК).

(2) Оценителният процес протича при спазването на настоящите Вътрешни детайлни правила и на Инструкциите към лицата, включени в процеса на оценка на проектни предложения по Оперативна програма „Административен капацитет” (Приложение № 1).

Чл. 2. Оценителната комисия (Комисията) се назначава със заповед на Ръководителя на Управляващия орган (УО) (Приложение № 2) в случаите на провеждане на процедура за подбор на проекти или процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОПАК, в срок до 10 работни дни след изтичането на срока за подаване на проектните предложения.

Чл. 3. (1) Съставът на Комисията включва:


  1. председател без право на глас;

  2. секретар (секретари) без право на глас;

  3. членове (най-малко трима) с право на глас.

(2) В заповедта по чл. 2 Ръководителят на УО посочва и списък на резервните членове, които са не по-малко от трима.

(3) Членовете и резервните членове на Комисията могат да бъдат щатни служители на УО на ОПАК, от администрацията на МФ, както и външни за министерството лица. УО на ОПАК задължително включва като членове и резервни членове на всяка оценителна комисия най-малко 1/3 външни експерти1 и/или външни оценители2.

(4) По преценка на Ръководителя на УО в работата на Комисията могат да участват и:


  1. помощник-оценители;

  2. наблюдатели.

(5) Помощник-оценителите и наблюдателите не са членове на оценителната комисия.

Чл. 4. (1) При оценката в рамките на процедурите за подбор на проекти, Комисията може да изисква допълнителна пояснителна информация или документ от кандидатите.

(2) При необходимост от проверка, пояснение или уточнение на обстоятелства от проектните предложения, Комисията може да се обърне за информация към съответните компетентни органи/институции, различни от кандидата/ (асоциираните) партньора(и).

(3) Кореспонденцията на Комисията е в писмен вид и се води и подписва от председателя. Информацията може да се обмени по пощата, по факс, по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис или чрез комбинация от тези средства.

Чл. 5. (1) Заседанията на Комисията, от отварянето на проектните предложения до приключването на нейната работа, се провеждат при закрити врата и са конфиденциални. Изключение е допустимо единствено по отношение на първото заседание на Комисията, когато се отварят получените проектните предложения. Председателят, секретарят, членовете на оценителната комисия, помощник-оценителите и наблюдателите не могат да разгласяват информация относно разглеждането на проектните предложения и резултатите от оценката.

(2) На всяко заседание всички лица, участващи в процеса на оценяването, се подписват в присъствен списък (Приложение № 3).

(3) Решенията на Комисията се вземат с обикновено мнозинство от членовете с право на глас. Когато член на Комисията гласува против взето решение, той подписва съответния протокол от отделните етапи на оценката и оценителния доклад с особено мнение, като писмено излага мотивите си.

(4) Членовете на Комисията нямат право да изнасят каквито и да е документи, свързани с проектните предложения, извън помещението, където се провежда заседанието.

(5) Ако в помещението, където се извършва оценяването, не присъстват половината от участващите в процедурата по оценяване лица, останалите го напускат и не се провежда заседание на Комисията.

Чл. 6. Всички участници в оценителния процес, с изключение на служителите от УО на ОПАК, получават възнаграждения за работата си, съгласно методика, приета със Заповед на Ръководителя на УО на ОПАК.

Чл. 7. Председателят, секретарят и членовете на оценителната комисия, както и наблюдателите и помощник-оценителите не могат да бъдат:


  1. лица, които се намират в конфликт на интереси с някой от кандидатите или партньорите в процедурата за предоставяне за безвъзмездна помощ по смисъла на чл. 52, параграф 2 от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета, приложим към общия бюджет на Европейските общности3;

  2. лица, които имат интерес от отпускането на безвъзмездна финансова помощ по конкретната процедура по смисъла на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси;

  3. свързани лица по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси с кандидат по процедурата4;

  4. лица, които се намират помежду си в йерархична зависимост;

  5. членове на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Административен капацитет” или на Комитета за наблюдение на Националната стратегическа референтна рамка

  6. лица от Управляващия орган, които са участвали в разработването на Насоките за кандидатстване/Указанията за директно предоставяне и съответните приложими документи по конкретната процедура;

  7. лица, определени да наблюдават изпълнението на одобрените проекти по конкретната процедура, по която ще се извършва оценката.

Глава втора

Отговорности на лицата, включени в състава на Комисията

Чл. 8. (1) Председателят на Комисията е щатен служител от администрацията на Министерството на финансите. Той трябва да притежава необходимата квалификация и професионална компетентност за да съблюдава спазването на разпоредбите на приложимата нормативна уредба и на правилата за оценка на проектни предложения по ОПАК. Той е длъжен да изпълнява задълженията си добросъвестно, обективно и безпристрастно. Квалификацията и професионалната компетентност на председателя на Комисията се преценява въз основа на представена от него автобиография по образец.

(2) Председателят:


  1. ръководи организационно и методически работата на Комисията, с оглед законосъобразното извършване на възложените й дейности, осигурява безпристрастност и прозрачност на процеса и координира процеса на оценка в съответствие с процедурите, предвидени в ПМС № 121/31.05.2007 г.;

  2. отговаря за срочното извършване на оценката на постъпилите проектни предложения, съгласно заповедта за назначаване на Комисията;

  3. участва в извършването на проверката по чл. 15 (1);

  4. подписва писма към кандидатите/компетентни органи/институции, в случаите по чл. 4;

  5. отговаря за изготвянето на протоколите от отделните етапи на оценката и на оценителния доклад и проверява дали докладът е подписан от всички членове на Комисията;

  6. проверява дали са спазени реквизитите за изготвяне на протоколите от оценката и оценителния доклад;

  7. подписва протоколите от отделните етапи на оценка, таблиците за оценка на административното съответствие и допустимостта и оценителния доклад от работата на Комисията.

Чл. 9. Секретарят (секретарите) на Комисията:

  1. подпомага председателя и Комисията в дейността им;

  2. изпълнява всички административни дейности, свързани с оценителния процес;

  3. осигурява техническата обезпеченост на дейността на Комисията;

  4. участва в извършването на проверката по чл. 15 (1);

  5. изготвя и изпраща писма до кандидатите/ компетентни институции в случаите по чл. 4;

  6. оказва съдействие при изготвянето и подписва протоколите от отделните етапи на оценка, таблиците за оценка на административното съответствие и допустимостта и оценителния доклад от работата на Комисията;

  7. отговаря за правилното окомплектоване на цялата документация, свързана с оценителния процес

Чл. 10. (1) Членовете на Комисията са независими в своята дейност. Те трябва да притежават необходимата квалификация и професионална компетентност за оценка на проектните предложения. Квалификацията и професионалната компетентност на членовете на Комисията се преценява въз основа на представена от тях автобиография по образец.

(2) Членовете на Комисията:



  1. разглеждат постъпилите проектни предложения и правят оценка на административното съответствие, оценка на допустимостта и оценка на качеството (техническа и финансова оценка) на проектните предложения, в съответствие с критериите, описани в Насоките за кандидатстване/Указанията за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ;

  2. запознават се с оценките, предоставени от помощник-оценителите (ако има такива);

  3. подписват протоколите от отделните етапи на оценка, таблиците за оценка и оценителния доклад от работата на Комисията.

(3) Членовете на Комисията са длъжни да изпълняват задълженията си добросъвестно, обективно и безпристрастно.

Чл. 11. (1) Помощник-оценителите извършват дейностите в процедурата по оценяване на проектните предложения, които са им конкретно възложени и подробно регламентирани със заповедта за определянето им, като се ограничават до етапите за оценка, указани в заповедта. Те могат да извършват цялостна или частична оценка на проектите предложения или да дават експертно становище по специфични въпроси, както и да извършват други спомагателни дейности в процеса на оценяване.

(2) Помощник оценители могат да бъдат служители от УО, които:

1. Не са участвали в подготовката на Насоките за кандидатстване/Указанията за директно предоставяне и приложимите към тях документи по съответната процедура;

2. Няма да наблюдават одобрените проекти от гледна точка на тяхното изпълнение.

(3) Помощник-оценители могат да бъдат и лица, които не са служители на Управляващия орган.

(4) Помощник-оценителите трябва да разполагат с необходимата квалификация и професионална компетентност за предоставяне на обосновано становище или оценка по/на проектните предложения. Квалификацията и професионалната компетентност на помощник-оценителите се преценява въз основа на представена и подписана от тях автобиография по образец.

(5) По покана на председателя на оценителната комисия, помощник-оценителите могат да присъстват на заседанията на членовете на оценителната комисия, за да представят становището си по проектните предложения и/или да обосноват оценката, поставена от тях по конкретно проектно предложение.

(6) Помощник-оценителите не подписват протоколите от отделните етапи на оценка и оценителния доклад от работата на Комисията. В случаите, когато оценката на административното съответствие и допустимостта се извършва от помощник-оценители, се съставят протоколи за тяхната работа, които се прилагат към доклада на Комисията.

(7) Помощник-оценителите са длъжни да изпълняват задълженията си добросъвестно, обективно и безпристрастно.

Чл. 12. (1) Наблюдателите:


  1. присъстват на заседанията на Комисията, като не могат да участват в обсъжданията и да влияят по какъвто и да е начин при оценяването на проектните предложения;

  2. следят процедурата да бъде проведена при спазване на разпоредбите на ПМС № 121/31.05.2007 г., настоящите Правила и Инструкциите към лицата, включени в процеса на оценка на проектни предложения по Оперативна програма „Административен капацитет”;

  3. имат право на достъп до всички документи, свързани с оценителния процес;

  4. писмено уведомяват Ръководителя на УО, когато установят, че са допуснати нарушения на процедурата;

  5. изготвят независим доклад за работата на Комисията, като го предоставят на Ръководителя на УО не по-късно от предоставянето на оценителния доклад;

  6. извършват и други дейности, ако такива са изрично предвидени и подробно регламентирани в заповедта за назначаване на Комисията.

    1. Възложените на наблюдателите дейности в процедурата по оценяване се регламентират подробно в Заповедта на Ръководителя на УО.

    2. Наблюдателите не подписват протоколите от отделните етапи на оценка, таблиците за оценка и оценителния доклад от работата на Комисията.

    3. Наблюдателите трябва да притежават необходимата квалификация и професионална компетентност за следене на спазването на разпоредбите на приложимата нормативна уредба и правилата за оценка на проектни предложения по ОПАК.

    4. Наблюдателите са длъжни да изпълняват задълженията си добросъвестно, обективно и безпристрастно.

Глава трета

Организация на работата на Комисията

Чл. 13. (1) Комисията се събира на датата, мястото и в часа, посочени в заповедта на Ръководителя на УО за определяне на поименния състав на оценителната комисия.

(2) Преди започване на работата на Комисията, отговорен служител от УО предава на председателя на Комисията запечатаните пликове с постъпилите проектни предложения, заедно със списък на регистрираните проектни предложения.

Чл. 14. (1) Председателят, секретарят и членовете на Комисията, както и наблюдателите и помощник-оценителите се запознават със списъка на регистрираните проектни предложения от съответните кандидати в процедурата. Незабавно след като научат имената на кандидатите в процедурата, те подписват декларации за липса на конфликт на интереси и поверителност, включително относно липсата на обстоятелствата по чл. 22, ал. 2 от ПМС № 121/31.05.2007 г. (Приложение № 4). В подписваната декларация лицата поемат и задължение за опазване на тайна на всички обстоятелства, които са узнати във връзка с работата им в Комисията.

(2) Секретарят следи за правилното попълване на декларацията за липсата на конфликт на интереси и поверителност.

(3) Председателят, секретарят, членовете на Комисията, помощник-оценителите и наблюдателите подписват Декларация по образец (Приложение № 5), че са запознати с и ще спазват настоящите Правила и Инструкциите към лицата, включени в процеса на оценка на проектни предложения по Оперативна програма „Административен капацитет”.

Чл. 15. (1) Непосредствено след отварянето на проектните предложения секретарят и председателят на Комисията извършват независима проверка, че лицата, включени в оценителния процес (членовете на комисията, наблюдателите и помощник - оценителите):


  1. не се намират в трудово или служебно правоотношение с юридическо лице – участник в процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и не притежават дялове или акции в търговски дружества или кооперации, участващи в конкретната процедура;

  2. не са управители или членове на орган за управление или контрол в ЮЛНЦ, търговски дружества или кооперации, кандидати в конкретната процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ;

  3. за тях не съществуват данни за извършване на консултантска дейност по отношение на физически и юридически лица, които биха били заинтересовани от изпълнението на задълженията им в оценителния процес.

(2) За председателя на Комисията проверката се извършва от секретаря.

(3) За секретаря на Комисията проверката се извършва от председателя.

(4) Проверката се извършва за всяко предложено лице поотделно в електронни бази данни/правно-информационни системи, Търговския регистър при Агенция по вписванията, автобиографиите на кандидатите, и др. При необходимост се изисква официална информация от компетентните държавни органи и документи за обстоятелствата на потенциален конфликт на интереси.

(5) Резултатите от проверката се документират чрез попълването на Лист за проверка на лицата, участващи в оценителния процес (Приложение № 6).

(6) В случай, че се установи потенциален конфликт на интереси, председателят и секретарят на оценителната комисия незабавно докладват в писмен вид на ръководителя на договарящия орган и предлагат мотивирано лицето, спрямо което е установен потенциален конфликт на интереси да се отстрани от участие в комисията.

Чл. 16. След подписване на декларациите по чл. 14 секретарят предоставя срещу подпис на всички участници в процедурата по оценяване пълен комплект от всички необходими документи:

1. Вътрешните детайлни правила за работа на оценителните комисии по ОПАК;

2. Инструкции към лицата, включени в процеса на оценка на проектни предложения по Оперативна програма „Административен капацитет”;

3. екземпляр от Насоките за кандидатстване/Указанията за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ5;

4. зададените по реда, определен в Насоките за кандидатстване/Указанията за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, въпроси и изготвените по тях отговори от УО по конкретната процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, които са задължителни за прилагане от оценителната комисия (ако е приложимо);

5. екземпляр от Таблицата за оценка на административното съответствие, Таблицата за оценка на допустимостта и Индивидуалната таблица за оценка на качеството (техническа и финансова оценка).

Чл. 17. Председателят, в присъствието на всички лица, включени в съответния етап на оценителния процес, извършва проверка дали пликовете с проектните предложения са запечатани, непрозрачни и с неувредена цялост и отваря проектните предложения по реда на тяхното постъпване. За всяко проектно предложение секретарят вписва регистрационния номер, поставен върху плика в трите екземпляра на Формуляра за кандидатстване.

Чл. 18. (1) При възникване на обстоятелства, споменати в декларацията по чл. 14 или по чл. 15 (1), за някой от състава на Комисията в хода на провеждане на процедурата по оценяване, съответното лице незабавно декларира писмено това обстоятелство пред Ръководителя на УО.

(2) В случаите на конфликт на интереси председателят, секретарят и членовете на Комисията, както и помощник-оценителите и наблюдателите се отстраняват от оценителния процес

(3) В случаите на свързаност или йерархична зависимост от участие в процедурата по оценяване се отстраняват толкова лица, колкото е необходимо, за да се избегне това обстоятелство.

(4) Всяка промяна в състава на Комисията, независимо от основанието, с изключение на случаите в ал. 5, се извършва със заповед на Ръководителя на УО, която се прилага към оценителния доклад. Извършената промяна трябва да бъде отразена и в доклада за оценката. Новоопределените лица подписват декларации по чл. 14. За тях се извършва проверката по чл. 15.

(5) Когато в заповедта за определяне на Комисията са включени резервни членове, помощник-оценители и/или наблюдатели, титулярът, декларирал наличие на обстоятелство от декларацията по чл. 14, се замества от резервния представител, който също подписва декларации по чл. 14. За него се извършва проверката по чл. 15. В този случай не се променя заповедта за определяне на Комисията, като обстоятелството се посочва в доклада на Комисията.

Чл. 19. (1) В случай на извършване на проверка в съответствие с Общите насоки за избягване на конфликт на интереси по смисъла на чл. 52 от Регламент 1605/2002 и за спазване на принципа на безпристрастност и независимост при управление на Оперативните програми, съфинансирани от Структурните и Кохезионния фондове на ЕС, работата на оценителната комисия спира до приключване на проверката.

(2) При приключена проверка и установен конфликт на интереси Ръководителят на УО отстранява лицето от участие в процедурата. В този случай посочените обстоятелства се описват в доклада на Комисията. Проектните предложения, оценени от лицето, за което е установен потенциален конфликт на интереси, се оценяват от друг оценител/помощник оценител, включен в Заповедта за определяне на състава на оценителната комисия по съответната процедура.

Чл. 20 (1) Всички подадени в срок проектни предложения се оценяват в съответствие с критериите, описани в Насоките за кандидатстване/Указанията за директно предоставяне. Критериите не подлежат на изменение по време на провеждането на процедурата. Оценката се документира чрез попълване на оценителни таблици.

(2) Оценката на проектните предложения се извършва в срок до 3 месеца от момента на издаването на заповедта за Комисия и включва:

1. оценка на административното съответствие и на допустимостта;

2. оценка на качеството (техническа и финансова оценка).

(3) Оценката на административното съответствие и допустимостта е етап от оценката на проектното предложение, при който се извършва проверка относно формалното представяне на проектното предложение и на допустимостта на кандидатите и проектните дейности..

(4) Техническа и финансова оценка (оценката на качеството на проектните предложения) е оценка по същество на проектните предложения, която се извършва в съответствие с критериите за оценка на проектите.

(5) В случай, че кандидат оттегли писмено своето проектно предложение от оценителния процес, Комисия не разглежда оттегленото предложение. Оттеглянето на предложението се записва в доклада на Комисията.



Глава четвърта

Оценка на административното съответствие и на допустимостта

Чл. 21. (1) Оценката на административното съответствие и на допустимостта на подадените проектни предложения се извършва при пълен състав на Комисията и в присъствието на наблюдателя/ите.

(2) Оценката на административното съответствие и на допустимостта може да бъде извършена и от помощник-оценители. В този случай оценката се извършва с участието на всички помощник-оценители, председателя и секретаря на комисията и се документира чрез отделен протокол, който се прилага към документите на Комисията.

(3) Изпълнението на всеки критерий се оценява с „да” или с „не” от членовете на Комисията, съответно от помощник-оценителите, на база на критериите, посочени в Насоките за кандидатстване/Указанията за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Членовете на Комисията, съответно помощник-оценителите, не могат да изменят при никакви обстоятелства таблицата за оценка на административното съответствие и на допустимостта, приложена към Насоките за кандидатстване/Указанията за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Оценката се документира чрез попълване на таблица за оценка на административното съответствие и таблица за оценка на допустимостта (в един екземпляр за всяко проектно предложение) от председателя на Комисията, съответно от помощник-оценителите.

(4) Таблицата за оценка на административното съответствие и таблицата за оценка на допустимостта за всяко проектно предложение се подписват от председателя, от членовете на Комисията/ съответно от помощник-оценителите и от секретаря,

Чл. 22. (1) При процедури за подбор на проекти в случай, че кандидатът не е представил някой от документите, посочени в Насоките за кандидатстване по съответната процедура или представените документи не отговарят на изискуемата форма, същите могат да бъдат изискани допълнително от Оценителната комисия. Оценителната комисия може да изисква от кандидатите и допълнителна пояснителна информация (разяснения) и по всяко време да проверява декларираните от кандидатите данни, както и да изисква разяснения относно документите, представени съгласно изискванията на Насоките за кандидатстване по съответната процедура. В тези случаи секретарят на оценителната комисия изготвя писмо до кандидатите, което се подписва от председателя на Комисията. В писмото се определя срок за получаването на исканите документи и/или разяснения, който не може да бъде по-дълъг от 7 календарни дни, считано от датата на получаване на искането на документи и/или разяснения. Този срок се прилага еднакво за всички кандидати. Писмото се изпраща по пощата, по факс, по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис или чрез комбинация от тези средства по избор на Оценителната комисия. Допълнителни документи от кандидатите при оценката на административното съответствие могат да бъдат изискани до два пъти в рамките на 7 календарни дни. Допълнителни разяснения и/или документи от кандидатите при оценката на допустимостта могат да бъдат изисквани само веднъж.

(2) В случай, че кандидатът не представи исканите документи/ информация, това е основание за отпадане на проектното предложение на етап оценка на административното съответствие и допустимостта.


    1. В случай, че са изискани липсващи документи или допълнителна пояснителна информация (разяснения), представените документи и/или информация (разяснения) в никакъв случай не трябва да променят представените проектни предложения. При процедури за подбор на проекти всяка информация и/или документи, предоставени извън официално изисканите от оценителната комисия, не се взимат под внимание .

(4) При процедури за директно предоставяне проектното предложение може да бъде връщано мотивирано на кандидата/ите колкото пъти е необходимо до оформянето му в изискуемия вид.

Чл. 23. (1) В случай, че по време на оценката на допустимостта се установи надвишаване на максималния размер на безвъзмездната финансова помощ, определен в Насоките за кандидатстване по съответната процедура (ако е приложимо), оценителната комисия го намалява до максимално допустимия размер.

(2) В случай, че по време на оценката на допустимостта се установи надвишаване на определени в Насоките за кандидатстване по съответната процедура максимално допустими процентни съотношения на разходи, оценителната комисия може да намали съответния разход или да изиска от бенефициента да представи коригиран бюджет с намалени съответни видове разходи по реда на чл. 22.

(3) В случай, че по време на оценката на допустимостта се установи наличието на недопустим разход/ съответно дейност, оценителната комисия може мотивирано да намали бюджета със съответния недопустим разход/ дейност или да изиска от бенефициента да представи коригиран бюджет с намалени съответни видове разходи по реда на чл. 30. В този случай проектното предложение преминава към техническа и финансова оценка, но съответният разход/ дейност не се взимат предвид.

(4) Поради недопустимост могат да бъдат намалявани само разходи/ дейности, които не са съществени и няма да се отразят върху реализацията на проектното предложение в случай на неговото одобрение.

Чл. 24. (1) Въз основа на оценката, секретарят на Комисията изготвя Протокол за оценка на административното съответствие и допустимостта по образец (Приложение № 7), който включва следните списъци:

1. списък с проектните предложения, които отговарят на критериите за административното съответствие и допустимост и ще бъдат разглеждани на етап техническа и финансова оценка (оценка на качеството);

2. списък с проектните предложения, които не отговарят на критериите за административното съответствие и допустимостта.

(2) При вписването на конкретно проектно предложение в даден списък, се посочват съответните основания за включването му.

(3) Протоколът се подписва от председателя, от членовете на Комисията и от секретаря, или съответно от помощник-оценителите.

(4) Към Протокола по ал. 1 се прилагат:

1. списъкът на регистрираните проектни предложения;

2. декларациите за липса на конфликт на интереси и поверителност, включително относно липсата на обстоятелствата по чл. 22, ал. 2 от ПМС № 121/31.05.2007 г.;

3. декларациите по чл. 14, ал. 3 от настоящите Вътрешни правила

4. присъствен списък;

5. таблици за оценка на административното съответствие за всяко от проектните предложения;

6. таблици за оценка на допустимостта за всяко от проектните предложения;

7. кореспонденция с кандидати и/или компетентни органи/институции (ако има такава)

8. особено мнение (ако има такова);

9. други – ако е приложимо.

Чл. 25. Проектни предложения, които не отговарят на критериите за административното съответствие и допустимостта, отпадат от по-нататъшно разглеждане.

Чл. 26. (1) След приключване на оценките на етап административно съответствие и допустимост секретарят/секретарите на оценителната комисия изготвя/ят отделен списък с предложените за отхвърляне на този етап на оценка проектни предложения с посочени основания за това (Приложение № 8).

(2) Списъкът се подписва от председателя на Комисията и посредством приемателно-предавателен протокол се предава на ръководителя на Управляващия орган.

(3) Управляващият орган публикува списъка на своята интернет страница www.opac.government.bg.

Чл. 27. Кандидатите, чиито проектни предложения са предложени за отхвърляне от оценителната комисия, могат да подадат писмени възражения срещу предложението за отхвърлянето им пред ръководителя на Управляващия орган в срок до 5 работни дни след публикуването на списъка.

Чл. 28. (1) Ръководителят на Управляващия орган определя със заповед лица, които да извършат проверка за основателността на получените възражения. В проверката не могат да участват лица, които са включени в състава на Комисията, извършила първоначалната оценка на проектните предложения.

(2) Лицата по ал. 1 следва да отговарят на изискванията по 22, ал. 2 от ПМС № 121/31.05.2007 г.;

(3) На лицата по ал. 1 се осигурява достъп до цялата документация по възражението. След приключване на проверката те изготвят писмено становище до ръководителя на Управляващия орган и до председателя на Комисията за основателността на всяко от получените възражения.

(4) Въз основа на списъка по чл. 26, ал. 1, получените по него възражения и становищата по ал. 3, ръководителят на Управляващия орган се произнася по основателността на всяко възражение, като може да изиска от Комисията допълнително становище по отделните възражения.

(5) В случай, че ръководителят на Управляващия орган прецени, че дадено възражение е основателно, съответното проектно предложение се връща в оценителния процес на етап техническа и финансова оценка.

(6) Управляващият орган уведомява писмено кандидатите, подали възражения по реда на чл. 27 за резултатите от разглеждането на техните възражения в срок до 20 работни дни след изтичането на срока по чл. 27.

Глава пета

Оценка на качеството (техническа и финансова оценка)

Чл. 29. (1) Оценка на качеството на проектните предложения, отговарящи на критериите за административно съответствие и допустимост се извършва при присъствието на поне половината членове от състава на Комисията.

(2) Оценката на качеството е оценка по същество на проектните предложения и се извършва съгласно „Методика за оценка на качеството (техническа и финансова оценка) на проектното предложение” (Методиката), която е приложение към Насоките за кандидатстване/Указанията за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по съответната процедура. Тежестта на отделните критерии се определя в Методиката за всяка отделна процедура.

Чл. 30. (1) Изпълнението на всеки критерий се оценява с определен брой точки, съгласно Методиката. Оценката се документира чрез попълването от членовете на Комисията/помощник-оценители на индивидуални таблици за оценка на качеството (Приложение № 9), на база на критериите, посочени в Насоките за кандидатстване/Указанията за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Членовете на Комисията/помощник-оценителите не могат да изменят при никакви обстоятелства таблицата за оценка на качеството, приложена към Насоките за кандидатстване/Указанията за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

(2) Оценката на всяко проектно предложение се извършва най-малко от двама членове на Комисията/помощник-оценители, независимо един от друг. Проектните предложения се разпределят за оценка на случаен принцип от председателя на Комисията. За всеки един критерий членът на оценителната комисия с право на глас/помощник-оценителят следва да постави в оценителната таблица съответния брой точки и коментар, с който категорично и недвусмислено да обоснове поставената оценка. Оценката по всеки критерий следва да кореспондира на изразеното становище. Не се допуска присъждането на точки, различни от тези, заложени в Методиката за оценка на качеството, утвърдена за конкретната процедура.

(3) Крайната оценка е средноаритметично от индивидуалните оценки на оценителите.

(4) При разлика в индивидуалните оценки от най-малко 20 на сто, председателят на Комисията възлага оценяването на трето лице - член на Комисията с право на глас. Окончателната оценка е средноаритметично от оценката на третото лице и по-близката до неговата от първите две оценки. Окончателната оценка се формира от оценката на третия оценител само в случаите, когато тя е средноаритметично от оценките на другите двама.

(5) В случаите, когато при оценката на качеството на проектните предложения има минимални прагове по отделните критерии и едната оценка е под прага, а другата оценка - над прага, председателят на Комисията възлага оценяването на трето лице - член на комисията с право на глас. Окончателната оценка е средноаритметична от оценката на третото лице и сходната с неговата по отношение на праговете от първите две оценки.

(6) Въз основа на съответната средноаритметична стойност по ал. 2 или 3, в зависимост от това дали в оценяването е било включено и трето лице, председателят на Комисията изготвя таблица с комплексната оценка за всяко проектно предложение.

(7) Таблицата с комплексната оценка (Приложение № 10) се подписва от председателя, от членовете на Комисията/помощник-оценителите и от секретаря.

Чл. 31. При процедури за директно предоставяне проектното предложение може да бъде връщано мотивирано на кандидата/ите колкото пъти е необходимо до оформянето му в изискуемия вид.

Чл. 32. Оценителната комисия има право мотивирано да предложи намаление на размера на безвъзмездната финансова помощ за даден проект, когато:



  1. заложените разходи не са в съответствие с планираните дейности;

  2. не е налице съпоставимост между единица мярка, брой единици и единична цена за всички категории разходи в съответните описи;

  3. предвидените разходи не са съпоставими с очакваните резултати и ефект от проекта;

  4. разходите не съответстват на пределните пазарни цени и/или предвидените количества не са реалистични.

Оценителят/помощник-оценителят, предложил намалението на бюджета, го обосновава в специална таблица (Приложение № 11). Всички предложени намаления на стойности, заложени в описите към бюджета на съответното проектно предложение, се обсъждат от оценителната комисия. В тези случаи решенията за размера на безвъзмездната финансова помощ, която да се предложи за всяко едно проектно предложение, се взимат с мнозинство или, когато това не е възможно, чрез арбитраж от трети оценител с право на глас, и се вписват в оценителния доклад.

Чл. 33. (1) След приключване на оценката на качеството, секретарят на Комисията изготвя Протокол за оценка на качеството (Приложение № 12), който се подписва от председателя, от членовете на Комисията/помощник-оценителите и от секретаря. Протоколът съдържа следните списъци:



  1. списък с проектните предложения, които отговарят на критериите за качество, подредени в низходящ ред според получения брой точки;

  2. списък с проектните предложения, които не събират съответния минимален брой точки, съгласно Методиката (ако е приложимо).

(2) Към Протокола по ал. 1 се прилагат:

1. присъствен списък;

2. таблици за оценка на качеството (индивидуални таблици и таблица с комплексната оценка за всяко от проектните предложения);

3. комплексна таблица за оценка на качеството, обобщаваща резултатите от оценката;

4. кореспонденция с кандидати и/или компетентни органи/институции (ако има такава);

5. особено мнение (ако има такова).



Глава шеста

Приключване на работата на Комисията и Решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ

Чл. 34. (1) Комисията обобщава направените оценки за всяко проектно предложение.

(2) Секретарят на Комисията изготвя оценителен доклад (Приложение № 13), който се подписва от председателя, от членовете на Комисията и от секретаря.

(3) Оценителният доклад съдържа:

1. списък на проектните предложения, предлагани за финансиране от Комисията, включително размерът на безвъзмездната финансова помощ, която Комисията предлага да бъде отпусната за всяко предложение, подредени в низходящ ред по брой получени точки;

2. списък с резервни проектни предложения, които са преминали успешно оценката, за които не е достигнало финансиране по конкретната процедура;

3. списък на проектните предложения, които се предлагат да не бъдат финансирани, с посочени основания за това, като списъкът включва и проектните предложения, оттеглени от кандидатите.

(4) Към оценителния доклад се прилагат:

1. присъствени списъци от всяко заседание на Комисията, подписани от всички участници в оценителния процес, включително наблюдателите;

2. копие от заповедта за назначаване на Комисията и за промени в нея (ако има такива);

3. списъкът на всички регистрирани проектни предложения;

4. декларациите за липса на конфликт на интереси и поверителност по чл. 22, ал. 3 от ПМС № 121/31.05.2007 г., включително за лицата по чл. 28, ал. 1;

5. лист за проверка на лицата, участващи в оценителния процес;

6. оценителни таблици от всеки етап на оценката;

7. таблица за комплексна оценка на качеството;

8. протоколите от отделните етапи на оценката (на административното съответствие и на допустимостта и на качеството);

9. цялата кореспонденция с кандидатите и компетентни органи/институции, водена по време на оценителния процес (ако има такава);

10. особено мнение (ако има такова);

11. становищата по чл. 28, ал. 3;

12. приложение с пояснителната информация, която е предоставяна на кандидатите преди представянето на проектните предложения.

Чл. 35. Комисията предава доклада и придружаващите го документи на Ръководителя на УО. Получаването на доклада се удостоверява с дата и подпис върху него.

Чл. 36. (1) Ръководителят на УО прави проверка на проектните предложения в съответните отговорни дирекции в МС, МФ и други отговорни институции за:

1. липса на припокриване и двойно финансиране на дейности по проектните предложения и

2. наличие на държавна/минимална помощ.

(2) В случай, че проверката установи наличие на двойно финансиране или несъвместима държавна помощ за даден проект, той отпада от списъка на класираните проекти. Ръководителят на УО взема решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на следващите по реда на тяхното класиране проектни предложения от списъка с резервни проектни предложения, които са преминали успешно оценката, за които не е достигнало финансиране по конкретната процедура.

(3) В случай, че проверката установи наличие на получавани досега минимални помощи, Ръководителят на УО взема решение да не се предоставя безвъзмездна финансова помощ за проектни предложения, с които кандидатът/партньорът надвишава допустимия общ размер на всички получени минимални помощи за периода от последните три фискални години (текущата фискална година и предишните две фискални години), а именно левовата равностойност на 200 000 евро (391 166 лв.). Когато само някои от дейностите в проектното предложение представляват минимална помощ, при калкулирането на тавана за допустимата минимална помощ следва да бъдат взети предвид само те.

Чл. 37. В срок до 10 работни дни след като получи доклада на Комисията, Ръководителят на УО взема мотивирано решение за:

1. одобряване на доклада и предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по предложените за финансиране проектни предложения

2. връщане на доклада за преразглеждане, като посочва основанията за това

3. отхвърляне на доклада и прекратяване на процедурата, като посочва основанията за това.

Чл. 38. (1) В случаите по чл. 37, т. 1 и 3 работата на Комисията приключва в съответствие с чл. 35.

(2) В случай, че Ръководителят на УО вземе мотивирано решение по чл. 37, т. 2, да върне оценителния доклад за преразглеждане от Комисията, председателят свиква заседание за преразглеждане на доклада.

(3) Председателят запознава членовете на Комисията с решението на Ръководителя на УО. Комисията преразглежда оценителния доклад на основанията, посочени от Ръководителя на УО.

(4) Секретарят на Комисията изготвя оценителен доклад (след преразглеждане) (Приложение № 14), към който се прилага решението на Ръководителя на УО за връщане на оценителния доклад за преразглеждане и който се подписва от председателя, от членовете на Комисията и от секретаря.

(5) Комисията предава доклада по ал. 4 и придружаващите го документи на Ръководителя на УО. Получаването на доклада се удостоверява с дата и подпис върху него.

Чл. 39. (1) Ръководителят на УО по собствена инициатива или по мотивирано предложение на председателя или на наблюдател на Комисията прекратява процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в следните случаи:

1. не са постъпили проектни предложения;

2. прекратено е финансирането по ОПАК или финансирането ще бъде прекратено преди приключване на оценителния процес;

3. при откриването и провеждането на процедурата са допуснати нарушения на принципите по чл. 11 от ПМС 121/30.05.2007 г.;

4. всички подадени проектни предложения са оттеглени от кандидатите;

5. комитетът за наблюдение е взел мотивирано решение за прекратяване на процедурата.

(2) Процедурата се прекратява с решение на Ръководителя на УО.

(3) В случай на прекратяване на процедурите:

1. решението за прекратяване се обявява по реда на чл. 13, ал. 1 от ПМС 121/30.05.2007 г., и

2. кандидатите, подали проектни предложения, се уведомяват писмено за прекратяването от Ръководителя на УО, като последните нямат право на обезщетения.

(4) Процедурите се считат за прекратени от момента на издаване на решението за прекратяване или от момента, посочен изрично в решението за прекратяване, в случай че е посочен такъв момент.

Чл. 40. След влизане в сила на решението на Ръководителя на УО по конкретната процедура секретарят създава досие, съдържащо всички документи по процедурата до сключването на договора/издаването на заповедта.

Заключителни разпоредби

§ 1. Вътрешните детайлни правила се допълват и изменят със заповед на министъра на финансите.

§ 2. Вътрешните детайлни правила се приемат на основание § 15 от ПЗР на ПМС № 121/31.05.2007 г. за определяне на реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по оперативните програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, и по програма ФАР на Европейския съюз.

Приложения – образци:

Приложение № 1 към чл. 1, ал. 2 Инструкции към лицата, включени в процеса на оценка на проектни предложения по Оперативна програма „Административен капацитет”

Приложение № 2 към чл. 2 Заповед за назначаване на оценителна комисия

Приложение № 3 към чл. 5, ал. 2 Присъствен списък

Приложение № 4 към чл. 14, ал. 1 Декларация за липса на конфликт на интереси и

поверителност, включително относно липсата на

обстоятелствата по чл. 22, ал. 2 от ПМС №

121/31.05.2007 г.

Приложение № 5 към чл. 14, ал. 3 Декларация по чл. 14, ал. 3 от Вътрешните детайлни правила за работа на оценителните комисии по ОПАК

Приложение № 6 към чл. 15, ал. 5 Лист за проверка на лицата, участващи в оценителния процес

Приложение № 7 към чл. 24, ал. 1 Протокол за оценка на административното съответствие и на допустимостта

Приложение № 8 към чл. 26, ал. 1 Списък с проектните предложения, предложени за отхвърляне от Комисията на етап оценка на административното съответствие и допустимостта

Приложение № 9 към чл. 30, ал. 1 Индивидуална таблица за оценка на качеството

Приложение № 10 към чл. 30, ал. 7 Таблица за комплексна оценка на качеството

Приложение № 11 към чл. 32 Таблица за коригиране на бюджет на проектно предложение

Приложение № 12 към чл. 33, ал. 1 Протокол за оценка на качеството

Приложение № 13 към чл. 34, ал. 2 Оценителен доклад

Приложение № 14 към чл. 38, ал. 4 Оценителен доклад (след преразглеждане)





1 „Външен експерт” е лице от държавната администрация, което не заема длъжност в звеното, изпълняващо функции на договарящ орган - § 1, т. 12 от Допълнителните разпоредби на ПМС № 121/31.05.2007 г.

2 „Външен оценител” е лице, избрано и включено в списъка по чл. 17, ал. 1 от ПМС № 121/2007 г., което не заема длъжност в държавната администрация - § 1, т. 11 от Допълнителните разпоредби на ПМС № 121/31.05.2007 г.

3 Налице е конфликт на интереси, когато безпристрастното и обективно изпълнение на функциите на участник в изпълнението на бюджета или на вътрешен одитор се компрометират по причини, свързани със семейство, чувства, политическа или национална принадлежност, стопански интерес или всякакъв друг интерес, който се споделя с бенефициента.

4 „Свързани лица” са съпрузите или лицата, които се намират във фактическо съжителство, роднините по права линия, по съребрена линия - до четвърта степен включително, и роднините по сватовство - до втора степен включително, както и физически и юридически лица, с които лицето, заемащо публична длъжност, се намира в икономически или политически зависимости, които пораждат основателни съмнения в неговата безпристрастност и обективност.

5 Не се прилага за проектни предложения по приоритетна ос ІV Техническа помощ


Каталог: userfiles -> pages -> files
userfiles -> Доклад на нпо за напредъка на България в процеса на присъединяване към ес, 2004
userfiles -> Специална оферта за сезон 2015/2016 в Евридика Хилс Пампорово Нощувка със закуска
userfiles -> Закон за бюджета на доо- 2012 г., Кодекс за социално осигуряване, 6 наредби,свързани със социалното осигуряване
userfiles -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
userfiles -> Автоматични предпазители базови конструкции и основни характеристики на автоматичните предпазители
userfiles -> Отчет 31 март 2008 г. Междинен Баланс
files -> Доклад за напредъка по оперативна програма "административен капацитет" за 2010 г
files -> Доклад за напредъка по оперативна програма "административен капацитет" за 2009 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница