Програма „ околна среда 2007-2013 г. Проект: dir 51011116-50-134



страница1/7
Дата31.03.2018
Размер1.14 Mb.
#64255
  1   2   3   4   5   6   7


ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

КОХЕЗИОНЕН ФОНД



Инвестираме във вашето бъдеще


ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

ОКОЛНА СРЕДА 2007-2013 г."




Проект: DIR 51011116-50-134 „Интегриран воден проект за изграждане на ГПСОВ и ИЗГРАЖДАНЕ и

разширение на ВиК мрежата на гр. Раднево”

ДБФП № DIR-51011116-C052

Предмет на поръчката:

РАБОТНО ПРОЕКТИРАНЕ И ИЗГРАЖДАНЕ НА ПРЕЧИСТВАТЕЛНА СТАНЦИЯ ЗА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ (ПСОВ)” - ГР. РАДНЕВО




Решения за

по-добър живот




h
ttp://www.ope.moew.government.bg
Проектът се финансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България

чрез Оперативна програма „Околна среда 2007- 2013 г.“





ПРИЛОЖЕНИЕ № 18
Т Е Х Н И Ч Е С К А

С П Е Ц И Ф И К А Ц И Я



  1. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    1. Място на изпълнение

Република България, Община Раднево, град Раднево.

    1. Възложител

Община Раднево

ул."Митьо Станев" 1

6260, гр. Раднево

България


тел: 0417/8-20-72

факс: 0417/8-22-80

e-mail: obshtina@radnevo.net

obshtina.radnevo.net


    1. Описание на съществуващото положение

      1. Настоящо състояние на водоснабдителната и канализационна система

        1. Водоснабдяване

Водоизточници:

За водоснабдяване на община Раднево водоизточниците са:



  • ВГ “Хан Аспарухово” - водоизточник “Хан Аспарухово” Дебит - 50 л/сек. От тях за град Раднево максимален капацитет – 30 л/сек. (в землището на с. Хан Аспарухово, Община Стара Загора).

  • ВГ “Горно Ботево” - водоизточник “Горно Ботево” Дебит - 30 л/сек. (в землищата на селата Горно Ботево и Преславен, Община Стара Загора).

  • ВГ “Землен” - водоизточник “Землен”: Дебит - 90 л/сек. От тях за град Раднево максимален капацитет – 40 л/сек.

Степента на изграденост на водопроводната мрежа - 100%. Процента от населението включен към водопроводната мрежа - 100%.

Общата дължина на водопроводните мрежи е 60 км, като 50% от тези мрежи са изградени от черни тръби и са в експлоатация от 30 години, което обуславя значителни загуби. Недостатъчно е равнището на управление на водни ресурси и водоснабдителни системи. Уредите за измерване не са достатъчно прецизни, разходите за електроенергия са относително високи, относителният дял на полезно използваната вода е нисък, а в някои селища - кратно незадоволителен.

Като цяло водоснабдяването в общината се характеризира с амортизирана и неефективна водопреносна мрежа. Това е причина за загубата на голяма част от подаваните количества.

Водоснабдяването на гр.Раднево е проблемно и предполага предприемането на належащи мерки за рехабилитация на съществуващата водопреносна мрежа.

Инвестициите в базисната инфраструктура са една от най-важните области, подпомагащи намаляването на различията между регионите, тя е в основата на развитието на икономиката и нейното високо качество предопределя възможностите за осигуряване на бързо, устойчиво и балансирано развитие. Изградеността на канализационна мрежа и пречиствателни съоръжения за преработка на отпадъчните води са един от определящите качествата на жизнената среда в населените места фактори.

От изключително важно значение и приоритет на Общинска администрация Раднево са инвестициите в публичната инфраструктура, имащи комплексно влияние върху процесите на регионално развитие, които от една страна допринасят за повишаване качеството на живот на местното население, за опазване на природната среда, а от друга влияят върху привлекателността на общината пред външни инвеститори.

Изпълнението на проекта ще подобри качеството на повърхностните води и ще елиминира неблагоприятното въздействие върху околната среда. Чрез подобрената водопроводна мрежа ще се подобри и достъпа на населението до питейна вода. Освен това чувствително ще се намалят загубите на питейна вода по водопроводната мрежа, ще се подобри качеството на питейната вода. Улавянето на дъждовните води в канализационната мрежа ще намали тяхното ерозионно действие, а от там и негативното въздействие върху околната среда.

Изграждането на ПСОВ и изграждане и разширение на ВиК мрежата на гр. Раднево ще подобри битово-социалния статус на населението, което от своя страна ще стане предпоставка за задържане миграционните процеси и задържане и дори увеличаване на жителите на община Раднево.


Качество на водата

Качеството на питейната вода отговаря на приетите стандарти, но се наблюдават периодични отклонения на някои показатели, като цвят и мътност. Общата хидроложка оценка е, че районът разполага с малко водни ресурси на питейна вода. За питейните води от централното водоснабдяване, във водите на с. Маца и с. Ковачево се доказва двукратно превишаване на нормите за нитрати и твърдост. Това състояние е показателно за аварийна обстановка и смесване на замърсени с питейни води .



        1. Канализация

Степен на изграденост на канализационната мрежа в град Раднево е ≈ 95% (в кв. Гипсово няма изградена такава, а събирането на фекалните води се извършва в септични ями).

Видът на канализационната система е смесена. Процентът от населението, което е включен към канализационната мрежа е ≈ 95%.

Наблюдава се висока инфилтрация в канализационната система – 0,1л/с/ha или 33,6л/с пред пречиствателната станция. Главна помпена станция преди ПСОВ е амортизирана, с малък капацитет, като предизвиква подприщване и голяма част от отпадъчните води се връща във мрежата и застоява там. Това допълнително влошава ефективността както на канализацията, така и на ПСОВ.

Като цяло канализационната мрежа в града е стара, като най-належаща е подмяната на канализационната мрежа в кв. Гарова махала, поради значителното й компрометиране, както и да се изгради канализация в кв. Гипсово. Това е изключително належащо, за да се преустанови навлизането на инфилтрирали води в системата, значителното разреждане на водите при вход ПСОВ и изпускането на замърсени води във водоприемника р. Сазлийка.



        1. Пречистване на отпадъчните води

В гр. Раднево има съществуваща пречиствателна станция, която е в експлоатация от 1970 г. и се нуждае от сериозна реконструкция и рехабилитация на биофилтрите, хлораторното стопанство и някои други съоръжения, както и от подмяна на амортизираното технологично оборудване и въвеждане на съвременни технологии за обезводняване на утайките. Няма третиране на азот и фосфор. Всички конструкции са остарели и компрометирани. Към момента успява да посрещне нуждите на града, но приема водите само от гр. Раднево, като не приема води от кв. Гипсово; Задържаните утайки са малко и се изваждат от изгнивателната част един или два пъти в годината на изсушителни полета. Станцията не е в състояние да изпълни нарастващите изисквания към параметрите на пречистените води и основно за отстраняване на биогенните елементи азот и фосфор.

Функциониращата пречиствателна станция за отпадъчни води в гр. Раднево е проектирана и изградена в началото на 63-тa годинa на миналия век, но е в експлоатация от 1970 г. Проектите, по които е изградена са в съответствие с достиженията на техниката за този период. Обслужва само гр. Раднево, чийто отпадъчни води са над 100 л/сек. Водите за нея се препомпват с канализационна помпена станция ПС - СОЗ “А” от 0,5 дка (20 / 25 m). ПСОВ “Раднево” - СОЗ “А” от 14,55 дка.

Пречиствателна станция за отпадъчни води от гр. Раднево е собственост на ВиК ЕООД – Стара Загора. Тя се намира на 1,8 км на юг от гр. Раднево и е с капацитет:

– Q ср.ден = 35 л/сек. = 3 020 м3/дн. ;



  • Q макс. = 78 л/сек = 6 740 м3/дн.

Пречистването е двустъпално:

  • Помпена станция (кръгла) за захранване на ПСОВ.

  • Механично стъпало състоящо се от: механично стъпало с решетка, хоризонтален пясъкозадържател и първични двуетажни утаители (Емшери).

  • Биологично стъпало с биофилтри и вторични вертикални утаители.

  • Обеззаразяване на пречистените води с хлор (Хлораторна станция, ершов смесител).

  • Третиране на утайките – обезводняване на изсушителни полета. Утайките от емшерите гравитачно се подават за изсушаване на изсушителни полета без третиране.

Приемник на пречистените отпадъчни води е р. Сазлийка, която в този участък е трета категория, но попада в чувствителна зона, съгласно Заповед № РД – 970 / 28.07.2003г. на Министъра на МОСВ за определяне на чувствителни зони във водни обекти. Съгласно този норматив, отстраняването на биогенните елементи азот и фосфор е задължително.

Поради лошото състояние и други проблеми на канализационната мрежа, отпадъчните води постъпващи в ПСОВ са силно разредени и показателите на замърсеността са нереално ниски, като например:



  • БПК5 – в границите 75 – 121 мг/л.

  • ХПК – в границите 135 – 270 мг/л.

  • НВ – в границите 90 – 125 мг/л.

  • Амонячен азот – 9,0 – 31,00 мг/л.

  • Общ фосфор – липсват данни.

При тези показатели на вход, пречиствателната станция на изход има:

  • БПК5 – 17,5 – 25,00 мг/л.

  • ХПК – 25,5 – 57,00 мг/л.

  • НВ – 10 – 22,00 мг/л.

Станцията не е в състояние да елиминира биогенни елементи като азот и фосфор, което е задължително поради това, че приемника на пречистените води р. Сазлийка попада в чувствителна зона.

От друга страна, след една реконструкция на канализационната мрежа, която е задължителна, в станцията ще влизат води с реално много по-високи концентрации на замърсеността, които при сегашното състояние на съоръженията едва ли ще могат да се доведат до нивото на параметрите изискващи се за заустване в чувствителна зона.

С реализацията на проекта и изграждането на ПСОВ ще се реши комплексно проблема за опазване на околната среда, ще се подобрят санитарно- хигиенните условия за живот на населението и ще се намали здравния риск за населението. Ще се изгражда една модерна пречиствателна станция, която ще пречиства битовите отпадъчни води от гр.Раднево до изискванията на приемника - р. Сазлийка..


      1. Изводи

Във връзка с анализа на текущото състояние на ВиК мрежата на територията на град Раднево могат да се направят следните основни изводи:

  1. Остаряла водопроводна мрежа, изградена предимно от етернитови тръби, които са доказано канцерогенни и могат да предизвикат сериозни здравословни проблеми сред населението;

  2. Амортизирано състояние на водоразпределителната мрежа, високи загуби на питейна вода – 59%; Недостатъчна надеждност на водоснабдяването поради честите аварии и ремонтни работи по водопроводната система;

  3. Високи разходи за експлоатация и поддръжка, произтичащи от непрекъснатите ремонтни работи. Много малък процент нови водопроводи за сметка на изключително големия процент стари етернитови тръби;

  4. Канализационната мрежа на град Раднево обхваща значителна част от населението на града, но на места тя е сило компрометирана и води до наводнения при сериозни валежи и нанасяне на материални щети. В кв. Гипсово изцяло липсва канализация;

  5. Влошеното състояние на канализация в някои части от града и липсата на такава в други води до рискове за здравето на населението и до влошаване на жизнената среда поради наличие на неприятни миризми;

  6. Съществуващата пречиствателна станция няма да има капацитета да обслужва гр. Раднево след реконструкциите и разширенията, предвидени за изпълнение. Няма възможност за неиното разширение или реконструкция, защото площадката и е ограничена от една страна, а съществуващите съоръжения са с нарушени конструкции и почти цялото оборудване е амортизирано.

С реализирането на проекта:

  • ще се подобри екологичната обстановка на градската среда, условията на бит и отдих на населението;

  • ще се подобри и качеството на водите на р. Сазлийка;

  • ще се подобри ефективността при използване на водния ресурс;

  • ще се подобрят качеството и надеждността на подаването на питейна вода за всички потребители;

  • ще се подобри събирането и отвеждането на отпадъчните битово-фекални и дъждовни води;

  • ще се намалят разходите на енергия и разходи по поддръжка и ремонт на водопроводната и канализационна мрежа.

  • ще се подобри състоянието на приемника на пречистените отпадъчни води.

Всичко това ще допринесе за изпълнение на изискванията на Европейското законодателство за околната среда и изискванията на Директивите за Пречистване на градските отпадъчни води.


С оглед на горепосоченото община Раднево кандидатства за финансиране на инвестиционен проект „Интегриран воден проект за изграждане на ГПСОВ и изграждане и разширение на ВиК мрежата на гр. Раднево” в рамките на Процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, референтен № BG161PO005/10/1.11/02/16 “Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в агломерации над 10 000 е.ж.” по Приоритетна ос 1 на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”

Горепосоченият проект е одобрен за финансиране с Решение на Ръководителя на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” и за него е сключен Договор за безвъзмездна финансова помощ № DIR-51011116-C052 от 28.11.2012 г.



В рамките на горепосочения проект ще бъдат реализирани следните основни дейности:

1. Инвестиционна програма на проекта Част водоснабдяване

  • Рехабилитация и подобряване на 16,758 км от водоснабдителната мрежа.

2. Инвестиционна програма на проекта Част канализация

  • Рехабилитация и разширяване на канализационната мрежа: разширяване на мрежата - изграждане на 13.841 км гравитачни канали; рехабилитация на 3,035 км съществуващи канали и подмяната им с нови, с подходящо оразмеряване, с цел намаляване на инфилтрацията и подобряване надеждността на канализационната мрежа;

  • Рехабилитация на Помпена станция преди ПСОВ и рехабилитация и доизграждане на довеждащ напорен тръбопровод към нова ПСОВ гр. Раднево с обща дължина 584,55 м, от които 356,15 м рехабилитация/

  • Изграждане на 2бр. нови Помпени станции – 1 бр. в кв. Гарова махала, където дъждовните отпадъчни количества ще се отвеждат помпено към р. Кумурджа, а битовите – към съществуваща шахта в централната част на гр. Раднево; 1 бр. в кв. Гипсово, от която гравитачно дъждовните води ще се отвеждат към р. Съзлийка, а битовите отпадъчни води от целия квартал ще се изпомпват към входна шахта на новата ПСОВ и 3 бр. нови тласкатели.

3. Инвестиционна програма на проекта Част пречистване

  • Изграждане на нова ПСОВ, оразмерена за 18 346 е. ж. - мощна аноксно–аеробна пречиствателна система, оптимална концентрация на количеството на активната утайка в работещите реактори, дезинфекция на пречистените води с UV. Проектирана е като механическо – биологична с технология на продължителна аерация с нитрификация и денитрификация. Симултантно химическо третиране в активационния резервоар, с помоща на разтвор на железен трихлорид. Станцията е изпълнена по модулна схема.


Проектът предвижда извършването на дейности по следните договори:

договори за строителство:

  • договор за строителство на ВиК мрежата на гр. Радново - рехабилитация и подобряване на водоснабдителна система, и рехабилитация и разширяване на канализационната мрежа

  • договор за проектиране и строителство на ПСОВ за 18 346 е.ж. – гр. Раднево. (настоящата Тeхническа спецификация представлява част от документацията за възлагане на този договор)

договори за услуги:

  • договор за Техническа помощ за Звено за изпълнение на проекта

  • договор за строителен надзор на дейностите по договорите за строителство

  • договор за авторски надзор

  • договор за изпълнение на мерки по публичност и визуализация на проекта;

  • договор за одит на проекта.

  • договор за доставка на канцеларски материали и оборудване.

Предмет на настоящата обществена поръчка е „Работно проектиране и изграждане на Пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ)” - гр. Раднево. В рамките на настоящата обществена поръчка следва да бъдат извършени необходимите дейности свързани с проектирането в работна фаза и изграждането на ГПСОВ за 18 346 е.ж. – гр. Раднево

  1. ЦЕЛИ НА НАСТОЯЩАТА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА

    1. Обща цел на процедурата

Общата цел на настоящата обществена поръчка е осъществяването на качественото изпълнение на Пречиствателна станция за битови отпадъчни води за територията на град Раднево, в рамките на инвестиционен проект „ИНТЕГРИРАН ВОДЕН ПРОЕКТ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ГПСОВ И ИЗГРАЖДАНЕ И РАЗШИРЕНИЕ НА ВИК МРЕЖАТА НА ГР. РАДНЕВО”, с оглед изпълнението на основните цели на Приоритетна ос 1 на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”.

Горепосоченото ще подпомогне България в посока постигането на съответствие с Европейското екологично законодателство и ще допринесе за постигане на устойчиво регионално развитие. С изпълнението на проекта ще се подобри икономическата инфраструктура и ще се насърчат различни форми на икономическо развитие. Също така ще защити природните ресурси, които са база за развитие и конкурентно способност.

Осигуряването на качественото строителство на горепосочения инвестиционен проект ще гарантира съществен принос за изпълнението на поетите от Република България ангажименти по време на преговорния процес за членство в Европейския съюз по отношение на водния сектор, по-специално във връзка с изпълнение на изискванията на директива 91/271/ЕС за населени места с над 10 000 еквивалентни жители, което изисква разширение, реконструкция и модернизация, както и изграждане на нови канализационни системи, вкл. селищни пречиствателни станции за отпадъчни води в съответните населени места с над 10 000 еквивалентни жители, едно от които е град Раднево.

Горепосоченото ще допринесе за изпълнение на основната цел на Приоритетна ос 1 на оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”, а именно „Опазване и подобряване на екологичното състояние на водите в страната”, посредством прилагане на изискванията на директива 91/271/ЕС за населени места с над 10 000 еквивалентни жители.



    1. Специфични цели на процедурата

Специфичните цели на настоящата обществена поръчка са свързани с:

  • Подобряване на качеството на околната среда на територията на град Раднево, в резултат на изграждането на нова, модерна и добре функционираща ПСОВ;

  • Подобряване на здравето на населението на територията на изпълнение на проекта, посредством осигуряването на екологосъобразното събиране и отвеждане на битовите отпадъчни води;

  • Създаване на нови работни места по време на изпълнението на проекта;

  • Създаване на нови работни места по време на експлоатацията на съоръженията;

  • Повишаване на привлекателността на съответната територия за инвестиции и производство на селскостопанска продукция.

  • Да предоставя водоснабдителни услуги на потребителите, съгласно стандартите на Директива 98/83/ ЕЕС;

  • Да осигури непрекъснатост на водоснабдяването за абонатите (чрез намаляване на техническите водни загуби и ремонтните работи в следствие от аварии във водопреносната мрежа);

  • Да предизвика обществена чувствителност по отношение на ефективната употреба на водните ресурси;

  • Да намали разходите за експлоатация и поддръжка на водопроводната система;

  • Да увеличи броя на населението, чиито отпадъчни води се отвеждат в канализационната система и пречистват съгласно изискванията на Директива на ЕС 91/271.;

  • Да предотврати рисковете за околната среда, произтичащи от преливащи септични ями и заустване на отпадъчни води в околната среда, чрез разширяване на канализационната мрежа към райони, които към момента не са свързани към канализационната система;

  • Да предпази приемниците (р. Съзлийка, р. Кумурджа и всички притоци и дерета в обхвата на агломерацията) от замърсяване в следствие от заустване на непречистени отпадъчни води;

  • Да рехабилитира част от съществуващата канализационна мрежа, намалявайки авариите и инфилтрацията;

    1. Очаквани резултати и индикатори за изпълнение

В резултат на изпълнението на настоящия инвестиционен проект се очаква да бъдат постигнати следните количествени резултати:

  • Изградена Пречиствателна станция за отпадъчни води за територията на град Раднево – 1 брой.

Горепосочените резултати се измерват посредством следните индикатори:
Индикатори_за_изпълнение_на_проекта'>Таблица: Индикатори за изпълнение на проекта


Индикатор

Мерна единица

Базова стойност

2011 г.

Целева стойност

2014 г.

Периодичност на замерване/ отчитане

Източници на информация

Индикатори за изпълнение

Изградена пречиствателна станция за отпадъчни води за 18 346 ЕЖ

бр.

0

1

На тримесечие

Периодични доклади за напредък по проекта

Индикатори за резултат

Население, свързано към новоизградени ПСОВ

Бр. жители

0

13 142

На тримесечие

Периодични доклади за напредък по проекта



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница