Програма " околна среда 2007 2013 г." Решения за по-добър живот Дирекция „Национален парк Рила"



страница1/11
Дата09.09.2016
Размер1.66 Mb.
#8662
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

Европейски съюз



Европейски фонд за регионално развитие

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

ОКОЛНА СРЕДА 2007 – 2013 г.”





Решения за

по-добър живот

Дирекция „Национален парк Рила”

2700 Благоевград, ул. Бистрица № 12 В, П.К. 56, тел.: 073/880 537

факс: 073/881 023, e-mail: office@rilanationalpark.bg, www.rilanationalpark.bg

процедура BG161PO005/11/3/3.2/05/26

Проект № DIR 5113325-18-116 „Устойчиво управление на Национален парк Рила І-ва фаза”




ОДОБРЯВАМ: ......................................

Красимир Андонов

Директор на „Дирекция

Национален парк Рила”




Избор на изпълнител за осъществяване на дейности по „ Планиране и оптимизация на управлението“ обособени в три позиции: Обособена позиция № 1 - „ Актуализиране на план за управление на Национален парк „Рила“, съгласно утвърдено от министъра на околната среда и водите Задание“, Обособена позиция № 2- „ Разработване на План (ПУ) на резерват „Риломанастирска гора“ (РМГ)“ и Обособена позиция № 3- „ Разработвене на ГИС базирано приложение към системата за наблюдение на биоразнообразието в НП „Рила“ по проект DIR 5113325-18-116 „Устойчиво управление на Национален парк Рила І-ва фаза“ BG161PO005/11/3/3.2/05/26 Изпълнение на дейности за устройство и управление на национални паркове и резервати”


2013 г.

СЪДЪРЖАНИЕ НА ДОКУМЕНТАЦИЯТА
ЗА УЧАСТИЕ В ОТКРИТА ПРОЦЕДУРА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА С ПРЕДМЕТ:

Избор на изпълнител за осъществяване на дейности по „Планиране и оптимизация на управлението“, обособени в три позиции: Обособена позиция № 1 - „Актуализиране на План за управление на Национален парк „Рила“, съгласно утвърдено от министъра на околната среда и водите Задание“, Обособена позиция № 2- „Разработване на План (ПУ) на резерват „Риломанастирска гора“ (РМГ)“ и Обособена позиция № 3 - „Разработвене на ГИС базирано приложение към системата за наблюдение на биоразнообразието в НП „Рила“ по Проект DIR 5113325-18-116 „Устойчиво управление на Национален парк Рила І-ва фаза“, BG161PO005/11/3/3.2/05/26 Изпълнение на дейности за устройство и управление на национални паркове и резервати”

I. Решение на Възложителя за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка – в отделен документ
II. Обявление за обществена поръчка – в отделен документ
ІІІ. Пълно описание на обекта на поръчката.
IV. Описание на услугата предмет на поръчката (Технически спецификаци) – в отделени документи
V. Указания за изготвянето на офертата и представянето й за участие в открита процедура за възлагане на обществена поръчка
VІ. Показателите, относителната им тежест и методиката за определяне на комплексната оценка на офертата при избраният критерий - икономически най-изгодна оферта.
VІІ. Етични клаузи
VІІІ. Образци

І. Решение на Възложителя за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка

ІІ. Обявление за обществена поръчка

ІІІ. Пълно описание на обекта на поръчката.

1. Обект на поръчката: УСЛУГА
2. Предметът на настоящата поръчка е:

Избор на изпълнител за осъществяване на дейности по „Планиране и оптимизация на управлението“ обособени в три позиции: Обособена позиция № 1 - „Актуализиране на План за управление на Национален парк „Рила“, съгласно утвърдено от министъра на околната среда и водите Задание“, Обособена позиция № 2 - „Разработване на План (ПУ) на резерват „Риломанастирска гора“ (РМГ)“ и Обособена позиция № 3 - „Разработвене на ГИС базирано приложение към системата за наблюдение на биоразнообразието в НП „Рила“ по Проект № DIR 5113325-18-116 „Устойчиво управление на Национален парк Рила І-ва фаза“, BG161PO005/11/3/3.2/05/26 „Изпълнение на дейности за устройство и управление на национални паркове и резервати”


Целта на настоящата поръчка е да се осигурят експертни услуги за:

2.1/ Разработване на актуализиран План за управление на Национален парк „Рила“ за и неговото приемане.

2.2/ Разработване на План за управление на резерват „Риломанастирска гора“ и приемането му.

2.3/ Разработвене на ГИС базирано приложение към системата за наблюдение на биоразнообразието в НП „Рила“.

Пълният обхват на дейностите, дължими от изпълнителя са посочени в Техническите спецификации и проекта на договора – неразделна част от настоящата документация, финансирани със средства по Проект „Устойчиво управление на Национален парк Рила I-ва фаза”, Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013 г.”


3. Пълно описание на проекта и предмета на поръчката:

3.1. Данни за възложителя

3.2. Обща информация за ДИРЕКЦИЯ „НАЦИОНАЛЕН ПАРК РИЛА”

Р България; гр. Благоевград 2700, кв. “Вароша“; ул. „Бистрица” № 12 В; тел.: 073/880537; факс: 073/881023; e-mail: office@rilanationalpark.bg; www.rilanationalpark.bg.



Национален парк „Рила”

Национален парк “Рила” е най-големият Национален парк в България (81 046,0 ха). Намира се на 100 км южно от столицата София и е разположен в Рило-Родопския масив. Обявен е през 1992 г. Горският фонд е с площ 53 481,0 ха, а високопланиските пасища и ливади са 27 565 ха. В него се намират четири резервата, които заемат около 20% от територията му. В административно отношение попада в 4 области, 11 общини и 41 кметства. Области: Благоевградска 28 921,2 ха), Софийска (38 383,6 ха), Кюстендилска ( 8 851,1 ха), Пазарджишка (4 890,1 ха); общини (Белово, Костенец, Долна баня, Самоков, Сапарева баня, Дупница, Благоевград, Симитли, Разлог, Белица и Якоруда).

Резерватите (“Скакавица”, “Парангалица”, “Централен Рилски резерват” и “Ибър”), както и самият национален парк, са включени в Списъка на ООН на националните паркове и еквивалентните на тях резервати. Резерватите “Парангалица” и бившият “Маричини езера” (понастоящем включен в територията на “Централен Рилски резерват”) са включени в Списъка на биосферните резервати по програмата “Човек и биосфера” на UNESCO.

В изпълнение на приетия през 1998 г. Закон за защитените територии, Министерство на околната среда и водите със Заповед № РД-504/29.12.1998 г. образува Дирекция “Национален парк Рила” със седалище в Благоевград, считано от 1 януари 1999 г. Основните функции на Дирекцията са:

- управление и охрана на Национален парк “Рила”;

- прилагане на плана за управление;

- възлагане на дейности, предвидени в плана за управление и устройствените планове и проекти;

- координация и контрол върху дейности, осъществявани от други органи, организации и лица;

- осъществяване на образователни и информационни програми и проекти; мониторинг на компонентите на околната среда и поддържане на база данни;

-санкциониране на нарушителите.

Режимът на ползване и управление на Национален парк „Рила” се определя от Закона за защитените територии (ЗЗТ), Правилника за устройството и дейността на дирекциите на националните паркове, Заповедта за обявяването на парка, издадена от Министъра на околната среда и водите, както и действащия План за управление.

Съгласно Закона за защитените територии, Националните паркове се управляват с цел:

1. поддържане разнообразието на екосистемите и защита на дивата природа;

2. опазване и поддържане на биологичното разнообразие в екосистемите;

3. предоставяне на възможности за развитие на научни, образователни и рекреационни дейности;

4. създаване на предпоставки за развитието на туризъм, екологосъобразен


3.3. Институционална рамка

Настоящата процедура за избор на Изпълнител е свързана с изпълнение на проект по Приоритетна ос 3 „Възстановяване и опазване на биологичното разнообразие“, финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”. С референтен номер на процедурата за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG161PO005/11/3/3.2/05/26Изпълнение на дейности за устройство и управление на национални паркове и резервати“.



Основната цел на приоритетна ос 3 е намаляване и спиране загубата на биоразнообразие в страната. Настоящият проект се финансира и в направление: Разработване и актуализиране на планове за управление на защитени територии и планове за управление на защитените територии. Дейностите свързани с разработване на планове за управление съдържат изпълнение на научни изследвания/подробни инвентаризации, картиране, екологична и социално-икономическа оценка по определени критерии за определяне на целите, зоните и режимите в тях, определящи рамката на управление на защитените територии.

3.4. Свързани проекти и дейности:

  • План за управление на НП Рила 2001-2010 г. - Планът за управление на НП Рила е специализиран план за: опазване на природата и ландшафта, балансирано използване на рекреационните възможности и природните ресурси на територията, както и за превръщането на защитената територия в социално-икономически фактор за регионално развитие. Определянето на целите е направено съгласно изискванията на Закона за защитените територии и приетата система за категоризация на Международния съюз за защита на природата IUCN. Въз основа на направените характеристики и оценки са формулирани дългосрочни цели. Предвидени са мерки, които водят до устойчивост на екосистемите, като същевременно създават и условия за ограничено ползване на природните ресурси.

  • Проект: „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове – фаза I” на МОСВ, също финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”. Проектът може да предостави данни за част от биоразнообразието на територията на парка, включващо местообитания и видове от Приложения 1 и 2 към Закона за биологичното разнообразие.

  • План за управление на речните басейни в Западнобеломорски район, Източнобеломорски район, и Дунавски район, разработени със средства от Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”. Плановете на басейновите дирекции могат да предоставят данни за речния басейн на р. Струма; р.Марица и р.Искър.

  • „Разработване на планове за управление на риска от наводнения“ Проект BG161PO005/12/1.20/02/29, Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” на Басейнови дирекции за управление на водите в Западнобеломорски район, Източнобеломорски район, и Дунавски район.

Цитираните проекти са в контекста на бъдещия Актуализиран План за управление на Национален парк „Рила“ и План за управление на резерват „Риломанастирска гора“ за мерки и дейности в защитената територия, с отразяване на предмета и целите на опазване на защитена зона по Директива 92/43 EEC за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и Директива 2009/147/ЕС за опазване на дивите птици (наричана накратко Директива за птиците), гарантиращи „подобряването, запазването и възстановяването на естествената околна среда и развитието на екологичната инфраструктура на района – главна стратегическа цел на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”.
4. ЦЕЛИ И ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ

4.1.Основна цел

Целта на настоящата поръчка е, в съответствие с приложимите законови разпоредби, да се избере изпълнител, който да разработи и внесе за приемане:

1/ Актуализиран План за управление на Национален парк „Рила” за периода 2014-2023;

2/ План за управление на резерват „Риломанастирска гора“;

3/ ГИС базирано приложение към системата за наблюдение на биоразнообразието в НП „Рила“.

Процедурата има за цел да обезпечи прозрачност и законосъобразност на разходването на средства, предоставени от Европейския фонд за регионално развитие и от Кохезионния фонд за регионално развитие на Европейската общност. Съглсно българската и европейска законова рамка за този тип ангажименти е необходимото качество, коректност и бързина. В съответствие с поканата за кандидатстване е разработен и внесен формуляр за кандидастване от Д „НП Рила“ и е издадена Заповед на министъра на околната среда и водите за предоставене на безвъзмездна финансова помощ.



4.2. Специфични цели, целеви групи и очаквани резултати

Цели на настоящата обществена поръчка са:


  1. Обособена позиция № 1 –Актуализиране на План за управление на Национален парк „Рила“, съгласно утвърдено от министъра на околната среда и водите Задание“.

- Разработване и приемане на актуализиран план за управление на Национален парк „Рила“

- Подкрепа за усъвършенстването и укрепването на институционалния капацитет и административната структура на парка;

- Изготвяне на 10-годишен актуализиран план за управление на защитената територия, едногодишен оперативен план и рамка за процеса на адаптиране на плана за управление, според промените в общите условия (напр. законодателство, политически промени, биологични тенденции);

- Представяне същността и предназначението на Актуализирания План за управление на НП „Рила“ като инструмент за управление на Националния парк.



Целеви групи

Процесът на интегрирано управленско планиране изисква включването на всички местни заинтересовани страни:



  • Местните власти: Благоевград, Симитли, Разлог, Белица, Якоруда, Белово, Костенец, Долна баня, Самоков, Сапарева баня, Дупница, Рила и местните общности, като цяло;







  • Държавна администрация/ отговаряща за обектите по проекта: Дирекция “НП Рила”, МОСВ, Дирекция „Национална служба за защита на природата”; Басейнови дирекции райони (ЗБР, ИБР, ДР); ИАОС – Регионални лаборатории; Областна администрация, Благоевград, Кюстендил, София-област, Пазарджик;




  • Неправителствения сектор, имащ отношение към Проекта: PAN Parks,Българска фондация биоразнообразие, Българско дружество за защита на птиците, WWF и др.

    • Научни институти на БАН, имащи отношение към Проекта;

    • Академични общности, имащи отношение към Проекта;

    • Културни и образователни институции, имащи отношение към територията на парка;

    • Обществени организации, ползватели в парка, населението в прилежащите територии на националния парк.

Очаквани резултати, които трябва да бъдат постигнати от Изпълнителя

  • 10-годишен Актуализиран План за управление на Национален парк “Рила”;

  • Да се изготви работен план за първите 5 години на действие на Плана;

  • Осигурена публична информация, консултации (провеждане на семинари, работни срещи, обществени обсъждания) и механизъм за оперативно ангажиране на обществеността в управлението на парка;

  • Кампания за повишаване на общественото съзнание в районите на проекта и техните околности;


Описание предназначението на Плана, от гледна точка на:

  • Разработването на постоянно действащи и гъвкави механизми, които да обезпечат синхрон на Националния Парк и обществените интереси. Една предпоставка за това е текущия преглед на изпълнението на плана.

  • Опазване на флористичното и фаунистично разнообразие, както и на взаимосвързаните с тях специфични ландшафтни и екосистемни условия;

  • Перспективите за природосъобразно управление и оценката за научната и образователна стойност на Националния Парк;

  • Осигуряване на база от данни за Националния парк “Рила” и набелязване на мониторингови схеми за нейното допълване;

  • Определяне на главните особености на ПУ, отчитащи спецификата на парковата, като защитена територия.

  • Съобразяване с: Локалните биотични и абиотични условия; Местните социално-икономически и културни условия:

  • Значението на територия на Националния Парк за формирането на цялостен природен комплекс заедно със съседната защитена територия и други прилежащи територии;

  • Регламентиран достъп за преминаване по туристическите маршрути и рекреационно ползване на територията на Националния парк „Рила“;

  • Създаване на възможности за екологично образование и природозащитно поведение за различни възрастови групи;

  • Особеност на Актуализирания План за управление на Националния парк „Рила“ е необходимостта от идентифициране на всички потенциални заплахи, произтичащи от близостта до гори и лесен достъп до парковата територия, както и необходимостта от преодоляването им с цел недопускането на нейните необратими негативни промени в състоянието и.

  • Осигуряване на условия за активно участие на заинтересованите институции (Общинска и Областна администрация, РДГ, ДППРМ, ДГС, ИАОС), частни собственици, общественост и НПО.


Цели на настоящата обществена поръчка за:
Обособена позиция № 2 – Разработване на План за управление (ПУ) на резерват „Риломанастирска гора“ (РМГ).


  • Изготвяне на 10-годишен план за управление на резерват „Риломанастирска гора“

  • Степенуване по приоритет основните направления на работа за 10 годишния период на действие на ПУРМГ;

  • Описание на програмите, които ще се изпълняват в рамките на действие на плана

- Определяне на оперативни организационни задачи

- Представяне на същността и предназначението на плана за управвление на резерват „Риломанастирска гора“, като инструмент за управление на ЗТ, както и неговите особености, свързани с целите на природозащитата, регионалното развитие, баланса на интересите и координация на институциите и други заинтересовани лица, към които е насочен.



- Предвиждане на преглед на актуалността на поставените цели на управление на резервата и необходимост от корекции на петата година от влизане в сила на ПУРМГ, както и за проверка доколко планираните и осъществени проекти и задачи ефективно водят до постигането на целите.

-Разработване на схема за текущ годишен преглед, оценка и отчет на изпълнението на задачите, дейностите и проектите.



Целеви групи


  • Местните власти: Община Рила и местните общности, като цяло;

  • Местният бизнес/сектор: фермери, ловно-рибарски сдружения, производствени предприятия, хотелиери, ресторантьори, туроператори и т.н.;

  • Държавна администрация: Дирекция “НП Рила”; РИОСВ-Благоевград; МОСВ - Басейнова дирекция Западнобеломорски район (БДЗБР) - гр. Благоевград; ТП-ДГС/ДЛС; Областна администрация и др.;

  • Неправителствен сектор: Българска фондация биоразнообразие, Българско дружество за защита на птиците, WWF и др.

  • Българска православна църква в лицето на Светия синод

  • Представители на различни горски, екологични, научни и учебни институции от държавния и неправителствения сектор.

  • Културни и образователни институции, имащи отношение към територията резервата.

  • Обществени организации, широк кръг участници от община Рила, местни училища, населението в прилежащите територии на резервата и др.

Очаквани резултати, които трябва да бъдат постигнати от Изпълнителя

  • Разработване и приемане на 10/десет/ годишен План за управление на резерват “Риломанастирска гора”, съгласно утвърденото задание, съобразен с нормативната уредба.

  • Изготвяне работен план за 5 години, в който да се разположат приоритетните проекти и задачи.

  • Проектите и задачите или етапите от тях, предвидени за изпълнение през първата година да се остойностят

Описание предназначението на Плана, от гледна точка на:

  • Разработването на постоянно действащи и гъвкави механизми, които да обезпечат синхрон на резерватните и обществените интереси. Една предпоставка за това е текущия преглед на изпълнението на плана.

  • Опазване на флористичното и фаунистично разнообразие, както и на взаимосвързаните с тях специфични ландшафтни и екосистемни условия;

  • Перспективите за природосъобразно управление и оценката за научната и образователна стойност на резервата;

  • Осигуряване на база от данни за резерват „Риломанастирска гора” и набелязване на мониторингови схеми за нейното допълване;

  • Определяне на главните особености на ПУРМГ, отчитащи спецификата на резерватната територия.

  • Съобразяване с локалните биотични и абиотични условия, местните социално-икономически и културни условия:

  • Значението на резерватната територия за формирането на цялостен природен комплекс заедно със съседната защитена местност и други прилежащи територии;

  • Регламентиран достъп за преминаване по туристическите маршрути и рекреационно ползване на територията на ППРМ;

  • Създаване на възможности за екологично образование и природозащитно поведение за различни възрастови групи;

  • Особеност на ПУРМГ е необходимостта от идентифициране на всички потенциални заплахи, произтичащи от близостта до гори и лесен достъп до резервата и необходимостта от преодоляването им с цел недопускането на негативни необратими промени в състоянието му.

  • Осигуряване на условия за активно участие на заинтересованите институции (Общинска и Областна администрация, РИОСВ, РДГ, ДППРМ, ДГС, Рилска Света Обител), частни собственици, общественост и НПО.


Цели на настоящата обществена поръчка за:
Обособена позиция №3 – Разработвене на ГИС базирано приложение към системата за наблюдение на биоразнообразието в НП „Рила“
-Изграждане на Интернет базирана ГИС на парка - разработване на специализиран софтуерен продукт и бази данни, осигуряване на връзката им с други софтуерни разработки и интернет приложения в системата на МОСВ.

- Разработване на 4 допълнителни модула за ГИС базирани информационни системи:



  • Модул за въвеждане данни, касаещи изпълнение на дейности по актуализирания план за управление и следене текущото състояние за неговото изпълнение.

  • Подсистема за инспектиране на различни обекти от картата и въвеждане на тяхното състояние, включително и охрана.

  • Модул за мобилни приложения.

  • Модул за анализи и ГИС модели - създаване на GIS модел за установяване на числеността, трофичните връзки, биологията на размножаването, перспективите за оцеляване и оценка на местообитанията) за въвеждане на критичните елементи с цел опазване на местообитаниятана врабчова кукумявка (Glaucidium passerinum) и на пернатонога кукумявка (Aegolius funereus) на територията на Национален парк “Рила” и резерват “Риломанастирска гора”

  • Изготвяне на ГИС модул както на настоящите така и на потенциални местообитания на дивата коза на територията на Национален парк “Рила” и резерват “Риломанастирска гора”, включваща, численост, разпространение, плътност, изследвания на здравния и генетичен статус;

Целеви групи

Осигуряване на възможност за извършването на справки, анализи и визуализиране на данни от служителите на парка от местните офиси и дори на терен, при наличие на връзка до интернет, което ще подобри оперативността на работата, ще съкрати времето за вземане на решения и ще допринесе за увеличаване на обхвата и достоверността на данните в системата. Осигуряване на възможност и на широк кръг външни потребители за визуализация на определени данни, свързани основно с възможностите за ползване на природните ресурси и туризъм в парка.


Очаквани резултати, които трябва да бъдат постигнати от Изпълнителя

При разработването на базата данни следва да бъдат осигурени възможности за последващо развитие на софтуерния продукт.

Изграждането на Интернет базирана ГИС на парка да включва:


  • Разработване и представяне за одобрение от страна на възложителя на структура и функционалност на информационната система, съобразени с резултатите от предварително проведен анализ на наличните данни в Д НПР, включително на начините за обмен на данни между нея и други приложения, свързани с управлението на защитените територии/ зони, като: Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие, Информационна система за защитените зони от екологична мрежа Натура 2000, Натура 2000 базата данни и др. Предложение за нива на достъп в системата, като съвместно с администрацията на Д НПР следва да бъде определен и достъпа до информация – информация със свободен обществен достъп и информация, достъпна единствено за администрацията на Д НПР.

  • Разработване на специализирани бази данни за обслужване на различна част от дейностите на Д НПР.

Всички разработени бази данни следва да бъдат функционално свързани помежду си в рамките на информационната система.

  • Разработване на специализиран софтуерен продукт за въвеждане на данни и различни нива на достъп до тях през Интернет.

Продуктът трябва да осигури възможности за въвеждане и актуализация/ корекция на информацията от ограничен кръг потребители.

Следва да бъдат предвидени още възможности за конвертиране и обработка в процеса на въвеждане и изход на географски данни (напр. между координатен регистър/ линия/ полигон и добавяне към вече съществуващ общ слой).

По отношение на достъпа до данни, следва да бъдат предвидени възможности за:


  • Визуализация на част от наличните географски данни с широк обществен достъп, вкл. възможност за сваляне на част от тях (напр. в DWG и/ или Shape формат);

  • Визуализация на пълния набор от географски данни за ограничен кръг потребители и възможности за извършване на справки и анализи с тях (напр. в DWG и/ или Shape формат);

  • Визуализация на непространствени данни (например режимите и ограниченията в съответните зони в парка) за широк кръг потребители, с възможности за търсене по различни показатели;

  • Визуализация на всички налични непространствени данни за ограничен кръг потребители, с възможности за търсене и справки по различни показатели;


Описание предназначението на ГИС базирано приложение към системата за наблюдение на биоразнообразието в НП „Рила“:
Разработване на ГИС базираните приложение към системата за наблюдение на Национален парк „Рила“ чрез осигуряване на работата в средата на Интернет ще осигури децентрализация на системата и възможност за достъп, допълване и корекция на данните от голям брой потребители като конкретните действия със системата ще бъдат според съответните права на достъп.


Каталог: assets -> userfiles
userfiles -> О т ч е т на дирекция “национален парк централен балкан” за периода 01. 01. 31. 12. 2011 г
userfiles -> Програма на Школа Път на Мъдростта III триместър (април-юли) на Учебната 2009/10 година
userfiles -> Закон за лечебните растения Обн., Дв, бр. 29 от 04. 2000 г., изм., бр. 23 от 03. 2002 г., бр. 91 от 25. 09. 2002 г., в сила от 01. 2003 г., бр. 30 от 11. 04. 2006 г., в сила от 12. 07. 2006 г., бр. 65 от 11
userfiles -> Епублика българия министерство на о
userfiles -> Стратегия за развитие на устойчив туризъм за региона на национален парк
userfiles -> Решение на Министерския съвет №122 от 02. 03. 2007 г. (обн. Дв, бр. 21 от 2007 г.): Обявявам защитена зона „Централен Балкан, с идентификационен код bg0000494
userfiles -> План за ползване на лечебни растения 2010 г. І. Основание
userfiles -> Неразделна част от Заповед № рд-118 / 20. 07. 2011
userfiles -> Програма " околна среда 2007 2013 г." Решения за по-добър живот Дирекция „национален парк рила"


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница