Програма на бки прага за месец ноември 2011 10. 11. 2011 Откриване на изложба скулптура, живопис и рисунка на Георги Чапкънов и Панайот Панайотов Място



Дата26.10.2018
Размер58 Kb.
#100877
ТипПрограма
Програма на БКИ – Прага за месец ноември 2011

10. 11. 2011

Откриване на изложба скулптура, живопис и рисунка на Георги Чапкънов и Панайот Панайотов


Място: Галерията на БКИ – Прага, Klimentská 6, Praha 1
Георги Чапкънов - Чапа е известен с монументалните си скулптури, но и като ненадминат майстор на малката пластика. Негови творби се намират в многобройни частни колекции по света, а големите му скулптури са на обществени места и музеи от Европа до Япония. Сред музеите, които притежават негови произведения са Ермитажа в Санкт Петербург, музея "Пушкин" в Москва, "Оцокуши-Га-Хара Музей" – Япония и др. Носител е на много награди, между които "Сулмона" - награда на Президента на Италия за портрета на режисьора Федерико Фелини през 1993 г. и Гран При в Париж -2002 г. Чапкънов е съавтор на герба на Република България (1997 г.); автор е на статуята “Св. София” в столицата (2000 г.). Автор е, също така, на много монети и медали, рисувал е портрети на едни от най-известните личности на България. Има над 30 самостоятелни изложби в целия свят.

Панайот Панайотов - Пането е потомствен художник, син на един от ректорите на Художествената академия. Завършил стенопис в класа на проф. Богданов. Една година учи в Чехия, но прекъсва заради събитията от 1968 г. Работи в областта на живописта, стенописа, керамиката и рисунката. Негови творби са притежание на частни и обществени колекции в България и в чужбина. Професор в Националната художествена академия.



15. 11. 2011

Чешка премиера на документалния филм “Срещи с Иречек”. Представяне на преводачките на филма на чешки език, студентките от Философския факултет на Карловия университет Маркета Краевска и Мария Цветкова. Дискусия.



Място: Залата на БКИ – Прага, Klimentská 6, Praha 1
Срещи с Иречек”, 2009 г., 78 мин. Режисьори и сценаристи: Асен Владимиров и Юли Стоянов. Водещ и диктор: Ицхак Финци
Филм за живота на чешкия професор по история Константин Иречек, който е автор на първия академичен труд по история на България, а през 1881-1882 година е български министър на народното просвещение. Иречек често е наричан “приятел на България”. Но той не е само герой на Алеко Константинов, на когото Бай Ганьо гостува, а част от нашата история с верен поглед за действителността от миналото, много близка и до днешната...

"Нарекох София Боклукополис", пише Константин Иречек в дневника си няколко дни след пристигането си в столицата през 1879 г. И още: "В цялата камара едва има 12 души, които биха могли да работят по някой законопроект. Само празни приказки, откъслечни полунаучени неща в чужбина, никаква идея как работите да се оправят“. Нелицеприятни записки като тази не са рядкост. И може би именно заради това, той е един истински приятел на България, с когото трябва да се срещаме по-често.
24. 11. 2011

Студенска среща "Моята България". Проект на БКИ - Прага “България в чешките университети”.


Място: Масариков университет, Бърно

Съвместно с Институт по славистика, Философски факултет, Масариков университет


Проектът на БКИ - Прага “България в чешките университети” е поредица от срещи, лекции, презентации и др., които ще представят съвременна България пред аудиторията в Чешките университети. Проектът ще продължи през цялата учебна 2011/2012 година и ще обхване широка гама от теми – православна религия, културно-историческо наследство, обществено и политическо устройство, образователна система, българска диаспора, кинематография, съвременно изкуство, език и литература и други.

На среща "Моята България" студенти от Масариковия университет в Бърно, които са следвали под някаква форма в България ще разкажат на тези, които не са били още там, своите впечатления от България.Ще покажат снимки и презентации и ще споделят лични впечатления. Студентите ще имат възможност да зададат въпроси от организационен характер. Ще се дискутират начините да бъде посетена България в рамките на студентското обучение. Друга основна тема за разговор ще бъде ролята и съдействието на БКИ-Прага за бъдеща професионална реализация на студенти с български език.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница