Програма на бки-варшава за януари 2010 Г



Дата15.01.2018
Размер33.44 Kb.
#47452
ТипПрограма
ПРОГРАМА НА БКИ-ВАРШАВА ЗА ЯНУАРИ 2010 Г.
12 януари 2010 г. (вторник), 18,00 ч., Галерия „Сердика”, ул. „Швентокшиска” 32, Варшава
Откриване на изложба

на Ивайла Живкова –

живопис и художествена тъкан


Ивайла Живкова е родена в София, където през 1990 г. добива квалификация по специалността художествена композиция на текстил и тъкани. От 1996 г. живее и работи в Полша. Откъсването от родината я подбужда да търси вдъхновение в религията и архитектурата на България. Създава цикли като „Моят дом”, „Портрет на жена” и „Малки разкази”.

Първите си самостоятелни изложби с живопис и художествени тъкани организира през 1999 г., когато е и дебютната й изложба в галерия „Сердика” към БКИ-Варшава. Оттогава тя осъществява над 20 самостоятелни изложби и участия в 15 общи живописни изложби и дефилета на уникални модни колекции в България и Полша. Има индивидуални изложби в Галерията за съвременно изкуство (Ломжа), Галерия „Сердика” (БКИ-Варшава), Младежки център на културата (Скерневице), Галерия „Замек Кшонж” (Валбжих), Галерия „Маршан” (Бялисток), Галерия „Триада” (Гданск). Творби на Ивайла Живкова пребивават в частни колекции в Белгия, България, Германия, Норвегия, Полша, САЩ и Швейцария.



16 януари 2010 г., 17,00 ч., Български културен институт, „Алейе Уяздовске” 33/35, Варшава

Благотворителен концерт

на Красимира Желязкова (цигулка)

и Елизабет Муха (пиано)
Концертът е в полза на българското училище „Дора Габе” във Варшава. В програмата: Менделсон, Стравински, Владигеров, Бърнстейн.
Красимира Желязкова учи цигулка в Музикалното училище във Варна, след което завършва Музикалната академия в София. Специализира в Белгия при Карен Арутунян, както и при Игор Безродни, Франко Гулли и Йоел Леви. Работила е в редица оркестри в България, Египет, Белгия и Русия, като в Москва е била помощник-концертмайстор в академичния филхармоничен оркестър под ръководството на Павел Коган. Понастоящем живее и работи в Анкара, Турция, където преподава и работи като изпълнител на свободна практика. Отличена е с приза „Най-добър инструменталист” в международен конкурс за мюзикъл (Германия, 2006).

Елизабет Муха (полякиня от шотландски произход) е завършила Училището за музика и драма „Гилдхол” в Лондон. Работила е като акомпанятор и корепетитор, след което се заема с камерна музика. През 1993 г. записва поредица дискове с британския флейтист Кърстен Спрат. През периода 1993-1998 живее в Холандия, където свири за престижното дружество “Friends of the Lied”, основава вокалната група “Songcircle” и сътрудничи в мултимедийни проекти в памет на холандския художник Пит Мондриан. От 2001 работи в Сингапурската опера, след което има поредица камерни концерти в Бразилия и Европа с водещи бразилски музиканти.
19 януари 2010 г., 19,00 ч. Български културен институт, „Алейе Уяздовске” 33/35, Варшава

Премиера на полското издание на книгата на Анжел Вагенщайн

Петокнижие Исааково”

(превод: Камелия Минчева-Господарек)



Романът на известния български сценарист Анжел Вагенщайн „Петокнижие Исааково” е част от негова трилогия посветена на съдбата европейските евреи през Втората световна война. Трилогията (включваща още романите „Далеч от Толедо” и „Сбогом Шанхай”) е издадена в Германия, Франция и Русия. „Петокнижие Исааково” Pięcioksiàg Izaaka) е разказ за необикновената съдба на двама евреи – шивач и равин – от малко градче в Галиция. Парадоксите и капризите на миналия век периодично променят тяхната родина, национални идеали или концентрационни лагери, като накрая ги оставят в състояние на дълбок размисъл върху смисъла и безсмислието на войните. Върху трагичния фон на романа са насложени множество весели истории, еврейски вицове и парадоксални поврати в съдбата на героите.


Анжел (Джеки) Вагенщайн е роден през 1922 г. в Пловдив. Завършва кинодраматургия в Москва. Автор е на 50 сценария за филми - игрални, документални и анимационни. От 1950 г. става сценарист в Българска кинематография и в ДЕФА. Филмът по негов сценарий „Звезди“ (1959) на режисьора Конрад Волф е удостоен със Специалната награда на журито на кинофестивала в Кан. Сред най-известните филми по негови сценарии са „Допълнение към закона за защита на държавата“, „Гоя“, „Звезди в косите, сълзи в очите“, “Борис I” и “След края на света”.
20 януари 2010 г., „Пивница под баранами”, Краков, „Ринек глувни” 27

Представяне на полското издание на книгата на Анжел Вагенщайн „Петокнижие Исааково”.


25 януари 2010 г., 18,00 ч. Жешув, Градска галерия за фотография, ул. „3 май” 9

Откриване на изложбата

Златните страници на българското средновековие”
Автори: проф. Аксиния Джурова

и фотографикът Иво Хаджимишев




Фотоизложбата представя културата по българските земи от VII до XIX век. Представени са най-старите находки от езическа и християнска България, както и емблематични за първата славянска писменост ръкописи, архитектурни паметници, икони и стенописи, които приобщават славяните към голямото семейство на византийската култура.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница