Програма на еси цели, задачи и хипотеза на еси



страница1/6
Дата18.05.2022
Размер50.42 Kb.
#114321
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6
КУРСОВА РАБОТА ПО ИКОНОМИЧЕСКА СОЦИОЛОГИЯ - ЕСИ


УНИВЕРСИТЕТ


КУРСОВА РАБОТА

НА ТЕМА
ПЛАН ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ЕСИ ЗА ПРОУЧВАНЕ НА НОВИ МАТЕРИАЛИ В СТРОИТЕЛСТВОТО В БУРГАС
ЕМПИРИЧНО СОЦИОЛОГИЧЕСКО ИЗСЛЕДВАНЕ
/ЕСИ/



ИЗГОТВИЛ: ПРОВЕРИЛ:
Фак. №
Дисциплина:
"Икономическа социология”

БУРГАС


2021

СЪДЪРЖАНИЕ

УВОД……………………………………………………………………………3

  1. Програма на ЕСИ………………………………………………………..6

  2. Цели, задачи и хипотеза на ЕСИ……………………....…………..……7

  3. Обект и обхват на изследването……………………………...…………8

  4. Анализи………………………………………………………………..…9


ЗАКЛЮЧЕНИЕ………………………………………………….….…..……14
СПИСЪК НА ИЗПОЛЗВАНАТА ЛИТЕРАТУРА……………………..…16
ПРИЛОЖЕНИЯ………………………………………….……………….….17

УВОД
Обществото е цялостна система – продукт от взаимодействието на разнородни икономически, политически, правни, културни и други фактори. Обект на социологическото познание е съвместния живот на хората.
Социологията възниква в прехода към индустриално общество като нужда на хората да разкрият и да разберат закономерностите на формиране, функциониране и развитие на обществото.
Социологията се различава от другите обществени науки, защото изучава обществото, като цялостна система, разглежда структурата и функционирането на елементите й като единно цяло. Социологията изучава взаимовръзките между качествено различни обществени явления, като производство, управление, комуникации, бит, образование и други.
Икономическата социология е от най-новите области на социологическото познание.
Предпоставка за възникването й е индустриалната революция, капиталистическата организация на икономиката и модерните национални държави. В американската социология се прави разграничение между икономиката и обществото.
Икономическите явления, които се подчиняват на собствени закономерности не са обект на социологически анализ. Американските социолози се интересуват от:

  • Социалните отношения в икономическите организации-вътре в колектива на работното място;

  • Формирането и структурирането на професионалните общности ,като например обединението на хората по професии;

  • Икономическите аспекти на социалната стратификация;

  • Социално – професионалната мобилност и от мотивацията на икономическото поведение.

Съществуват различни насоки в развитието на социологията като едно от тях е емпиричното направление. То представлява подходът на изследователите от фактите към обяснението на обществените явления.
Състои се в създаване на прецизна технология и методи за събиране, обработка и анализ на социални факти. Това представлява всъщност емпиричното социологическо изследване.
То има за обект конкретни социални системи, които съществуват реално, притежават конкретни пространствени и времеви граници и се поддават на измерване.
Посредством емпиричните социологически изследвания се събира, обработва и анализира информация, необходима за разкриване на закономерностите на функциониране и развитие на социалните системи.
Информацията е много важен компонент, тя е отражение на социалните факти от обществената действителност и може да бъде научна и оценъчна.
Научната отразява обективно действителността, а оценъчната- субективните представи на хората за съответните социални факти.
Важността на комуникационния процес в бизнеса няма алтернатива, нито се нуждае от доказателства.
В хода на развитие на информационното общeство растящата роля на комуникацията се оказва приоритет при изграждането на ефективната организационна структура. Умението на служителите да общуват ефективно помежду си, както и със своите бизнес – партньори води към печелившата формула на успеха на бизнес организацията.
Стимулирането на доверието е гаранция за сигурността в бизнеса и изграждането на трайни отношения в партньорството. Изграждането на добри комуникационни умения у служителите става основа за ефективно делово общуване. Съвременният мениджмънт насочва усилията си върху образоването на служителите в областта на бизнес комуникациите, тъй като в основата на деловото общуване стоят:

  • Владеене на вербалните и невербални комуникативни техники;

  • Грамотна писмена кореспонденция;

  • Добри ораторски способности;

  • Перфектни технически умения – работа с новите технически комуникационни средства;

  • Адекватни реакции в кризисни ситуации;

  • Други.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница