Програма на Java, която използвайки възможностите на пакета java net



Дата10.05.2017
Размер37.08 Kb.
#21056
ТипПрограма
Курсов проект № 1 по “Интернет програмиране с Java”

1.4. UDP-based File Client/Server



Автор: Светлин Наков

www.nakov.com

Версия: 0.9

Последна промяна: 18.03.2004

Да се напише програма на Java, която използвайки възможностите на пакета java.net реализира прост файлов сървър. Да се напише и програма-клиент за този сървър. Клиентът и сървърът трябва да си комуникират само по протокол UDP. Не е разрешено да се използват TCP сокети.



Сървърът

Сървърът трябва да дава възможност на потребителя да вижда файловете зададена директория и да изтегля файлове. Трябва да се поддържа едновременна работа на повече от един клиент. Например докато един клиент тегли голям файл (което може да отнеме часове) другите клиенти трябва да могат да изпълняват команди. Файловият сървър трябва да слуша на UDP порт 4444 и да изпълнява следните команди:



DIR path – извежда всички файлове в зададена директория, по един на ред, като за всеки файл се извежда името му и дължината му, а за всяка директория се извежда името й и вместо дължина. Необходимо е да се извежда още и информация за името на поисканата директория, за броя на файловете и поддиректориите в нея и за общата дължина на показаните файлове. Форматът на изхода от командата DIR трябва да е оформен по следния начин:

клиент:

DIR /home/nakov

сървър:

+Listing directory /home/nakov
..

documents

inetjava

file1.txt 117

file3.zip 3225187

file2.doc 73812


Total 3 files (3299116 bytes), 2 subdirectories.

С „/” се означава коренната директория на сървъра. Ако няма файлове и директории, списъкът трябва да е празен, а на последния ред трябва да пише “Total 0 files (0 bytes), 0 subdirectories”. Директорията е относителен път спрямо коренната директория на сървъра (Root directory). За улеснение може да се счита, че в имената на файловете и директориите няма интервали и специални символи (като ", ', :, /, \ и подобни). Специалната директория “..“ означава по-горната директория и се появява само ако има такава. Ако поисканата директория не съществува, трябва да се върне съобщение за грешка „-Invalid directory”. Ето пример за липсваща директория:

клиент:

DIR /home/nakov/alabala

сървър:

-Invalid directory

Не трябва да се позволява напускане на основната директория чрез трикове като „DIR ../”, „DIR ./../” или „DIR C:\”. Например:

клиент:

DIR ../

сървър:

-Invalid directory

GET full_filename – ако сървърът не може да отвори за четене файла с име full_filename (например ако такъв файл не съществува), командата връща съобщение “-Invalid file”. Ако файлът се отвори успешно, сървърът връща размера и съдържанието на файла по следния образец:

клиент:

GET /home/nakov/documents/nakov.jpg

сървър:

+OK. File contents follows:



Съдържанието на файла може и да не е текстово. Не трябва да се допуска извличане на файлове извън текущата директория с трикове като „GET ../index.asp” или “GET C:/windows/notepad.exe”. Директориите не се считат за файлове и не могат да се изтеглят. Ето пример:

клиент:

GET /

сървър:

-Invalid file

HELP – връща кратка помощна информация. Примерен резултат от командата:

клиент:

HELP

сървър:

+Valid commands are:

DIR path – Lists given directory

GET full_filename – Retrieves given file (given with its full path)

HELP – Displays this help



Сървърът предполага, че клиентът е коректен и не изпраща неправилни команди и неправилни параметри на команди. Сървърът трябва да позволява няколко клиента да се обслужват едновременно без никой клиент да чака някой от останалите.

Клиентът

Клиентското приложение, което трябва да напишете, трябва да чака въвеждането на команда от конзолата, след което да я препраща към сървъра и да отпечатва резултата, върнат от сървъра. Ако сървърът не отговори за определено време (например 5 секунди), е необходимо клиентът да изпрати командата отново, а след три неуспешни опита да изведе съобщение за грешка „!No response from the server.”

Имайте предвид, че понякога отговорът на сървъра може да не се събира в един UDP пакет (например ако искаме да изтеглим 10MB файл) и затова е необходимо да осигурите механизъм за прехвърляне на обемна информация чрез последователност от UDP пакети. Трябва да се съобразявате с факта, че е понякога UDP пакети могат да се изгубват и че при UDP няма гаранция за запазване на наредбата на последователно изпратени пакети. Изгубените пакети трябва да се изпращат отново, освен ако не се изгубят 3 пакета подред, при което операцията се счита за неуспешна и се прекратява.

За улеснение на потребителя при получаване на файлове е необходимо при успешен отговор на сървъра на командата GET filename, върнатият файл да се записва автоматично в работната директория на клиента. Работната директория на клиента може да фиксирана (например C:\TEMP) или да се използва текущата директория (тази от която се стартира Java виртуалната машина).



Както за сървъра, така и за клиента, не е нужен графичен потребителски интерфейс! Достатъчно е да се напише конзолно приложение, което покрива описаната функционалност.

Каталог: inetjava -> projects
projects -> Програма на Java, която използвайки възможностите на пакета java net реализира tcp forward сървър с възможност за администриране. Административна част на сървъра
inetjava -> Многонишково програмиране и синхронизация на нишки в Java
projects -> Програма на Java, която използвайки възможностите на пакета java net
projects -> Програма на Java, която използвайки възможностите на пакета java net
projects -> Интернет програмиране с Java
projects -> Интернет програмиране с Java
projects -> Интернет програмиране с Java
projects -> Програма на Java, която използвайки възможностите на пакета java net
projects -> Backdoor Game Server bgs това е сървърска програма


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница